Komentowana treść: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie
[#91] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Dorian3d, post #88


Trzeba włączyć kartę sieciową, aby korzystać z Whdload.


Z dokumentacji Whdload

Jeśli nie życzysz sobie dostępu WHDLoad do sieci, cały ruch sieciowy można wyłączyć używając opcji globalnej NoNetwork/S.

[#92] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #60

Zastanawiam się dlaczego Apollo Team nie weźmie po prostu licencji np. od Cloanto.
Doda oryginalny pendrive z romami i systemem.
Zapewne nie kosztowałoby to duzo więcej a działało lepiej.
A tak kalectwo z Arosem.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 11:51:04 przez WojtekX
[#93] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@michal_zukowski, post #90

V4 to MiSTer na sterydach. Nie wiem czemu miałbym traktować go jako amigę, nie wiem czemu miałbym go traktować jako dopicowany w najdrobniejszym detalu produkt. Kosztuje tyle ile siłą rzeczy musi. Nikt tam jakiś super kokosów na tym nie trzepie - w każdym razie w porównaniu ile normalnie pracując w zawodzie może wyciągnąć. Rozumiem, że ktoś zapłacił i był rozczarowany. Tylko takie rozczarowanie to nie jest nic nowego, nawet poza amiświatkiem. Jeśli by ktoś chciał mieć małe zgrabne coś amigopodobne to RPi czy jakiś NUC będą bardziej opłacalnym wyborem choć mniej "koszernym". V4 bardzo koszerny nie jest, ale bardziej niż emulacja programowa czyli aos@uae. Więc jak pisałem dużo, dużo wcześniej - dla każdego coś dobrego. Nikt nie każe nikomu wybierać tego czy innego rozwiązania. Zamiast NUCa ciągnącego w emulacji 060@200MHz można kupić gołą A1200. I to też jest świetne rozwiązanie jeśli ktoś bardzo chce klasyka. A jak ktoś kupi dla nostalgii i odpali sprzęt za tysiaka to ... też może być rozczarowany, bo mało ramu, procesor wolny, a rozszerzenia droższe niż nowy 6 rdzeniowiec. To jest charakterystyka rynku retro. Nie cofniemy kijem Wisły. Ktokolwiek kupuje coś nowego ze świata okołoamigowego, czy to będzie karta turbo, czy v4, czy x5000 - to jednak wspiera osoby coś tam jeszcze robiące w kierunku rozwoju. Ciśnięcie w Pi jest tanie i efektywne, ale kasa leci głównie do RPi foundation i botlandu czy kamami ... a nie na rozwój np. amiberry - tu trzeba walić donejtami. Więc kupowanie sprzętów od CS-Labs, Kippera, apollo-teamu jednak coś wspiera, nawet jeśli jest drogo. RPi to ja PC - ładnie, tanio, działa... i tyle.
[#94] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@WojtekX, post #92

Bo lepiej rozwijać system, który sie kontroluje niż patchować taki, który się nie kontroluje. Poza tym sieczka z Arosem wyjdzie na zdrowie Arosowi bo nareszcie ludzie będą przymuszeni do korzystania z Arosa, w teorii poleci wiele bugreportów i jest szansa że największe babole zostaną poprawione.

To jak żywo przypomina sytuacje z MorphOSem, który rozwinął się dość dobrze dlatego, że deweloperzy faktycznie z niego korzystali i jak widzieli(śmy), że coś nie działa to robiona była poprawka bo przeszkadzało to deweloperowi.
[#95] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Norbert, post #91

Jak masz włączoną sieć, to nie działa ci whdload, mieli to naprawić.
[#96] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@michal_zukowski, post #94

Poprawianie Arosa to to samo co łatanie AOS 3.1 czy 3.9
Można wynegocjować w licencji możliwość rozwoju systemu, bo i tak go nikt już nie rozwija.
No chyba że Hyperion. Skoro oni rozwijają swoje Cloanto może tworzyć swoją odnogę przy współpracy innych, np Apollo Team.
A tak rośnie na Vampire jakiś chory klon który tak działa, że ludzie chowają V4SA do szuflady.
[#97] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@WojtekX, post #92

Gunnar na takie pytanie odpowiedział, że powątpiewa w prawa licencyjne Cloanto. Ogólnie przestawienie się na ApolloOS (czyki arosa 68k) uzasadnił koniecznością totalnego odcięcia się od kwestii licencyjnych, które są tak zagmatwane i dyskusyjne, że nie da się rozstrzygnąć kto i do czego ma prawo i mógłby być licencjo-dawcą dla vampira standalone (przy v2 oraz v4 non-standalone tego problemu nie ma).
[#98] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@WojtekX, post #96

Problem z Cloanto jest taki, ze oni nie maja kodu zrodlowego do Amiga OS i ROM-ow. Oni maja za to ROM-y. Dostep do samych ROM-ow to za malo zeby moc rozwijac system. Wybor ApollOS (AROS-a) nie jest zly, problem jest taki ze czesc uzytkownikow chce, zeby on dzialal od razu bezblednie i szybko. A to troche potrwa nim tak bedzie (o ile bedzie). Pewnie pare lat, a w tym czasie zawsze mozna uzywac Amiga OS 3+. Jesli tym co pracuja nad ApollOS uda sie go dobrze doszlifowac to inni uzytkownicy Amigi klasycznej tez moga z niego pozniej korzystac, o ile nie bedzie uzywal AMMX w nadmiarze.
[#99] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #98

Żeby jeszcze Amiga OS na tym dobrze działał.....
[#100] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@michal_zukowski, post #90

Ani to nie ma portów amigowych, ani jakos szczegolnie kompatybilne nie jest


śmiech na sali. Po co 30-stolenie porty komputerowe w nowym komputerze jak do nich nie ma nowych urządzeń ?
Problem jest inny.
[#101] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@djpiotrs, post #100

Nie ma nowych urządzen na Zorro3/2? Czy nie ma nowych kart pod złącza CPU? A może mi powiesz ze nie ma nowych sprzętów pod port zegara? To czym to sie ma różnic dla użytkownika docelowego skoro możliwosci sprzętowe mniejsze niż Rpi3 i portów ma tyle samo co RPI3 + jakies nakladki za grosze.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:14:32 przez michal_zukowski
[#102] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #99

Gunnar uzywa jakiegos polatanego Amiga OS, pewnie to Coffin. Chyba mu to dziala.

link
[#103] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #102

Tak działa:

link

Przetestowałem ok 250 gier i jeszcze większą ilość dem przez okres 9 miesięcy kiedy posiadałem V4. Szału nie było. Jeśli chodzi o gry i starsze dema Mist/Mister działa o wiele lepiej.

Dokument jest otwarty, każdy może testować. Nie wiem czy komuś się jeszcze chce.

Gunnara zresztą nie interesowały zgłaszane błędy dla AmigaOS , kiedyś nam odpowiedział, że mamy testować Aros-a. Jak nam się nie podoba to możemy używać starego core.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 15:37:22 przez szopen
[#104] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #102

Tam mało co działa bez różnicy czy na ApolloOS, czy na Amiga OS, niestety. Jedyna różnica jest taka, że ApolloOS dodatkwo chodzi koszmarnie wolno i nawet odświeżanie widoku okna potrafi położyć sytem. Tak więc do problemów ze zgodnością wsadu/obsługą trybów graficznych (np. tryby NTSC nie działają w ogóle oraz jest na sztywno ustawiona jedna rozdzielczość, bo przy zmianie trybu znikał dźwięk), doszły jeszcze probelmy z systemem
[#105] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #102

Coffin.. mają problem z licencjami, bo prawa autorskie ale otwarcie piraca mnie na coffinie? I co ja mam z tym zrobić?
[#106] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #103

To calkiem niezle jak na poczatek. Gdyby AC68080 mialo kompatybilne MMU z 68040 lub 68060 to duzo prosciej byloby testowac V4 i wylapywac/poprawiac wszystkie bledy. No ale Gunnar jest uparty. Choc w jednym ma racje ze MMU by spowolnilo AC68080, tylko nie wiem o ile %. No i byc moze juz tez nie ma miejsca w samym FPGA na MMU.
[#107] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@juen, post #105

Jak nie chcesz to zglos, zeby usuneli Jim Drew tak zrobil z Fusion, i nie ma Fusion.
[#108] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #107

Jak ktoś na Tobie zarabia niezgodnie z prawem to prosisz go by usunął i wszystko ok? :)

Magicznie nie zniknie soiracone wstecz

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 16:50:38 przez juen
[#109] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@respector, post #104

Nie wiem czy tryby NTSC nie potrzebuja zegara NTSC, a ten w V4 jest raczej na pewno zegarem PAL 7.09 razy mnoznik, gdy NTSC to jest 7.15 x mnoznik, o ile dobrze pamietam. Z tego co widzialem na tym screenie u Gunnara to Coffin to jest to OS bazowany na kicku 3.X Cloanto z Amiga Forever, z wyedytowanym tekstem exeka. Czyli bedzie mial wszystkie te problemy, ktore maja kickstarty 3.X na zwyklych Amigach, o ile ktos tych bledow nie poprawil. A sam kickstart 3.X (stworzony Remusem) to jest mix 3.1 plus 3.9, z wyedytowanym tekstem exeka, wiec tez pirat jak dla mnie.
[#110] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@juen, post #108

Tak to wyglada na Amidze. Kto chce i tak zawsze sobie gdzies znajdzie pirata.
[#111] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #110

Nie mam z tym problemu dlatego odpowiednim kanałem udostępniam swój produkt za darmo. Ale mylisz użytkownika, z dystrybutorem... Jakby mnie zapytali to bym się nie zgodził. Aktualnie bridge strike za darmo jest dostępny przez dwa kanały. PPA, aminet. W razie gdybym chciał coś zmienić, wycofać albo zaktualizować to wiem z kim gadać by to zrobić. Coffin odpada, nie jestem jego użytkownikiem. Poza tym Bridge Strike to już więcej niż Amigowa gra, bo jest dostępna nawet na Nintendo switch. Nie wiem co oni sobie myślą...

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:06:33 przez juen
[#112] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@Don_Adan, post #109

Na starych wsadach działały wszystkie tryby natomiast były ciągle problemy z dźwiękiem przez hdmi. Przy wyższych rozcielczościach dźwięk się ciął albo znikał całkiem, często też znikał przy zmianie trybu (tylko reset wtedy pomagał). W nowszych wsadach problem został "rozwiązany" w tej sposób, że teraz jest na sztywno ustawiona jedna rozdzielczość na wyjściu i wszystkie inne tryby są wewnętrznie do niej skalowane. Skutek jest taki, że nie działają tryby NTSC, a dodatkowo jeśli jakiś monitor albo telewozor akurar nie obsługuje tego defaultowego trybu to sorry... a no i nie da się podłączyć monitora 4:3.
[#113] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@respector, post #112

Tutaj nie ma co bronić dlatego dziwię się czemu abcdef tak się uparł, żeby to kolorować :)
[#114] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@juen, post #113

Z tego co opisuje respector jasno wynika, że twórcy są świadomi problemów i je starają się usuwać w kolejnych wersjach softcore (wprowadzając inne, to akurat normalne, nawet dla takich gigantów jak Microsoft). Pytanie które zadam choć w zasadzie mam to w nosie - po co zatem kupowaliście V4 jeśli MiSTer lepszy? DE10 to coś ~600PLN ... nawet gdyby obudować go niezbędnikami wyjdzie mniej niż połowa V4. Więc czemu? Może dlatego, że mimo mocniejszego FPGA (od V4) core nie jest nastawiony na prędkość i nic nie wskazuje by miał kiedykolwiek być? I nie, nie chodzi o żadną obronę Gunnara, on ma swoje grzeszki, a całe V4 uważam za stratę czasu, zaś marketing za tym stojący za mocno szemrany (w tym szumne stwierdzenia, że to "tak miała wyglądać następna amiga" i tak dalej). Natomiast byłem absolutnie świadom tego, że jest to projekt WIP i przez długi czas jeszcze będzie musiał radzić sobie z problemami wieku dziecięcego. Jeszcze zanim była pierwsza obsuwa w premierze ;) Zatem jest to coś na co jestem przygotowany i akceptuję - o ile rzeczywiście coś się w tej sprawie rusza. W przypadku rzeczy które Gunnar arbitralnie uzna za "not important" nic się jednak nie zmieni.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:33:06 przez abcdef
[#115] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #114

Mam MiSTera, MiSTa i miałem V4. Dla mnie ważniejsza jest kompatybilność niż szybkość. Dlatego ostatniego się pozbyłem. Te dwa urządzenia w przeciwieństwie do V4 działają dobrze. Miało być lepiej , szybciej, niestety nie jest lepiej , tylko szybciej. Jeśli kogoś bawi tylko sprawdzanie Mipsów w sysinfo i przestawianie ikonek to polecam. Od roku w kwestii kompatybilności nie zmieniło się prawie nic.

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 17:45:10 przez szopen
[#116] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@abcdef, post #114

MiSTer nie jest lepszy, a już na pewno nie dla kogoś, kogo interesuje tylko wsad amigowy. Jest przede wszystkim dużo wolniejszy (emuluje 68020) i w sumie od czasów MiSTa nie jest specjalnie rozwijany. Na pewno jest za to bardziej zgodny i wiecej gier/dem na nim chodzi. Idealne byłoby zaadaptowanie wsadu V4 na MiSTera i wtedy problem wysokiej ceny zostałby rozwiązany. To jest jak najbardziej możliwe, bo jedno i drugie fpga to Cyclone V, natomiast apollo team z oczywistych powodów wykluczył taką możliwość. Któryś z byłych deweloperów appollo (chyba Kipper) odgrażał się gdzieś na forach, że wypuści swój własny core 68080 na DE10 właśnie, ale jakoś dalszego ciągu nie było.
[#117] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@respector, post #116

Minimig Aga core jest ciągle rozwijany , Mist i Mister dostał wsparcie RTG, Mist to teraz 11 Mips , Mister ok 14, 384mb fastu, wymiana danych przez USB, dostęp do netu. Ciągle wychodzą mniejsze poprawki. Wystarczy wejść na Github.
[#118] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #117

Dzięki, to muszę sprawdzić w takim razie - zatrzymałem się na etapie, kiedy nie było jeszcze obsługi RTG. Zaraz ściągnę i obczaję.
[#119] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@szopen, post #117

Brzmi sensownie, jak jakaś mocniejsza 030 z RTG.
[#120] Re: V4+ Standalone w Świątecznym pakiecie

@recedent, post #29

Coś w tym jest, osobiście bym wolał, żeby zrobili kartę do A2000, która ma tylko jedną podstawową funkcję - wyłącza Vampire, oraz wraca do podstawowej konfiguracji Amigi np. jednym przełącznikiem.

Nie wiem czy Vampire to "sprzętowy emulator", bo w sumie to konstrukcja która ma po prostu przeniesione chipy Amigi w mniejszej postaci(gdyby dzisiaj firma Amiga istniałaby w takiej postaci jak np. Sony to pewnie zachwalalibyśmy to rozwiązanie, bo bodajże Sony robiąc miniaturową wersję PSXa, po prostu uruchomiło emulator programowy na jakimś układzie i dodało pady na USB).

Dla mnie Vampire w takiej postaci przypomina trochę komputer Chloe, znajdą się zapewne fani tego rozwiązania, chociaż o ile Chloe chyba wcześniej nie istniało w jakieś fizycznej postaci, a nie mają pieniędzy na ASIC, to od takiego Vampire wolałbym naprawić klasyczną Amigę i dodawać do niej karty rozszerzeń(najlepiej wyłączalne jednym przyciskiem "by teleportować się w czasie" do czasu triumfów Amigi, coś jak "Powrót do Przyszłości" )
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem