Komentowana treść: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
[#1] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
Mam tylko nadzieję, że sportowali wersję 5.x - a nie jakiegoś starocia...
[#2] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Cedrat, post #1

to się okaże, nie zdziwiłbym się, że z powodu zależności nie będzie to najnowsza wersja,
czy nie można na szybko dostosować tak AbiWord'a by się uruchamiał tak jak Gimp?

inny temat - ważniejsza jest u Was* przeglądarka teraz niż LO
(piszę u was bo jeszcze nie mam AmigaOS 4)

dlaczego ważna przeglądarka?
daje dostęp do MS Office oraz Google Office
[#3] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Cedrat, post #1

4.0 nie jest starociem, a na 5.x był nie liczył za mało ludzi. No, ale pomarzyć można, brawo za inicjatywę. OK
[#4] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Cedrat, post #1

Ponoć jest to w przybliżeniu wersja 4.3, tak przynajmniej twierdzi Adam z Execa.
[#5] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
No, jeśli coś z tego będzie (a wygląda na to, że będzie) to pogratulować. Ciekawe jak toto chodzi...
[#6] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
Szacun, gratulki i zazdroszczę.
[#7] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
Gratuluję. Na pewno wielu osobom się przyda. Mi akurat nie, bo wręcz nienawidzę pakietów biurowych. Do tego stopnia, że nawet jakieś prace dyplomowe składałem w programie do składu DTP (konkretnie w PageStream4), a nie w czymś wordo-podobnym.
[#8] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rwks, post #2

Nie wiem co tam używa Cedrat ale dla mnie pakiet biurowy ma wyższy priorytet niż przeglądarka. Wolniej się starzeje. Internet to ja mam w smarkfonie pod ręką, nie ma co się żyłować na pościg drezyną za pendolino ;)
Argument logiczny jaki podajesz jest słaby - pakiet biurowy jest dla ciebie mniej ważny ale pod przeglądarką chcesz używać pakietu biurowego?
[#9] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@waldiamiga, post #4

Waldi, łobuzie ;) Napisałem że nie liczyłbym na więcej niż 4.3, to nie to samo.
Na pewno nie będzie modułu baz danych. Ogólnie będzie skromniej niż na PC, ale jest to milowy krok. Mam nadzieję że nie będzie jakichś haków systemowych jak w Timberwolfie, który po aktualizacji systemu sypie się jak troty i można sobie wsadzić do historii.
[#10] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
Na fotce jest tylko Libre Office Writer, a nie można zapominać, że Libre Office to pakiet programów:

Libre Office Writer - edytor tekstów,
Libre Office Calc - arkusz kalkulacyjny,
Libre Office Impress - prezentacje multimedialne,
Libre Office Draw - tworzenie grafiki komputerowej,
Libre Office Base - bazy danych,
Libre Office Math - edytor formuł matematycznych,
Libre Office Charts - tworzenie wykresów

Libre Office do działania wymaga środowiska JAVA.
A jak to wygląda dotychczas na Amidze,
jakie pakiety niezależne co dają, jaką obsługę itd itp:
Bo póki co Oracle nie oferuje JAVY na Amigę.

Potrzebny jest artykuł o obsłudze Javy na Amidze.

W google znalazłem jakieś projekty typu:

https://en.wikipedia.org/wiki/JAmiga
http://os4coding.net/project/jamiga2-java-amiga
http://ringlord.com/people/walrus/amiga/java.html

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 21:38:14 przez rgrg2
[#11] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rgrg2, post #10

Java to jest stary temat na Amidze, nawet w czasopiśmie Exec było o Javie.
Nasza wersja jest pomiędzy 1.5 a 1.6 - ciekawostka przyrodnicza ;]
Wersja do pobrania to 1.4.1 tutaj https://sourceforge.net/projects/jamiga/
[#12] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #8

Internet to ja mam w smarkfonie pod ręką, nie ma co się żyłować na pościg drezyną za pendolino ;) Argument logiczny jaki podajesz jest słaby
Twój wszakże wcale nie jest mocniejszy. Bo Libre Office to ja mam w laptopie pod ręką, nie ma co się żyłować na pościg drezyną za pendolino . Mogę się założyć, że LO będzie na moim starym C2D działać lepiej niż na X5000...
[#13] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #11

Aktualna wersja oficjalna to:
Version 8 Update 121
Release date January 17, 2017

>Nasza wersja jest pomiędzy 1.5 a 1.6 - ciekawostka przyrodnicza ;]
>Wersja do pobrania to 1.4.1 tutaj https://sourceforge.net/projects/jamiga/

Czyli nie wersja 8 tylko 1.4.1 czy coś 1.5 a 1.6 nie rozumię takich skrótów myślowych.
To wsparcie dla JAVY z którego roku ? Kiedy była ta oficjalna 1.5 czy 1.4.1 ?
I co ona daje, co zawarto w nowszych wersjach JAVY,
co uniemożliwia skompilowanie Libre Office na Amigę ?
Jakie inne trudności oprócz JAVY napotykają chętni do portowania Libre Office na Amigę ?


Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 22:11:40 przez rgrg2
[#14] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Krashan, post #12

Mogę się założyć, że LO będzie na moim starym C2D działać lepiej niż na X5000...

No właśnie. A później piszą, że X5000 jako komputer, który kosztuje majątek jest za słaba dla LibreOffice. Widać wyraźnie, że jeśli program będzie działać wolno, to problem jest z portem na AmigaOS4, a nie sprzętowy. Czy potrzeba więcej dowodów?

Tym bardziej życzę użytkownikom jednak tego, by LibreOffice dla AmigaOS4 śmigał na ich komputerach.
[#15] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rgrg2, post #13

Czyli nie wersja 8 tylko 1.4.1 czy coś 1.5 a 1.6 nie rozumię takich skrótów myślowych.

To znaczy jest wersja do pobrania, i jest wersja w której się dłubie.

To wsparcie dla JAVY z którego roku ? Kiedy była ta oficjalna 1.5 czy 1.4.1 ?

Podałem ci linka. Masz tam przecież: Last Update: 2015-08-07

W skrócie: nie mam, nie używam, i nie mam przekonania czy nam wogóle Java jest potrzebna. Według mnie temat Javy jest daremny, raz na jakiś czas ktoś się porywa i tyle co mogę powiedzieć. Nie widzę żadnej szansy na dogonienie współcześnie obowiązującej wersji.
[#16] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Krashan, post #12

Nie mam laptopa ;) Wiesz przecież że na tej zasadzie to wogóle można wykluczyć całkiem Amigę, bo większość rzeczy zrobisz szybciej i wygodniej na tym laptopie...
Ja tam myślę że może ten LO będzie długo się uruchamiał, może dużo żarł RAM, ale wydajnościowo no co tu może być, edytor tekstu i moc procesora?

Nie jestem miłośnikiem portów, no ale jakieś większe programy musimy mieć, nie mam nic przeciwko żeby było coś natywnego i lżejszego. W sumie w takim edytorze stykło by mi możliwość obsługi PDF (z współczesnych rzeczy), bo to mi gwarantuje brak problemów z wydrukiem.
[#17] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #16

No wiesz, taki Calimero pod MorphOSem ma obsługę zapisu do PDF, ale nie gwarantuje to wcale braków problemu z wydrukiem. Najpierw musisz poprawnie sformatować napisany w nim tekst, a zapewniam Cię, że łatwe to nie jest. Z tego też powodu spuszczam zasłonę milczenia na kolejne jego wersje (a było ich już kilkanaście). Ale za to jest natywny i nie jest portem. Hurra!
[#18] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@MDW, post #7

dlaczego?
[#19] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #15

>Nie widzę żadnej szansy na dogonienie współcześnie obowiązującej wersji.

Musi być wydana przez Oracle oficjalna wersja JAVY dla AmigaOS.
JAVA jest niezbędna do wielu profesjonalnych zastosowań.
[#20] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #8

pakiet biurowy jest dla mnie równie ważny

wspierając ideę nowoczesnej przeglądarki mam dzięki niej jednak do dyspozycji dodatkowo 2 nowoczesne pakiety biurowe, o ile nie więcej (projekty tego typu są) - przynajmniej 3 w 1

wspierając ideę LO mam TYLKO pakiet

/nie lubię smartfonów, lubię komp. stacjonarne/

(co nie zmienia sytuacji, że w tym ekosystemie jestem tylko obserwatorem JESZCZE nie mającym AOS4, więc to opinia czysto teoretyczna, do czasu)
[#21] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rgrg2, post #19

Problem w tym że nikt nie wie jak zmusić Oracle.
Przykładowo moim tokiem myślenia to Mozilla powinna rozwijać wersję Firefox dla AmigaOS i MorphOS (wspólną) - no i co z tego wynika że ja tak sobie uważam?

#20
Po tych kilku latach z AmigaOne mogę ci napisać tak: Aminet czy OS4 Depot to oblecę IBrowse. Serio, nic lepszego nie trzeba do tego. Wejść na amigowe forum czy normalne strony (nie w Joomla np.) to OWB też obleci. Odyssey - to już jest cięższe ale praktycznie wszystko tym otworzę. Prawie wszystko.
Szkoda zasobów ludzkich - skromnych niesamowicie - na ten pościg.


Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 22:55:15 przez adam_mierzwa
[#22] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #21

Ty wiesz lepiej, a ja dopiero przymierzam się do AOS4, jak się sytuacja zmieni - wtedy pogadamy

Wydawało mi się, że jakieś zaktualizowanie OWB nie jest aż takim wielkim wyzwaniem. Używałem jej na AROSie.

Pod innymi systemami wiele rzeczy da się zrobić nawet na w miarę nowym Links2, znasz tą przeglądarkę?
[#23] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rwks, post #22

Nie wiem lepiej, mam swoje oczekiwania i każdy może mieć inne.
OWB - to nie chodzi o to że to jest czy nie jest wyzwanie, tylko że trzeba w tym ciągle dłubać. To jest niewdzięczna praca. Praca bez końca, syzyfowa.

Linksa nie znam, raz na jakiś czas "daję szansę" jakieś przeglądarce na PC (aktualnie Cyberfox), na Links2 nie trafiłem.

Jeszcze mamy dwie opcje: odgrzebanie Timberwolfa i NetSurf.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 23:37:29 przez adam_mierzwa
[#24] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #16

Nie mam laptopa ;)
A ja mam i co teraz? To oczywiście żart, ale pokazuje jakość Twojej argumentacji.
[#25] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Krashan, post #24

To przypomnijmy jakie słowa padły:
Bo Libre Office to ja mam w laptopie pod ręką,
Nie mam laptopa ;)
A ja mam i co teraz?

Ja tu nie widzę żadnej dyskusji na argumenty. Ba, ja jej to wogóle nie widzę w komentarzach.
Argument podaje się na poparcie jakiegoś twierdzenia. Nie zauważyłem żeby stawiane tu były jakieś tezy w komentarzach, co najwyżej było trochę narzekania że może być wolno i będzie odstawać od najnowszej wersji na PC.

Moje zdanie jest takie: im więcej oprogramowania tym większa szansa że amiga może być podstawowym komputerem. Bo im więcej programów tym mniej powodów na przełączanie się na smartfon czy PC. Przy czym warto według mnie zdobywać nowe. To znaczy jeśli mamy jakieś przeglądarki internetowe w miarę obsługujące współczesny interenet - siły rzucić na powstanie pakietu biurowego bo jego nie mamy. Do przeglądarki w przyszłości trzeba wrócić, ale nie należy patrzeć tylko na internet i powtarzać jak mantrę "przeglądarka to podstawa".
I oczekuję odnowionych dużych programów amigowych. Żeby ci ludzie zajęli się czymś kreatywnym, a nie traktowali dyskusje "o zawartości cukru w cukrze" jako esencję tego hobby.
Jak się zarejestrowałem na początku na forach amigowych byłem strasznie zdziwiony że nie ma wątków o twórczym wykorzystaniu naszych komputerów. Teraz są, mamy np. Strefę twórców, ale to powinno być bardziej powszechne. Ludzie powinni się chwalić obrazkami, modułami, programikami, tym co robią. A nie ciągle narzekać i się kłócić. Ale widocznie jakoś inaczej rozumiem hobby.

Takie X1000/5000 mają dual boot linuksa na którego można się przełączyć, i im więcej będzie pod AmigaOS tym ta konieczność przełączania się będzie coraz rzadsza.

Natomiast to co ty zdajesz się sugerować to bezsensowność rozwoju amig NG.
[#26] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #25

Natomiast to co ty zdajesz się sugerować to bezsensowność rozwoju amig NG.
Słowo „bezsensowność” nie pasuje do hobby. Uważam, że to droga donikąd, ale jeżeli ktoś ma z tego przyjemność, to dlaczego nie. Dla mnie pakiet biurowy jest po prostu narzędziem pracy i wolę go uruchomić na sprzęcie, na którym będzie działał szybko, sprawnie i bez ograniczania funkcjonalności.
[#27] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #25

Ludzie powinni się chwalić obrazkami, modułami, programikami, tym co robią. A nie ciągle narzekać i się kłócić. Ale widocznie jakoś inaczej rozumiem hobby.


Ale robienie czegoś kreatywnego wymaga dużo więcej wysiłku...
[#28] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Krashan, post #26

Dlaczego droga do nikąd?
[#29] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #8

Na smartfonie mam też dostępny pakiet biurowy, jednym klikiem puszczam obraz na telewizor, do tego klawiatura BT i można pisać.
[#30] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #25

Moje zdanie jest takie: im więcej oprogramowania tym większa szansa że amiga może być podstawowym komputerem.


Podstawowy komputer dla 99% użytkowników to pewnie taki, na którym używa się przeglądarki, a nie edytora tekstu.

Więc pisząc
dla mnie pakiet biurowy ma wyższy priorytet niż przeglądarka
jesteś tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem