Komentowana treść: MorphOS 3.11
[#31] Re: MorphOS 3.11
A czy jest możliwość jakiegoś sensownego backupu (obecnie nadal jestem na 3.09), w razie jakby coś poszło nie tak z aktualizacją do 3.11 lub nie działało właściwie po niej?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 18:26:40 przez Jacques
[#32] Re: MorphOS 3.11

@Jacques, post #31

Katalog MorphOS sam się backupuje przy aktualizacji. Zauważ, że po aktualizacji na dysku SYS: mamy zarówno katalog "MorphOS" jak i np. "MorphOS_189796193746". Na tej małej partycji w której jest boot.img też zostaje backup ("boot_189796193746.img"). W razie czego zawsze można wrócić.

Poza tym AmigaOS/MorphOS to nie jest jakiś microsoftowy magiczny bajzel nawarstwiony przez dziesięciolecia niesprzątania. Tutaj wszystko jest tylko plikami i katalogami. Możesz sobie zrobić kopię jak chcesz.
Ja od kilku lat robię jednym ruchem ręki kopie wszystkich partycji PowerBooka (dawniej Pegasosa) na dysku zewnętrznym podłączanym przez USB. Jest do tego fajne i proste narzędzie na Aminecie - MirrorCopy. Można go sobie użyć w skryptach, które podpina się do menu górnego Ambienta i potem backup wszystkich albo wybranej partycji robi się dosłownie jednym ruchem ręki. I jest to szybki backup różnicowy, a nie długie kopiowanie całości. Regularnie robiony właściwie nie zajmuje czasu. U mnie to działa bardzo fajnie od lat. Nie usiadłbym do komputera/tabletu/smartfona, który nie ma kopii bezpieczeństwa.

A tak swoją drogą to dziwi mnie pewna sprawa. Z jednej strony marudzimy jak to nic się nie rozwija, jak wolne jest tempo zmian. A z drugiej strony często stykam się z tym, że ktoś przez rok nie zaktualizował MorphOSa. Jeszcze rozumiałbym gdyby wychodziły kolejne wersje AmigaOS 3.x. Tam potencjalny backup to problem, bo może ponadpisywać różne rzeczy użytkownikowi. Ale MorphOS? Przecież to zostało tak zorganizowane żeby dało się aktualizować. SYS jest dla użytkownika i aktualizacja tam nie grzebie, a MOSSYS jest dla twórców systemu i tam użytkownik grzebać nie powinien.

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 19:11:10 przez MDW
[#33] Re: MorphOS 3.11

@MDW, post #32

Nie zawsze jest czas, a PowerBook i MorphOS nie są jedynymi "zabawkami" absorbującymi mój czas wolny


Zauważ, że po aktualizacji na dysku SYS: mamy zarówno katalog "MorphOS" jak i np. "MorphOS_189796193746


Czyli ten przykładowy katalog MorphOS_189796193746 na SYS: jest tak naprawdę kopią zawartości MOSSYS: sprzed aktualizacji?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 19:12:53 przez Jacques
[#34] Re: MorphOS 3.11

@Jacques, post #33

Nie zawsze jest czas, a PowerBook i MorphOS nie są jedynymi "zabawkami" absorbującymi mój czas wolny

No tak to niestety jest z nami. Też czasem mam przerwy w używaniu MorphOSa. Ale gdy wychodzi nowa wersja to odkładam wszystko i aktualizuję. Tym bardziej, że to zaledwie kilka minut (gdy już mam nośnik z nową wersją).

Czyli ten przykładowy katalog MorphOS_189796193746 na SYS: jest tak naprawdę kopią zawartości MOSSYS: sprzed aktualizacji?

Ja to tak rozumiem. Zawsze go kasuję po kilku dniach używania, gdy jestem pewniem, że wszystko jest ok. Prawdę mówiąc to nigdy z niego nie skorzystałem. Kilka razy sięgałem do backupu na dysku zewnętrznym ale to nie przez aktualizację MorphOSa tylko sam coś sobie nadpisałem czy stasowałem.
[#35] Re: MorphOS 3.11

@MDW, post #34

OK, dzięki za informację OK
[#36] Re: MorphOS 3.11

@MDW, post #32

A z drugiej strony często stykam się z tym, że ktoś przez rok nie zaktualizował MorphOSa.
No pewnie, ja mam 3.9 na maku mini. Na razie brak planów na aktualizację.
[#37] Re: MorphOS 3.11

@Krashan, post #36

A ostatnio włączałeś go Pan kiedy?
[#38] Re: MorphOS 3.11
Super!!! OK
[#39] Re: MorphOS 3.11

@recedent, post #37

Na pewno po 19 czerwca 2015 :)
[#40] Re: MorphOS 3.11

@recedent, post #37

A ostatnio włączałeś go Pan kiedy?
A będzie jakoś na przedwiośniu...
[#41] Re: MorphOS 3.11
Czy na pewno ten dołączony OWB działa? Po kliknięciu na ikonkę programu mam komunikat "Ambient mimetypes: No datatypes for MorphOS/Applications/OWB/OWB" :(
[#42] Re: MorphOS 3.11

@grxmrx, post #41

Musiałem zamontować iso i ręcznie przerzucić katalog OWB z iso - aktualizacja tego nie zrobiła albo zrobiła błędnie.
[#43] Re: MorphOS 3.11

@grxmrx, post #42

To samo było w wersji MorphOSa 3.10. Po aktualizacji w katalogu OWB były przegrane tylko ikonki. Trzeba było ręcznie przegrać OWB z iso.
[#44] Re: MorphOS 3.11

@AS, post #43

Updater sprawdza, czy nie ma nowszej wersji na systemie, który jest aktualizowany (po dacie modyfikacji pliku). Jeśli przy update macie źle ustawiony zegar, to OWB może nie zostać zaktualizowany...
[#45] Re: MorphOS 3.11

@Jacek Piszczek, post #44

Update nie kopiuje OWB jeśli go tam nie było - np jeśli użyszkodnik sobie zmienił nazwę pliku itd. Poprawimy.
[#46] Re: MorphOS 3.11

@Jacek Piszczek, post #44

Hmmm, może tak być, gdyż mój Pegasos2 na baterii przekłamuje datę. Ustawione więc mam, żeby przy wczytywaniu synchronizował z internetem. Jednak jak robię update, to wczytuję system z płyty i wtedy nie mam linijki dopisanej o synchronizacji. A zapominam sprawdzać, gdyż na co dzień jest poprawna :)
[#47] Re: MorphOS 3.11

@Jacek Piszczek, post #45

Ja mam większość programów na innej partycji i tam mam podzielone je tematycznie. Więc OWB nie mam w szufladzie Applications.
[#48] Re: MorphOS 3.11

@Jacek Piszczek, post #45

(To co napisze nalezy wziac z lekka dawka humoru, nie zebym mail jakies pretensje czy cus)

W jaki spowob mam wyslac bugreport o tym ze nie da sie bugreportow wysylac?
Reporter u mnie idzie sie medytowac po wcisnieciu na "Wyslij".
W 3.10 mialem ten sam problem.
[#49] Re: MorphOS 3.11
3.11 - mam i ja! :) Bezproblemowa aktualizacja na iBook G4 z wczesniejsza instalacja 3.9. Szkoda tylko, ze mi nadpisalo moje ustawienia MUI :/
[#50] Re: MorphOS 3.11

@skipp, post #49

U mnie też bezproblemowo, mimo tygodniowego opóźnienia. Wrzucę jeszcze na "kończącego' się powoli A1095.
[#51] Re: MorphOS 3.11

@waldiamiga, post #50

A co mu się kończy? Data ważności? szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 19:07:09 przez R-Tea
[#52] Re: MorphOS 3.11

@R-Tea, post #51

Radosław zaczął sypać artefaktami.
[#53] Re: MorphOS 3.11

@waldiamiga, post #52

Może przegrzewa się?
[#54] Re: MorphOS 3.11
Nie mogę nigdzie znaleźć wskaźnika naładowania baterii / czasu ładowania i w ogóle jakichkolwiek informacji na temat baterii w moim iBook G4. Czy źle patrzę, czy nie ma w ogóle takiego "widgetu" w MorphOSie?
[#55] Re: MorphOS 3.11

@skipp, post #54

a dodales battery w pluginach ekranowych (ppm gadzecie w gp róg)?
[#56] Re: MorphOS 3.11

@michal_zukowski, post #55

Nie, nie przyszło mi to do głowy, bo nie mogłem znaleźć w Applications, Tools czy Utilities. Szukałem też w Prefs/Laptop, ale nic nie było. Zobaczę po południu. Dzięki.
[#57] Re: MorphOS 3.11

@adam_mierzwa, post #53

Nie, bo już OF nie jest zbyt czytelne.
[#58] Re: MorphOS 3.11

@waldiamiga, post #57

No to pora wymienić mu płytę główną na taką od A1138. Bierzesz?
[#59] Re: MorphOS 3.11

@recedent, post #58

Raczej nie bo to była (jest) maszyna do testowania czyli kupiona za "czapkę gruszek", moim głównym sprzętem jest A1139.

A tak z ciekawości to ile za mobo A1138 i czy da się bez większych modyfikacji przełożyć do budy A1095?
[#60] Re: MorphOS 3.11

@waldiamiga, post #59

Mobo od A1138 mogę Ci odstąpić za darmola. Trzeba ją i tak przetestować czy w ogóle zadziała. Co do pytania 2 - czy da się przełożyć do budy - pewnie tak, tylko część rzeczy jest niekompatybilna (np. AirPort - A1095 ma osobną kartę A1026/A1027, jak wczesne iBooki, czy wczesne G5 - A1138 ma już moduł AirPort/Bluetooth. Są też inne "drobiazgi" jak tasiemka od dysku twardego, odmienna klawiatura, pytanie też czy matryca ruszy... Ale jeśli A1095 pada to chyba nie zawadzi sprawdzić? Zwłaszcza za darmola...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem