Komentowana treść: AmiWigilia - odcinek #26
[#1] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Bardzo chętnie posłucham co AceMan ma nam do powiedzenia. Już wiem, że ten odcinek znacznie poprawi mi wtorkowy poranek. Chyba, że nie wytrzymam do rana i zacznę słuchać dziubiąc coś jeszcze dzisiejszej nocy. szeroki uśmiech
[#2] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Ale z tym dojeżdżaniem do pracy retro samochodem to tak nie jest, bo.


Amigą 500 połączymy się z Internetem wejdziemy na Aminet i pobierzemy to co potrzeba. Czyli dojechaliśmy do pracy.

A ludzie z NG chcą wskakiwać na tor i ścigać się z F1 gdzie ledwo udaje im się wyjechać z boksu.

I tutaj na przykładzie AceMan-a widzimy że on dalej używa Classica i dobrze się przy nim bawi, niczym 15 lat temu.

I nazywanie Classica zwykłym "dziadem" jest zwykłą gó#@o burzo zagrywką. Bo da się kodzić dema, da się robić moduły i dalej jako compo maszyna na party stoi Classic.

Czyli wydaje mi się że Userzy NG odrywają się od rzeczywistości w swoich poglądach.
[#3] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@TechNineWonder, post #2

Nie rozumiem skąd to przekonanie, że zwolennicy NG chcą się ścigać z dzisiejszymi platformami. To są odpowiedniki pecetów sprzez 15 lat. NG nigdy nie będzie dzisiejszym komputerem, bo braki w oprogramowaniu są nie do nadrobienia, bo nie ma możliwości synchronizowania się z mobilną wersją systemu. NG to jest jak najbardziej retro. Dopiero maszyny NG pozwoliły rozwinąć skrzydła systemem amigowym, które przez lata były związane kajdanami klasycznego sprzętu. Ja całe życie czekałem na takie właśnie Amigi i to co mamy teraz od strony sprzętowej akurat fajnie pasuje do możliwości systemów NG.
[#4] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@TechNineWonder, post #2

Kiedyś ludzie narzekali że prawdziwa Amiga to tylko A500 z 7MHz, potem że tylko A1200 bez turbo, potem że maks 030/50, potem że tylko 680x0, potem że tylko klasyk z PPC.

Różni użytkownicy zatrzymali się w różnych epokach, ale zauważ że jest też część ludzi traktująca Amigowanie tak jak używanie każdego innego komputera - czyli idziemy do przodu. A idziemy po to żeby mieć wygodniej, szybciej, ładniej, milej i przyjemniej.

Ja rozumiem że ktoś może się kurczowo trzymać epoki gdy Amiga była rulez bo nie dopuszcza innej myśli. Ale niech wtedy nie krytykuje rzeczy o których nie ma pojęcia i "niby" go nie interesują
[#5] Re: AmiWigilia - odcinek #26
I co, znów będziecie dyskutować przez 200 postów na temat „definicji Amigi”?
[#6] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@MDW, post #3

To nie chodzi o to, że NG czy cokolwiek. Chodzi o szukanie oponentów w komentarzach. Jak by nie było NG to trzeba by było znaleźć sobie inny punkt odniesienia (czy do bicia;), bo ja wiem - może Atari? :) Ja z tym problemu nie mam i znów mógłbym to samo powtórzyć, że jednego i drugiego albo i trzeciego sprzętu/platformy mogę od czasu do czasu poużywać. Jak ktoś ma to jego problem. Po co przekonywać? ;)
[#7] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Krashan, post #5

Tak, zaczynamy
[#8] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Krashan, post #5

No właściwie racja. Jeżeli tego teraz nie przerwiemy to skończy się jak zwykle. Spokojnie moglibyśmy zamknąć możliwość komentowania tego newsa i wrzucić pod nim link do poprzedniej takiej dyskusji. szeroki uśmiech
[#9] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@grxmrx, post #6

Chyba mamy we krwi kłótnie. szeroki uśmiech Odkąd pamiętam zawsze gdzieś komuś staraliśmy się coś udowodnić, pokazać swoją rację. Taki już urok tej społeczności.
[#10] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@grxmrx, post #6

Chodzi o szukanie oponentów w komentarzach.

Bardzo trafne spostrzeżenie, mało słów a ujęte zagadnienie bezbłędnie.
[#11] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@grxmrx, post #6

To ciekawe, zatem z czego wynikł spór po między Clonato i Hyperion.

Pewnie jedni wmawiali drugim że Classic się do niczego nie nadaje a drudzy że NG to spalarnia pieniędzy niczym OLT.

Używanie sprzętu czy platformy to nie jest problem, problemem jest to gdzie zostawiasz swoje "oszczędności".
[#12] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Z ciekawością obserwuję ewolucję poglądów Radzika na temat systemów NG, w miarę jak kolejni rozmówcy wykazują niewielkie zainteresowanie tematem .
[#13] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Krashan, post #12

Może rozmawia z niewłaściwymi osobami? pomysł
[#14] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Taktrampolinachcemytrampolina Podcast z Recedent-em Pacman
[#15] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Dziękuję za kolejny odcinek. Miło było posłuchać.
[#16] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@TechNineWonder, post #14

W sumie niegłupie. Posłuchałbym podcastu z GRX-em i innymi osobami zaangażowanymi w PPA.

Aceman właśnie się słucha.
[#17] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Krashan, post #12

Ja mam z NG roznie, raz lepiej raz gorzej.
[#18] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@radzik, post #17

Z przyjemnością posłucham do poduszki :).
[#19] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Fajnie, fajnie! Ale trochę skoda, że w przerwach nie lecą kawałki AceMana, przez co całość jest bardzo monotonna. A Ace akurat ma na koncie sporo przaśnych bangerów.

IMO serwis modules.pl to coś więcej niż zwykly zbiornik modułów. Swego czasu całkiem dobrze integrował środowisko polskich trackerowców, odbywały się tam różne konkursy, a poza tym wyciągnął spod omszałego kamienia przynajmniej kilkunastu starych amigowych muzyków. Modules.pl ma też swoje mrrroczne sekrety! :)

Zabawne, że wszystkie komentarze dotyczą Amigi NG, podczas gdy bohater wywiadu bronił się przed tego typu pytaniami wszystkimi członkami i ucinał je już na starcie ;)
[#20] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Jazzcat, post #19

Skoro tak, to post #2 (od którego bredniowątek się zaczął) jest kompletnie bez sensu. Jak widać -
jeśli ktoś chce się przyczepić to nawet obrona członkami, tudzież ucinanie nic nie daje.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 14:56:07 przez recedent
[#21] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@MDW, post #3

Ja nie do końca rozumiem zatem do czego Wam to NG. Skoro uważacie, że braki w software są nie do nadrobienia (z czym nie do końca zgadzam się - według mnie są do nadrobienia, tylko nikomu nie chce się nadrabiać). Skoro uważacie, że to retro i i tak używacie współczesnych maszyn zapewne do większości zadań. Pytanie jaki jest stosunek Waszego używania współczesnych maszyn i maszyn z systemami NG? Czy używacie tych systemów do jakichś praktycznych zastosowań, czy tylko do "siedzenia" w necie?

W moim przypadku stosunek korzystania z Amigi i PC jest dziś mniej więcej po równo. Preferowanym systemem jest jednak Amiga. Generalnie PC zaczął mi się przydawać dopiero w roku 1999 do gier strategicznych, których na Amigę było mało. Używałem też go sporadycznie do Aminetu. Po zamknięciu czasopism Amigowych zająłem się pracą we własnym zakresie na Amidze. Rozpracowałem trochę gier: pracowałem przy Benefactorze, Dune 2, Gloomie, Boulder Daeshu (Guido Mersmanna) i paru innych.

Zadaję takie pytanie, bo widzę pewną niekonsekwencję wśród użytkowników NG (zarówno po stronie MorphOS jak i AmigaOS 4). Z jednej strony piszecie, że system Amiga OS (lub jego klon) zaczął podobać się Wam dopiero na NG, z drugiej strony uważacie NG za przestarzałe i retro i i tak korzystacie z systemów Windows/macOS i podobnych. Nie dostrzegam warstwy użytkowej NG, czegoś mi tu brakuje. Czy NG istnieje po to by istnieć, czy po to by dostarczać użytkownikowi niezbędnych narzędzi do pracy?

Amiga nadal dostarcza mi narzędzi niezbędnych do pracy, których nie znajdę na Windows/macOS/Linux i podobnych w natywnej postaci. Są to z tych większych TurboCalc, DataStore, WordWorth, Organiser, DPaint, PPaint i wiele innych, mniejszych użytków. Piszę też własne użytki. Amiga OS dostarcza mi API, którego nie znajdę na żadnym nowoczesnym systemie. A chipset AGA wystarczy w zupełności do tych zadań.

PC ma też kilka narzędzi, których nie znajdę na Amidze. Jest to głównie przeglądarka internetowa, dzięki której w tej chwili piszę ten list, korzystam też z poczty elektronicznej. Choć ostatnio z Aminetu korzystam również na Amidze po zaopatrzeniu się w kartę sieciową.

Nie wpadłem jednakże w wir dzisiejszych rozwiązań, nadal główne moje zajęcie to szperanie po kolekcjach oprogramowania na Amigę. A mam tego dużo - kolekcję 4 płyt CDPD, Euroscene 1 (poświęcona demoscenie), mnóstwo Coverów ACS, MA, MACD, CD32 Gamer, płyty eXec itd. Tych zbiorów jest tyle, że człowiek przez całe życie tego nie ogarnie.

NG jako platforma do programowania byłaby całkiem fajna, gdyby jakoś ogarnęli temat uporządkowania API. Bo w tej chwili to mało atrakcyjne jest. I dlatego moje aplikacje dla AmigaOS4: IconEditNG, czy DiamPlay powstały z użyciem natywnych rozwiązań Amiga OS, o których wszyscy programiści NG już pozapominali. Dla mnie najważniejsza rzecz to pielęgnować pamięć o Amidze, jaką kocham. Amiga na jaką czekałem całe życie to Amiga 4000.
[#22] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Hexmage960, post #21

Ja nie do końca rozumiem zatem do czego Wam to NG.


Ja mam na NG to samo co Ty na klasyku + to co jest na NG.

Teraz już wiesz, posiadłeś wiedzę, nauczyłeś się czegoś nowego :)
[#23] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@agrajek, post #22

E-UAE nie jest doskonałe, nie emuluje sprzętu poprawnie w 100%. Ciekawym też jak szybko chodzą bardziej wymagające programy, które nie są w 100% zgodne z RTG. Myślisz, że dlaczego większość Amigowców stroni od emulacji? Bo Amiga nadal nadaje się do wielu zastosowań i jest wygodniejsza. Prawdziwy sprzęt przyciąga. Nie wyobrażałbym sobie pracy pod E-UAE, a wiele programów, z których korzystam nie ma wystarczająco dobrych i stabilnych wersji pod NG.
[#24] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Hexmage960, post #21

Amiga nadal dostarcza mi narzędzi niezbędnych do pracy, których nie znajdę na Windows/macOS/Linux i podobnych w natywnej postaci. Są to z tych większych TurboCalc, DataStore, WordWorth, Organiser, DPaint, PPaint i wiele innych, mniejszych użytków.


Rozumiem że to jest swego rodzaju sarkazm używany jako kontrargument dla tych, co narzekają że na Amidze nie otworzą dokumentów z Worda, Excela, Accessa, Photoshopa itd...
[#25] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Hexmage960, post #21

Ja nie do końca rozumiem zatem do czego Wam to NG.

A ja nie rozumiem jak można tego nie rozumieć.

W 1997 roku pierwszy raz zobaczyłem Amigę z kartą graficzną. Chyba z tydzień po tym wydarzeniu siadałem do swojej 030+AGA+HDD wręcz ze wstrętem. Nie mogłem patrzeć na PAL. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy z tego jak może działać i wyglądać AmigaOS. Wiedziałem, że moja Amiga MUSI taka kiedyś być. Sprawa była nie do rozwiązania, bo wtedy A4000 z Cybergrphicw/PicassoIV była dla mnie nieosiągalna. Marzenia udało się zrealizować dopiero w 2000 roku dzięki BlizzardPPC+060+BVision3D. Do dzisiaj nic się u mnie nie zmieniło. PowerBookG4 czy AmigaOne to bezpośrednia kontynuacja tamtej rozbudowanej Amigi. Wtedy byłem gotowy wylutować sobie AGAtę i Paulę i dzisiaj ich nie mam. Wtedy ich nie potrzebowałem i dzisiaj mnie nie interesują. Bawię się wyśmienicie. Czy to zbrodnia? :)

Tak trudno zrozumieć, że ktoś może lubić coś innego? Zawsze mi się wydawało, że Amigowcy powinni bardzo dobrze rozumieć różne mało popularne (i bezsensowne dla "normalnych" ludzi hobby. A tu co chwilę wybucha wojna i trzeba tłumaczyć wszystko tak jak typowym Windziarzom myślącym, że komputer stworzył Gates. ;)

Nie kumam też takiego gadania:
"Nie mogę czegoś zrobić na NG to przesiadam się na Classica na którym już na pewno tego nie zrobię."
Używajcie sobie Amigi Classic czy ZX Spectrum ale nie próbujcie mi wmówić, że jakieś 030+AGA ma mi zastąpić G4 z MorphOSem czy AmigaOS4. To dwa zupełnie różne światy.
[#26] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@Hexmage960, post #23

E-UAE nie jest doskonałe


Nic nie jest doskonałe, nawet klasyk który w zależności od konfiguracji nie pozwoli uruchomić każdej gry/programu/dema.

Oczywiście można próbować na klasyku ratować się emulacją...... klasyka
[#27] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@MDW, post #25

W 1997 roku pierwszy raz zobaczyłem Amigę z kartą graficzną. Chyba z tydzień po tym wydarzeniu siadałem do swojej 030+AGA+HDD wręcz ze wstrętem. Nie mogłem patrzeć na PAL.

Może tutaj leży przyczyna niezrozumienia. Ja nigdy nie doświadczyłem czegoś takiego, chociażbym w 1997 godzinami gapił się w ekran PC z załączonym Quakiem. Amiga i jej kości graficzne mają swój urok, który podoba mi się nieprzerwanie od ~1992 i niebiesko-pomarańczowego ekranu Amiga OS 1.3. Szaro-niebieski system w wersji 3 również bardzo mi się spodobał (a szczególnie jego nowe funkcje).

Później zostało to brutalnie przerwane przez bankructwo firmy Commodore. I od tamtego czasu darzę Amigę jeszcze większą sympatią.

Tak trudno zrozumieć, że ktoś może lubić coś innego? Zawsze mi się wydawało, że Amigowcy powinni bardzo dobrze rozumieć różne mało popularne (i bezsensowne dla "normalnych" ludzi hobby.

Używam Amigi, co w pewnych kręgach jest niepopularne. Nie mam pojęcia co by było gdybym używał NG, jak patrzyliby na mnie z zewnątrz. Przynajmniej Amiga jest bardziej znana, o NG nikt nie słyszał w mojej rodzinie.

Ja nikogo z użytkowników NG nie namawiam na powrót do AGA+030. Ale Wy z kolei nie piszcie, że cena X5000 jest normalna, OK? Albo, że laptop PowerBook ma zainteresować Amigowca (bo mnie nie interesuje).

Ja nie chciałem rozpoczynać kłótni. Chodziło mi nie o wygląd Amiga OS, bo system nie jest od oglądania, ale od użytkowania. Odpisałeś, że Amiga AGA wywołuje w Tobie już wstręt i dlatego wybrałeś NG. Ja nigdy nie czegoś takiego nie poczułem, dlatego też pozostanie wiernym tej platformie nie stanowiło dla mnie problemu.

Naprawdę, rozstanie z PAL i tysiącem gier oraz programów na Amigę dla garstki tego typu produkcji dla NG nie stanowiło dla Ciebie dużego ciosu?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 17:43:41 przez Hexmage960
[#28] Re: AmiWigilia - odcinek #26
Like, srsly, wtf.
[#29] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@agrajek, post #24

Taki TurboCalc v3.5 ma możliwość importu i eksportu dokumentów Excel 4 oraz Lotus 123 Także można "porozumieć się" z pecetem. Ale po co skoro z poziomu Amigi mogę to wszystko robić?

To przykład, że jeszcze w 1995 roku programistom amigowym zależało na funkcjonalności, stabilności i atrakcyjności software. Później takie autorskie projekty zostały w przypadku NG zastąpione portami. Dzisiaj autorskie projekty stanowią margines.

@AceMan
Przepraszam w moim i rozmówców imieniu. Już kończę OT.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:12:59 przez Hexmage960
[#30] Re: AmiWigilia - odcinek #26

@TechNineWonder, post #2

My amigowcy używamy naszych wymarzonych amig ppc bo są szybkie i kompatybilne.
Są fajne bo łączą szybkość i komfort używania z kompatybilnością ze starymi aplikacjami.
Sprzęt od C= jest nam nie potrzebny.
Bo i po co?
Gierki 2D ? Eeee, to nie to.
Dema i moduły - są na yt.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 21:02:49 przez swinkamor12
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem