Komentowana treść: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6
[#1] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6
Hej,

Mala errata w sprawie Odyssey:

Nad Odyssey pracuje juz od roku (nie od 2-3 miesiecy). Kody, zaktualizowane do silnika WebKit z poczatku sierpnia, sa dostepne pod adresem https://github.com/deadwood-pl/OdysseyWebBrowser i wszystkich zainteresowanych rozwoje na dowolna platforme zapraszam do wspolpracy. Jest to repozytorium w ktorym mielismy pracowac razem z Fabem, ale problem z endianami oraz brak czasu Fab spowodowal, ze na razie nie ma tam jego zmian. Natomiast jesli chodzi o kwestie, ze "srodowisko sie zrzuci", zaproponowalem bounty na naprawe endianesow:

http://www.amigans.net/modules/xforum/viewtopic.php?post_id=100161#forumpost100161
https://morph.zone/modules/newbb_plus/viewtopic.php?topic_id=11479&forum=3#123476

Niezaleznie nawet od tego kto mialby te endiany naprawiac, odzew spolecznosci byl znikomy.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 09:25:18 przez deadwood

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 09:25:59 przez deadwood
[#2] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@deadwood, post #1

Dzięki za sprostowanie. I dzięki za to, że Ci się chce.

Czyli wynika z tego, że temat OWB dla PPC jest w nie najlepszej formie. To jest rozumiem aż tak trudne, że nikt nie chce się tego podjąć? A alternatyw raczej jak na razie nie ma, chyba, że NetSurf?
[#3] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@radzik, post #2

Nie sadze, aby to bylo tak trudne. Sa dostepne patche dla PPC w innym repozytorium (pisalem o tym w opisie bounty). Mozna tez po prostu to zdebugowac i polatac albo powylaczac czesc fukcji. Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce, szuka powodu.

To raczej kwestia braku chetnych develperow i developerow ogolnie w srodowisku.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 10:30:05 przez deadwood
[#4] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6
Źródła Timberwolfa też są od jakiegoś czasu dostępne i... nic.
O przeglądarkach pisałem nie raz, ale na zupełnie inną rzecz chciałem zwrócić uwagę. Komercyjność komercyjnością, ale pieniądze jakie można zarobić na tworzeniu amigowej przeglądarki by spełniania oczekiwania użytkowników to byłyby śmieszne pieniądze, na tyle śmieszne że z tego komercyjnego punktu widzenia się nie opłaca tego robić.
Nie ma co się oburzać a zmienić podejście na tylko amatorskie. Tylko i wyłącznie amatorzy, pasjonaci piszący po godzinach mogą cokolwiek ciekawego zrobić bez pieniędzy a jedynie motywowani wewnętrznymi czynnikami, chęciami poznawania, rozwiązywania, rozwoju, przede wszystkim dla własnej satysfakcji. Nie da się niczego dobrze zrobić jeśli nie ma motywacji wewnętrznej. Motywowanie się tym, że grupa użytkowników coś chce, domaga się czy twierdzi, że nie ma i "weźcie i zróbcie" to jest żadna motywacja i niczego (trwałego) na spełnianiu zachcianek użytkowników się nie zbuduje.
[#5] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@grxmrx, post #4

na tyle śmieszne że z tego komercyjnego punktu widzenia się nie opłaca tego robić


Dokładnie. Mając na codzień (zawodowo) styczność z biznesem produkcji oprogramowania, mogę powiedzieć, że Ami-środowisko z komercyjnego punktu widzenia to jest platforma, która nie ma absolutnie żadnego znaczenia. W dzisiejszych czasach dla Amigi nikt nie pisałby oprogramowania na zasadach czysto komercyjnych, bo to zwyczajnie nie ma sensu.

Tylko i wyłącznie amatorzy, pasjonaci piszący po godzinach mogą cokolwiek ciekawego zrobić bez pieniędzy


Jako "amator" (bo dalej się za niego uważam w kontekście Amigi) mogę powiedzieć, że platformy Amigowe są raczej nieprzyjazne amatorom. Może za wyjątkiem AROSa, choć on też ma swoje problemy.

Z technicznego punktu widzenia nie oferują nic, czego nie można byłoby zrobić wygodniej na Linuxie, OS Xie itd. To jest często ściana dla nowych osób, bądź takich które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Powiedzmy, że nie jest problemem, jeśli ktoś już Amigę zna i wie, że chciałby konkretnie coś na Amidze zrobić.

To jeszcze byłoby do przeżycia, gdyby nie fakt, że Ami-firmy zamiast pomagać niezależnym developerom często rzucają im rozmaite kłody pod nogi. Tak jakby nie chcieli, aby amatorzy zbytnio się rozpanoszyli.

Więc musi dojść jeszcze kwestia taka, że amator, który chciałby coś zrobić musi być wyjątkowo zdeterminowany, żeby akurat chcieć coś na Amidze robić. Ciężko w takich warunkach o jakąś motywację.

"weźcie i zróbcie"


Typowe podejście Ami-użytkownika.
[#6] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@strim_, post #5

Dokładnie. Mając na codzień (zawodowo) styczność z biznesem produkcji oprogramowania, mogę powiedzieć, że Ami-środowisko z komercyjnego punktu widzenia to jest platforma, która nie ma absolutnie żadnego znaczenia. W dzisiejszych czasach dla Amigi nikt nie pisałby oprogramowania na zasadach czysto komercyjnych, bo to zwyczajnie nie ma sensu.


To troche zalezy od ilosci pieniedzy. Przytocze komentarz ktory przeczytelem w sprawie Odyssey:

"Było zaproponowane bounty przez developerów Arosa ale odzew na czerwonych i niebieskich portalach był znikomy. Pomysł upadł więc..."

"No ja tam się temu nie dziwię. W warunkach takiego bounty powinno być napisane że gościu zobowiązuje się do dalszego rozwoju przeglądarki przez 3 lata i dopiero potem ma wypłacone pieniądze."

I ja mowie takiemu podejsciu OK. Tylko wtedy koszt bounty to nie bedzie 500-1000 EURO. Wtedy mowimy o 25000 EURO za te 3 lata (lekko liczac 2h/d pracy 5 d/week). Takie sa koszty pracy developera (w Polsce). Wlasciewie developer znajacy system Amigowy to powienien jeszcze wiecej zaspiewac, bo to przeciez jest unikalna i malo spotykana na rynku umiejetnosc.
[#7] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@deadwood, post #6

Wtedy mowimy o 25000 EURO za te 3 lata


Dlatego właśnie uważam, że jest to nierealne...
[#8] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@grxmrx, post #4

Nic dodać, nic ująć. OK
[#9] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@deadwood, post #6

No tak, ale w tym momencie systemy NG bez nowoczesnej przeglądarki jaki mają sens? Nie wyobrażam sobie nowej generacji bez aktualnej przeglądarki. Czy na innych niszowych systemach jest to inaczej rozwiązane? Haiku przecież ma aktualną przeglądarkę, czy się mylę?

Czy nie można znaleść złotego środka, czy nie można powiedzmy na to raz na rok wypuszczać nowej wersji przeglądarki za np. 50€? Skoro gry sprzedają się w takiej cenie to zapewne przeglądarka też by się sprzedała.
[#10] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@radzik, post #9

No tak, ale w tym momencie systemy NG bez nowoczesnej przeglądarki jaki mają sens?

Mniej więcej taki jak system klasyczny bez nowoczesnej przeglądarki. Robienie sobie nadziei, że systemy NG dają szansę na pościg za mainstreamem jest bezpodstawne. Moim zdaniem o ile technologia FPGA dla klasycznej Amigi będzie robić postępy, to systemy NG stracą sens całkowicie i albo zbackportują się na M68k, albo znikną, czy może raczej staną się żywymi skamienielinami.

czy nie można powiedzmy na to raz na rok wypuszczać nowej wersji przeglądarki za np. 50€?

Można, zrób tak i rozbij bank...
[#11] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Krashan, post #10

Bomby prawdy Krashana.
Oczywistości ale napisane przez Guru (autentycznie tak sądzę) MOSa (i nie tylko) mogą mieć ciekawy wpływ na polskie neoAmigowanie.
[#12] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@michalmarek77, post #11

Myślisz o negatywnym kontekście?
Nie wiem, ale się wypowiem :
- mnie to nie zniechęca, mimo wszystko sieciowanie na MorphOSie traktuję jako dodatek - fajnie, że mogę wejść do banku, przejrzeć parę stron, zagrać w Supremacy1914, ale to 10% czasu spędzanego z neoAmigą,
- większość używanych przeze mnie programów to soft z klasyka,
[#13] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@deadwood, post #1

Niezaleznie nawet od tego kto mialby te endiany naprawiac, odzew spolecznosci byl znikomy.


Bo nikt się nie zgłosił. Gdyby zgłosił się ktoś kto byłby w stanie wykonać taką robotę, kasa zebrałaby się w 1-2 dni.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 16:33:35 przez pamp3rs
[#14] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@michalmarek77, post #11

W tym co piszę nie ma nic odkrywczego. Zastanówmy się dlaczego powstały systemy nextgen na PPC. Ano dlatego, że Motorola nie zaproponowała w rodzinie M68k nic ponad 68060 @ 66 MHz. Gdyby pojawił się „68070” @ 150 MHz i tak dalej, to nie byłoby w amigowym światku żadnego tematu PowerPC.

Postęp technologiczny spowodował, że teraz jesteśmy w stanie takie „68070” zrobić sobie sami. To w istotny sposób zmienia znaczenie systemów na PowerPC, ponieważ teraz jesteśmy świadkami tego, jak przestaje istnieć przyczyna ich powstania.
[#15] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Skotos, post #12

Dla mnie używanie przeglądarki nie jest tylko dodatkiem. Nie rozumiem takiego podejścia. Jak w XXI obsługa www może być tylko dodatkiem?
Ale wniosek jest wobec tego taki, że nikt nie podejmie rękawicy i nowej przeglądarki nie będzie. Niestety programistą nie jestem, jedynie co mogę zrobić to próbować ludzi do tego przekonać i w sposób finansowy lub inny wspomóc.
[#16] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Krashan, post #10

No niby tak ale ja nie chcę powrotu do śmietnika AmigaOS 3.1, AGA, Paula. Chcę nowych elementów systemu jakie dał MorphOS. Gdybym miał wrócić do AmigaOS 3.x to dzisiaj kończę tę zabawę, kupuję Atari 130XE i uczę się assemblera 6502. :)
[#17] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@radzik, post #15

Dla mnie używanie przeglądarki nie jest tylko dodatkiem. Nie rozumiem takiego podejścia. Jak w XXI obsługa www może być tylko dodatkiem?

Może być, jeżeli system potraktujemy jako czysto hobbystyczny. Ja tak traktuję MorphOS-a i gdyby mi ktoś skasował Odyssey z dysku to mógłbym to zauważyć dopiero po miesiącu.
[#18] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@MDW, post #16

@MDW: Nikt przecież nie mówi o upadku MorphOS-a. Da się jednak zauważyć, że powoli MorphOS dociera do pewnej granicy w rozwoju softu. Jestem nawet w stanie postawić śmiałą tezę, że przesiadka na x86_64 niewiele by zmieniła. No może oprócz tego, że rozwiązałaby kwestię tego nieszczęsnego JavaScriptu w Odyssey.

Nawiązując zaś do tego co napisałeś o Atari – też w pewnym sensie „skończyłem zabawę”, kupiłem A1200 z dodatkami i wróciłem do asemblera M68k. To nie oznacza wyrzucenia przeze mnie MorphOS-a do kosza, ale po prostu nie można z góry zakładać, że MorphOS jest jakimś punktem zbieżności dla wszystkich amigowców.
[#19] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@MDW, post #16

To już lepiej STE, bo Amigę już miałeś.
No co Ty wiary, a małe Atari możesz sobie kupić i do tego to co wyżej, bo ładne.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 17:42:58 przez KM
[#20] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Krashan, post #18

nie można z góry zakładać, że MorphOS jest jakimś punktem zbieżności dla wszystkich amigowców

Nie jest i wcale od niego tego nie oczekuję.

Jak jakieś 4 lata temu wyciągnąłem ze strychu w celu sprzedaży A1200 + PPC 603e/160 + 060/50 + BVision3D + FlickerFixer + FastATA + E/Box to odpaliłem to na 2 godziny żeby sprawdzić czy i jak działa. Ufff... ledwo wytrzymałem. Nie zniósłbym już tego bałaganu sprzętowego i systemowego. Dopiero gdy do tego usiadłem to uświadomiłem sobie jak daleko odbiegł MorphOS. Przypomniało mi się o jakich rzeczach marzyłem w AmigaOS, a o jakich dawno już zapomniałem, bo MorphOS dał mi to dawno temu.

Jeżeli MorphOS doszedł do jakiegoś tam końca to Amiga Classic nie jest nawet w połowie drogi. To ja już wolę bawić się będąc na tym końcu, a nie cofnąć się w czasie i znów 10 lat dążyć do niego.
[#21] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@KM, post #19

To już lepiej STE, bo Amigę już miałeś.

Ośmiobitowe Atari zawsze lubiłem. Natomiast Atari ST/STE/TT/Falcon nigdy mnie nie kręciło. Było jakieś takie... pecetowe (ten prymitywny system, te nazwy plików 8+3). Tam zawsze wszystko było takie "prawie jak na Amidze". Zdecydowanie nie czuję tej platformy.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 18:44:41 przez MDW
[#22] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Krashan, post #18

x86-64 może dać jeszcze jedno - nowy sprzęt (pewnie bardzo ograniczona gama ale zawsze) za bardzo małe pieniądze...
[#23] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@MDW, post #20

Jeżeli MorphOS doszedł do jakiegoś tam końca to Amiga Classic nie jest nawet w połowie drogi.

Nie. Bo to nie jest ta sama droga. Od klasyka nikt nie oczekuje pogoni za Windows i Linuksem. Natomiast spora część użytkowników MorphOS-a jeszcze się łudzi.
[#24] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@MaaG^dA, post #22

nowy sprzęt (pewnie bardzo ograniczona gama ale zawsze) za bardzo małe pieniądze...

Dopiero gdybyśmy wiedzieli jaki w tej gamie będzie sprzęt, moglibyśmy stwierdzić czy pieniądze będą istotnie bardzo małe .
[#25] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Krashan, post #23

Ale po co gonić Linuxa, Windowsa i OSX? Nie można się po prostu bawić tym co jest? Niech to będzie retro ale z pewnymi elementami, których zdecydowanie brakuje dzisiaj takiej rozbudowanej trochę A1200. Gdybym teraz usiadł przed taką A1200 to prawdę mówiąc nie wiem co miałbym na niej robić. Pewnie odpaliłbym z 5-6 starych dem, potem ją wyłączył. Nie wiem czy kiedykolwiek jeszcze bym ją włączył. Wszystko co mnie interesuje na takiej Amidze nie da się robić. Za to jest masa elementów, które mnie zawsze doprowadzały do szału. MorphOS ma kilka rzeczy, które kiedyś wydawały mi się nierealnymi marzeniami z kosmosu (np. MUI jako główny, jedyny, podstawowy systemowy GUI). Przede wszystkim zawsze chciałem żeby system na mojej Amidze się rozwijał, żeby pojawiały się nowe wersje, nowe elementy. Żeby ten kulawy Workbench został zastąpiony czymś podobnym do Opusa ale rozwijanym, a nie patchowanym. Chciałem żeby cały ten śmietnik doinstalowywany do AmigaOS 3.x był zastąpiony integralnymi częściami systemu operacyjnego, które mają szansę się ze sobą nie gryźć. Chciałem mieć normalną rozdzielczość ekranu, chciałem normalnie wyświetlić na ekranie Workbencha obrazek czy filmik. Wreszcie chciałem sobie coś podziubać w C++ mając względnie normalny edytorek pod MUI (jak Scribble).
MorphOS (zwłaszcza od 3.0 w górę) spełnił z 80% moich amigowych marzeń. W moim przypadku przesiadka na Amigę 1200 z AmigaOS 3.x jest tak samo nierealna jak kupno i używanie peceta z Windowsem.

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 19:10:51 przez MDW
[#26] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@Krashan, post #24

Niby tak - bo może wystarczyć byle płyta główna za 300pln .. a może być to jakiś laptop apple... (ale to pewnie i tak taniej niż x1000)
[#27] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6
Czyli co Amiga jako taka umarła, bo teraz w FPGA? NG umarło, bo nie ma przeglądarki? Coś pesymistyczne te przemyślenia. Brakuje kogoś kto chwyci to wszystko i uporządkuje, narzuci jakiś porządek, systematyczność.
[#28] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@MaaG^dA, post #26

Laptop Apple może lepiej nie jeżeli ma być tanio i z w miarę udokumentowanym sprzętem.
[#29] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@KM, post #27

Brakuje kogoś kto chwyci to wszystko i uporządkuje, narzuci jakiś porządek, systematyczność.

Też zawsze tego chciałem w Amidze. Odkąd ją kupiłem (1994) to zawsze był spontaniczny i zupełnie niescentralizowany "rozmemłany" rozwój. Nikt na nic nie odpowiadał, wszystko się ze sobą gryzło, zawsze powstawało 10 nieskończonych standardów. I to mi się nie podobało, bo jestem zwolennikiem, zdecydowanych kroków, rozwoju rygorystycznie kontrolowanego przez kogoś kto potrafi sytuację ogarnąć, czasem wręcz "zamordyzm" i rozwój bez niepotrzebnych dyskusji ze społecznością. MOSTeam ideałem nie jest ale jest najbliższy temu czego chcę.
[#30] Re: AmiWigilia - Wydanie Specjalne #6

@KM, post #27

Jakie umieranie? Przecież cały czas jest bardzo dużo przestrzeni do zabawy a możliwości, platform, systemów jakie kto chce wiele. Wystarczy zmienić podejście na to, że nie wojujemy o panowanie nad światem a dłubiemy sobie po godzinach jako amatorzy sprzętu czy oprogramowania.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem