Komentowana treść: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
[#61] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#62] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#63] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#64] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#65] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#66] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#67] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Mnie cieszy i intryguje ta informacja, a trochę nawet może inspiruje. Fajnie by było przetestować, co z oprogramowania amigowego pod PPC i jak działa na takiej emulacji. Choć mogą wystąpić w trakcie tworzenia emulacji trudności z translacją RISC - x86 to ufam, że zabiera się za to bardzo kompetentna osoba, i że stosunek wydajności x86 do PPC umożliwiający poprawną emulację wystarczy taki, jak obecnie dostępny w maszynach na rynek konsumencki. IMO WinUAE z emulacją PPC byłoby bardzo ciekawe.

Ciekawe też, jak szybko działałby ostatecznie na emulowanym 68k, a jak szybko na emulowanym PPC jakiś program amigowy, który jest w wersji zarówno na 68k jak i PPC.
[#68] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Nie mam Amigi, tęsknię za OS4/MOS. Chętnie bym pobawił się tymi systemami na tym co mam. Na innym polskim portalu nawet ostatnio pytałem o emulację Amigowych PowerOS na pececie, ale nie uzyskałem odpowiedzi. Ten news dał mi wystarczającą odpowiedź.
[#69] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Jeżeli systemy amigowe nie zostaną przeportowane na x86, to emulacja PPC na x86 to trochę jak podcinanie gałęzi rozwoju tych systemów. Wiadomo Aros jest za free, więc jego to nie dotyczy tym bardziej, że jest w wersji na x86, ale nie wierzę, że nie pojawią się próby z czasem skuteczne złamania zabezpieczeń MorphOS-a, AOS-a i co wtedy? Kto będzie rozwijał te systemy, jeżeli w necie będą piraty? Obawiam się, że to może być początek końca. Przenieść systemy na AMD APU!
[#70] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Ender, post #69

... ale nie wierzę, że nie pojawią się próby z czasem skuteczne złamania zabezpieczeń MorphOS-a, AOS-a i co wtedy?


Kiedy to ciężko w tym wypadku mówić o jakichś zabezpieczeniach. W wypadku AmigaOS4 dostajesz kod, który pozawala pobrać aktualizacje (na MOSie zapewne jest podobnie). W tym wypadku "zabezpieczeniem" jest hardware. Ludzie! Przestańcie wreszcie snuć nieskończone historie o tym jak to AOS/MOS ma działać pod WinUAE. Jakakolwiek odmiana UAE emuluje środowisko sprzętowe Amig od Commodore - żeby odpalić dwa powyższe systemy byłby potrzebny emulator bazujący np. na QEMU/PearPC z implementacją danego środowiska (dla AmigaOS4 należałoby wtedy przenieść specyficzne cechy sprzętu AmigaONE/Sam4x0/A1-X1000, a wypadku MOSa Pegasosów, albo "jabłek" co w drugim wypadku już zostało zrobione i pokazane). Jeżeli natomiast dojdzie do tego, że WinUAE pozwoli odpalić AOS4.x/MOS1.4.5 Classic to i tak to nie zmieni sytuacji bo obsługa sprzętu będzie wtedy w d*pie - nie sądzę aby mr. Wilen się za to zabrał, gdyż wymagałoby to nakładu pracy zbliżonego do przepisania systemu. Zresztą sam autor stwierdził, że emulacja PPC ma za zadanie odpalania "małych programów". Sądzę, że nawet dem pod WOS/PUP nie pooglądamy (no, może te renderowane softwareowo - przynajmniej na początku).
Proponuję czasem zaglądać na inne portale i notować pełne informacje...

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2014 13:02:51 przez Lokaty
[#71] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
[#72] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Waroth, post #45

Nie chcę być złośliwy czy za bardzo się czepiać, ale lata świetlne to jednostka odległości, a nie czasu :D


Jako że odległość może być liczona w czasie, to lata świetlne mogą być również jednostką czasu clown
[#73] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #71

Czyli coś tam działa, u mnie tylko programik "Boardtype' wyrzuca w konsoli "CyberStorm rev.1"
[#74] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #71

No całkiem nieźle jak na początek OK
[#75] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@waldiamiga, post #73

Nieco popracowałem nad tą betą i jest jakiś progres. Udało mi się w końcu odpalić CyberstormaPPC, Scout twierdzi że mam 604e/3MHz :D

[#76] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@BULI, post #74

beta 10 link
[#77] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Prince, post #68

Nie mam Amigi, tęsknię za MOS, chętnie pobawiłbym się tym systemem na tym co mam


Mam dla Ciebie świetną wiadomość - jeśli kupisz za grosze PowerMaca G4 to na sprzęcie "który masz" pobawisz się MorphOSem do oporu.
[#78] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@agawa, post #30

.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 22:14:51 przez sanjyuubi
[#79] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@CJ Warlock, post #67

PPC jest emulowany nie od dziś. Konsole Gamecube/Wii mają w sobie PPC (480MHz/729MHz), a pierwszy emulator tej pierwszej konsoli powstał już w 2003r. Działał bardzo powoli, ale działał, obecnie jest całkiem nieźle. W świecie emulacji panuje taka niepisana zasada, że urządzenie emulujące powinno dysponować prędkością około 10 razy większą niż urządzenie emulowane i to się mniej więcej sprawdza.




Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 22:48:57 przez sanjyuubi
[#80] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@CJ Warlock, post #67

Ciekawe też, jak szybko działałby ostatecznie na emulowanym 68k, a jak szybko na emulowanym PPC jakiś program amigowy, który jest w wersji zarówno na 68k jak i PPC.

to już zależy głównie od implementacji emulatora a ta podejrzewam jest lepsza w emulatorze 68K JIT z WinUAE. Mogę się jednak mylić. Jak to jest to się okaże w praniu jak rzeczona wersja UAE zostanie dokończona

Poza tym nawet jeśli emulatory JIT byłyby takie same to na pewno program 68K będzie wydajniejszy niźli jego odpowiednik odpalony na OS 3.x na PUP/WOS
[#81] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
http://eab.abime.net/showpost.php?p=969696&postcount=12



OK
[#82] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@mschulz, post #81

No to Toni grubo pojechał, następna beta będzie umożliwiła instalkę OS4 classic?
[#83] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@mschulz, post #81

Ciekawe kiedy autorowi emulatora wytocza proces? Stawiam ze za niedlugo.
[#84] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@waldiamiga, post #82

Ale to pytanie do wróżbity czy do kogo?
[#85] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Phibrizzo, post #83

Ty to też masz swój mały światek widzę. Tak, już prawnicy lecą, z rosyjskim kordonem humanitarnym, no właściwie to jadą i to w białych ciężarówkach
[#86] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@Spoony, post #85

Wiesz, z jednej strony mialo to byc pytanie retoryczne, jadnak po tym jak zakoczyla sie sprawa z Amithlonem to wysztkiego sie mozna spodziewac.

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 21:27:14 przez Phibrizzo
[#87] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@mschulz, post #81

dzisiaj mamy 1 kwietnia szeroki uśmiech
[#88] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE
Bardzo sie ciesze ze AmigaOS4.x juz dziala w WinUAE, teraz pozostaje tylko czekac na JIT dla PPC :)
[#89] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@powerzx, post #88

czyli to nie jest 1 kwietnia OK
[#90] Re: Toni Wilen pracuje nad emulacją PPC w WinUAE

@powerzx, post #88

Kto jeszcze wsparł Toniego Wilena jakimś datkiem, przyznawać się. Ja właśnie wsparłem i zachęcam. Można przez PayPal na twilen@winuae.net

Rozwój tego emulatora jest kluczowy dla zachowania żywej pamięci o Amidze dla przyszłych pokoleń, gdy padną już wszystkie sprzęty zdolne odpalić gry i programy z czasów amigowej świetności, albo też gdy staną się absurdalnie drogie i przez to mało dostępne.

Jestem też pewien że prawie każdy z nas spędził z tym emulatorem niejedną przyjemną godzinę, dlatego warto się odwdzięczyć jego twórcy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem