Komentowana treść: AmiWigilia - Marian Nowicki
[#61] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@rePeter, post #60

Masz błąd w obliczeniach. Uważasz, że:

bzdura + antybzdura = 0


Podczas gdy jest raczej tak:

bzdura + antybzdura = g*wnoburza
[#62] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@recedent, post #61

jest raczej tak:
bzdura = g...oburza
antybzdura = g...oburza
merytoryczny aczkolwiek trochę subiektywnie pokazany fakt = g...oburza
[#63] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@nogorg, post #27

Wewnętrzne przetwarzanie nie ma nic do jakości wyjściowej. Programy jak DigiBoosterPro lub SoundProbe bez problemu pracowały na samplach 16-bitowych.


Ta wypowiedź jest bez sensu. Jak można pracować na 16 bit na Pauli jak Paula z trudem wyciąga 14 bit.
[#64] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Jazzcat, post #28

Czyli jak ktoś nie pije wódki to nie istnieje?
Ciekawe.
[#65] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Private_Public, post #33

Przecież w wywiadzie było dokładnie napisane dlaczego w tysiącach kolorów grafika na AGA jest 50 razy wolniejsza niż na 386 z SVGA.
[#66] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@SzaryWilk, post #36

Szary Wilku, bierzesz 3D odejmujesz jedno D i masz 2D.
[#67] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@MDW, post #41

AROS jest w niektórych dziedzinach parę cm przed AOS4 i MOS i hektary za win/mac/linux.
Możesz uruchomiać niezmienione aplikacje na osobnych rdzeniach jak w win/mac/linux?
Jest przeglądarka jak Chrome która każdą zakładkę może renderować na osobnym rdzeniu jak w win/mac/linux?
Ale nawet gdyby.
AROS na x86 to system na którym już nie działa soft z Amig 68k, a dalej nie ma ochrony pamięci. To już powoduje że jest bez sensu i uae jest lepsze.
Bo choć niewiele wolniejsze to kompatybilne.
[#68] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@sid777, post #51

Super. Sam bym tego lepiej nie ujął.
[#69] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Napisałem bardzo wyważony artykuł gdzie przedstawiłem dokładnie co i jak.
W porównaniu do pc z lat 1992 - 2000, Amiga miała bardzo fajny system operacyjny, lepszy, a potem równie dobry jak pc.
Ale jeśli chodzi o sprzęt, to było wprost przeciwnie.
Typowy PC sprzed ćwierć wieku strasznie deptał Amigi z kośćmi AGA.
Takie przypadki jak piotr yubi zgodzinski mają z tym problem, bo to się im kłóci z ideologią.
Jakbym był złośliwy to bym zaproponował testy obróbki zdjęć na 386 z SVGA i na 060 z AGA, nie w 800x600 bo tu AGA nie wyrobi, ale w 640x480.
Instalacja Windows 3.11 i sterowników pod ten system to duży problem, ale jak się zainstaluje to działa i są pełne 24 bit.
A taki soft jak Corel Draw 3.0, Corel Photopaint 3.0 działający na 24 bit bije na głowę komfortem i szybkością działania każdy soft który działa tylko na AGA.
[#70] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #65

"AGA jest 50 razy wolniejsza niż na 386 z SVGA"

Smiech Smiech Smiech Smiech Smiech Smiech Smiech Smiech Smiech Smiech
Smiech
[#71] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@selur, post #70

przeciez jan nowicki to zwykly troll z forum exec.pl
to teraz Janie Nowicki pokaz jak działa Quake na 386 z SVGA ! bo ja na AGA z 060 jestem w stanie wyciagnac z 11 klatek na sekunde i w miare komfortowo grac
[#72] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #63

Ta wypowiedź jest bez sensu. Jak można pracować na 16 bit na Pauli jak Paula z trudem wyciąga 14 bit.


Potraktuję to pytanie jako wynikające z ciekawości, a nie oczywistego dyletanctwa:

Zupełnie normalnie. Dokładnie tak samo jak można pracować w 32 bitach na kartach muzycznych, które "wyciągają tylko" 16 bitów. Paula oferuje jedynie ograniczony "podgląd", a wymienione programy zapisują pliki (np. wav) w pełnej jakości. Więc jak najbardziej da się, co sam przez pewien czas praktykowałem, jak wielu innych muzyków. Więc w odróżnieniu od Twoich twierdzeń, nie jest to teoria. I nie jest wymagana żadna "uprzednia konwersja". Nie będę już rozwijał, że częstotliwość oraz rozdzielczość bitowa kart muzycznych nie są jedynymi istotnymi ich parametrami. Szczególnie z punktu widzenia tworzenia muzyki czy pracy z dźwiękiem w ogóle. To daleko poza zasięgiem Twoich kompetencji.

Nie przypominam sobie aby istniał związek między trybem 14-bitów, a wyświetlaniem VGA co sugerujesz. Taktowanie monitora ma związek z częstotliwością, czego najwyraźniej nie wiesz.


Z braku odpowiedzi na moje pytanie wnoszę iż takie przykłady nie istnieją w świecie realnym. Szkoda.
[#73] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki
Ciekawy punkt widzenia.

Nie o to przesłuchiwanemu chodziło, ale - paradoksalnie - wykazał, że Amiga to JEST platforma retro, wg definicji, którą podał. Niemal wszystkie wartościowe i niepowtarzalne pozycje, które powstały dla Amigi, napisano olewając system, po rejestrach i z wykorzystaniem specyficznych właściwości chipsetu OCS/ECS i AGA.

Systemem zaczęto się onanizować wtórnie, gdy już niczego innego nie było, a on ciągle nieźle jeszcze wyglądał po wrzuceniu miliona ozdobników. W czasach świetności Amigi, gdy powstawały sztandarowe dla niej produkcje, system - znaczy dyskietkę z Workbenchem - odpalało się od wielkiego dzwonu, żeby pobawić się zegarkiem i syntetyzatorem mowy.
[#74] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #71

to teraz Janie Nowicki pokaz jak działa Quake na 386 z SVGA ! bo ja na AGA z 060 jestem w stanie wyciagnac z 11 klatek na sekunde i w miare komfortowo grac

A próbowałeś Quake na 486DX4 albo Pentium 60MHz? Bo to są odpowiednik 060. Jak chcesz się porównywać do 386, to równe szanse daje 030.
[#75] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Daclaw, post #73

Systemem zaczęto się onanizować wtórnie


Gracze nawet nie mieli pojęcia, że coś takiego jak system istnieje.
A system był od zawsze używany i doceniany przez bardziej świadomych użytkowników,
dla mnie i wielu znajomych amigowców nie miał alternatywy aż do pojawienia się W95.

dyskietkę z Workbenchem - odpalało się od wielkiego dzwonu, żeby pobawić się zegarkiem i syntetyzatorem mowy.


Workbench z dyskietek był bez sensu, podobnie jak DOS z dyskietki.
Dlatego instalowało się HD. Ci którzy potrzebowali konsoli do gry nie widzieli potrzeby.
Ci którzy korzystali z tzw. programów użytkowych od razu szporowali na twardziela.

Nie generalizuj.
.
[#76] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #63

jak można pracować na 16 bit na Pauli jak Paula z trudem wyciąga 14 bit.

Miałem się w wątku nie wypowiadać, ale twierdzisz, że programujesz, a nie wiesz, że zanim trafi sampel do odtwarzania mozna go przetworzyc tak jak sie chce (jeśli tylko maszyna wydoli?)
Zresztą więcej miałeś nie do końca prawdziwtch wypowiedzi, np co do procesorów z bigendianem, te 30 lat temu były i takie i takie tak samo jak teraz... Jeśli zaś chodzi o wyświetlanie, to w polowie lat 90 jeszcze na PC pisząc demo pisało sie go w trybach planarnych, bo było po prostu szybciej. To, że karty miały sprzętowe konwersje, ano miały, to że we wspomnianym przez Ciebie 92 SVGA teoretycznie mogła byc szybsza, to tak, ale nie w PL, tu ludzie kupowali karty z okrojoną ilościa pamięci cwierc mega, to był standard, pół mega to wypas, mało kto kupował coś z większą ilością pamieci (choć fakt niektórzy wybierali karty z możliwością dodania pamięci). Nie żebym bronił Agi, nie był to jakiś super wypas, no ale mozna uznac go za średniaka na rynku konsumenckim, dodając do tego, że można było mieć sprzet z Agą tanio nie było az tak strasznie źle. Problemem było to, ze poza cd32 nic więcej się nie zdążyło ukazać, co byłoby takim kamieniem milowym, ale to już problem dla wszelkich gdybaczy "co by było gdyby". I nie ważne czy bawimy sie sprzetami NG, czy klasykami - to jest zabawa. Ja wole sprzet NG, bo mniej mnie ogranicza i mogę bawiąc się przy okazji wykonac część prac używając sprzetu z systemem Amigowym. Więc praca przy zabawie, co zawsze jest mniej męczące.

Jeśli zaś chodzi o Twoje widzenie nowego systemu, to cóż, tu nie chodzi, o to jakie będzie jądro, tylko jak się do tego dojdzie. Problemem Arosa nie jest to, że jest na niekompatybilna maszyne, tylko, że nie było okresu przejściowego, z tego powodu użytkowników pracujacych na tym jest zbyt mało. Dobry pomysł mieli twórcy Morphosa, ale niestety, jak zabrakło zewnetrznego finansowania, to za bardzo skupili sie na zabawie w rozwój Aboksa miast w tworzenie nowego systemu. Moim zdaniem, gdyby Abox został na poziomie morphosa 1,3 + jakies tam mniej lub bardziej drobne poprawki byłby wystarczający, a winien on pozostac jeno "boksem" z mozliwościa komunikacji z nowym systemem, który nie musiałby być tak bardzo w okowach sprzetu jak AmigaOS (i MorphOS) jest. Z tego co mi wiadomo, wykorzystywane jądro systemu na to pozwala, no ale jest jak jest...
[#77] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #65

Przecież w wywiadzie było dokładnie napisane dlaczego w tysiącach kolorów grafika na AGA jest 50 razy wolniejsza niż na 386 z SVGA.

Smiech Smiech Smiech Ty widziałeś kiedykolwiek jak działa 386 z SVGA . Już widzę tą magiczna prędkość karty SVGA podpiętej pod 8bitową ISA ( która wtedy była najpopularniejszym złączem) , nawet EISA nie dawała za dużego "kopa" takiej karcie Smiech Smiech .

Naprawdę, dawno nie czytałem takich głupot :) . AGA nie jest i nie była demonem prędkości, tutaj się zgodzimy, C= totalnie spaprało projekt AGA, ale nie była to też taka tragedia jak starasz się pokazać .
[#78] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@trOLLO, post #77

tak tak wciskanie kitu przez Mariana jest nam znane on chyba juz zapomniał jakim dziadem był 386 z jego cudownym SVGA
[#79] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@KaczusNG, post #76

Nie żebym bronił Agi, nie był to jakiś super wypas, no ale mozna uznac go za średniaka na rynku konsumenckim, dodając do tego, że można było mieć sprzet z Agą tanio nie było az tak strasznie źle.


Okolice 92 roku to złoty okres dla amigowych gier. Jak w przypadku każdej platformy, w w czasie późniejszej fazy jej życia, powstają najbardziej dopracowane tytuły. Ceny sprzętu tez stawały się coraz bardziej przystępne. To było podstawą wyboru komputera dla wielu osób, a nie jakaś urojona "prędkość AGA vs SVGA". Przypuszczam, że dla przytłaczającej większości nabywców Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 11:41:22 przez nogorg
[#80] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@trOLLO, post #77

16bit ISA była standardem w czasach 386.

O ile CGA i EGA wyszły jako 8bit ISA to już pierwsze karty VGA były na 16bit ISA (pomijam te na MCA). Znaleźć kartę, która zadziała w 8bit ISA łatwo nie jest - niektóre 16bit potrafią w takim slocie działać ale to rodzynki.

Dopiero 486 dodało szybkości dla kart - najpierw weszło VLB (VESA Local Bus) z zegarem procesora, potem PCI z 33MHz taktowaniem.

EISA na polskim rynku domowym raczej nie istniało.
[#81] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@hrw, post #80

dobra moderatora prosze o zakreslenie bo robi sie nam tu niepotrzebny syf-offtop
naprawde nie interesuje nas 386 swiat PC czy PCI a wydumana wyobraznia Mariana niech pozostanie w zasięgu jego umysłu
[#82] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Daclaw, post #73

Niestety ten wątek zaczął być brednio-serialem. Stracił już prawie w ogóle jakąkolwiek wartość merytoryczną. Nieliczne merytoryczne wypowiedzi raczej nie doczekają się odpowiedzi.

Ja lubię Amigę od CDTV po 1200, bo takie Amigi miałem. Lubię system i sprzęt. Workbencha i AmigaDOS poznałem od początku używania tego komputera. Pamiętam programy "Say" i "Notepad".

Mocno się z tym sprzętem związałem i dlatego chyba nigdy nie dojdę do porozumienia z jakimkolwiek użytkownikiem NG. My rozumujemy na innych płaszczyznach.

Ja od zawsze czekałem na nowinki w świecie Amigi wertując ACSy. Tamte czasy uważam za najlepsze w moim życiu! I również najlepsze dla Amigi. Są to lata wydawania czasopisma ACS, czyli ok. 1996-2000.

Dla wielu osób Amiga to tylko A500 w 1990 roku. Później przestali interesować się Amigą. Więc jak niby mamy się dogadać?

Amiga od Escomu, niszowa to dla mnie coś najcudowniejszego na świecie.
[#83] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Hexmage960, post #82

chyba nigdy nie dojdę do porozumienia z jakimkolwiek użytkownikiem NG. My rozumujemy na innych płaszczyznach.

Dla wielu osób Amiga to tylko A500 w 1990 roku. Później przestali interesować się Amigą. Więc jak niby mamy się dogadać?

Czyli wybrałeś sobie wąski wycinek rozwoju Amigi, stawiając najbardziej koszerną (A 500) i rozwojową (NG) poza obszarem zainteresowań.
Tylko czemu uważasz że musi być jakieś porozumienie? Wystarczy nie krytykować tego czego się nie używa. Jakby każdy tak robił byłaby na tym forum sielanka.
[#84] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #83

Wystarczy nie krytykować tego czego się nie używa. Jakby każdy tak robił byłaby na tym forum sielanka.


Myślę, że to dotyczy każdego z nas OK
[#85] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@adam_mierzwa, post #83

daj choremu spokój niech sobie żyję w własnym świecie , w pewnym sensie jest to zapewnę część terapii , ja sobie taką osobe wyobrażam siedzi taki w pokoju z gumowymi scianami oblepiony plakatami Amigi wszystko z okresu lat 92 powiedzmy i to utrzymuje takiego osobnika przy w miare normalnej egzystencji , podejrzewam ze miesięczne odsunięce od tematu i mamy ogromne problemy natury psychycznej
JEDNYM SŁOWEM CHOROBA NIE WYBIERA

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 23:00:49 przez Blendor
[#86] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Daclaw, post #73

Jak pisałem w artykule.
Amiga nie jest, nie była i nie będzie platformą retro.
Retro ma sens gdy soft jest na daną platformę albo pisze po rejestrach jak jest na 8 bit, albo gdy korzysta z jakiś szczególnych możliwości sprzętu, jak PS1/PS2/PC z S3 Virge/PC z VooDoo i glide.
Na amigę pisze się soft pod system.
Jeśli ktoś chce używać jakiejś innej grafiki niż od Commodore, to wystarczy napisać sterownik który tę grafikę obsłuży.Tak samo dyski, sieć, dźwięk, 3D itp.
Nie ma sensu marnować pieniędzy na stare Amigi od Commodore, gdy na PC za 50 PLN soft z Amigi chodzi dużo lepiej.
[#87] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #85

Wywaliłeś naście tysięcy na stare graty od Commdore.
To było głupie. Teraz nie chcesz się przyznać że na wystarczyło wydać 50 PLN na PC na którym soft z amigi chodziłby o wiele lepiej.
[#88] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@Blendor, post #71

Pokaż jak działa obróbka zdjęć w HAM8 na 060.
Pośmiejemy się.
[#89] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@KaczusNG, post #76

Do czasów 386 nie było tanich 32 bit low endian.
Były VAXy ale to był absurdalnie drogi wojskowy sprzęt.
386 też zresztą na początku nie było tanie.
Amiga jak pisałem miała świetny system operacyjny, najpierw lepszy, a potem równie dobry jak na PC. Niestety grafikę dużo gorszą.
Jak ktoś na PC oszczędzał akurat na karcie graficznej to jego problem.
Zwykły 386 z kartą SVGA ze średniej półki, te ćwierć wieku temu nie miał problemu z 16 czy 24 bit w większych rozdzielczościach niż HAM8 na Amidze.
A że to było pełne 24 czy 16 bit, chunky pixel bez kompresji, nie bitplany to było 50 razy szybsze niż AGA.

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 10:10:49 przez swinkamor12
[#90] Re: AmiWigilia - Marian Nowicki

@swinkamor12, post #89

LOL

korzystałeś Ty, chłopie, kiedykolwiek z 386 i Amigi? To co piszesz wybitnie dowodzi, ze z ktorąś maszyna kontaktu nie miałeś.
Smutne, ze takie brednie pojawiają się w internetach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem