Komentowana treść: MorphOS 3.8
[#1] Re: MorphOS 3.8
Wg. mnie bardzo fajna cena dla Sam460ex. Biorę pod uwagę przesiadkę z umierającego powolną śmiercią Pega 2 na Sam460ex, którą i tak już posiadam.
[#2] Re: MorphOS 3.8
W końcu jest!! Myślałem że zmieni się numeracja na 4.0 a tu znonk. Biorę się za instalację. Dzięki MorphOS Team.
[#3] Re: MorphOS 3.8
Super! No to mamy kolejną maszynę, która na której odpalimy zarówno MorphOS jak i AmigOS4.
[#4] Re: MorphOS 3.8
przybywajcie, benchmarki!
[#5] Re: MorphOS 3.8
Czy dobrze zrozumiałem, że dodano również obsługę ExFAT już na poziomie jądra i czy w ten sposób będzie można przenosić na pendrive/zewnętrznym dysku pliki większe nić 4 GB ?
[#6] Re: MorphOS 3.8
Już się odpaliłem z MorphOSa 3.8. Jak prawie zawsze - bez problemów. :)
[#7] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #5

Czy dobrze zrozumiałem, że dodano również obsługę ExFAT już na poziomie jądra i czy w ten sposób będzie można przenosić na pendrive/zewnętrznym dysku pliki większe nić 4 GB ?

Żeby spróbować wsadziłem do PowerBooka z MOS 3.8 pendrive 8GB sformatowany w ExFAT. Nic się nie pojawiło. Użyłem systemowego Mountera i dysk faktycznie się pojawił, mogę czytać z niego pliki ale zapis jest wyłączony. Tylko, że to się raczej zamontowało przy pomocy tego co mam w L: czyli tego zewnętrznego ExFATa, który niedawno się pojawił na MorphOSa i który ma wyłączony zapis:
exFATFileSystem 1.0 (2015-02-22) 2014-2015 Rupert Hausberger

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 19:12:07 przez MDW
[#8] Re: MorphOS 3.8
TinyGL:
Initial Vertex Buffer Object (VBO) support.


Czy ja dobrze widzę? Naprawdę jest VBO?
[#9] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #7

Skompiluj sobie wersje z zapisem.
To działa.
[#10] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #8

tak, jest
[#11] Re: MorphOS 3.8
btw. w mossys:devs/scanners jest mocno poprawiony sterownik dla skanerów EPSON. Polecam wybrac go zamiast starej wersji. Jest bardziej stabilny i o wiele szybciej sie łączy ze skanerem.

w najblizszym czasie postaram sie zrobic packa z pozostalymi sterownikami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 21:12:25 przez michal_zukowski
[#12] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #8

Tak. Na razie tylko dla fixed-pipeline (ze względów oczywistych) ale funkcjonalnie są to pełnoprawne bufory umieszczone w pamięci karty graficznej tak więc dla statycznej geometrii eliminowany jest koszt przewalania danych.
[#13] Re: MorphOS 3.8
Brawa dla MorphOS Team !
Imponująca lista zmian, zdaje się jeszcze większa niż zwykle !

Dziękujemy ok, racja
[#14] Re: MorphOS 3.8

@kiero, post #12

Tak. Na razie tylko dla fixed-pipeline (ze względów oczywistych) ale funkcjonalnie są to pełnoprawne bufory umieszczone w pamięci karty graficznej tak więc dla statycznej geometrii eliminowany jest koszt przewalania danych.

Rewelacja! Myślałem, że tego nie dożyję. :) Duże brawa i jeszcze większe dzięki!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 21:26:31 przez MDW
[#15] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #5

Czy dobrze zrozumiałem, że dodano również obsługę ExFAT już na poziomie jądra i czy w ten sposób będzie można przenosić na pendrive/zewnętrznym dysku pliki większe nić 4 GB ?

Przed chwilą na pendrive USB 8GB wrzuciłem jakiś film (mkv) o wielkości 5,9GB. Pendrive wsadziłem do PowerBooka i MPlayer odtwarza go bez problemu i pozwala "przewijać" w dowolne miejsce.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 21:26:39 przez MDW
[#16] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #9

Skompiluj sobie wersje z zapisem.
To działa.

Chyba faktycznie będę kiedyś musiał to zrobić, bo może być przydatne.
[#17] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #15

To juz dzialalo od momentu pojawienia sie sterownika exFat.
[#18] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #16

To tylko jedna zmiana :)
Wszystko opisane jest w dokumentacji.
Wystarczy instalacja SDK , zmiana jednego wiersza i sterownik gotowy. szeroki uśmiech
[#19] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #18

Hehe. No to fajnie. Nigdy tego nie zrobiłem, bo prawdę mówiąc mając domową sieć, Dropbox jakoś nie było mi to nigdy tak naprawdę potrzebne. Ale zrobię, na pewno to zrobię. :)
[#20] Re: MorphOS 3.8

@kiero, post #12

Tak. Na razie tylko dla fixed-pipeline (ze względów oczywistych) ale funkcjonalnie są to pełnoprawne bufory umieszczone w pamięci karty graficznej tak więc dla statycznej geometrii eliminowany jest koszt przewalania danych.


Czy VBO jest ograniczone dla jakichś konkretnych kart graficznych czy można uznać, że wszystkie układy graficzne jakie są w naszych applowych sprzętach, Pegasosach i reszcie MOS-hardware obsłużą VBO? Oczywiście nie bierzemy pod uwagę Permedii i S3 Virge. :)
[#21] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #20

Tak, wszystko od r200 w górę. Jedynie stare radeony nie mają wsparcia ale one nie mają nawet wsparcia nowego tgla więc...
[#22] Re: MorphOS 3.8
Co to są te ekrany 4K?
[#23] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #7

Aby działało automatyczne montowanie dysków exFAT, odpowiedni wpis dla exFATa musi być zrobiony w SYS:prefs/sys/filesystems.conf i oczywiście w L: musi istnieć zewnętrzny sterownik exFATFileSystem.
Przykładową zawartość pliku filesystems.conf można znaleźć na płycie z MorphOSem. Niestety nie jest jeszcze aktualizowany automatycznie.
[#24] Re: MorphOS 3.8
Yech rulez :)
A zwłaszcza poprawki dla G5 :)

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 22:53:47 przez Drako^BB
[#25] Re: MorphOS 3.8

@Drako^BB, post #24

i wsparcie dla overlaya po AGP. Co przeklada sie na możliwość oglądania filmów 720p na Makach mini, powerbookach i szybszych MDD. W tym momencie dzięki temu, można stawac w szranki mosowymi maszynami do 200zł z X1000 z OS4 :).
[#26] Re: MorphOS 3.8

@R-Tea, post #22

Monitory lub TV o natywnej rozdzielczości 3840x2160 .
[#27] Re: MorphOS 3.8
To będzie moja pierwsza aktualizacja MorphOS-a po rejestracji :--D

@deez
thx

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 00:01:09 przez R-Tea
[#28] Re: MorphOS 3.8

@waldiamiga, post #2

W końcu jest!! Myślałem że zmieni się numeracja na 4.0 a tu znonk.

Bo nr 4.0 jest pewnie zarezerwowany dla edycji z OWB z JIT dla JS
[#29] Re: MorphOS 3.8
Panowie, tak nie może być! To jest jakaś beznadziejna sielanka. Co prawda jestem wrogiem publicznym numer 1 na Execu, ale w związku z tym że jestem zdenerwowany, że ten MOS nie działa na mojej A1200 z PPC i BVision, to muszę wam ukrucić to koło wzajemnej adoracji! Noooooo jaaaaak możeeecie taaaaak paaaaaastwić się naaaaad bieeeednymi uuuużyyytkownniiiikami AOS4.1 FEeeeeee, noooooooo jjjjjjaaaaaaaakkkkkkk! AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA! :P

szeroki uśmiech
[#30] Re: MorphOS 3.8

@MDW, post #20

Pegasosy II nie mają złącza AGP, tylko PCI-X wyglądające jak AGP, więc one z automatu tego wsparcia nie będą miały. Pegasosy I z kolei mają AGP, tylko że mostek północny jest zwalony jak wiadomo, więc raczej też bym nie liczył na to że to coś da. Czyli tak naprawdę zostają się tylko Maki które mają AGP, jak Mak Mini, laptopy i Power Maki z G4 i G5.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem