@mschulz, post #23
@Hexmage960, post #31
@mschulz, post #32
@Hexmage960, post #33
@Hexmage960, post #33
Ja nie wiem do końca, ale podejrzewam, że te emulowane programy M68k korzystając z zasobów systemowych wywołują "prawdziwe" funkcje systemowe takiego AmigaOS4, czy MorphOS i wszelakie dane muszą być w Big Endian?
@mschulz, post #36
@mschulz, post #36
@Hexmage960, post #37
@Cedrat, post #40
Przykro mi, ale AmigaOS jest tak przestarzały, że szkoda gadać :)
@Hexmage960, post #41
Sama architektura Amiga OS, opisana w ROM Kernel Reference Manual wskazuje na to, że jej projektanci myśleli daleko do przodu. Architektura tego systemu w takim rozumieniu jest przygotowana na zaadaptowanie do innych platform.
Na poziomie API Amiga OS nie jest przestarzały, gdyż w takim rozumieniu jego architektury może być zaadaptowany do innych platform.
Programy musiałyby być skompilowane na nowo na podstawie źródeł.
Stare programy systemowe musiałyby pracować w jakimś środowisku, w którym funkcje systemowe dbałyby o konwersję little/big-endian w obie strony.
Także podsumowując: w teorii Amiga OS jest możliwy do przeniesienia nawet na inne procesory, architektury, wiele rdzeni itd.
W Commodore już w NDK 3.1 namawiano na korzystanie z systemowych bibliotek, przewidując co się będzie działo w przyszłości.
@Cedrat, post #40
Jak wprowadzisz śledzenie zasobów i ochronę pamięci pomiędzy procesami,?
Przykro mi, ale AmigaOS jest tak przestarzały, że szkoda gadać :)
@jubi, post #43
Podsumowując - udawanie w 2018 roku że cechy systemu Amigi zabetonowane w 1985 roku są nowoczesne jest równie zabawne
Jest to analogiczna sytuacja jaka była kiedyś z amigowym chipsetem - w 1985 roku to była rewolucja, a kilka lat później założenia które pasowały idealnie do 1985 roku stały się anachronizmem i hamulcem rozwoju. Stąd porzucenie chipsetu przez NG i osadzenie UAE które ma zapewnić kompatybilność z softem które go wymaga.
@mschulz, post #42
Przykro mi to stwierdzic, ale to absolutnie nie swiadczy o nowoczesnosci (czy chociazby dalekowzrocznosci) tworcow AmigaOS.
Mechanizmy blokujace w systemie sa fatalne (Forbid()/Permit() i Disable()/Enable()) a te ktore sa w miare sensowne sa bardzo ciezkie do poprawy.
@Hexmage960, post #45
Te cechy nie pojawiły się w 1985 roku. Tak naprawdę system Amigi dojrzał i w wersji 2.0 zaczął nabierać coraz lepszych cech
@jubi, post #48
Nie chodzi o powierzchowną pozłotkę typu datatypy itd. ale o core, którego założenia nie zmieniły się nigdy a które ładnie tu wyłuszczył mschulz. Podobnie było z chipsetem, rozwijał się tak, żeby nie naruszyć podstawowych założeń i te niezmienione zostały aż do końca.
@Sventevith, post #9
Czy naprawdę nie było dostępnych innych procesorów niż e500 ?
@MUFA-amigaone-pl, post #51
@michal_zukowski, post #50
Taka jest różnica między chipsetem a systemem. Co więcej, dla użytkownika teoretycznie podstawione elementy będą/byłyby niewidoczne.
@stefkos, post #53
Widzisz, znowu to robisz, znowu piszesz cos co nie jest prawda. No ale dobrze ze rzookol juz napisal jak to naprawde wyglada.
@MUFA-amigaone-pl, post #55
Nie ma żadnego oficjalnego oświadczenia ze strony MOSTeamu, więc trudno zarzucać mi klamstwo.
@MUFA-amigaone-pl, post #55
Nie ma żadnego oficjalnego oświadczenia ze strony MOSTeamu, więc trudno zarzucać mi klamstwo.
Nie ma jasno nigdzie żadnego oświadczenia, którego można by się trzymać i zarzucać mi nieprawdę.
Zobacz że MOS ze wsparciem dla płyty Cyrus (celowo nie używam nazwy X5000 bo wtedy akurat bym skłamał), wyszedł prawie 2 lata po wersji dla AmigaOS, a w sumie od ogłoszenia wsparcia do realizacji komercyjnej, uplynęło chyba ze 4 lata.
@MUFA-amigaone-pl, post #55
@recedent, post #56