Komentowana treść: MorphOS 3.8
[#31] Re: MorphOS 3.8

@strim_, post #1

Właśnie, jak wygląda wydajność SAM460 w porównaniu do Pega II G4? Chodzi mi bardziej o wrażenie użytkownika, pracę w net, niż typowe benchmarki.
[#32] Re: MorphOS 3.8

@radzik, post #31

CPU mocniejsze będziesz miał jednak w pegu (AltiVec), niemniej SAM ma szybszą pamięć i grafikę. W zastosowaniach altivecowych peg będzie górą, w reszcie SAM.
[#33] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #30

He? A co ma AGP/PCIe/PCI-X do tego, że dane mogą być trzymane na karcie graficznej?
[#34] Re: MorphOS 3.8

@kiero, post #33

To akurat nic. Jednak jest wyraźnie napisane, że poprawiono Tryb overlay dla kart AGP - czyli również chodzi o obsługę standardu AGP (czyli karty włożone w port PCI 32 bit i PCI-X, który jest złączem 64 bitowym, stosowanym główne w na płytach głównych serwerowych. A Tryb overlay polega, jak można w internecie znaleźć: na tej stronie,
na "nakładaniu" na wyświetlany obraz okna z nową treścią (ang.: pokryć, nakryć). W praktyce sprowadza sie to do tego, że karta graficzna potrafi sama się zająć (nie obciążając procesora) dodatkowymi funkcjami - np. zmianą rozdzielczości bez efektu pikselozy czy też przekonwertować format *yuv/*yuy2 (najczęściej kompresowane) do trybu RGB, czyli takiego, który bezpośrednio obsługuje karta graficzna...
i jeszcze w Wikipedii angielskiej jest jeszcze lepszy opis. Generalnie gdyby nie było różnic między złączem PCI a AGP przy kartach graficznych to nikt by tego standardu nie wprowadzał na rynek komputerów. tu mamy ładne porównanie złącz:



A AGP, każdy wie jak wygląda.
[#35] Re: MorphOS 3.8
Witam mam z aktualizowane do nowego Morphosa i mały problem, net po przez wifi przestał działać . OWB wyświetla błąd 6 , W sterowniku wykrywa siec dioda pali się na zielono. System stoi na Powerbook G4 a1138
[#36] Re: MorphOS 3.8
Wow! I można już fajnie drukować ze Scribble.
[#37] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #34

Ale odpowiadales na komentarz kompletnie niezwiazany z overlayem...
[#38] Re: MorphOS 3.8
Poczytałem właśnie zmiany na domowej stronie MorphOS Team.... dużo nowości jest i poprawek. Przypuszczam, że zapowiadana książka kompendium n.t. MorphOS-a zapowiadana przez amiga.net.pl może się odwlec, bo będzie musiała być grubsza
[#39] Re: MorphOS 3.8

@R-Tea, post #38

Fajnie by było jeszcze jakby powstała na Morphos jakaś nowa przeglądarka internetowa. Np. Lisek, bo obecna robi się coraz gorsza, gdyż właściwie przestała być aktualizowana, i dużo stron coraz gorzej się wyświetla. Wydaje mi się, że skoro jest TenFourFox na maki PPC to też mógłby powstać jego klon pod Morphosa. A może się mylę ?
[#40] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #39

Wydaje mi się, że skoro jest TenFourFox na maki PPC to też mógłby powstać jego klon pod Morphosa. A może się mylę ?

Zdajesz sobie sprawę ile to pracy?
[#41] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #39

Zdecydowanie lepiej zostać przy OWB, silnik zdaje się jest wciąż aktualizowany.
Firefox to strasznie dużo roboty, a przypadek portu dla OS4 pokazuje, jak wygląda sprawa choćby z wydajnością...
[#42] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #34

Fajnie się system rozwija. Na Pegasosie2 miałem problem z filmem 720p (dla testów mam Katerę Bagińskiego), nie odtwarzał się wcale, komputer się zamulał. Przy MorphOS 3.8 i Radeonie 9200 chodzi poprawnie, troszkę się tnie, ale działa.

Pytanie: Jaką najszybszą kartę graficzną obecnie obsługuje MorphOS?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 14:48:51 przez AS
[#43] Re: MorphOS 3.8

@AS, post #42

Pytanie: Jaką najszybszą kartę graficzną obecnie obsługuje MorphOS?

Z 3D? Jesli tak to Radeon X1950XTX
[#44] Re: MorphOS 3.8

@waldiamiga, post #43

Tak z 3D. Dzięki. Ciekawe jaką najszybszą mogę włożyć do Pegasosa 2?
[#45] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #39

Autor OWB wielokrotnie pisał że wróci do prac nad OWB po wydaniu MorphOS-a 3.8 :)
[#46] Re: MorphOS 3.8

@AS, post #44

Z tego co pamiętam to radka 9800
[#47] Re: MorphOS 3.8

@Drako^BB, post #46

Muszę potestować. Ciekawe, czy Radeon X1600 pod AGP pójdzie w Pegasosie 2?
[#48] Re: MorphOS 3.8
Ha tego mi zawsze brakowało :)

* MorphOS/Prefs/Time.mprefs

Added button to set time via internet time server
[#49] Re: MorphOS 3.8
Super, już kupiłem paczkę CDR (DVD-R mam cały stos, chociaż nie potrzebuję... a CDR wyszły), zasysam i wypalam. Imponująca lista zmian.
Jestem trochę zaniepokojony brakiem istotnych zmian w OWB, miało być JIT dla JavaScriptu.... można się spodziewać jakiś aktualizacji w przyszłości, czy są jakieś problemy techniczne, względnie Fab nie ma czasu?
[#50] Re: MorphOS 3.8

@wali7, post #49

Ze napisze tak...Dzieci Panie, Dzieci:)
[#51] Re: MorphOS 3.8

@stefkos, post #50

Skoro Fab się rozmnożył, to dobrze wróży dla przyszłości MOSTeamu - rośnie nam nowe pokolenie. Oby odziedziczyło zdolności i pracowitość OK
[#52] Re: MorphOS 3.8

@gilban, post #34

Główny powód powstania AGP to trzymanie i transfer tekstur do i z pamięci RAM komputera. Oczywiście okazał się zupełnie zbędny kiedy ceny pamięci RAM znacząco spadły. Cała marketingowa gierka z AGP x2, x4, x8 polegała tylko na zwiększaniu szybkości komunikacji i przesyłu (głównie owych tekstur), w biosach PC była nawet dedykowana opcja "AGP aperature size" do 256 MB. Oczywiście port PCI oraz PCI-X tych zdolności nie miał. Niektóre firmy także próbowały tę kwestię inaczej rozpracować np. S3TC (S3 texture compression), czyli kompresja tekstur na samej karcie graficznej.
Więc wydaje mi się że w momencie kiedy pamięci ciągle taniały, całe AGP nie różniło się niczym od PCI w którym np. zamontowano kartę grafiki z 512 MB GDDR....

Oczywiście gratulacje dla MOSteam za ciągłą pracę na rozwojem systemu (już zassałem). Lista zmian spora, szczególnie że wzbogaciła się o nowy sprzęt SAM 460...

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 22:13:14 przez Voyox
[#53] Re: MorphOS 3.8
Fajnie ze jest opcja sterowanie coolerami. Teraz juz sie obawiam ze cos sie przegrzeje :)
[#54] Re: MorphOS 3.8

@stefkos, post #50

Właśnie przeczytałem na MorphZone Nielekko mu będzie pisać nowe wersje OWB

Poza tematem: męczę się co siądę do MOSa, a może być trywialne - gdzie w MUI wyłączyć gradienty dla przycisków (i tła w paskach)?
Wyłączyłem dla odnośników w AmigaGuide a tego nie mogę znaleźć.
[#55] Re: MorphOS 3.8
Chciałem po raz pierwszy od dawna updejtnąć sobie system z płyty. Pierwszy raz próbowałem nagrać .iso pod Jalapeno - zepsuł płytę. Następnie na warsztat poszedł FryingPan, MakeCD, jakieś dwa programy na PC żony (ze ściągniętym po raz kolejny plikiem .iso, żeby nie było że uszkodzony) - sprawdziłem też MD5 i spróbowałem jeszcze raz użyć Jalapeno. Skończyłem z sześcioma wypalonymi CDRami (jeden nawet przeszedł weryfikację po nagraniu) z czego 0 bootuje MorphOSa. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że wina jest po mojej stronie.
[#56] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #55

Ja tym razem też robiłem update z CD. Ale mi się zepsuć płyta nie mogła, bo użyłem płyty CD-RW. :) Poza tym wszystko nagrało się poprawnie i PowerBook zabootował się z nagranej płyty normalnie i update zrobił się bez problemów. Wypalałem na MakeCD pod MorphOS 3.7.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 08:33:07 przez MDW
[#57] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #55

Ja za każdym razem wypalam płytę CD-R z systemem pod MorphOSem od kiedy jest Jalapeno. Nigdy nie zepsuł mi płyty (zreztą innych nagranych płyt też). Botuje z płyty i system nagrywa się bez problemu. Sprawdź może napęd CD/DVD, bo wygląda, że to jego wina - może ma problemy z bootowaniem płyt.
[#58] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #55

Ja wypalam iso za pomocą Jalapeno i jest gites. Hmm... no trudno tu coś sknocić, klikiem prawym na iso i 'Burn to Disc'. Co prawda proces zamykania sesji w przypadku nagrywania na płytę DVD trwa niepokojąco długo, dłużej niż zapis danych z ISO ale zdaje się tak ma być.

Może spróbuj wypalić na DVD-R a nie na CD-R.

Ps. Ale płytkę Twoją pod systemem widać ? tylko nie bootuje ?
[#59] Re: MorphOS 3.8

@ede, post #58

Nie, płyty pod systemem nie widać. Ostatnią (zanim wyszły mi CD-Ry) nagrałem na ImgBurn pod Windą i tą widać pod Windowsem, ale pod MorphOSem już nie.

Wadę nagrywarki wykluczam, bo nagrywałem na dwóch (obydwie siadły?), na różnych komputerach.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 09:59:21 przez recedent
[#60] Re: MorphOS 3.8

@recedent, post #59

To instalować system iso i po problemie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem