Komentowana treść: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
[#31] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
java w LO jest potrzebna miedzy innymi do baz danych, stad brak BASE.
Czego mi brakuje w newsie to informacji ze Friedenowie beda to sprzedawac, no chyba ze OS4 to implikuje
[#32] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #9

Ehh, źle skonstruowałem swoją wypowiedź, wybacz.
Chodziło mi oto co że osoba która zna ten soft stwierdza że raczej nie będzie to wersja nowsza niż 4.3
[#33] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@agrajek, post #30

Może pamiętasz czasy gdy były komputery a nie było internetu? Ja pamiętam. Dlatego na pytanie "a co można robić na komputerze bez internetu" odpowiadam niezmiennie "to samo co w czasach gdy go nie było".
[#34] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #33

Pojawienie się LO na AmigaOS na pewno jest fajne. W końcu porządny pakiet offline. Mimo wszystko przeglądarka obecnie jest bardziej istotna. Kiedyś oczywiście internetu nie było, teraz jednak jest i komp bez aktualnej przyglądarki jest hmm... słaby? Choć Adam, ma tu rację, Odyssey jeszcze jako jakoś daje radę, więc wypuszczenie LO, nawet w wersji 4 jest całkiem niezłym ruchem. Co nie zmienia faktu, iż wydanie nowego Odyssey, czy cokolwiek to będzie jest wręcz przymusem.
[#35] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #33

Pamiętam te czasy, i jedyne do czego używałem edytora tekstu to edycja startup sequence. Ty zaś piszesz o tym aby Amiga mogła służyć jako podstawowy komputer, a nie taki z czasów przed istnieniem Internetu...
[#36] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@agrajek, post #35

Konkretnie to jaki miał być przekaz tego wyznania? :) Co ma że tak powiem piernik do wiatraka? Równie dobrze mógł ktoś tu napisać że edytował autoexec.bat pod dosem. No i co z tego niby ma wynikać?
Ty edytowałeś plik startowy a Adam Zalepa z bratem machnął książkę Amiga od A do Z w tym czasie. Nie chcę być złośliwy, ale może nie jesteś osobą kreatywną.
A jakbyś zapomniał co można robić bez internetu - oczywiście teraz są nowsze narzędzia - to masz tutaj: link

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 00:21:16 przez adam_mierzwa
[#37] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #36

Ok, czyli AmigaOS4 to wymarzony system dla ludzi tęskniących za erą gdy jeszcze Internetu nie było? Dziwne masz podejście. Pochwal się ile ty napisałeś książek a potem innych pytaj :)

Jeśli edytor tekstu jest ważniejszy od przeglądarki, to dlaczego pierwszy był port Mozilli a nie jakiegoś edytora? Ciekawe co nie?
[#38] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@agrajek, post #37

Proponuję, żebyście dokończyli tą niezwykle interesującą wymianę myśli na privie

Fajnie, że w końcu office zostanie wypuszczony. Jednak przy takich newsach zawsze nachodzi mnie jedna, jedyna i zawsze ta sama refleksja - "szkoda, że środowisko nowych systemów amigowych jest podzielone, bo razem byłoby o wiele lepiej". A tak to mamy dwa obozy, dwa "rozwiązania" hard/soft, z czego żadne nie kwalifikuje się do tego aby służyć w domu jako komputer tzw. podstawowy, bo funkcjonalnością kryje go każdy pecet za parę stówek i więcej.
[#39] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@mccnex, post #38

szkoda, że środowisko nowych systemów amigowych jest podzielone, bo razem byłoby o wiele lepiej
Na pewno byłaby lepsza atmosfera na forach, ale...
z czego żadne nie kwalifikuje się do tego aby służyć w domu jako komputer tzw. podstawowy, bo funkcjonalnością kryje go każdy pecet za parę stówek i więcej
...w tej kwestii niewiele by się zmieniło.
[#40] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Krashan, post #39

...w tej kwestii niewiele by się zmieniło.


Lepsza atmosfera na forach i w realu, mniej ludzi zniecheconych do tematu malymi i wiekszymi gownoburzami, granie do jednej bramki, wspolna praca - wspolny cel, wiecej programistow i userow dla tej jednej jedynej platformy, liczac jeszcze do tego czas od dwa tysiace ktoregos tam roku... no mozna by zrobic cale studium takiego teoretycznego stanu rzeczy. Na bank rozwiazano by sporo problemow software'owych z jakimi sie "engie" boryka i zblizyloby te platformy do poziomu jako takiej uzywalnosci dla tzw. przecietnego usera, ktory oprocz programowania, feelingu, klimatu i hobby chcialby na takim sprzecie zrobic jak najwiecej rzeczy, ktore oferuje mu pecet, smartfon i te wszystkie inne "niedoscignione" wynalazki.... ale to czysta fantastyka cos jak zjednoczenie PiS i PO...

Anyway... trzymam kciuki za pomyslny dalszy rozwoj tego office'a
[#41] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@mccnex, post #40

liczac jeszcze do tego czas od dwa tysiace ktoregos tam roku...
A nie, cofania się w czasie nie rozpatruję .
[#42] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
To jest tak żałosne ze aż skomentuje to po cholerę cały czas było trąbione o OpenOffice.
[#43] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@SzaryWilk, post #42

LO jest forkiem OO
[#44] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rwks, post #43

Oj, a nie jest to odrębna wersja robiona przez tych, którzy odeszli z projektu OO po przejęciu Sun przez Oracle?
[#45] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@KM, post #44

Ale to się nie wyklucza. LO obecnie ma lepsze wsparcie (więcej osób nad nim pracuje).
[#46] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@adam_mierzwa, post #45

Wiem, bo używam.
[#47] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@agrajek, post #37

@ agrajek
Pamiętam te czasy, i jedyne do czego używałem edytora tekstu to edycja startup sequence.


Myślę, że takich osób, co tylko s-s edytowali, było mniej niż tych pozostałych - kreatywniejszych.
Ja na Ami pisałem i drukowałem prace zaliczeniowe. Skanowałem i obrabiałem zdjęcia. Prowadziłem ewidencję swoich godzin pracy w TC. I to wszystko, gdy nie miałem jeszcze internetu.
Adam ma rację. Bardzo wiele zależy od kreatywności.
[#48] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@R-Tea, post #47

Ja się jarałem edytorem tekstu gdy miałem 11 lat, na Atari 800 XL z magnetofonem prowadziłem swój pamiętnik, z kasety w systemie normal dziennie wczytywałem zapis, dopisywałem kolejny dzień i zapisywałem spowrotem.

W zawodówce przepisywałem kumplowi jego pracę dyplomową na jego Amidze pod jego kopią programu WordWorth, rysunki robiłem na jego kopii Dpaint i on drukował to potem na drukarce igłowej. Bo ja wiem czy przepisywanie tekstu to kreatywność?

W tamtych czasach pisałem dla siebie jakieś proste gierki,demka, użytki w AMOSie. (ale to się pewnie nie liczy bo edytor amosa != edytor tekstu)

Dzisiaj dowiaduję się że nie jestem kreatywny, ponieważ twierdzę iż współczesna przeglądarka internetowa jest bardziej potrzebna dla amigowych systemów, niż edytor tekstu.
[#49] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@agrajek, post #48

Kolego - rzuciłem na początku dyskusji hasło o przeglądarce (argumenty o kreatywności nie są moje), bo przeglądarka daje jednocześnie dostęp do przynajmniej 2 wielkich, mainstreamowych pakietów biurowych - tj. Google Office oraz MSOffice np. Word Online.

Jest jeszcze kilka innych mniejszych projektów Office w chmurze, ktoś tam robi cloudowe Libre/Open Office, a nawet można sobie postawić własną chmurę OwnCloud z całkiem przydatnym edytorem (TinyMCE i inne wtyczki).

Kto teraz nie ma netu i pracuje tylko offline? Komputer = internet. Mamy XXI wiek.
[#50] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rwks, post #49

A mnie nie dziwi, ze komus kto chce dzis uzywac Ami systemu na codzien net moze nie byc potrzebny.Przy tak mikroskopijnych potrzebach komputerowo-softwareowych(Aos,Mos)net wydaje sie najmniejszym problemem.Az dziw, ze do tych zastosowan potrzebny jest hardware inny niz kartka papieru z namalowanym workbenchem i kredki/gumka do przesuwania ikonek
[#51] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Aniol, post #50

Co się dziwić, że ktoś ma ochotę pić dobre wino z winnicy z ciekawą historią i dorobkiem, kiedy można się nieźle nawalić tanim, wzmacnianym piwem z marketu?
[#52] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rwks, post #51

I to dobre wino to niby Aos/Mos Ale spoko, tak tu sobie lekko troluje bo temat zabawny.
[#53] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@Aniol, post #50

Jako tako to Internet jest potrzebny ale jakaś super przeglądarka już nie koniecznie przynajmniej dla mnie fajnie że jest NetSurf na Classica ale tak naprawdę to fajne by było gdyby Links obsługiwał połączenia szyfrowane.

Internetu nie wykorzystuje się tylko do przeglądania stron.
[#54] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@rwks, post #49

Kolego - rzuciłem na początku dyskusji hasło o przeglądarce (argumenty o kreatywności nie są moje)


Spokojnie, przecież nie piję do Ciebie :)

bo przeglądarka daje jednocześnie dostęp do przynajmniej 2 wielkich, mainstreamowych pakietów biurowych (...)


No i tak samo jak twierdzę że przeglądarka internetowa na czasie jest ważniejsza od edytora tekstu, to tak samo uważam że pakiet biurowy online nie zastąpi takiego offline.
[#55] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@mccnex, post #40

Masz w zupełności rację, ale był już ktoś o Twoich poglądach zjednoczenia (pozdro dla Endera) i powiem to samo co dzisiaj - każda ze stron zainwestowała zbyt dużo nakładów czasowych/siłowych/pieniężnych żeby teraz zgodzić się na oddanie tego wszystkiego dla większego dobra.

Nawet gdyby wszyscy mieli dobre chęci, to zawsze sprawa rozbije się o tego co władował kasę w (c) i chciałby mieć najwięcej do powiedzenia.

Może i analogia nie na miejscu (szczególnie w przypadku mojej osoby), ale swego czasu Watykan chciał pojednania ze wszystkimi religiami, jednocześnie pozostając zwierzchnikiem.

Sad but true (Metallica Rulez)
[#56] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@agrajek, post #55

To czego brakuje środowisku amigowemu to (nowi) programiści piszący NOWY soft. Używający amigowych rozwiązań, a że to nie będzie jakaś mega klasa światowa - trudno. Ważne jest żeby powstawały nowe rzeczy w "duchu amigowym".

Ja jak widzę port LO na AOS4 to z jednej strony się cieszę - bo to jest jednak przydatne narzędzie i wiele osób może używać swojego ulubionego komputera ( X1000 czy innego Xcośtam) po prostu do pracy. Z drugiej strony to jak wielu tu napisało do dopalania i PRACY z LO po prostu lepiej nadaje się PC i tyle. I nikt mi nie powie że LO ma"amigowy feeling". A to jest ważne bo nie oszukujmy się - "amigowanie" to jest hobby, i raczej tylko i wyłacznie hobby pozostanie. I nie ma tu większego znaczenia czy to jest klasyk czy NG.
Ja jak najbardziej byłbym np. za powstaniem jakiegoś "multiamigowego" prostego pakietu typu office, który można by odpalić na AOS3,AOS4,MOSie i AROSie. Proste rozwiązania beż żadnych wodotrysków za to działające w pełni systemowo, w oparciu o amigowe technologie. I moim zdaniem był by z tego pożytek nie mniejszy niż z tego LO - bo "przyjemność odpalania" większa, szybkość pracy nieporównywalna,a i reintegracja amigowego środowiska developerskiego to też bardzo pożądana rzecz. A że możliwości nie te ? Cóż jak napisałem to jest hobby. Do prostszych rzeczy powinno być wystarczające - do bardziej poważnych jest PC.
Prosty pakiet typu office, do prostych rzeczy, napisany przez hobbystów dla hobbystów. Tyle i aż tyle... Jakieś przymiarki są od czasu do czasu chyba robione ale jakoś to nie wypala. A szkoda.

PS. Pomarzyć o nowej wersji IBrowse czy AWeba też można. NS jest niby OK (w sensie że jest i wyświetla strony lepiej niż starsze przeglądarki) ale do "amigowego" programu trochę mu jeszcze brakuje . OWB jest tylko na NG a i to ostatnio jakby stoi w miejscu.



Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 10:40:26 przez pisklak
[#57] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@pisklak, post #56

Jest kilka projektów, które spełniałyby to kryterium:

1. Papyrus Office - chyba już zapomniany, a szkoda - bo wyszła kiedyś używalna (acz zabugowana) wersja demonstracyjna, a potem taki się bałagan porobił z tym kto ma prawa do czego/gdzie jest kod źródłowy/kto to ma dalej programować, że już nic nie wiadomo.
2. Cinnamon Writer - ciekawy, multiamiplatformowy procesor tekstu. Tyle, że ostatnio rozwój jakoś się zatrzymał.
3. Final Writer - legenda sprzed lat, ktoś wykupił źródłówki i odgraża się, że już za momencik, już za chwileczkę...
4. Calimero - wymieniam go na końcu, bo choć autor ma zapewne dobre chęci, wątpię żeby coś z tego wyszło. Cóż z tego że program jest, działa i obrasta w funkcje, skoro jest wiechliwy i ma problem z podstawowym formatowaniem tekstu?

Pomażyć o nowej versji IBrowse czy AWeba też można


Można pomarzyć, tylko właściwie po co? Nie wystarczy Odyssey z natywnym amigowym GUI? Cóż z tego, że "silnik" nie nasz, skoro nie da się napisać lepszego w przewidywalnym czasie?
[#58] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@recedent, post #57

No jakby jeszcze Odyssey chodziło na wszystkich ami-systemach to było by super.
Wiem że 68k jest za słabe na zrobienie "poludzkiej" przeglądarki HTML5, ale mam nadzieję że dzięki FPGA to się zmieni do pewnego stopnia jeśli chodzi o klasyka.

A jeśli chodzi o ta listę co podałeś - no właśnie jakieś przymiarki są robione. A cóż stoi na przeszkodzie dla amigowego środowiska żeby skupić się na jednym z tych projektów i go po prostu skończyć ? Ja uwazam że np. ten Cinnamon Writer byłby naprawdę cool, potrzebuje po prostu "tylko" wsparcia programistów.

PS. Dzięki za wychwycenie "babola".
[#59] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów
W może by warto skorzystać też z innych edytorów tekstu czy pakietów biurowych.
np. na stronie http://www.classicamiga.com
piszą o programach na Amigę m.in.

Office - Accounting (14)
Office - Database (8)
Office - DTP (5)
Office - Fonts (1)
Office - Management (7)
Office - Printing (6)
Office - Spreadsheets (7)
Office - Suite (7)
Office - Word Processing (20)
Utilities - Text displayers (0)
Utilities - Text Editors (7)

Kiedyś na Amigę powstało wiele oprogramowania, które już niewielu pamięta.
Może by warto poszukać, napisać do autorów aby tworzyli nowe wersje, wolne od błędów, z lepszymi funkcjonalnościami i lepiej działające w systemie amiga os 3.x i 4.x
Albo też wydali oflicjalnie na swoich stronach nowe wersje jako public domain, freeware, czy shareware, gnu.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 14:12:11 przez rgrg2
[#60] Re: LibreOffice wszedł w fazę beta testów

@pisklak, post #56

PS. Pomarzyć o nowej wersji IBrowse


Jest raczej o czym marzyć tzn. IBrowse 2.5.

AmiSSL v4 for OS3 and OS4 has now been released and is available for download from https://github.com/jens-maus/amissl/releases. However, please not that IBrowse 2.4 will not be able to make use of this, but you should install it over AmiSSL v3 anyway, as applications will start to be released that use it (YAM, for example). IBrowse 2.5 (when released) will require AmiSSL v4, and has been adapted to use it some months ago.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem