Komentowana treść: Elbox TurboFlyer 530
[#31] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #25

mogliby się pokusić o jakiś amigowy klon z grafiką rtg, coś na wzór Draco, z wbudowaną Fast-ATA, USB, karta sieciowa. Taka Amiga All-in-One 2014.


Tyle tylko, że "nie ma na to popytu, szefie", a już szczególnie w takiej cenie jaką by przyszło zapłacić za to cudo.
[#32] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #31

No właśnie, a później co stary AOS 3.9? Przepisanie systemu, żeby to wszystko chodziło, a nie było poklejone "na gumę do żucia".
[#33] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #31

Pełny zestaw oparty o FPGA Arcade, tj. obudowa, zasilacz, mysz, klawiatura, ma kosztować prawie 500Euro. Jeżeli sam TurboFlyer ma kosztować 240 Euro, to myślę, że w cenie kpmpletnego FPGA Arcade dałoby radę wypuścić płytę główną. A w Elboxie wtedy oryginalny i lepszy procek niż w FPGA Arcade... mogliby też zintegrować od razu ze średniej klasy kartą gfx, i by hulało!

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 22:35:19 przez Dopuser
[#34] Re: Elbox TurboFlyer 530

@baderman, post #28

Informacja pochodzi ode mnie, bo ja zapytałem wcześniej Elbox, czy karta będzie miała clockport i odpowiedź była twierdząca.
[#35] Re: Elbox TurboFlyer 530

@ITU, post #34

W takim razie musze uderzyć się w pierś nie wiem dlaczego ale jakoś informacja o clockporcie w TurboFlyer od Elboxu mi umknęła. RadekCz - oficjalnie przyznaję TurboFlyer jest bardziej kompletnym rozwiązaniem od ACA500 w dodatku rodzimym do czego zapewne zmierzała Twoja dyskusja.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 22:55:53 przez miro_78
[#36] Re: Elbox TurboFlyer 530

@miro_78, post #35

"do czego zapewne zmierzała Twoja dyskusja" - Też, ale nie tylko. Naprawdę warto się zastanowić nad wyborem
ACA500 i TurboFlyera 530, bo biorąc pod uwagę całość, to cenowo lepiej wychodzi produkt Elboxu.
Poza tym jeśli produkt będzie dostępny w sklepie ITU, a na to wygląda, to argument o rozłożeniu
kosztów na dwie "raty" w przypadku ACA500 plus ACA1200, nie jest tak ważny bo retroami
oferuje przecież system sprzedaży ratalnej, co może być nawet lżejszym dla kieszeni rozwiązaniem.

PS. Dlaczego nie jest napisane wprost - Clockport, przecież taki opis tylko zaciemnia sytuację, bo
custom może znaczyć wszystko. Może to taka moda bo w przypadku ACA też użyto takiego wyrażenia.


Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 23:22:58 przez Radek_Cz
[#37] Re: Elbox TurboFlyer 530

@XoR, post #1

kolejna podobna nie wnosząca niczego do amiświata karta z 68030

Jest w tym trochę racji, bo rozwiązań opartych na procesorze 030 mamy zatrzęsienie, poczynając od dzieł samego Commodore. Jeśli czegoś naprawdę brakuje, to kart 040/060. Te, które są, są stare, duszone przez wąskie gardła a połowa z nich to badziewne Apollo.

Nikt nie widzi tej niszy, czy występuje jakaś inna przyczyna takiego a nie innego ukierunkowania sił twórczych?
[#38] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #33

Zainteresowanie gratami jest malutkie, jeśli chodzi o retro... o neo-amigach już nie wspomninając a ty proponujesz kolejne rozwiązanie, które dokładnie wpasowuje się między jednym a drugim - taki klasyk ale prawie tak szybki jak X1000. No zastanów się Kto to kupi? Po co?
[#39] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #33

albo mogliby np. dokonczyc i wyprodukowac NATAMI OK
[#40] Re: Elbox TurboFlyer 530

@_arti, post #38

taki klasyk ale prawie tak szybki jak X1000
Tja "prawie" robi wielką różnicę.
No nic gratuluję tym "milionom" użytkowników pięćsetki. Teraz to ta maszyna zerwie czapki z głów
[#41] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #31

Tyle tylko, że "nie ma na to popytu, szefie", a już szczególnie w takiej cenie jaką by przyszło zapłacić za to cudo. - pewnie że nie ma, udawajki mnie nie cieszą, natomiast to że producenci sprzętu po latach zauważyli że istnieje A500 jest mistrzostwem świata, wreszcie będzie można zrobić frankensteina z najpopularniejszej ami, czego mi osobiście brakowało:). A jak to elboksowe cholerstwo będzie działać z cdtv to ja się nad zakupem nawet minuty nie będę zastanawiał.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 07:44:04 przez fazior
[#42] Re: Elbox TurboFlyer 530

@TomK, post #40

Nie musi. Właśnie chodzi o to, że nie musi i w tym cały fun.
[#43] Re: Elbox TurboFlyer 530

@_arti, post #38

Kto to kupi? Po co?

Ano kupi ktoś kto nie chce robić "kanapki" za drogie pieniądze z wiekowego grata, wartego 100zł, który może się rozsypać w każdej chwili. Doliczając wszystkie elementy typu FastATa, karta sieciowa, USB, gfx, wyszłoby i tak taniej od "kanapki", a sprzęt nowy. Na tej zasadzie właśnie ludziska są zainteresowani FPGA Arcade czy Minimigiem nawet. Kto kupuje Minimiga i po co skoro są A500?
Po co komu FPGA Arcade skoro są A1200?
[#44] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #43

Może to co teraz napiszę zostanie uznane za postamigową herezję, ale co tam.

Załóżmy, że nie chcę robić "kanapki" za ciężkie pieniądze tylko kupić komputer, na którym będę używał ulubionego ami-oprogramowania (bo przecież nie gier - brak układów specjalizowanych!) i nie liczy się dla mnie magia producenta/marki (bo gotów jestem kupić w tym celu komputer od firmy Elbox, a nie Amiga czy Commodore). Wiesz co robię w takiej sytuacji? No, zgadnij...

A tu mała podpowiedź.
[#45] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #44

Nie będę się czepiał, ale skąd zainteresowanie FPGA Arcade/Natami/Minimig skoro są A1200 i Efika?
[#46] Re: Elbox TurboFlyer 530

@mccnex, post #39

Yes yes yes,ale ciekawe jest to ze bosowie nie widza w natami potecialu i bujaja w oblokach budujac jakies super hiper niby amigi ktorych malo kto kupuje;).
[#47] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #45

amiga 1200 jest stara a efika droga i to nie jest amiga 1200 ;).dla mnie amigi skonczyly sie na 1200 i 4000 ;).A natami jest kontynulacja filozofi amigi,uklady specializowane do obslugi grafiki muzyki i procesor ktory tym wszystkim zarzadza.
[#48] Re: Elbox TurboFlyer 530

@SzaryWilk, post #46

No dobra, ale pod warunkiem, że poprawią konstrukcję (nic nie będzie się ograniczać wzajemnie), no i guru nie będzie wyświetlać. Ha kto to zrobi jak dokumentacji nie ma, autor nie żyje, a firma mająca teoretycznie prawa jest za biedna i niezainteresowana taką akcją? Jak to kto paralax, szary wil i ja :) No a kto poprawi system? Cocosowy demon, paralax, lekarz_med, mufa. Kolego spójrz na fakty, nikt nie jest zainteresowany robieniem sprzętu na 68k, więc jak już (też nierealne) to karta na PCI z AGA. A najpewniej UAE z JIT, bo najmniejsze ryzyko finansowe.
[#49] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #43

Ale od zawsze wszyscy robili kanapki, według waszych teorii, bo wkładając kartę T do chociażby A1200 to już też robisz kanapkę, potem inny kontroler dysku, znów kanapka, czyli posiadacze małych AMIG to w zasadzie kanapkowcy.
Błędna teoria.
Przecież największa frajda w sprzęcie to zrobić coś z niczego.
Więc po co to skakanie. Kupić PC i wylogować się z PPA. Przecież nikt nie zmusza, abyście się musieli męczyć przy Amidze...
[#50] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #45

skąd zainteresowanie FPGA Arcade/Natami/Minimig skoro są A1200 i Efika?


A bo ja wiem? Każdy bawi się jak uznaje za stosowne, nie mnie oceniać krytycznie czyjeś zainteresowania. Zresztą Efika to tylko przykład. Ogólnie rzecz biorąc wszystkie neo/post-amigi (niepotrzebne skreślić) spełniają moim zdaniem Twoje kryteria nie-kanapkowego-sprzętu-RTG (w skrócie NKSR).

@SzW: Efika droga? Ty tak na poważnie? W cenie "nowej" A1200 z AmigaKit masz dwie nowe Efiki. Ewentualnie jedną jeśli doliczysz koszt systemu, karty graficznej i dysku/CF.
[#51] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #50

Ogólnie rzecz biorąc wszystkie neo/post-amigi (niepotrzebne skreślić) spełniają moim zdaniem Twoje kryteria nie-kanapkowego-sprzętu-RTG (w skrócie NKSR).

Tyle, że one mają mało wspólnego z Amigami jako takimi :)
A target tak dla TurboFlyera jak i np. Spidera, Mediatora czy FastATA to użytkownicy Amig 68k.
W sumie jeżeli ten TurboFlyer ma kontroler pozwalający na bootowanie to niewiele trzeba by mieć płytę główną, myślę. Doposażyć w inne "zabawki" Elboxu i płyta główna gotowa, myślę.
Systemu nie trzeba przepisywać, jako cały ten hardware ma przecież sterowniki, a integracja wszystkiego (+ net + gfx) w jednej płycie pozwoliłaby na zminimalizowanie zabawy z softem do obsługi całości. Amiga All-In-One 2104.

Jeżeli jest grupa docelowa na TurboFlyera, ale i na ACA czy Zeusa, oparta o złom z przed 25 lat, to czemu miałoby nie być chętnych na nowego klasyka? TurboFlyer wchodzi w konkurencję z innym podobnymi produktami. Kompletnej nowej płyty głównej 68k nie ma.
Gdzie więc potencjalnie większy rynek zbytu? Tańsza wersja na procek 040, droższa na procek 060. Za tą drugą mogę już trraz zrobić przedpłatę zamiast bawić się w FPGA Arcade...
[#52] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #50

Brawo dla Elbox, super że nadal tworzą sprzęt dla nas.
Mamy mnóstwo nowego sprzętu (jeszcze 4 lata wstecz można było tylko pomarzyć o nowych kartach turbo), powoli powstają nowe gry, coś rusza się w demo scenie.
Teraz naszym zadaniem jako środowiska, powinno stać się zachęcanie starych Amigowców, żeby przypomnieli sobie Amigę oraz nowych, żeby do nas się przyłączyli. Więc stwórzmy dobrą atmosferę, taka jak jest na innych retro maszynkach (C= 64, Atari, ZX itd.), twórzmy nowe rzeczy (moduły, grafiki, kod).
Trzymam kciuki za wszelkie konkursy organizowane na PPA, za idee takie jak PH, LoadError, za naszych producentów sprzętu Elbox, Jensa, Kippera itd, po roku 2000 wydaje mi się że jeszcze nigdy nie było tak dobrze jak teraz OK
[#53] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Shredder, post #49

A1200 to już też robisz kanapkę, potem inny kontroler dysku, znów kanapka, czyli posiadacze małych AMIG to w zasadzie kanapkowcy.

Dokładnie. A że wszystkie te kanapki nie mieszczą się z założenia w tradycyjnej obudowie, więc przekładamy całość do wieży. Dodatkowe kanapki to dodatkowe chłodzenie, większe zasilanie, więc trzeba większego zasilacza... myślisz że takie "kanapkowanie" mieli w zamyślę twórcy np. Amigi 1200? Bo mi się raczej wydaje, że planowali jedną dopałkę pod klapkę tak by całość chodziła na tradycyjnym zasilaczu i w standardowej obudowie, bez potrzeby rozkręcania całości.
[#54] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #51

Jeżeli jest grupa docelowa na TurboFlyera, ale i na ACA czy Zeusa, oparta o złom z przed 25 lat, to czemu miałoby nie być chętnych na nowego klasyka? Tańsza wersja na procek 040, droższa na procek 060. Za tą drugą mogę już trraz zrobić przedpłatę zamiast bawić się w FPGA Arcade... to jest tak jak z Leninem kolego wieczny jest kmiot i wg nowych zarzadcow sojuza trza w trupie zyly nadal pompowac formaline. TurboFlyer wchodzi w konkurencję z innym podobnymi produktami. Kompletnej nowej płyty głównej 68k nie ma. Gdzie więc potencjalnie większy rynek zbytu? ano jest rynek zbytu jest jak na amigowe warunku ogromny. Do tej poty wyturbienia "dla ludu" powstawaly dla "niszowych" ami - plyt /z obudowami nawet/ A 500 pokrzywionym nostalgikom nie zbraknie.
[#55] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #51

I wracamy do podstawowego pytania: Kto to kupi?

ACA, Zeusa czy TurboFlyera kupią fani odpicowywania "klasyków". MiniMiga czy FPGA Arcade kupią retrogracze. A kto kupi NKSR? Bo obawiam się, że zwolennicy szybkiego i wygodnego używania amisystemu i amiprogramów już dokonali wyboru.
[#56] Re: Elbox TurboFlyer 530

@recedent, post #55

ACA, Zeusa czy TurboFlyera kupią fani odpicowywania "klasyków".

A po co picowaczom klasyków te dopałki? Do grania wystarczy im zwykłe rozszerzenie pamięci przecież...

MiniMiga czy FPGA Arcade kupią retrogracze.

O ile targetem Minimiga są retrogracze, o tyle FPGA Arcade + 060 już raczej nie za bardzo...

Brakuje nam właśnie silnego kompa opartego o 060. A bawiąc się w pojedyńcze rozszerzenia Elbox marnuje niejako swój potencjał, myślę, jako że są chyba najbardziej zaawansaowaną technicznie i softwareowo firmą w temacie 68k...
[#57] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Dopuser, post #51

A ja myślę, że Amiga ze swoją polityka, środowisko że swoimi poglądami na Amigę jaka ma być, jaką kupię zatacza koło. Jak pojawiła się A1200 i niektórzy np. K.Bielski (kojarzę z MA) wspominał, że mocna konfiguracja to szansa dla Ami to większość (np. Pan M. Pampuch, do czego się przyznawał) uważał, że A500 jest ok., bo zaszczepia bakcyla amigowania. Niby tak, ale po jakimś czasie na granie w stare gry(powstałe kiedyś, brak nowych) przejdzie ochota i co wtedy? No tak nowych rozwiązań (MorphOS, AmigaOS 4.x, Aros x86) nie wspieraliśmy i gdy nam się zachce używać czegoś mocniejszego (kiedyś się zachce, zobaczycie), to nie będzie czego używać. Skończcie z tym mesjanizmem amigowym. To co mamy w postaci nowych systemów, to naturalna ewolucja, która pozwoli przetrwać temu na co się tu większość powołuje (klimat, cechy użytkowe systemu). Nikt mnie nie przekona, że używanie AOS 3.x w wersji dla najmocniejszej klasycznej motoroloturbiny jest przyjemniejsze niż używanie systemów NG na PPC (jako użytkownik MorphOS-a, tylko o nim mogę się wypowiadać, zakładając, ze z resztą jest podobnie) lub x86 (za krótko miałem okazję się pobawić). Spójrzcie prawdzie w oczy, nikt nie robi nowych motoroloturbin z 68060, bo ich cena byłaby pewnie zbyt wysoka dla rynku i oznaczałoby to zamrożenie kapitału lub wtopę. Skoro nawet taki Elbox nie chce ryzykować, to powinno Wam dać do myślenia. Wracam do kursu Pythona.
[#58] Re: Elbox TurboFlyer 530
No nie wiem, ja raczej podziękuję. Pamiętam doskonale jak w 2002 odkryto że w driverach od nich znajduje się kod którego zadaniem było niszczenie RDB. Bardzo oryginalna praktyka biznesowa trzeba przyznać. Ciekawe co teraz wymyślili.
[#59] Re: Elbox TurboFlyer 530

@Private_Public, post #58

W driverach od nich znajduje się kod którego zadaniem było niszczenie RDB


O, pamiętam to doskonale. Obiło się to głośnym echem na ś.p. ACP :D Jeszcze słyszałem historię o ankiecie na najbardziej awaryjny sprzęt (chyba nawet na PPA), gdzie również "zwyciężyła"... nie pamiętam... FastATA? I też jakieś tam zgrzyty były. Cóż, mam nadzieje, że z nowym tysiącleciem i nową dopałką od Elboksu, również ich obsługa PR wskoczyła na kolejny poziom, bo dziś, za taką akcję, każda firma zostałaby pijarowo po prostu zmieciona z powierzchni ziemi (patrz ostatni skandal i głos społeczności w sprawie gry Putty Sqad).

A po co picowaczom klasyków te dopałki? Do grania wystarczy im zwykłe rozszerzenie pamięci przecież...


Ja jestem klasykowcem ale prawie nie gram, za to w każdej swojej Amidze mam, jeśli tylko mogę, 060 i Mediatora ;) Amiga musi być dopalona! Niezależnie czy to pięćsetka czy 4000. Nie rozumiesz? Spoko. Moja żona też nie :D
[#60] Re: Elbox TurboFlyer 530
Mógłby ktoś w końcu zrobić jakąś kartę z 040 albo najlepiej 060, która mieściłaby się w desktop do A1200, a nie jakieś eksperymenty przeprowadzać na A500 i A600
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem