Komentowana treść: Elbox TurboFlyer 530
[#1] Re: Elbox TurboFlyer 530
kolejna podobna nie wnosząca niczego do amiświata karta z 68030 i ATA PIO
[#2] Re: Elbox TurboFlyer 530
No to gicior, fata w a500, kurde rozpieszczają pięćsetkowiczów, a co z tysiącdwusetkowiczami?
Kurde gdyby to była wiosna to pomyślałbym że ktoś se jaja robi z okazji prima aprilisa.
Niesamowite jak retro zaczyna znowu rozkwitać. Oby tak dalej.
Tak po cichu liczę że wznowią produkcję E-Boxa, albo jeszcze lepiej wypuszczą wersję na dopalaczach

@XoR
A niby czego nowego byś się spodziewał i czego byś chciał? Masz turbinę z 030 i na dodatek możesz podpiąć
cztery CeeFki, takich cudów to nawet ACA500 nie zapewnia. W dodatku szybkość odczytu i zapisu dużo większe a ponadto nic nie wystaję poza obudowę Ami.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 15:58:18 przez Radek_Cz
[#3] Re: Elbox TurboFlyer 530
COOL!! :)

Jak czytamy:

[TurboFlyer 530 it is an internal expansion, plugs into the 68000 processor socket.

Czy to znaczy ze bedzie sie ja dalo zamontowac w CDTV? (nie biorac pod uwage ze moze nie zamknac sie obudowa).
Czy ktos z firmy Elbox moglby odpowiedziec na to pytanie
[#4] Re: Elbox TurboFlyer 530

@XoR, post #1

Jak to nic nie wnosząca? Będzie można znowu pokatować trochę tę 20-letnią pięćsetkę, no i zmieści się wszystko w obudowie. Dla mnie bomba. Do wektorówek wystarczy, nawet Doom da radę, maczka poemulować można i NetBSD odpalić. Tylko pamięci trochę mało - jakby było z 32 albo 64 i do tego 2 porty zegara, to już wogóle git. Nie wiem, czego ty byś dziś oczekiwał do klasyka...
[#5] Re: Elbox TurboFlyer 530

@_arti, post #4

Nic nie chcę pisać ale Jens będzie/jest lekko, tego no #$@%^
[#6] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #5

Cena jest dużo wyższa niż ACA500, więc to chyba inny target niż karta Jensa..
[#7] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #2

Cytuję ze strony pod linkiem:

TurboFlyer 530 is a new 68030-based accelerator with integrated FastATA CF/SATA controller for Amiga 500/500+ and A2000 computers. TurboFlyer 530 it is an internal expansion, plugs into the 68000 processor socket.


Zatem, A500, A500+, A2000
[#8] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Tom3k, post #6

Niby tak, ale ma FATĘ na pokładzie, jeżeli będzie dawać podobne możliwości co FATA do 1200
to da więcej możliwości rozbudowy i nic nie będzie wystawać. Bo ACA nie dosyć że wystaje to
jeszcze obudowy nie ma. Ogólnie to pewnie że to zależy od tego co kto woli, ale wydaje mi się
że karta Elboxu dużo bardziej atrakcyjna, no i polska, co też nie bez znaczenia.

PS. Doczytałem jeszcze teraz że ma mieć jakiś port rozbudowy na dodatkowe urządzenia.
Ciekawe co to i z czym to?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 16:11:47 przez Radek_Cz
[#9] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Tom3k, post #6

To prawda, ale jeśli ktoś kupuje ACA500 po to żeby dołożyć kartę turbo na złączu z A1200, to w tym momencie jest poważna konkurencja. Jeżeli wbudowana FastATA będzie chodzić tak jak w innych Amigach, to transfery będą zdecydowanie wyższe, niż to co pokazały pierwsze testy ACA500. Dodatkowo będzie można podpiąć prawdziwy dysk/cdrom, nie tylko (wygodne, ale jednak) namiastki pod postacią kart cf. Z drugiej strony, jeśli ktoś do ACA500 dokłada ACA123x to ma tam 128 mb ramu, który jest szybszy niż dram na TurboFlyerze (w teorii, trzeba by to zmierzyć, żeby móc powiedzieć autorytatywnie). Dodatkowo - ACA500 ma port zegara - jak czas pokazał, mocno użyteczne :). Z jeszcze innej strony - tutaj wszystko zamykasz w istniejącej obudowie, nic nie wystaje, nie ma dodatkowych kosztów w stylu obudowa na wystające karty itp. Jak zawsze, będą zwolennicy i przeciwnicy. Ja się cieszę, że są alternatywy. No i jeszcze jest/będzie Zeus68k.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 16:13:53 przez baderman
[#10] Re: Elbox TurboFlyer 530

@baderman, post #9

Pewnie, fajnie jest mieć 128 mega na belce WB, ale tyle to nawet w 1200 jest nie do z użycia, co innego
gdyby to była jakaś szybka pamięć graficzna. A w A500 tym bardziej nikomu raczej nie będzie tyle potrzeba
pamięci.
[#11] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #10

Zgadza się. Nie mniej jednak, nie przeszkadza mi to, że jest wybór. A różnice są dość znaczące, więc kwestia co komu odpowiada.
[#12] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #2

Wielu amigowców swoją przygodę zaczynało od amig 500. Można powiedzieć, że amiga 500 to matka
wszystkich amig.
Więc każda rzecz jaka powstaje dla a 500 to coś wspaniałego .
Więc nie bluźnij

Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości
samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co
w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych
doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i
znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w
zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i
zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy
wywrę na tobie swoją zemstę"

Moja wypowiedź jest w formie żartobliwej .
[#13] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dorian3d, post #12

Obraziłeś moje uczucia.. Jak Ojciec, była zawsze A500 ;)
[#14] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #5

Myślę, że Jensowi to szczególnie nie zaszkodzi. To są dwie różne filozofie i podejście do tematu. W ACA500 kupujemy tani produkt, który ma niezłą funkcjonalność w podstawowej wersji. Możemy rozbudować go o szybką kartę turbo lub nieco wolniejszą (020/030). Dwa sloty na karty CF - popularny obecnie nośnik danych / zamiennik dysku twardego - obsługa FAT32 (możliwość obsługi kart sformatowanych pod Windows od przysłowiowego "strzału"), zaszyty KS1.3/3.1, to przy tej cenie niezwykle ważne argumenty dla kupującego. To wg mnie produkt masowy - co pokazuje choćby sprzedaż w moim sklepie w preorderze.

Elbox wypuści kartę turbo dopieszczoną, o doskonałych parametrach - na marginesie, o tym projekcie rozmawiałem już z Elboxem przed wakacjami, ale zostałem poproszony o utrzymaniu tego w tajemnicy - 030@40 MHz, zintegrowana FastATA, która wg Elbox ma być najszybszą dostępną na rynku (transfer do 11MB/s), clockport i możliwość upchnięcia wszystkiego w środku to plusy. Ale cena 295 EUR będzie skuteczną barierą dla wielu użytkowników, którzy będą wolećli wydać 80 EUR na ACA500 i później może 150 - 170 EUR na najmocniejszą kartę ACA1232. Na koniec wyjdzie podobnie, ale zakup rozłożony "na raty" i nie taki straszny dla kieszeni / żony / rodziny*.

Tak sobie teraz myślę, że nawet to, że ACA500 jest na zewnątrz, nie jest takie straszne, bo jest swobodny dostęp do kart CF. Jeżeli ktoś opracuje prostą obudowę jak w Minimigu - dwie pokrywy złączone ze sobą dystansami, a pomiędzy tym ACA500 (zobacz obudowę Minimiga) - to już nie będzie takiej tragedii.

Dodatkowo ACA500 jest już praktycznie dostępna i sprzedaje się doskonale, natomiast do lutego jeszcze kawał czasu...

Życzę Elboxowi jak najlepiej, osobiście namawiałem ich do zamieszczenia informacji o karcie nad którą pracują, aby środowisko wiedziało, że będzie mieć alternatywę. A jak tylko będzie to możliwe, postaram się wydębić od nich jedną kartę do testów, żeby Was poinformować jakie są pierwsze wrażenia i funkcjonalność (tak jak to było w przypadku Mediatora 3000Di i ACA500).

Przypuszczam, że ta karta stanie się hitem dla właścicieli Amig 2000, którzy dostaną super wydajny produkt w bardzo atrakcyjnej cenie - porównując do dostępnych obecnie kart turbo dla A2000.

*niepotrzebne skeślić

P.S. Wysłałem zapytanie o cenę dla dystrybutorów, abym mógł określić ile ta karta będzie kosztowała w RetroAmi.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 16:56:14 przez ITU
[#15] Re: Elbox TurboFlyer 530

@_arti, post #4

NetBSD odpalić


16MB dla NetBSD to za mało, żeby zrobić cokolwiek poza odpaleniem systemu. Poza tym jest jeszcze kwestia tego wbudowanego kontrolera FastATA - pewnie będzie trochę inny niż aktualnie obsługiwane modele FastATA 1200, a nie wiem czy komuś będzie się chciało przeprowadzać inżynierię wsteczną kolejnego ich produktu... No chyba, że Elbox nas miło zaskoczy i udostępni dokumentację .

Jeśli ktoś ma 500tkę i chce odpalać NetBSD, to ACA500 + ACA1232 (z MMU) wydaje się lepszym wyborem choćby z uwagi na ilość RAMu. Na dodatek, pełne wsparcie dla funkcjonalności ACA500 w NetBSD na pewno będzie, gdyż developerzy dokumentację już dostali.
[#16] Re: Elbox TurboFlyer 530

@baderman, post #9

tak się zastanawiałem, można by chyba zrobić przelotkę na taśmie i umieścić aca500 w środku a500, ciekawe czy by weszła :)
[#17] Re: Elbox TurboFlyer 530
Świetna wiadomość w szczególności, że oznacza to że Elbox tworzy nowe rzeczy dla Amig, a nie bazuje na wcześniejszych projektach - dlatego po stokroć życzę im sukcesu. Faktem jest, że "dali ciała" nie informując środowiska o pracach, myślę że za granicą wiele osób wstrzymałoby się z zakupem aca czekając na produkt jednej z najbardziej utytuowanych firm amigowych (a w zasadzie jedynej z "dobrych czasów"). Co do ceny, to o ile dla nas cena wydaje się zaporowa, ale dla gości np. z anglii, to tak jakbysmy my wydali 280 zł, więc cena spoko. Co do porównania z ACA500 - największą przewagą jest instalacją wewnątrz obudowy - mi zakup produktu Jensa przeszedł gdy zobaczyłem to straszydło. A500 u mnie często zmienia miejsce i produkt Jensa jest niedopuszczalnie wykonany (szkoda że nie pokusił się o projekt obudowy w stylu gvp, myślę że sporo osób na to czeka) - ale to jest, miejsce dla elboxu, szczególnie że złącze będzie wolnie i nic nie będzie stało na przeszkodzie aby z niego korzystać (cd, ram).
Elbox BRAWO, a ja odszczekuję mój stary post w którym twierdziłem że ta nasza firma już nic nowego i ciekawego nie przedstawi. Cieszę się że się pomyliłem
[#18] Re: Elbox TurboFlyer 530

@QUAD, post #16

da rade :) link

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:31:38 przez Dorian3d
[#19] Re: Elbox TurboFlyer 530
Ogromnie pozytywne zaskoczenie ze strony Elboxu- super!
[#20] Re: Elbox TurboFlyer 530

@ITU, post #14

Propozycja Elboxu jest z serii high-end jak to mawiano za czasów Amiga Inc. Dla osób z mniej zasobnym portfelem wystarczy rozszerzenie od kippera2k lub aca500 od Jensa. Aczkolwiek mimo sporej różnicy w cenie zdecydowanie wskazywałbym na ACA500 jako produkt bardziej kompletny brakuje tylko jak wiele osób zauważyło eleganckiej obudowy do tego najlepiej w kolorystyce obudowy A500. Pchanie ACA500 do środka ma jeden minus brak mozliwości wymiany z Pc chyba że pchając to urzadzenie do środka ma się na myśli za pomoca clockportu wyposażenie takowej pięćsety w USB ;)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 19:15:08 przez miro_78
[#21] Re: Elbox TurboFlyer 530

@BULI, post #19

Patrząc na wielkość Amigi 500, karta wewnątrz obudowy to rewelacja, wszystkie dopinane elementy będą wewnątrz. Zastanawiam się jak 32 bitowy procek przeciśnie się w 16 bitowym gniazdku procesora 68000. Zapewne będzie to wąskie gardło, ale w sumie czego oczekiwać po A500, szybkość na pewno będzie imponująca. Błąd to 16 MB ramu, ale myślę że Elbox w finalnej wersji zrobi niespodziankę...
[#22] Re: Elbox TurboFlyer 530
Jakos 32 bitowy procek w a500 mi nie pasuje - po cholere? A500 ma zalete - idzie na niej 90% softu dla OCS, wiekszosc marnie wykorzystujacego dodatkowa moc procesora (gry, dema). Do tych nowszych produkcji, zdecydowanie lepsza jest a1200. Zreszta, mam obydwie amigi. Nie chce rezygnowac z kompatybilnosci ze starymi produkcjami na rzecz mocy, ktorej nie wykorzystam. Do a500 wsadze cos innego - zeusa68k - kompatybilnosc i moc w jednym.
[#23] Re: Elbox TurboFlyer 530

@marianoamigo, post #22

Ja mam za to takie zboczenie, że każda Amiga, którą mam musi mieć minimum 020 (trochę drażni mnie ślamazarność 68000, nawet z Fastem pod zwykłym WB), tak więc @elbox, kończ tę kartę szybko i...
[#24] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dorian3d, post #12

@Dorian3D
Brrrrr, szatańskie wersety

@posylus
A mi się wydaje że dobrze zrobili, że nie zaczęli "trąbić" na prawo i lewo od razu. To też świadczy
o klasie i podejściu firmy. Zamiast obiecywać po prostu zrobili kartę i ogłosili gdy była już prawie gotowa.
Jedynie czego szkoda, to to że nie ogłosili tego minimalnie wcześniej, tak żeby ludzie którzy już zamówili
mieli szansę na zdecydowanie co im bardziej się podoba i co chcą kupić.

@miro_78
Nie łapię sensu twojej wypowiedzi: …ACA500 jako produkt bardziej kompletny…
Masz na myśli że bardziej kompletny niż TurboFlyer 530, czy że tylko do kompletu brakuje mu obudowy?

Pokuszę się o małe porównanie tych kart:
_____________________________Elbox ___________Jens
CPU:_________________________030/40MHz_______010/14MHz
MMU:_________________________TAK_____________NIE
RAM:_________________________16(15*)MB_______2(1,5*)MB -------- *z mapromem
Clockport:______________________TAK_____________TAK
Ilość połączeń CF/IDE:_____________4_____________2
Maks. pojemność nośników_________128GB+________4GB
Szybkość transferu_______________do 16.6MB/s______2MB/s
Możliwość podłączenia CD/DVD/HD____TAK____________NIE
Automatycznie konfigurowalne
urządzenia EIDE/CF/SATA/ATAPI_____TAK____________tylko CF
Współpraca z "podklapkowymi"
rozszeżeniami___________________TAK____________TAK
Wsparcie WHDLoad_______________TAK____________TAK
ROM 1.3/3.1____________________NIE____________TAK
FastATA_______________________TAK____________NIE
Dopinanie kart Turbo od A1200______NIE____________TAK
Obsługiwane systemy plików z PC____FAT16/32_______FAT95(?FAT32?)
Montaż________________________Wewnęrzny_____Zewnętrzny
CENA_________________________1206zł_________335,00 zł ------- obie ceny z VATem
CENA z kartą ACA 1232 030/40MHz 1024 zł - i wciąż nie ma FASTATY!!!

To tak dla samego siebie i dla niezdecydowanych, żeby było przejrzyście widać co i jak.
Jedyne czego nie byłem pewien w opisie ACA500, to co to jest "custom expansion port for local hardware
(14 MHz 16-bit, double Zorro speed)" - Chodzi o złącze kart turbo, czy jest to coś jeszcze innego?

Moje trzy grosze.
Myślę że jeżeli ktoś ma zamiar podczepić do A500 karty CF, twarde dyski, cd romy, nawet wewnątrz,
to nawet bym się nie zastanawiał co kupić. Bo jak widać cena z podobnym CPU niewiele się różni na korzyść
ACA. Niby dostajemy 112MB więcej, ale za to nie ma możliwości podłączenia niczego innego niż karty CF
i nie ma FastATA. Poza tym "prosto z pudełka" karty większe niż 4GB nie będą widoczne pod ACA.
[#25] Re: Elbox TurboFlyer 530
Tak swoją drogą skoro Elbox ma już takie doświadczenie w dopałkach amigowych to mogliby się pokusić o jakiś amigowy klon z grafiką rtg, coś na wzór Draco, z wbudowaną Fast-ATA, USB, karta sieciowa.
Taka Amiga All-in-One 2014.
[#26] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #24

do ACA500 dodając ACA1232 otrzymujesz mozliwość rozszerzenia A500 o dodatkowe peryferia poprzez clockport. Możliwe że opatrzenie zrozumiałeś moją wypowiedź ACA500 w wersji podstawowej jest duzo tańsza od produktu Elboxu ale i sporo gorsza natomiast po dołożeniu innych peryferiów jakie mamy możliwość upchnąć do np.ACA1232 produkt Jensa przewyższa ten elboxowy do porównania jeśli chcesz być obiektywny powinieneś dołożyć zalety rozwiązania Jensa a nie tylko elboxowe ;) Zatem do braku FastAty po stronie sprzętu produkcji Individual Computers dopisz możliwości jakie daje rozbudowa poprzez port zegara za pomocą 4-way clockport expander:P

Jeśli natomiast zamiast ACA1232 mamy Blizzarda ze SCSI...pomysł

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 22:06:45 przez miro_78
[#27] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #25

Albo fajny zew scadubler.
[#28] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #24

Clockport:______________________TAK_____________TAK


Chciałbym zapytać, skąd wiesz że rozwiązanie Elboxu ma clockport? W newsie na ich stronie tego nie ma, masz może jakieś dodatkowe informacje? Chyba że chodzi Ci o to:
• Includes custom expansion port for local hardware add-ons

ale czy to jest clockport, czy coś innego, to dziesięciu by się biło...

Może @elbox wyjaśni?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 22:14:09 przez baderman
[#29] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Radek_Cz, post #24

i obudowy
[#30] Re: Elbox TurboFlyer 530

@miro_78, post #26

Nie wiem co Elbox ma na myśli pisząc: Includes custom expansion port for local hardware add-ons,
myślałem że to właśnie clockport, w takim wypadku te karty są równe, co z resztą widać w moim zestawieniu.
Poza tym ACA500 + Bllizzard + SCSI + plus coś tam do niego podpięte i mamy drugie tyle potrzebnej powierzchni
co zajmuje sama A500 i wszystko rozbebeszone na wierzchu.
Tak, tak, nie jestem obiektywny, wiem. Ale jakoś nie pałam miłością do Jensa i jego produktów, szczególnie
że ze sprzętem od Elboxu nigdy nie miałem kłopotów, a sprzęt od Jensa ciągle wymaga jakichś poprawek.
Czy to sprzętowych czy programowych. Ile ludziska czekali na poprawkę scandoublera, albo grzejące się
turbiny?
Itu zresztą pisał że WHDLoad z doczepioną turbiną sypie błędami, więc sama zgodność z tym pakietem
jest lekko bez sensu z 2MB na pokładzie. Ba! nawet na samym ACA500 nie wszystko działa.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem