Komentowana treść: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
[#91] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #88

Do czego używacie swoich AmigaOS4/MorphOS? Z jakiego oprogramowania korzystacie?


Lista co działa:

https://owbreaction.wordpress.com/2017/10/07/amiga-ng-oprogramowanie-68k

Lista co nie działa, i wyjaśnienie dlaczego nas to nie obchodzi:

https://owbreaction.wordpress.com/2017/10/08/amiga-ng-co-nie-chodzi

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 17:05:35 przez swinkamor12

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 17:05:58 przez swinkamor12
[#92] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #88

Dlatego też Amiga jest pewną całością.


jestem podobnego zdania. :piwox:

A teraz zasadnicze pytanie: czy przejście na nowe platformy jest w ogóle konieczne? Czy ograniczenie 2GB RAM, taktowania procesorów, czy jednego rdzenia staje się już uciążliwe?


zasadnicze pytanie powinno brzmieć: czy myślisz o przyszłości Amigi, czy też wystarczy Ci to, co powstało, i dalszy rozwój uważasz za zbędny. Jeśli to drugie - to nikt nikogo na łańcuchu nie trzyma, masz MOS-a z PPC, masz Amigę klasyczną z całą jej historią i dorobkiem, którego nikt Ci z rąk wyrywać ani negować nie zamierza. Jeśli to pierwsze - to sorry, ale podejście "a, mam 2GB, to mi styknie jeszcze z zapasem na... no nie wiem na ile, ale dziś mi styka, a kto by się tam jutrem przejmował" jest dość infantylne i krótkowzroczne.

Czy zdajecie sobie sprawę, że przy przejściu na nowoczesny sprzęt utracicie cały dorobek programistów, który możecie odratować częściowo tylko przy użyciu emulacji?


jak już pisałem - dorobku nikt Ci nie ukradnie i tak jak korzystasz z niego dziś, tak będziesz mógł korzystać nadal i nadal do klasyków będą powstawać kolejne rozszerzenia i zapewne soft też. Z jakiego powodu nie mogłaby równolegle rozwijać się nowa linia Amig (kwestię oprogramowania pomijam)?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2018 17:32:02 przez snajper
[#93] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@recedent, post #89

O widzisz i to jest już jakaś informacja. Fakt PR-owca im brakuje, a to wielka szkoda. Hmm, a Ty bys się nie zgłosił na ochotnika, ja Cię chętnie poprę.
[#94] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@jubi, post #43

Stąd porzucenie chipsetu przez NG i osadzenie UAE które ma zapewnić kompatybilność z softem które go wymaga.

Teraz czas na konsekwentną decyzję - skoro odrzucamy jeden przestarzały element, to dlaczego mamy pielęgnować i podtrzymywać przy życiu inny przestarzały element - AmigaOS4 - który jest obecnie tylko balastem i hamulcem na nowszym hardware?


Ja to, wiecie, pamiętam, jak wiosną roku pańskiego 1996 włączyłem na mojej amidze rozdzielczość 640x480 256 kolorów i to bez interlace.
(Wtedy jeszcze nie było fblita, wspaniałego programu który wyłącza amigowy blitter i robi z Amigi od commodore, pc z prockiem 68k).
No ale wracając do tematu.
Miałem tapetę na workbenchu, i jeszcze miałem wypełnienie okien inny obrazek - oba w 256 kolorach. No i chciałem se porobić porządki na dysku.
Nie dało się. Otwieranie katalogów i rysowanie okienek to był slideshow.
Tak, to straszne. Nie dało się przesuwać ikonek na wspaniałym amigowym chipsecie. z tym wspaniałym nie zmienianym od 1983 roku amigowym gpu - blitterze.

Nawet jakbym se z powrotem kupił a1200, na co się nie zanosi, bo ceny są wiadomo skąd, to i tak bym tego używał jak Amigi NG, a fblit zmieniający a1200 w pc z 68k byłby pierwszym, co bym zainstalował.
[#95] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@swinkamor12, post #91

Na pewno macie killer-apki na NG.

Na Amigę 1200 mam parę killer-apków, które nie zadziałają na NG lub będą pewne problemy z działaniem. A jest to soft, nad którym pracowano ciężko wiele lat go rozwijając. Nie jestem w stanie wyrzucić tego do kosza.

Jak ktoś przeniesie program typu GIMP, czy GNUmeric, dorobi Readme, to jednak nie to samo, ale oczywiście te programy wliczają się do softu na Waszą platformę (najlepiej przy założeniu, że działają bezproblemowo).

Najgorszy jest stary, zabugowany soft, bez nadziei na poprawę. Najlepsze są programy porządne, które nawet po latach służą niezawodnie. A takie są poniżej wymienione programy:

Niestety nawet dobre programy mogą mieć problemy na platformie AmigaOS4. Wymieniacie czasem PageStream. Ale zauważyłem, że ludzie rzucają hasła, że jest jakiś soft, ale w praktyce go nawet nie wykorzystują w codziennej pracy. Dlatego dopytuję się czego w praktyce używacie.

Skoro ludzie biadolą o x64, to pewnie sytuacja na polu praktycznego wykorzystania sprzętu NG jest jeszcze gorsza. Proszę mnie poprawić. A, i warto gdybyście wspomnieli jakich programów zamierzacie używać na potencjalnych nowych platformach.

Dobrze, a teraz apki na Ami 1200:

Nr 1 Deluxe Paint V. Fajny, dopracowany program malarski, z wieloma interesującymi funkcjami, który wykorzystuje AGA. Jest to klasyka Amigi. W wersji V wprowadzono m.in. makra i skrypty ARexxa. Do tego instrukcja do programu jest napisana w fantastyczny, przystępny sposób.

Nr 2 Organiser. Program do organizacji dnia. Zawiera kalendarz, książkę adresową, organizator oraz dodatki.

Nr 3 TurboCalc. Arkusz kalkulacyjny. Znakomicie nadaje się do robienia różnych zestawień, wykresów itp. Posiada szereg funkcji, w tym makra.

Nr 4 Photogenics. Fajny program do obróbki obrazów/zdjęć. Ostatnio użyłem go do podrasowania jednego obrazka.

Nr 5 Directory Opus 5. Dobry menadżer plików. Mimo, że jest wersja 5.9 na Amiga OS4, jest ona wybitnie niedopracowana pod kątem instalacji, o czym wspominałem niedawno na forum.

To jest małe zestawienie. Lista pewnie jest dużo większa, ale wymieniłem programy z którymi mam największą styczność.

Ponadto bardzo lubię gry na Amigę. Mając Amigę CD32 mogę pograć w kolorowe gry z dodatkową ścieżką dźwiękową na CD. Ubolewam tylko, że mam bardzo mało gier.

Pamiętam jak dotarł do mnie pożyczony Sam440ep, to zastanawiałem się gdzie jest stacja dyskietek. No bo jak tu włożyć dyskietki z softem, który posiadam i na nim sobie go poużywać?

Można sobie ściągnąć z Internetu za pomocą niestety niestabilnych przeglądarek. Na Amidze używam stabilnych programów.

Ja lubię używać Amigi ze standardowymi rozszerzeniami, pewnie dlatego mi służy bezproblemowo. Ludzie wpinając różne FastATA, Mediator mogli narzekać na niestabilności.
[#96] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@swinkamor12, post #94

Trzeba było używać domyślnych 4-8 kolorów jakie Amiga OS 3.1 oferuje. A jeśli chodzi o aplikacje 16-256 kolorów to najlepiej takie, które wykorzystują podwójne buforowanie.

Wówczas można wygodnie pracować.

Spróbuj zaznaczyć 20 ikonek i je przesunąć równocześnie. Nie będzie slideshow.
[#97] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
Czemu płyta Tarbor ma tak koślawy procek ? Nie było innych w tej cenie ? Pomysł z niekompatybilnym FPU wydaje się strzałem w stopę.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 00:22:14 przez Sventevith
[#98] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #88

A teraz zasadnicze pytanie: czy przejście na nowe platformy jest w ogóle konieczne? Czy ograniczenie 2GB RAM, taktowania procesorów, czy jednego rdzenia staje się już uciążliwe?

Dla mnie odpowiedź jest prosta - TAK .
2GB Ram przy przeglądaniu internetu to w zasadzie zerowa ilość pamięci. Wystarczy uruchomić OWB, ze dwie, trzy zakładki i już RAMu w zasadzie nie ma.

Jeżeli ktoś oczekuje od komputera z MorphOS czegoś więcej niż maszynki do przesuwania ikonek, to więcej rdzeni i ramu jest jak najbardziej mile widziane :D
[#99] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #95

Na pewno macie killer-apki na NG.


Tu masz listę co działa z 68k:

link
[#100] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #95

Na Amigę 1200 mam parę killer-apków, które nie zadziałają na NG lub będą pewne problemy z działaniem.

Akurat wszystkie flagowe programy działają na Amidze One. Poniżej lista TOP 10, najbardziej cenionego softu z klasyka. Zaznaczam że nie jest to moja prywatna lista, gdyż ja bym ją ułożył nieco inaczej, tylko w miarę obiektywna lista. Taka, gdzie jak sądzę zrobiono by ankietę wśród 100 losowow wybranych Amigowców (oczywiście pomijając tych co znali tylko X-Copy) to pewnie ta 10 by się najczęściej powtarzała:

1. Deluxe Paint - działa (a przynajmniej działał, jak go ostatni raz odpalałem ponad 10 lat temu).
2. Scala - to akurat nie działa, aczkolwiek prezentacje Scali działają w Hollywood. Można by więc w sumie dalej pisać skrypty Scali i odpalać je natywnie na AOS 4 (jak i np. AROS czy innych systemach).
3. ImageFX - działa i zapowioadana jest wersja natywna.
4. ArtEffect - działa, była ongiś prezentowana wersja natywna we wczesnym stadium.
5. Lightwave - działa.
6. Maxon Cinema - działa.
7. Personal Paint działa - isnieje też wersja natywna.
8. Page Stream działa - istnieje też wersja natywna.
9. Directory Opus dziala - istnieje też wersja natywna.
10. Protracker - istnieje w wersji natywnej.

Co od podanych przez Ciebie programów, to Photogenics działa na pewno. Wydaje mi się że raz przy okazji recenzowania Ignition uruchomiłem też TurboCalca w celu sprawdzenia kompatybilności formatów zapisu i też mi działał. Tak samo nie jestem do końca pewny, lecz mocno mi się wydaje że ten Organiser o którym piszesz to jest też dostępny w natywnej wersji dla AmigaOS 4, a jeśli nawet nie to są z pewnością inne podobne organisery.
[#101] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@MUFA-amigaone-pl, post #100

1. Deluxe Paint - działa (a przynajmniej działał, jak go ostatni raz odpalałem ponad 10 lat temu).

Deluxe Painta też chyba nie uruchamiałem po 2000 roku, bo pixlowanie bez wielokrotnego "undo" było akceptowalne w latach 80 kiedy to piszczeliśmy z zachwytu nad myszą. Zdecydowanie wolałem do grafiki 8-bitowej użyć Personal Painta albo przestawić przełącznik w pozycję PAL, przejść na AGAtę (miałem Flicker Fixer) i użyć Brilliance. No a później to już do 8-bitówki lepiej było użyć jednego z portów GrafX 2.x dostępnego na chyba wszystkie platformy.

Sam Deluxe Paint prawie na pewno odpala się i działa na karcie graficznej. Ale z tego co pamiętam to program ma jedną cechę, która sprawia, że bez OCS/ECS/AGA będzie działał ułomnie. Gdy otworzy się paletę (jeżeli dobrze pamiętam - klawisz "P") to otwiera się ona na własnym małym ekranie, odsuniętym do dolnej krawędzi obrazu (jak panel w klasycznym ImageFX albo w Brilliance i True Brilliance). Taki ekran na karcie graficznej się nie otworzy. A przynajmniej nie tak żeby był na dole ekranu i można było równocześnie widzieć panel palety i obrazek.

Zdaje się, że tak samo zrobiony jest w Deluxe Paint panel do animacji i też powinien być tam problem na karcie graficznej.

Chyba, że w AmigaOS 4.x jest jakoś magicznie zaimplementowane zsuwanie ekranów na tyle kompatybilnie z OCS/ECS/AGA, że Deluxe jednak pokaże te panele poprawnie.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 11:49:03 przez MDW
[#102] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@MDW, post #101

Personal Paint jest również świetny, ale nadal Deluxe Paint V ma wiele przeróżnych efektów, których w PPaincie nie znalazłem.

Zgadzam się, że jednokrotne undo jest uciążliwe, ale DPaint ma jednak możliwość zablokowania tła (efekt Background->Fix) i nie trzeba się martwić, że popsuje się obrazek.

Co więcej, można też zablokować pierwszy plan (Background->Lock FG) jako tzw. "Stencil" i żadna operacja jego nie dotknie.

Prócz tego jest Stencil, który blokuje kolory oraz można nawet namalować własny Stencil, czyli uodpornić wybrany obszar na modyfikacje.

Jak się używa tych opcji, to jednokrotne undo niestraszne.

Gdy otworzy się paletę (jeżeli dobrze pamiętam - klawisz "P") to otwiera się ona na własnym małym ekranie, odsuniętym do dolnej krawędzi obrazu (jak panel w klasycznym ImageFX albo w Brilliance i True Brilliance).

Tak, to prawda (jest to tzw. mikser barw) i jestem ciekaw jak to miałoby działać na karcie graficznej lub NG. Dlatego wątpię, żeby Deluxe Paint działał na Amidze One w prawidłowy sposób, ale wierzę w to co kolega Mufa napisał.
[#103] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #102

Ja tylko pamiętam że ta ostatnia opcja na poniższym obrazku, to została dodana do systemu głównie z myślą o DeluxePaint. Gdzieś tak koło 2005 czy 2006 roku, kiedy to wprowadzono, jeszcze na A1 XE i AmigaOS 4.0, sprawdzałem czy Deluxe Paint rzeczywiście chodzi. Natomiast nie pamiętam już kompletnie jak to było z paletą barw. Po prostu od tego czasu nie miałem potrzeby używania DP. Gdy już od wielkiego dzwonu potrzebuję programu malarskiego, używam TvPainta lub PersonalPainta, które jednak są lepiej dostosowane do współpracy z kartami graficznymi.

[#104] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #102

Przecież Personal od zawsze ma Stencil. To nie jest jakiś exclusive dla DP.
[#105] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@recedent, post #104

Mówiłem o Stencilu w DPaincie (ale przede wszystkim o blokowaniu tła), jako narzędziu który zabezpiecza nas przed przypadkowym zamazaniem obrazka, dzięki czemu możemy malować bez obaw, mimo jednopoziomowego undo, które oferuje DPaint.

Wiem, że Stencil jest również w PPaincie, chociaż nie wiem czy tak rozbudowany, ale nie o to mi chodziło.

Co do planarnych ekranów na RTG, no cóż. DPaint wykorzystuje własności AGA, a szczególnie intensywnie wykorzystuje tryb HAM8, dzięki czemu program działa sprawnie również na nierozbudowanych Amigach.

Ten tryb jest wykorzystany również w mikserze kolorów, gdzie możemy tworzyć nowe kolory przez mieszanie pozostałych (stąd nazwa "mikser").

Mikser kolorów działa w HAM8 nawet jak obrazek ma indeksowane kolory.

Dzięki temu DPaint V wykorzystuje możliwości kości AGA do wyświetlenia 256000 kolorów na ekranie (w rozdzielczości barw 24-bit). Nie jest to zgodne z RTG.

W DPaint V można włączyć tryb 24-bit backup store, dzięki czemu kolory zawsze będą zapamiętane wiernie do 24-bitów. Zalecany dla tego trybu jest procesor 68040 (napisane jest na pudełku), ale zadziała też na niższych.

Podsumowując, DPaint V mocno zależy od chipsetu AGA (zadziała też na Amigach z OCS/ECS) i nie został zaprojektowany z myślą o RTG, mimo że system 3.0 jest w tym kierunku zaprojektowany. Wykorzystuje możliwości Amigi, w tym procesora i koprocesorów graficznych.

Wydawałoby się, że może być zastąpiony przez dowolny program pod RTG. Ale niezupełnie, posiada szereg ciekawych opcji i efektów, których nie uświadczyłem w innych programach. W zasadzie to inne programy oferują processing obrazków, ale takich fajnych narzędzi malarskich nie znalazłem nigdzie indziej.

Nie wliczam do tego Personal Painta. To też dobry program malarski, a jego główną zaletą jest obsługa nowoczesnych formatów, datatypów oraz fajne efekty processingu.

Zaletą DPainta V są małe wymagania sprzętowe. Zadziała już na Amidze 500, nie trzeba ładować dużo gotówki w kartę graficzną (której czasem nie da się nawet wpiąć w małą Amigę), a dostajemy program o ogromnych możliwościach. "Power without the price".

Mam oryginał tego programu z kluczem seryjnym, ale żeby przetestować na Sam440ep musiałbym jakoś go przenieść, a wymaga to trochę roboty. Myślę jednak, że mija się to z celem, ponieważ DPaint V raczej nie będzie działać w pełni sprawnie na tym sprzęcie.

Ten program jest po prostu stworzony dla A1200.

@Mufa

Jest jeszcze jeden jakościowy systemowy program, który ładnie działa na Amiga OS3.1, ale może mieć problemy z Amiga OS4.1. Otóż chodzi o OctaMED Sound Studio. MEDy od początku były programami systemowymi, ale dopiero wersja OctaMED Sound Studio działa w 100% GUI Amiga OS, zaś od roku 1999 jest wypuszczony jako freeware.

Choć tutaj słyszałem, że pracują nad wersją natywną dla Amiga OS4.1.

Na pewno OctaMED Sound Studio jest w wielu aspektach lepszy niż niesystemowy ProTracker.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 20:21:37 przez Hexmage960
[#106] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@recedent, post #104

ArtEffect też ma :) i to na różne sposoby. Moim zdaniem jedyny sensowny program 2D, który należy rozwijać na NG.
[#107] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #105

W PPaincie, jeśli masz np. szare tło, to sobie też możesz dać maskę na kolor szary no i masz "blokowanie tła". Tyle że jeśli zrobisz to na czystej kartce, to już wtedy nic nie narysujesz, więc nei wiem na co komu takie blokowanie tła. To już lepsza jest praca na warstwach, no ale tego Deluxe Paint nie ma.
[#108] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@MUFA-amigaone-pl, post #107

Nie rozumiesz działania "blokowania tła" (ang. "Fix Background"). To akurat nie jest Stencil. Możesz swobodnie rysować na całym obrazku. Po prostu w każdej chwili możesz przywrócić tło jednym przyciskiem. Jeżeli to co dorysowałeś uznasz że jest OK, możesz zrobić znowu "Fix Background" i wtedy to co dorysowałeś staje się częścią tła i znów możesz dalej malować bez obaw o zepsucie obrazka.

Jak zamazujesz jakąś część obrazka kolorem tła, na którym wykonano "Fix Background" to w tej części obrazka odsłonisz grafikę tła.

Zatem dzieli to obrazek na warstwę tła i pierwszego planu. Zatem bardziej przypomina właśnie warstwy.

A nie mówiłem, że pewne opcje Deluxe Painta nie są znane?

A Stencil można mieć w DPaincie nie tylko na kolorach. Może to być dowolny obszar obrazka, który sobie wybierzemy.

Gorąco polecam Ci Mufa sprawdzenie tego w praktyce. Prócz tego w podręczniku do programu jest to bardzo fajnie opisane. Ale musiałbyś chyba nabyć dodatkowo A1200.

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2018 22:54:04 przez Hexmage960
[#109] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki
Obserwując Wasze komentarze mam wrażenie, że wszyscy jesteście doradcami A-EON i Hyperion. Kiedyś firma Biedronka głosiła slogan 'wszyscy jesteśmy drużyną narodową' a google podpowiada 'wszyscy jesteśmy chrystusami'. To można też odnieść do sytuacji platformy AmigaOS, szczególnie jak się spojrzy na resztę świata i wielkie marki w informatyce.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 23:19:36 przez rgrg2
[#110] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #95

Stary jakie killertam nie ma prawie nic co bylo by stworzone od zera, nawet porzadnej przegladarki nie ma

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 02:32:59 przez dario35
[#111] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@dario35, post #110

Killer apki biorąc pod uwagę systemy amigowe, to chyba oczywiste :P
[#112] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@morph123, post #111

Kolega wyżej ma rację, na miano killer apki zasługuje coś stworzone od zera w celu wypromowania marki (sys.NG), wyrażnie przewyższające istniejące produkty na rynku (dla sys. NG, sys. 68k). W tym przypadku nazywanie killer apkami czegoś co powstało lata temu i da się uruchomić na NG brzmi groteskowo, być może to nowe znaczenie killer apki (dosłownie zabijające userów liczacych na nowy soft).
[#113] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@KM, post #112

W tym przypadku nazywanie killer apkami czegoś co powstało lata temu i da się uruchomić na NG brzmi groteskowo

Nikt takich programów killer-apkami nie nazywa.

Ja podałem killer-apki dla Amigi 1200.

Co do programów dla AmigaOS4.1, to rzeczywiście przeglądarki są niestabilne. Najlepsze są programy zaprojektowane pod kątem tego systemu, jak np. PeteFTP, czy TuneNet. Być może do tego można dodać programy typu SketchBlock, ale nie wiem - bo nie testowałem tego programu.

Wielu wyrzuca stare programy oraz chipsety graficzne na śmietnik, sądząc że to bezużyteczne. Jednak w zamian nie ma wiele ciekawego. Wysokie rozdzielczości nie załatwiają problemu niedoboru dobrych programów.

Stare programy od Digity, Electronic-Arts itp. były projektowane z najwyższą starannością.

Jak ja widzę programy na NG, to pokazałem swoim edytorem ikon. Przyznam, że program ma za mało funkcji, ale szybkość i niezawodność działania jest na przyzwoitym poziomie. Na dowód kolega Konrad Bielski przyznał, że program jest szybki, a koledze Kas1e nigdy mój program się nie zawiesił podczas intensywnego testowania.

Kolega Mufa zawsze może sprostować co napisałem. Na swoim blogu zamieścił recenzje wielu programów, których używa. Przyznam, że ja z Sam440ep intensywnie nie korzystałem. Nie zmienia to faktu, że programy lubią się zawiesić, a czasem zamrozić komputer.

Tak czy siak, najgorsze są ceny sprzętu pod Amiga OS4.1. A nadal te komputery są uważane już za "przestarzałe". Jak to ma się rozwijać? Kolejne komputery, jeśli się pojawią, będą jeszcze droższe, a programy nadal będą coraz bardziej wymagające, choć nie muszą i będą tak samo niestabilne.

Dlatego mnie osobiście cieszy wybór, jaki mam i uważam A1200 za bardzo atrakcyjną platformę amigową.

Dla przeciwwagi, to jak czytuję czasopismo "Amiga NG", to widzę że ludzie jednak jakoś starają się korzystać z tego systemu i publikują ciekawe artykuły okraszone wieloma zrzutami ekranu. Słowa uznania należą się przede wszystkim Krzysztofowi Radzikowskiemu który stara się mimo różnych przeciwności wyciągnąć to co najlepsze z systemów NG. Dzięki czemu powstają ciekawe artykuły oraz dwie książki nt. systemów NG.

Niestrudzony kolega Krzysztof Radzikowski publikuje również kolejne Podcasty AmiWigilia oraz zaprojektował program do słuchania tych podcastów pod AmigaOS4.1, za co należą mu się gromkie brawa!

Także jest nadzieja dla NG. Tą nadzieją są ludzie, którzy swoim zaangażowaniem pokazują dobre strony tych systemów.

DODANE:
Takich ludzi jest mało, więc liczy się każda pojedyncza osoba.

Dla mnie największą bolączką NG, jest właśnie mało osób, którzy mogliby to rozwijać. Kiedyś Amiga miała kilkuset do kilku tysięcy użytkowników, mimo że rządziła AGA, a nie karty graficzne.

Kolega MDW na sąsiednim forum napisał, że zna mnóstwo osób które korzystały z kart graficznych, jednak teraz porzucili Amigę lub przeszli na NG. Niestety, ja tego mnóstwa osób nie dostrzegam. Gdyby było ich mnóstwo, rozwój systemów NG odbywał by się prężniej i by lepiej było te systemy widać. A tak, nawet nie wiem jak wygląda MorphOS, pomijając parę zrzutów ekranu w Graffiti. Bo system jest mało promowany.

Ja kibicuję ludziom od NG, którzy jednak nie odwzajemniają tego i do kości AGA przenigdy nie wrócą.

Ja trzymam m.in. z PopoCopem i Mailmanem nadal wierząc, że powstaną nowe, fajne gry na Amigę z OCS/ECS/AGA, które będą miodne i grywalne. I takie gry powstają, jak np. niedawna gra od kolegi Leona.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 11:10:09 przez Hexmage960
[#114] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #113

Ja trzymam m.in. z PopoCopem i Mailmanem nadal wierząc, że powstaną nowe, fajne gry na Amigę z OCS/ECS/AGA, które będą miodne i grywalne. I takie gry powstają, jak np. niedawna gra od kolegi Leona.


A skąd ty wiesz w co ja wierzę?
[#115] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@mailman, post #114

A skąd ty wiesz w co ja wierzę?

Śledzisz nowości w grach na Amigę i z tego co odczułem, oczekujesz dobrych gier, czyli nie-w BackBone (z wyłączeniem tej gry od Leona). Wnioskuję tak po komentarzach. Myślałem, że to oczywiste.

Testowałeś i recenzowałeś takie gry, jak Tanks Furry, czy Bridge Strike.

Nie wiem w co wierzysz, ale na tyle, na ile mogę Cię poznać (po komentarzach na PPA) wnioskuję, że interesujesz się grami na Amigę.

Nie rozumiem ataku skrytego w tym pytaniu. Czy napisałem coś, co Cię uraziło?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 11:47:34 przez Hexmage960
[#116] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #113

Ja kibicuję ludziom od NG, którzy jednak nie odwzajemniają tego i do kości AGA przenigdy nie wrócą.

Ja kibicuję ludziom od Amigi/AmigaOS 3.9/68k, którzy jednak nie odwzajemniają tego i do kart graficznych/procesorów PPC przenigdy nie przejdą.
[#117] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@KM, post #116

To ciekawe, bo kolega robi przytyki w stronę platformy 68k. Co do ludzi od NG to nawet myślami nie wrócą do AGA. Ja mam pożyczonego Sama440ep, ale opisuję swoje kiepskie doświadczenia z tym sprzętem/systemem. Mimo to, staram się do tego podchodzić w sposób pozytywny. Przecież na X5000 nie byłoby mnie stać nawet gdybym zadłużył się na lata - cena kosmos.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:16:56 przez Hexmage960
[#118] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #117

Ale np. jak chcesz to możesz dostać za darmo albo bardzo tanio jakiegoś Macintosha z Morphosem, który będzie miał podobne parametry co X5000.
[#119] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@Hexmage960, post #117

Dlaczego przytyki, ja szanuje użytkowników starych Amig i bardzo żałuję, że nie chcą dołączyć do NG i to serio. Ty z kolei żałujesz, że my zapomnieliśmy o 68k i AGA zgadza się(chyba tak nie jest, ale ok.)? Użytkownicy Amig 68k mają potencjał, czy go wykorzystują, moim zdnaiem chyba nie, na pewno łatwiej by im było na nowszym sprzecie.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:26:12 przez KM
[#120] Re: A-EON i Hyperion - niewygodne wycieki

@michal_zukowski, post #118

To jest dobry argument. Rzeczywiście jest to tanie rozwiązanie i wymagałoby tylko wdrożenia do systemu MorphOS. Jednak nie jest to coś co mnie interesowałoby. Przyczyna jest podobna jak przy AmigaOS4.1. Czy zadziała Deluxe Paint V, lub Organiser? Czy są jakieś sensowne zamienniki, które dałyby możliwość tworzenia i realizacji własnej kreatywności? Czy programy pod MorphOSem są lekkie i stabilne? Czy 2GB styknie do większości zastosowań (ostatni gorący temat)? Itp.

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 12:35:03 przez Hexmage960
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem