Komentowana treść: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
[#1] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Hmmm czyżby AmigaOS4 Classic pod WinUAE ?
[#2] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@twardy, post #1

I tym sposobem OS4 i MOS "przejdą" na x86. Oby to nie podcięło rozwoju obu systemów.
Bo za kilka lat, gdy szybkość procesorów wzrośnie to taki emulowany MOS może działać szybciej (lub podobnie) niż na Maku z G4..

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 21:02:05 przez tOMashBe
[#3] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #2

Mnie tam wystarcza emulacja PowerUP/WarpUP, choć nie powiem, przetestowałbym staruszka MorphOSa Classic 1.45.
[#4] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@waldiamiga, post #3

Tylko wyobraź sobie sytuację, w której emulator będzie działał szybciej niż MOS na Maku PPC. A to jest prawdopodobne za kilka lat. I co wtedy?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 21:08:18 przez tOMashBe
[#5] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #4

Ot za kilka lat możliwe że emulator do tego nie będzie potrzebny
[#6] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Drako^BB, post #5

Co masz na myśli? Bo nie kumam. Że MOS będzie na x86 natywnie? Jak dla mnie to byłoby najmądrzejsze rozwiązanie, tylko wszyscy mówią, że niewykonalne (czas, środki, itd.)

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 21:12:25 przez tOMashBe
[#7] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Pożyjemy - zobaczymy. Toni ma u mnie dużego plusa za ciągłe rozwijanie winuae :) Z emulacją ppc nie był bym hura-optymistyczny, rozumiem że to może potrwać bardzo długo i wymagać bardzo szybkiego cpu do w miarę stabilnego działania. Kiedyś, lata świetlne próbowałem na starym celeronie 300 odpaalić pod winuae alien breed 3d - był to pokaz slajdów jeśli chodzi o płynność. Spodziewam się że pierwsze efekty pracy nad ppc będą właśnie wyglądać podobnie. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu.
[#8] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Gżegżółka, post #7

Tylko czy ten emulator nie podcina Amigi jako takiej? Niby fajnie, ale przez niego mniej ludzi używa prawdziwego sprzętu, bo "przecież to prawie to samo".
Jak będzie (za jakiś czas) obsługa PPC to już w ogóle będzie dziwnie.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 21:46:40 przez tOMashBe
[#9] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #8

Tylko czy ten emulator nie podcina Amigi jako takiej?


Ja bym się raczej cieszył z nowych możliwości niż martwił na zapas. Bo co proponujesz w zamian? Zaprzestanie rozwijania WinUAE nie spowoduje, że ten kto nie chce używać starego sprzętu nagle wróci do niego, prędzej porzuci zabawę w amigowanie całkowicie, więc byłoby to wylanie dziecka z kąpielą. Będą nowe możliwości i swoboda wyboru i z tego wypada się cieszyć. Wolałbyś na siłę ograniczyć wybór i zmusić kogoś do używania prawdziwego hardware z PPC?

Prawdopodobnie nie ma żadnych praktycznych przeciwwskazań, aby MOS czy inne tego typu systemy działały od dawna w jakiejś maszynie wirtualnej z emulowanym PPC, można podejrzewać że przeszkody są głownie ideologiczne.

A tak na marginesie, twoja troska kojarzy mi się z tym: http://pl.wikipedia.org/wiki/Luddyzm
[#10] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #8

E tam dziwnie, tanio będzie przede wszystkim. Os4 padnie na pysk, bo sens kupowania horrendalnie drogich sprzętów będzie żaden.
[#11] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@jubi, post #9

Ot pewnie że nie ma przeciwwskazań żeby MorphOS działał na maszynie wirtualnej
[#12] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@fazior, post #10

A dlaczego ma paść OS 4? Raczej przybędzie jego użytkowników a nie ubędzie. Padnie sprzęt z PPC. A czy to dobrze czy źle? To jest pytanie. Chyba że masz na myśli że będą piracić i Hyperion nic z tego nie będzie miał. Chociaż żeby zaemulować takie PPC z szybkością X1000 trzeba będzie naprawdę mocnej maszyny.
[#13] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Super. To bardzo dobry ruch. Może przyczynić się do rozwoju zarówno AOSa jak i MOSa.
[#14] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@jubi, post #9

A Ty jak zwykle szukasz drugiego dna Wiadomo - każdy kij ma dwa końce. Po prostu martwi mnie to, że rozwój emulatorów (poza zaletami) powoduje też, że ludzie nie używają prawdziwego sprzętu (to dotyczy oczywiście nie tylko Amigi). Osobiście wolałbym, żeby trzeba było kupić hardware, ale pewnie jestem odosobniony w poglądach.
[#15] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #8

mój piec, mimo że jest daleko w tyle za obecną generacją, spokojnie pozwala mi na emulację Amigi pod WinUAE. Mimo to jakoś kupiłem klasyka bez PPC, myszę, dżojstiki, kable, rozszerzenia, dyskietki etc. i poświęciłem dużo czasu na restaurację Amigi (+ przerobienie jednego flopa z PC). W świetle tego jakoś nie obawiałbym się o nagły spadek popytu na Amigi po wprowadzeniu emulacji PPC. A tego komu do szczęścia wystarcza emulator, to czy jest z opcją PPC czy bez - do kupna Amigi tak czy siak nic by nie przekonało.
[#16] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@TomK, post #12

Padnie sprzęt z PPC

I co wtedy? Wszyscy będą używać emulatorów lub "symulatorów" typu Mist?
Dla mnie to kolejny krok donikąd. Chyba że OS4/MOS powstanie w wersji dla x86, wtedy wygra wydajnością.
[#17] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@snajper, post #15

Mimo to jakoś kupiłem klasyka

I jak sobie to tłumaczysz?

komu do szczęścia wystarcza emulator (...) do kupna Amigi (...) nic by nie przekonało.

Niestety znam wiele osób, którzy sprzedali stary sprzęt (nie tylko Amigę) nie dlatego, że nie było ich stać, ale dlatego "że jest emulator".
Gdy emulowane PPC będzie dobrze działać wiele osób sprzeda sprzęt. W tym momencie lepiej przeportować system na x86 i uprzedzić fakty. Tylko podobno "tak się nie da".

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 22:56:57 przez tOMashBe
[#18] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #17

I jak sobie to tłumaczysz?


tak że wolę sprzęt od emulatora. Gdybyś miał do dyspozycji emulator Garbusa w jakimś supersamochodzie, tak że po wybraniu odpowiedniej opcji zachowywałby się podczas jazdy jak Garbus, ale poza tym na zewnątrz nadal byłby supersamochodem - to czy nie widziałbyś żadnej różnicy między jazdą tym samochodem a posiadaniem Garbusa?


Gdy emulowane PPC będzie dobrze
działać wiele osób sprzeda sprzęt.


pożyjemy - zobaczymy. Sugerujesz, że trzymają się Amigi ze względu na PPC - ja podałem Ci przykład dowodzący, że wcale tak być nie musi.
[#19] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Przejście na x86, to chyba nie najgorsze rozwiązanie. W końcu będzie nowy i w miarę tani sprzęt, jeżeli go oprogramują lub nie będzie nic.
[#20] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@snajper, post #18

Sugerujesz, że trzymają się Amigi ze względu na PPC - ja podałem Ci przykład dowodzący, że wcale tak być nie musi.

Zgadzam się - Ci, którzy trzymają się ze względu na PPC to określona grupa, ludzie trzymają się (lub trzymali kiedyś) z różnych powodów. Ale z czasem kolejne grupy odchodzą od Amigi, bo pojawiają się nowe możliwości. Na przykład wiele osób sprzedało Amigę, gdy pojawiła się możliwość szybkiej emulacji. Inni zrobią to samo, gdy okaże się że można skutecznie emulować system pod PPC. I tak dalej... W końcu zostanie tylko emulator. Dlatego moim zdaniem nie ma innego wyjścia, tylko przeportować wszystko pod x86.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2014 23:59:10 przez tOMashBe
[#21] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Ender, post #19

Przejście na x86, to chyba nie najgorsze rozwiązanie.

Moim zdaniem to jedyne wyjście, bo emulacja w końcu dogoni neoAmigi pod PPC i zniknie jedyny powód pisania nowych systemów. Tylko przejście na nowszy (i szybszy) sprzęt może to zmienić.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 00:02:43 przez tOMashBe
[#22] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
ciekawe kto wam powiedzial ze celem toniego jest emulacja os4. po pierwsze toni sam to wykluczyl, chyba ze ktos by to zafundowal, to jego wlasne slowa, po wtore os4 do niczego nie potrzebuje emulacji amigi, bo nie zostal zaprojektowany na taki sprzet. gdyby ktokolwiek mial rzeczywiscie taki pomysl moglby sobie uae spokojnie darowac, ale jak widac nikt sie nie kwapi, bo i po co.
[#23] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@tOMashBe, post #20

stary, ilość bądź co bądź nie produkowanego już sprzętu jest ograniczona, a w naturze nic nie ginie - jak ktoś sprzedał, to ktoś inny kupił ;)
[#24] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Łoł, taka wiadomość- super!!! Prawdziwe, pozytywne zaskoczenie OK

Nie obawiałbym się utraty popularności żywego sprzętu, wystarczy spojrzeć na zapotrzebowanie na karty 040/060 a UAE już od dawna jest DUŻO szybsze od każdego klasyka 68k.
[#25] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@BULI, post #24

Ja również mam takie zdanie. Widać, że tylko krowa nie zmienia poglądów. Pamiętam, jak Toni zarzekał się, że absolutnie nie ma mowy o emulacji PPC. A w kasandryczne przepowiednie niektórych obecnych tu dyskutantów nie wierzę. Jeżeli ktoś jest amigowcem, to się Amigi nie pozbędzie. :)
[#26] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@BULI, post #24

UAE już od dawna jest DUŻO szybsze od każdego klasyka 68k.


Według pomiarów renderingu na LightWave 3.5, WinUAE na szybkim pececie jest circa 50 razy szybszy niż 68060/50.

Gdyby ktoś, kto mi obiecał (tak, o tobie mówię;) że zrobi też pomiar na 030 w końcu go zrobił, to mógłbym gdzieś wrzucić więcej wyników.
[#27] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@jubi, post #26

a dlaczego nie na piątce ?
[#28] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@wawrzon, post #22

ciekawe kto wam powiedzial ze celem toniego jest emulacja os4. po pierwsze toni sam to wykluczyl, chyba ze ktos by to zafundowal,


Problem w tym że to co Toni dzisiaj absolutnie wyklucza, jutro może stać się faktem. Może przypomnę jego słowa z wywiadu dla Obligement:
"PowerPC w WinUAE = NIE. Pierwszy powód techniczny: Nie wiem nic o procesorach PowerPC. Inne powody: Nie obchodzi mnie to; Nigdy nie byłem zainteresowany PowerPC. Jeśli chcesz uruchamiać programy PowerPC, używaj prawdziwych maszyn PowerPC. Ponadto, większość programów dla PowerPC to porty programów DOS / Windows, więc dlaczego po prostu nie uruchomiać oryginalnych wersji? Główny powód: Dla mnie, "Amiga" oznacza tworzenie klastrów tylko klasycznego 68K. PowerPC Amiga jest IMHO inną platformę sprzętową."

po wtore os4 do niczego nie potrzebuje emulacji amigi


Najprawdopodobniej to jednak najłatwiejsza opcja, gdyby ktoś kiedyś chciał jednak odpalić AmigaOS 4 na jakimś emulatorze. Napisanie zuepłnie od podstaw emulatora takiej np. A1 wraz z U-Bootem i innymi elementami, wydaje się trudniejsze niż dodanie do UAE emulacji Blizzarda PPC. W sumie to fakt czy ktoś ma na celu uruchomienie AOS4 czy MOSa, nie ma znaczenia. Taka możliwość za kilka lat może wyniknąć sama przez się, nawet jako nieplanowany skutek uboczny. Pytanie tylko jak wiernie uda się zaemulować w przyszłości Amigę z kartą turbo PPC. Na razie założenia są minimalstyczne i asekuracyjnie zapowiadana jest możliwość uruchomienia jedynie prostych programów, nikt jednak nie może przwidzieć co się stanie w przyszłości.
[#29] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@ede, post #27

a dlaczego nie na piątce ?


Bo do tej wersji mam największy sentyment, używałem jej na Amidze najdłużej. No i taką też wersję posiadam w oryginalnej edycji pudełkowej. Z tego co pamiętam to wersja 5.x była trochę szybsza od 3.5.


Dla mnie, "Amiga" oznacza tworzenie klastrów tylko klasycznego 68K. PowerPC Amiga jest IMHO inną platformę sprzętową."


To ciekawe, nie wiedziałem, że Toni Wilen tak uważa. W sumie nie jest to żadne wielkie odkrycie tylko stwierdzenie oczywistego faktu. A u nas o dziwo są osoby które zawsze reagują świętym oburzeniem na taką opinię.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 11:57:10 przez jubi
[#30] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@jubi, post #29

To ciekawe, nie wiedziałem, że Toni Wilen tak uważa. W sumie nie jest to żadne wielkie odkrycie tylko stwierdzenie oczywistego faktu.


Wszyscy znamy twój stosunek do PPC, tylko pytanie czy podpieranie się Tonim Wilenem, akurat twoje argumenty wzmacnia czy raczej osłabia. Jedyne wnioski jakie można z tego wyciągnąć to fakt iż Wilen negował PPC, głównie dlatego że go nie znał oraz to że jednak obecnie zmienił zdanie i nawet człowiek hardcorowo obstający przy 68k dał się przekonać do tej "diabelskiej technologii".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem