Komentowana treść: MorphOS 3.5
[#31] Re: MorphOS 3.5

@michal_zukowski, post #26

Jak już tak z PRL i ZSRR - towarzyszu Żukowski Na dobra sprawę tego co można "portnąć" i chciałoby się mieć to nie ma ani na AmigaOS ani na MorphOS. Za mało programistów u nas, czego przykładem Timberwolf - rozgrzebana wersja 19 i nie ma kto tego dalej pociągnąć. OpenOffice - to samo.
Tylko że jak to w końcu wyjdzie będzie mieć na czym hulać, czy PowerBooki dożyją swoich "killer apps" - wątpię.
[#32] Re: MorphOS 3.5

@Piotr Myszkowski, post #23

Nie ma 3d dla radków HD w OS4...
[#33] Re: MorphOS 3.5

@Voyox, post #21

E-UAE nie musi by rowne WinUAE, bo w koncu jest JIT 68k w systemie, a system dziala natywnie, no to jest dla aplikacji 68k pod OS lepsze niz jakies rozwiazania UAE rodem z innych nie amigowych OSow, gdzie przeciez trzeba stawiac caly OS na UAE.

Mi wlasciwie OO nie jest potrzebne skoro jest Google Docs... Moze przydalaby sie alternatywna przegladarka oparta na innym silniku. Na pewno JIT do Javascriptu...., bo mozna znalezc w sieci sporo coraz lepszych programow JS, ktore sa niestety coraz ciezsze...

Mimo wszystko, do bycia podstawowym troche brakuje, ale do przegladania sieci, ogladania filmow czy sluchania muzyki jest juz okej, brakuje moze troche perelek np: jeden przyklad, cos do katalogowania z obsluga p2p, wyszikiwania tresci, konwersji miedzy formatami itp. :)...

MOS nadaje sie tez do C i ASM...
[#34] Re: MorphOS 3.5

@adam_mierzwa, post #31

A power maki i ibooki ?
[#35] Re: MorphOS 3.5

@adam_mierzwa, post #31

Zawsze pozostanie milion dostępnych maszyn apple z ppc. A ile pozostanie maszyn pod OS4 wtedy?
[#36] Re: MorphOS 3.5

@michal_zukowski, post #35

Dostosowując się do tego typu bełkotu to:
My mamy już system w wersji 4 i własne nowe płyty główne! A wy turlacie się dopiero na 3.x i wypłowiałych struclach :P
[#37] Re: MorphOS 3.5

@pawelini, post #36

A masz juz nową płyte główna pod 4.x ? ;)
[#38] Re: MorphOS 3.5

@pawelini, post #36

Nie, macie plyty głowne przeznaczone na jeden segment rynku - komputery desktop. Nie widze w ofercie ani jednego urządzenia przenośnego ani settopboxa. Nie możecie się także pochwalić posiadaniem szybszego komputera niż my, ani tańszego. Leżycie sprzętowo na każdej linii nie licząc 2D w nowszych Radeonach nic Wam nie dającego ponad to co jest w Morphosie. Zobaczymy za rok, kto będzie bardziej marudził na twórców systemu - userzy Os4 czy userzy morphosa.
[#39] Re: MorphOS 3.5

@michal_zukowski, post #38

Urządzenie przenośne? Ten obciachowy kwadraciak z archaicznym systemem jako przenośny? Wolne żarty, masakra. Mac Mini przynajmniej wygląda fachowo, ma styl i samo portowanie systemu niosło za sobą jakiś romantyzm. Nie rozumiem owczego pędu do ogarnięcia jak największej ilości złomu. Ach zapomniałem urządzenie przenośne potrzebne jest, żeby wygodnie używać komputera na kanapie. No to się nie dogadamy, z moją tendencją do dużych ekranów laptop to nieudana gałąź ewolucji i każdy wygląda jak kuchenka mikrofalowa :)
[#40] Re: MorphOS 3.5
Czego by nie powiedzieć, szacunek twórcom się należy, że nadal prawdziwie rozwijają swój system.
Czyż to nie zabawne, że fanowski system rozwija się tak prężnie, rozwija się na coraz szerszej bazie sprzętowej a konkurencja poza pustymi obietnicami nie zaoferowała niczego swym uzytkownikom/fanom?
Przecież to tak żałosne, że aż zabawne.
Tak czy siak powyższe pokazuje jedno - dla byłych amigowcow chcących na relatywnie użytecznych maszynach poczuć feeling ami-sytemu pozostaje jedynie zakosztowac MorphOSa. Jest bezkonkurencyjny / w swej kategorii/ i ma odpowiedzialny dev team.
[#41] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#42] Re: MorphOS 3.5

@Drako^BB, post #37

Mam starą, nowe nie spełniają moich wymagań. Właściwego stosunku bublowatości systemu operacyjnego do jakości sprzętu nie spełnia żadna obecna platforma. Mac mini budził jakieś nadzieje, spełniał przynajmniej kilka przesłanek nawiązujących do starych amig. Był bardzo ładny, mały, zamknięty, ograniczony do kilku podzespołów. Wystarczyło tylko dopieszczać system pod niego i optymalizować do pełni wykorzystania. Nie spełniał jednak podstawowego kryterium. Niestety nie ma na nim Amiga OSu. Dla osób, które nie starają się udawać, że na systemach postamigowych SIĘ DA, bo się nie da, to dyskwalifikująca przypadłość. Stawiam na oryginalne rozwiązania, kontynuujące linie i tradycje oryginału.
[#43] Re: MorphOS 3.5

@Drako^BB, post #37

A nie?
[#44] Re: MorphOS 3.5

@Spoony, post #41

Bo OS4 to najgorsze co spotkało postamigowcow. Na szczęście nie ma już kto tego kodowac a Hyperion prędzej niż później padnie zostawiając użytkowników na lodzie. Jedyna szansa dla tego systemu byłaby gdyby A-EON miał do niego prawa i był odpowiedzialny za jego developing.
[#45] Re: MorphOS 3.5

@Voyox, post #21

Jeszcze fajnie by było, jakby powstał pod MorphOSa sterownik, obsługujący klawisze multimedialne w płaskich klawiaturach makowych typu A1243 z aluminiową górą.
[#46] Re: MorphOS 3.5

@pawelini, post #42

Mac mini ma jednak zbyt małą ilość pamięci graficznej no i może mieć max 1GB, ale koniec konców Morphos obsluguje maszyny na różne segmenty rynku, więc opieranie się o sprawdzone komputery poważanego producenta z możliwością naprawy w Polsce (nawet u mnie w lublinie jest serwis maków) nie jest do końca takie złe. Szkoda, że Hyperion nie pokusic sie o wydanie OS4 na macu mini. Wtedy by mógł zobaczyć czego naprawde chcą użytkownicy OS4 - taniego i szybkiego komputerka czy drogich dużych dedykowanych maszyn.
[#47] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#48] Re: MorphOS 3.5

@michal_zukowski, post #46

Michał takie rozwiązanie jest tanie ale nie rokuje albo inaczej rokuje na 2-4 lata a potęcialny rynek nowego sprzętu umiera tzn. te małe firemki, które nawet drogie rozwiązania mogą dać ludziom, i co wtedy, MOS pójdzie na ARM czy x86 czy bedzie udawał, że maków jest jeszcze po śmietnikach, wystarczy po sąsiadach się przebiec. A w AOS próbuje się stworzyć tą mikroskopijną gospodarkę gdzie i system jest i sprzęt dzisiaj produkowany. Nie mam zamiaru pisać co jest lepsze. Ja po prostu pisze jakie różnice są. Tylko, że niektórzy i tak ich nigdy nie zobaczą. To jest do kitu a to jest cacy i tylko tyle potrafią.
[#49] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#50] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#51] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#52] Re: MorphOS 3.5

@michal_zukowski, post #46

Wtedy by mógł zobaczyć czego naprawde chcą użytkownicy OS4 - taniego i szybkiego komputerka czy drogich dużych dedykowanych maszyn.

Nikt nie chce drogich dedykowanych maszyn. Kazdy by chcial nowe, tanie i fajne. Ale to nie jest realne, to jest sprzecznosc. MOS poszedl inna droga niz AOS. Bez licencji jako niby system non profit moze sobie wydac nawet wersje na pralke automatyczna. Niestety rynkowo nie bedzie powazany przez nikogo (patrz b-plan). Droga Hyperionu i amigaosu zalozyla powstanie nowego sprzetu i systemu na sprzet fabrycznie nowy. To projekt komercyjny. Chyba kazdy widzi tu sprzecznosc. Wydanie Amoiga OSu na maca mini definitywnie podcina i konczy galaz komercyjnych rozwiazan. Firmom typu AEON, ACUBE i innym mowi dziekuje. Jak juz kiedys pisalem, jestem przkeonany, ze Friedenowie posiadaja loader na maca mini. Zdziwil bym sie gdyby nie posiadali, to sa fanatycy tego systemu jak kazdy z nas. Sadzicie, ze hobbystycznie nie zapaliliby sie do tego pomyslu i nie wydlubali takiej wersji? Tyle ze komercyjnie calkowicie zmienia to zalozenia tego systemu, stad lezy sobie gdzies w odmetach czyjegos dysku i czeka na moment, gdy wszystkie rozwiazania hardwarowe juz padna, jako ostatnia deska do dojenia nas amigowieczek :)

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 16:16:22 przez pawelini
[#53] Re: MorphOS 3.5

@Spoony, post #48

No i co z tego, że sprzęt jest dzisiaj jeszcze produkowany (płyta główna), jak jej cena dla wielu ludzi nie jest dostępna. Taka cena powoduje, że i użytkowników jest mało. A jak jest mało użytkowników to też jest mało programów, bo kto je kupi. Nikt. I tak kółko się zamyka. Klasyczna Amiga w czasach swojej świetności miała swoją zaletę taką, że była względnie tania, w szczególności A500, A600 czy A1200 i każdy kto się tym sprzętem interesował mógł sobie na niego pozwolić.

Więc ponieważ cena współczesnych Amig z os 4 jest bardzo wysoka, to wiadomo, że ludzie pamiętający czasy Amigi szybciej kupią sobie używanego maka z procesorem PPC i zarejestrują na niego MorphOSa niż wybiorą nową płytę główną z OS4 i to nie ze powodu uprzedzeń do systemu, a właśnie z powodu CENY !!!!.

Ja też bym wolał sobie kupić nowy sprzęt, bo liczył bym na to że dłużej podziała oraz że nic w nim nie brakuje, ale najwyraźniej w świecie nie stać mnie na niego. Więc kupiłem mini maka, właśnie z powodu ceny dużo niższej. Kto wie, czy gdyby był Amiga OS4 sprzedawany na tegoż Mini maka nie wybrał bym właśnie jego. Kiedyś jak moim podstawowym komputerem w domu była klasyczna Amiga, pamiętam jak zapowiadano nowy system Amiga OS4 i też na niego czekałem z utęsknieniem. Jednak cena sprzętu zrobiła swoje. Również ceny pierwszych płyt głównych Pegasos I i potem Pegasos II były bardzo wysokie, przez co i użytkowników MorphOSa było jak na lekarstwo. Dopiero podjęcie decyzji teamu nad przepisaniem systemu na maki spowodowało taki wysyp użytkowników, w szczególności w Polsce.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 16:33:18 przez gilban
[#54] Re: MorphOS 3.5

@Drako^BB, post #37

Prowokator chwalipięta
[#55] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#56] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#57] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#58] Re: MorphOS 3.5

@Piotr Myszkowski, post #23

Odnośnie sterowników do RadeonówHD rzuć okiem na komentarz #2 w pod tym newsem:
http://www.exec.pl/wydarzenie.jsp?nid=5724&PunchTree_-_pierwszy_klon_Minecrafta. :)
[#59] Re: MorphOS 3.5

@Spoony, post #57

A tak z ciekawości ile AmigaOne X1000 jest używanych u nas w kraju? Ja na konkurencyjnym forum czytałem ostre narzekania jednego użytkownika na ten komputer (choć właściciel tego forum starał się, żeby jak najmniej dało się o tym poczytać), po czym pojawiło się ogłoszenie, w którym zaoferowano w/w komputer na sprzedaż (ciekawe czy w końcu go ktoś kupił).

Poza tym jak Mosowcom skończą się Maki z demobilu, to zawsze mogą przeportować swój system na nowe płyty pod AmigaOS 4.x. Jednak moim zdaniem prędzej skończą się ultra-rzadkie procesory, które są w nich montowane niż Maki PPC.
[#60] [post oznaczony jako OT] wyświetl
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem