Komentowana treść: MorphOS 3.8
[#61] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #59

Nagrywarka na jednym komputerze (tym z windowsem) jest dobra bo nagrywa i odczytuje płyty dobrze a tą na mosowym komputerze masz zepsutą (możliwe, że tak zapis jak i odczyt lub jedno z nich) bo nawet odczyt nie działa, chyba że jakiekolwiek inne CDR nagrane wcześniej jednak na z tym napędem działają.
[#62] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #59

Jesteś pewny, że komputer na którym ściągałeś to ISO jest w pełni sprawny? W szczególności uszkodzona pamięć lubi psuć pliki.
[#63] Re: MorphOS 3.8
Witam w moim wypadku pomogła pełna instalacja a nie upgrade. Teraz muszę nazbierać i zarejestrować system.
[#64] Re: MorphOS 3.8

@grxmrx, post #61

@grx: Nie do końca, bo pod Win nagrywałem jeszcze dwa razy i zostały mi z tych prób tylko dwa lusterka CD-R (nawet na warstwie światłoczułej płyty nie widać, że cokolwiek było nagrane - podobnie jak w przypadku pozostałych płyt, zepsutych pod Miniaczem). Zda mi się, że to .iso jest kapryśne jakieś.

@madman: Plik ściągałem kilkakrotnie, sprawdzałem MD5.

Tak czy siak - skorzystałem ze "starej dobrej metody" z podmianą boot.img na partycji bootującej i instalki z podmontowanego .iso (i poszło bez problemów), ale słyszałem że ta metoda nie jest dobra i może namieszać w systemie. Najlepiej chyba zrobię pełną instalkę "od zera", tylko najpierw zbackupuję sobie SYS:.
[#65] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #64

Musisz mieć jakiś sprzętowy problem. U mnie (PowerBook) płytkę bezproblemowo wypaliłem za pomocą Jalapeno (nawiasem mówiąc świetny program, nie znałem go wcześniej OK ), potem odpaliłem z płytki i aktualizacja poszła bezproblemowo.
Ze zmian, to pierwsze na co zwróciłem uwagę, to wreszcie obsługiwane czujniki temperatury w moim modelu (A1095).
[#66] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #64

Jeżeli jest to mini mak i napęd combo w nim siedzi, to bardzo często te napędy siadały, nie były zbyt dopracowane. Ja proponuję się zakręcić za innym napędem do minimaka. Mój napęd Combo miał problemy z odczytywaniem płyt DVD akurat. Ja w to miejsce poszukałem swego czasu na Allegro i kupiłem pełną nagrywarkę DVD do tegoż minimaka, nie combo, oczywiście też slot-in i też produkcji Panasonic - Matsushita, jednak nie wychodzi ona ze stajni Appla, bo na naklejce nie ma jabłka. I działa u mnie bez zarzutu. Inna jeszcze opcja, nagraj obraz ISO na jakąś płytę CD bardziej markową np. Sony, może to pomoże.

Ja ten plik ściągnąłem tylko raz, wypaliłem pod Windą pod Nero i zaktualizowałem bez problemu system.
[#67] Re: MorphOS 3.8
Zrobiłem updete na PowerBook-u 5,2 (1.25 GHz) i ku mojemu zaskoczeniu można regulować podświetlanie LCD :)
Zaskoczenie bo na liście zmian przeczytałem, że jest poprawka do podświetlania klawiatury,
a tu niespodzianka, podświetlania klawiatury nie mam ale za to podświetlanie LCD jest już regulowane i świeci jak złe
Mało tego działa również regulacja poziomu głośności dźwięku na klawiszach funkcyjnych.

To teraz jeszcze tylko touchpad i można będzie sprzętu normalnie używać. Touchpad przesuwa mi kursor minimum co dwa pixele zarówno w X i Y. No i też prawego kliku nadal brak. Póki co prawy mam z "kontrolem".
[#68] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #67

Wypaliłem bez problemu (PowerISO pod Win, bo napędy w Applach czytają ale już niekoniecznie mi nagrywają). Pierwszy poszedł PowerMac 7300 G5 no i ramu widzę 1537 MB
Zobaczymy jak z G4 i PowerBokiem...
[#69] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #67

Regulacja glosnosci i podswietlenia działała juz dawno na IBooku.
Dodatkowo wyswietla sie OSD, ale tylko dla głośności.

Regulację obu parametrów (działała juz na poprzedniej wersji) pod klawiszami funkcyjnymi lub kombinacji Fn + klawisz funkcyjny (w zaleznosci od ustawień w LAPTOP)

Nie masz prawego klawisza na touchpadzie (kliknięcie dwoma palcami) (opcja w LAPTOP)

Regulacja załączania wentylatorów przetestowane (brana jest tylko temperatura CPU do ustawien)

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 18:22:09 przez Norbert
[#70] Re: MorphOS 3.8
I to jest świetna wiadomość OK
/wiem, że trochę "późno".. ale ostatnio zupełnie nie mam czasu na mosowanie.../
[#71] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #69

Odnośnie PB 5,2 1.25GHz.

Faktycznie i podświetlanie klawiatury +regulacja działa, ale tylko z włączonym Fn w LAPTOP.
Przed 3.8 chyba nie działało, raczej sprawdzałem z tą opcją, aczkolwiek zdaje się nie ma sensu downgrade żeby to sprawdzić na 100%. Najważniejsze, że działa. :)

Nie masz prawego klawisza na touchpadzie (kliknięcie dwoma palcami) (opcja w LAPTOP)

Na PB 5,2 nie mam tej opcji tam. Na 5,7 owszem jest ale w TOUCHPAD. Z kolei na 5,2 nie mam TOUCHPAD.


Ps. Widełki dla temperatury chłodzenia chyba mi nie działają (5,2). Jeszcze będę sprawdzał ale póki co coś cicho.





Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 18:59:48 przez ede
[#72] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #71

No tak. Rozpędziłem się. Miało być TOUCHPAD.

To zrob taki myk.
Zobacz czy masz plik touchpad.conf w EnvARC/sys
Jesli nie to go stwórz i dopisz

Acceleration=10 TapTime=250 OneFingerTap TwoFingerTap SwapButtons Scrolling

Napisz czy pomogło.

ps.
Mozna tez tak wlaczyc prefsy do Touchpad
MorphOS:MorphOS/Prefs/Preferences MorphOS:MorphOS/Prefs/MPrefs/Touchpad.mprefs


Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 19:38:30 przez Norbert
[#73] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #71

Touchpad.mprefs są jedynie dla ostatnich 2 wersji PowerBooków i ostatniego iBooka, gdzie touchpad jest na USB.
[#74] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #72

Norbert mam prośbę, mianowicie laptop 5,7 uaktualnił, PowerMac 3,3 też i męczę się z 7,3

Opcja "uaktualnij" jest szara nie aktywna w iWizzard, obok jest tylko aktywna opcja "change" do zmiany lokalizacji docelowej. Na poprzednich komputerach poszło szybko. Na PM 3,3 za 4 razem (mam tam problem z zamieraniem instalacji, pomaga wykasowanie plików tymczasowych z poprzednich prób instalacyjnych)

Ale G5 lipa, nie wiem jak do tego podejść dalej ?
[#75] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #72

Sprawdziłem, nie pomogło ale dziękuję :)

Reasumując temat PowerBooka 5,2 1.25 GHz (ADB) - dwie rzeczy utrudniające:

1. Pod klawiszem Left Amiga mam Right Amiga - czyli Right Amiga x2.
2. Kursor przesuwa się minimum 2 piksele (zarówno w pionie jak i poziomie) - tu jest pewność, łatwo zaobserwować np. rozciągając "lasso" na pulpicie.



Ps. Mniej ważne, w LAPTOP nie ukazuje się 'Disable keybord backlight after' ale "ręczna" zmiana tego parametru w pliku laptop.conf pomaga. Także spoko :)

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 20:58:07 przez ede
[#76] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #75

Na dwa klawisze RAmiga pomoze MMKeyboard.
Szkoda ze Morphos nie ma takiej dodatkowej opcji podmiany.
Gdyby klawiatura byla na usb to nie byloby problemu (IBook)
[#77] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #76

A i owszem, MMKeyboard zastosowałem w moim 5,7 i mam kropkę pod F12, poprzedni grzebalec zgubił tulejkę/podkładkę, wkręcił śrubę do oporu i ścieżka od kropki na folii klawiatury poszła :)

Tzn. na ADB MMKeyboard nie zadziała ?




Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 21:10:41 przez ede
[#78] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #77

Zadziała na ADB.
Jeśli klawiatura jest na USB to mapowanie klawiszy załatwia Poseidon
[#79] Re: MorphOS 3.8
Drugi monitor podłączony do IBooka nadal działa tylko w 640x480 i mniejszej rozdzielczości.
Ustawienie większej rozdzielczości wyłącza monitor.
Szkoda, poczekam jeszcze.

Wiem, narazie tylko PB jest wspierany.
[#80] Re: MorphOS 3.8
Super, że jest nowa wersja systemu ale... w overlayu pod uae mam grafike "posiekaną" czy ktoś zaobserwował też taki efekt? Karta to 9600Pro na G5.
[#81] Re: MorphOS 3.8

@RadziN, post #80

Ja mam to samo na Pegasosie 2 z Radeonem 9200. Pod Launchem jest kaszana, a jak odpalę bezpośrednio to uruchamia się poprawnie, tylko nie wywołuje się okno zmiany dyskietki.
[#82] Re: MorphOS 3.8

@AS, post #81

A jakie uae odpalasz z jit'em?
[#83] Re: MorphOS 3.8

@RadziN, post #82

Już doszedłem. Problem jest z UAE z Jit, jak przełączyłem na starą wersję wszystko zaczęło działać poprawnie.
[#84] Re: MorphOS 3.8
Cztery dni to trwało ale się udało:). Na pb aktualizacja przeszła bezproblemowo.
[#85] Re: MorphOS 3.8
Witam !

Mam pytanko do osób obeznanych .

1. Co z instalacją sterowników do drukarek i co z tym drukowaniem pod systemem ?
2. Jakie zmiany ?
3. Mam drukarke wielofunkcyjną Canon PIXMA PM250 - Czy ją wykorzystam pod Systemem ?

Pozdrawiam serd.
[#86] Re: MorphOS 3.8

@AS, post #83

W OpenJK grafika się kaszani tak jak i w tym UAE. Dobra, już działa, trzeba GLestensions w opcjach wyłączyć.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 20:25:09 przez fazior
[#87] Re: MorphOS 3.8

@Norbert, post #79

A jednak działa zewnętrzny monitor z iBookiem z dowolna rozdzialką.
Oczywiście klapka laptopa musi być przymknięta w czasie startu systemu.

Zauwazylem, ze zamkniecie ibooka powoduje zamrazanie systemu (muzyka zatrzymuje sie, ekran robi sie czarny), który budzi się po otwarciu klapki.
Nie ma takiej sytuacji jeśli korzysta się z zbudowanego LCD
Czyżby działała hibernacja ?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 10:39:58 przez Norbert
[#88] Re: MorphOS 3.8

@Piotr Myszkowski, post #85

W drukowaniu na razie się nic nie zmieniło. Z canona raczej nie skorzystasz, polecam kupować drukarki z postscriptem. Mniej problemów i w większosci dobre jakościowo.
[#89] Re: MorphOS 3.8

@michal_zukowski, post #88

Tyle tylko, że ich cena zabija. Jeszcze dodać wifi...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem