Komentowana treść: AmiWigilia - Odcinek #35
[#1] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
O, będzie słuchane.
[#2] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Polecam przesłuchać.
[#3] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Jest słuchane.

P.S. Linux, Opera - nie idzie.
[#4] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@Skotos, post #3

Bo to nie jest Amigowy system:)
[#5] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #4

To nie zawsze takie pewne... Patrz AEROS
[#6] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@pgru2, post #5

Masz racje, moglem dopytac:)
[#7] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #4

To amigowy linux - amigowiec przy nim siedzi

DRM był powodem.
[#8] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@pgru2, post #5

AEROS to Aros dla x86 (jest też wersja dla Rasberry) który działa w trybie Host na okrojonym Debianie. Dla grafiki jest sterownik dla X11, ale wsparcia 3D nie uświadczysz. Ale możesz korzystać z narzędzi gospodarza w środowisku AROS-owym. Tę opcje ma także Icaros Desktop, gdy zainstaluje się go w trybie Host na Linuxie lub Windowsie.

A do podcasta przysiądę dziś wieczorem. Na pewno będzie czego posłuchać.
[#9] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #4

Bo to nie jest Amigowy system


To prawda, a zaproszony gość Amigi nie lubi, a AmigaOS 4, jak chyba większość jego kolegów z teamu traktuje z wyższością co zresztą bardzo słabo ukrywał. Skoro nie zainteresuje to sympatyków Amigi NG, to może jak sugeruje news, będzie ciekawy dla symaptyków Amigi klasycznej? No niestety chyba nie, krótka wzmianka o Amosie na początku i jakaś mała króciutka dygresja na temat Wampira pod koniec, to chyba trochę mało. Dla mnie niezmiennie najlepszym i najciekawszym odcinkiem pozostaje materiał sprzed lat nagrany z Andrzejem Bobkiem i to też jest najciekawszy odcinek z punktu widzenia sympatyków klasyka.

Ten obecny niestety sytuuje się nisko w rankingach, choć nie wątpię że będzie to absolutny TOP z punktu widzenia MOSowców, co już widać po pierwszych komentarzach. Natomiast chociaż Jaca bardzo się starał by podnieść ich na duchu to jednak uważny słuchacz łatwo wyłapie pewne rzeczy.

Na przykład "Mamy ze sobą dobry kontakt, wymieniamy się w zespole uwagami nad tym nad czym aktualnie pracujemy". Brzmi sensownie i właściwie, tyle tylko że chwilę potem na pytanie Radzika o MOSa NG jest odpowiedź, która całkowicie temu zaprzecza "Nic nie wiem, widziałem dwa lata temu na pokazie w Niemczech".

"Nie robimy sterownikow do kart graficznych bo za chwilę się postarzeją, więc to nie ma sensu" . Bardzo nieudolna ściema, zwłaszcza w kontekście że robiony jest system na konkretną płytę główną dla PC, czyli co ona się nie postarzeje i produkowana będzie wiecznie? No i najlepsza część "Karty graficzne, dla AmigaOS 4 są już przestarzałe i ich zakup to zakup używek, to jest dokładnie taka sama sytuacja jak zakup Radeona X1950" Bu ha ha!!!! Tak wiem że na antenie Radzik nie powinien tak zareagować, no ale skoro ze sześć razy podkreślał że jest zwolennikiem AmigaOS 4, to chociaż raz mógłby poprzeć to czynem i sprostować ewidentną głupotę, zamiast ustawicznie powtarzać jak mantrę "oczywiście, racja". No niestety ale każdy idiota może sobie wbić w ceneo np. Radeon RX 580, by to zweryfikować, ciągu Radeon X1950, potem już przez litość nie wpisywać.

"Mamy najlepszych programistów co to po śmierci Commodore, na swoich barkach trzymali Amigę przy życiu." Stara śpiewka, tyleż prawdziwa co ta teza o kartach graficznych. Niestety rzadko się zdarza by autorskie sterowniki dołączane do sprzętu, dla którego ma się pełną dokumentację i którego jest się producentem zostały wyparte przez sterowniki osób trzecich. Taka sytuacja to po prostu wstyd dla programisty, a tak się właśnie stało w przypadku PUPa. Poza tym nie wiem by byli znani z najważniejszych rzeczy podtrzymujących Amigę wówczas przy życiu, czy np. ktokolwiek z nich pracował nad AmigaOS 3.5, 3.9?

"Mamy najlepszych programistów, ale ja jeden w zespole MOSTeam znam C++" - to już zostawię bez komentarza.

Żeby nie było że się tylko czepiam, to powiem że duży szacun za prawdę w temacie drutowania sprzętu "W swoim Macu wymieniłem już dwie matryce, trzy tasiemki, a teraz biorę się za wenytlatory".

Szacun za wiedzę programistyczną, za przeportowanie dużych programów dla swojej ulubionej platformy, choć znowu, celowe ubicie wielowątkowości Webkita nie brzmi dobrze, a w zasadzie brzmi jak - "nasi najlepsi programiści nie zrobili nawet malutkiego kroku w temacie obsługi multicore i pewnie w dającej się przewidzieć przyszłości tego nie zrobią".

Autorowi życzę odrobinę większego pazura w kolejnych odcinkach podcastu, a gościowi dalszych sukcesów programistycznych i zawodowych, choć prywaatnie UBisoftu nie znoszę, gdyż to firma, która dokonała niemal niemożliwego mianowcie sprowadziła na dno dwie najlepsze serie gier w historii całej branży czyli Heroes Of Might & Magic i The Settlers. No ale to już nie wina zaproszonego gościa
[#10] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Mam nadzieje ze to co napisze nie rozpocznie "wojny" a wyprowadzi Cie troche z bledu:

To prawda, a zaproszony gość Amigi nie lubi, a AmigaOS 4, jak chyba większość jego kolegów z teamu traktuje z wyższością co zresztą bardzo słabo ukrywał. Skoro nie zainteresuje to sympatyków Amigi NG, to może jak sugeruje news, będzie ciekawy dla symaptyków Amigi klasycznej? No niestety chyba nie, krótka wzmianka o Amosie na początku i jakaś mała króciutka dygresja na temat Wampira pod koniec, to chyba trochę mało. Dla mnie niezmiennie najlepszym i najciekawszym odcinkiem pozostaje materiał sprzed lat nagrany z Andrzejem Bobkiem i to też jest najciekawszy odcinek z punktu widzenia sympatyków klasyka.


Oczywiscie ze ten odcinek bedzie glownie o MorphOS'ie, kto wie moze nastepny Radzik nagra z Toba?


Ten obecny niestety sytuuje się nisko w rankingach, choć nie wątpię że będzie to absolutny TOP z punktu widzenia MOSowców, co już widać po pierwszych komentarzach. Natomiast chociaż Jaca bardzo się starał by podnieść ich na duchu to jednak uważny słuchacz łatwo wyłapie pewne rzeczy.


Dla mnie bylo fajnie posluchac a czy TOP nie wiem.


Na przykład "Mamy ze sobą dobry kontakt, wymieniamy się w zespole uwagami nad tym nad czym aktualnie pracujemy". Brzmi sensownie i właściwie, tyle tylko że chwilę potem na pytanie Radzika o MOSa NG jest odpowiedź, która całkowicie temu zaprzecza "Nic nie wiem, widziałem dwa lata temu na pokazie w Niemczech".


Wiesz, sluchasz co chwile "robimy to jako hobby, robimy to jako hobby" a potem wyciagasz takie cos. Jaca wie ile musi w temacie, tyle co go interesuje. Przeciez nie bedzie co tydzien pisal do bigfoota "jak tam jak tam?".
Tak kontakt mamy moge Cie o tym zapewnic nawet na stopie prywatnej.
Jestem ciekaw co mozesz powiedziec o programistach os4. Czy oni spotykaja sie w jednym miejscu? Ile maili dziennie do siebie pisza?


"Nie robimy sterownikow do kart graficznych bo za chwilę się postarzeją, więc to nie ma sensu" . Bardzo nieudolna ściema, zwłaszcza w kontekście że robiony jest system na konkretną płytę główną dla PC, czyli co ona się nie postarzeje i produkowana będzie wiecznie? No i najlepsza część "Karty graficzne, dla AmigaOS 4 są już przestarzałe i ich zakup to zakup używek, to jest dokładnie taka sama sytuacja jak zakup Radeona X1950" Bu ha ha!!!! Tak wiem że na antenie Radzik nie powinien tak zareagować, no ale skoro ze sześć razy podkreślał że jest zwolennikiem AmigaOS 4, to chociaż raz mógłby poprzeć to czynem i sprostować ewidentną głupotę, zamiast ustawicznie powtarzać jak mantrę "oczywiście, racja". No niestety ale każdy idiota może sobie wbić w ceneo np. Radeon RX 580, by to zweryfikować, ciągu Radeon X1950, potem już przez litość nie wpisywać.


Ale czemu sciema? Przeciez to bardzo dobre i zyciowe podejscie.
Ja kilka lat temu kupilem laptopa z nvidia 1080 i powiem Ci ze z karty graficznej zrobil sie po prostu staroc. Teraz masz RTX a za chwile bedzie cos innego.
Tym bardziej zobacz ile z karty jest wykorzystywane.
Co do plyty glownej to sam widzisz jak ciezko jest cos wyprodukowac i sprzedac za dobra cene.
Dopoki nie bedzie "100 000" tys uzytkownikow to jest hobby.


"Mamy najlepszych programistów co to po śmierci Commodore, na swoich barkach trzymali Amigę przy życiu." Stara śpiewka, tyleż prawdziwa co ta teza o kartach graficznych. Niestety rzadko się zdarza by autorskie sterowniki dołączane do sprzętu, dla którego ma się pełną dokumentację i którego jest się producentem zostały wyparte przez sterowniki osób trzecich. Taka sytuacja to po prostu wstyd dla programisty, a tak się właśnie stało w przypadku PUPa. Poza tym nie wiem by byli znani z najważniejszych rzeczy podtrzymujących Amigę wówczas przy życiu, czy np. ktokolwiek z nich pracował nad AmigaOS 3.5, 3.9?


To jakie to sterowniki byly w AmigaOS 3.5 czy 3.9? Ja w 3.5/9 szybko zainstalowalem CGX'a dzieki czemu nie bylo problemow z kompatybilnoscia.
Picasso zostalo zintegrowane dopiero w AmigaOS4 a zeby bylo smieszniej to do tej pory (mozesz mnie poprawic) ma funkcje wrapujace CGX'a (chyba bedzie cos o tym w watku o mplayerze).
Kto wie co by sie dzialo jakby nie bylo Phase5 do tej pory i ludzi powiazanych z firma. Co by sie dzialo bez Elboxu czy innych firm. Oczywiscie swiat nie lubi prozni.


"Mamy najlepszych programistów, ale ja jeden w zespole MOSTeam znam C++" - to już zostawię bez komentarza.


Dlatego ten odcinek powinien byc dla Ciebie i powinienes jeszcze raz posluchac. Mozna cos umiec sportowac, mozna cos umiec napisac ale zeby stwierdzic ze naprawde znasz....
Ja Ci np powiem ze szanuje kas1e ze zawsze pisal ze nie jest programista. Ma zadatki, umie wiele rzeczy zrobic i super ze cos robi.


Żeby nie było że się tylko czepiam, to powiem że duży szacun za prawdę w temacie drutowania sprzętu "W swoim Macu wymieniłem już dwie matryce, trzy tasiemki, a teraz biorę się za wenytlatory".


Dlatego robiony jest system na AMD zeby wlasnie nie drutowac. A dam Ci przyklad z "mojego podworka". Niedawno strzelil zasilacz w Pegasosie (walnela tez plyta z tego powodu) i powiem Ci ze ciezko bedzie teraz go naprawic, w ogole jestem ciekaw czy ktos moze sie tego podjac.
Tak wiec zastanawiam sie co stanie sie z X1000, X5000 za jakis czas... czy bedzie ktos kto to naprawi. Jak widac takiego "szrota" jak Mac (chociazby czesci) jeszcze znajde ale co z takim sprzetem?
Oczywiscie zycze Ci by X5000 dzialala jak najdluzej.


Szacun za wiedzę programistyczną, za przeportowanie dużych programów dla swojej ulubionej platformy, choć znowu, celowe ubicie wielowątkowości Webkita nie brzmi dobrze, a w zasadzie brzmi jak - "nasi najlepsi programiści nie zrobili nawet malutkiego kroku w temacie obsługi multicore i pewnie w dającej się przewidzieć przyszłości tego nie zrobią".


Webkit i wiele watkow to inna sprawa, znow radze wysluchac o co chodzi. Tym bardziej ze byl tez watek o multicore. Do tej pory nikt tego nie zrobil, wiec czekamy.


Autorowi życzę odrobinę większego pazura w kolejnych odcinkach podcastu, a gościowi dalszych sukcesów programistycznych i zawodowych, choć prywaatnie UBisoftu nie znoszę, gdyż to firma, która dokonała niemal niemożliwego mianowcie sprowadziła na dno dwie najlepsze serie gier w historii całej branży czyli Heroes Of Might & Magic i The Settlers. No ale to już nie wina zaproszonego gościa


I git.
[#11] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #10

Jestem ciekaw co mozesz powiedziec o programistach os4. Czy oni spotykaja sie w jednym miejscu? Ile maili dziennie do siebie pisza?


Oni mają swoją listę developerską i ile tam do siebie piszą, to ci nie powiem. No ale wszyscy developerzy są też zapisani na listę betatesterską i większość z nich się tam udziela. Jak jest gorący sezon, tak jak ostatnio był powiedzmy między połową listopada a połową stycznia, to to jest kilkadziesiąt maili dziennie, myślę że około 50 maili dziennie. Teraz po aktualizacjach sytuacja wróciła do normy, więc jest zazwyczaj kilka, kilkanaście maili dziennie. Nad czym pracują co poniektórzy, co nie jest jeszcze dane do betatestów to też wiem. Ogólnie sytuację w której coś by pokazali dwa lata wcześniej i potem jak w studnię, nic by nikomu z ekipy nie powiedzieli w przypadku AmigaOS 4 uważam za nieprawdopodobną. Po to wśród profesjonalistów stosuje się umowy NDA, by zespół mógł swobodnie wymieniać się wewnętrznie informacjami.
[#12] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #9

Wiesz, Rafał - bardzo szanuję Cię za to, że nie wchodzisz pod morphosowe newsy (które Cię przecież kompletnie nie interesują) po to żeby sobie potrolować w komentarzach. Zwracałeś onegdaj bardzo słuszne uwagi co bardziej zapalczywym mosowcom - jak to dobrze, że pokazujesz teraz wszystkim jak porządne komentowanie powinno wyglądać.
[#13] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Bigfoot pracuje w pojedynkę nad MorphOSem NG. Mamy go pytać co pare dni: "skończyłeś już?", "panie przewodniku, daleko jeszcze?".
[#14] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@recedent, post #12

Wiesz, Rafał - bardzo szanuję Cię za to, że nie wchodzisz pod morphosowe newsy (które Cię przecież kompletnie nie interesują) po to żeby sobie potrolować w komentarzach. Zwracałeś onegdaj bardzo słuszne uwagi co bardziej zapalczywym mosowcom - jak to dobrze, że pokazujesz teraz wszystkim jak porządne komentowanie powinno wyglądać.


Bardzo Ci dziękuję za wyrazy szacunku i bądź pewien że pod newsami na temat wydań systemu MorphOS czy oprogramowania dla niego, jak nie wchodziłem i nie komentowałem, tak nadal będę konsekwentny.

Natomiast to nie jest news o systemie Morphos, to jest news o wysoko noszącym głowę prowokatorze, co to uważa że MOS jest najlepszy a amigową resztę traktuje w sposób butny i z wyższością - w kontekście współpracy z AmigaOS 4. "Jesteśmy liderem, współpraca z nimi byłaby stratą" ..."Nie będę nikogo uczył po 22:00 podstaw programowania..."

No sorry ale dlaczego jako fan Amigi mam siedzieć cicho gdy obraża się system i ludzi którzy za Amigą stoją?
[#15] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Ile maili dostaje chwalic sie nie bede, aktywny ostatnio malo jestem:(
Jak widac (slychac wlasciwie) Jacek wie co robia koledzy.
NDA nie oznacza ze ktos cos robi bardziej profesjonalnie. Zarabiam powiem Ci za profesjonalna robote, w profesjonalnych firmach i nie zawsze mam NDA.
[#16] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #10

"Mamy najlepszych programistów co to po śmierci Commodore, na swoich barkach trzymali Amigę przy życiu." Stara śpiewka, tyleż prawdziwa co ta teza o kartach graficznych. Niestety rzadko się zdarza by autorskie sterowniki dołączane do sprzętu, dla którego ma się pełną dokumentację i którego jest się producentem zostały wyparte przez sterowniki osób trzecich. Taka sytuacja to po prostu wstyd dla programisty, a tak się właśnie stało w przypadku PUPa. Poza tym nie wiem by byli znani z najważniejszych rzeczy podtrzymujących Amigę wówczas przy życiu, czy np. ktokolwiek z nich pracował nad AmigaOS 3.5, 3.9?


Dobrze, a więc jedziemy, w MorphOS Teamie mamy lub mieliśmy (pare wpisow robila jedna osoba)
a) autora oprogramowania pierwszego SCSI z DMA dla Zorro3 (Commodore nie podołało)
b) autora oprogramowania dla pierwszej Amigowej karty z 060 (Amiga Tech była jak zawsze druga)
c) autora pierwszego, najbardziej popularnego stosu USB dla Amigi
d) autora pierwszego pełnego systemu RTG dla Amigi
e) autora najbardziej zaawansowanego i popularnego systemu GUI dla Amigi
f) autora oprogramowania dla kart PPC, gdyby nie jego praca to by nie było ani AmigaOS4.x ani niczego związanego z PPC dla Amigi
g) autora blizkicka i whichamiga
h) współautora pierwszego scsi.device z obsługą dysków >4GB
g) autora Prometeusza

Sorry, ale w grupie osób, które coś zrobiły, żeby Amiga mogła przetrwać to można jedynie dodać Elboxa, Sama Jordana i człowieka od Picasso96.
[#17] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@michal_zukowski, post #16

Mało wiesz o społeczności i mało o dostępnych programach. Lub celowo pomijasz w zestawieniu np. aspekt grafiki 3D i kilku innych rzeczy by nie wyszło która strona w rzeczywistości ma miażdżąco większe zasługi.

No cóż zarówno Ty, Jaca jak i Olsen wysoko nosicie głowy, "my jesteśmy najlepsi, my uratowaliśmy Amigę, a reszta to banda nieistotnych nieudaczników". No ale może to i dla dalszych losów samrj Amigi dobrze, wszak pycha kroczy przed upadkiem.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:20:08 przez MUFA-amigaone-pl
[#18] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Odnośnie 3d to myślalem, że pierwszą wersję Warp3D stworzył tylko Sam Jordan, jeśli nie to oczywiście trzeba dodać Hans-Jörg Frieden i Thomas Frieden czyli w sumie jedyne połączenie Teamu AmigaOS4.x z ratowaniem Amigi z późnych lat 90tych. Naprawde miernie to wygląda przy MorphOS Teamie.

btw. ja nie uratowałem Amigi, ja byłem wtedy w liceum i uczyłem się TurboPascala w szkole/High Speed Pascala w domu.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 13:26:11 przez michal_zukowski
[#19] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Odnośnie wzmianki na temat wydajności Pi400 - nie wiem na czym pan Radzikowski ją testował. Powtórzę - u mnie pod mułowatym aktualnym Firefoxem YT odtwarzane jest płynnie w "jakości" 720. Zaś kradzione odcinki seriali w mpegach o objętości >4GB VLC odtwarza również płynnie i co dziwne, bez tearingu.
[#20] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@niebuszewo, post #19

Pytanie czy to idzie przez CPU czy GPU/jakis sprzetowy dekoder.
[#21] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@stefkos, post #20

ZTCW VLC zawarty w Raspberry Pi OS jest specjalnie zoptymalizowany.
[#22] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MUFA-amigaone-pl, post #14

to nie jest news o systemie Morphos, to jest news o wysoko noszącym głowę prowokatorze


O tak, pełno wśród nas wysoko noszących głowę prowokatorów. Jak powiedział Mistrz Yoda: "to wada coraz częstsza u amigowców, nawet tych starszych, doświadczonych bardziej".
[#23] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@recedent, post #22

EE wiadomosc jest o "rozmowie z..." wiec kazdy moze wyrazic tu swoje zdanie. Wedlug mnie dyskusja i tak jest na poziomie.
Zeby nie bylo, Mufa napisal swoje zdanie i jak rozumie to co Jacek powiedzial.
Miejmy nadzieje ze wszyscy wyciagniemy wnioski:)

I ostatnia poprawka. Nie byloby Amigi bez uzytkownikow.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 14:24:00 przez stefkos

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 14:27:17 przez stefkos
[#24] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Dzięki Radzik za świetny odcinek, dla mnie chyba jeden z lepszych i ciekawszych. Wysłuchałem całość z dużą uwagą i jestem pod wrażeniem ogromnej wiedzy Jacka. Bardzo optymistycznie brzmią informacje o przeglądarce Wayfarer, czyli że możemy liczyć na rozwój. W ogóle świetny pomysł z tym, że Jacek postanowił stworzyć coś nowego a nie rozwijać OWB. Po tym wywiadzie odniosłem wrażenie, że napisanie przeglądarki dla MorphOSa poszło szybko i sprawnie (i to po godzinach), co jest niesamowite, bo nawet uwzględniając wymienione osoby które przy tym projekcie pomagały, to jednak finalnie zrobiła to jedna osoba. Radzik również widzę był pod wrażeniem wiedzy i umiejętności Jacy, wobec tego proponuję taki cytat z znanego większości z nas serialu "Alternatywy 4" ale w odniesieniu do jego gościa:)

https://www.youtube.com/watch?v=yJxixWJWaOw&ab_channel=Polskieseriale
[#25] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@luk, post #24

To może słabo wybrzmiało w wywiadzie, ale port Wayfarera był możliwy dlatego że piru (głownie) siedział nad SDK i bibliotekami. To było wiele miesięcy ciężkiej pracy, która ewentualnie będzie potrzebna u "konkurencji", żeby w ogóle zaczęła myśleć nad portem, więc ewentualny port nowego Webkita dla OS4 jest możliwy dopiero za rok (jeśli się wezmą za robotę teraz). Jeśliby olać pracę, którą zrobił piru + jaca to oczywiście port można zrobić szybciej, ale będzie niestabilny tak jak niestabilne były bety (wewnętrzne) Wayfarera.
[#26] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Baaardzo mi się podobał ten wywiad. OK Dzięki Radzik za ściągnięcie takiego gościa. Myślałem, że Jaca jest "niewywiadowalny", a tutaj taka fajna niespodzianka.

Odnośnie rozwoju Objective-C to odrobinę się on rozwija właśnie przez Swifta. Większość macOS jest napisana w Objective-C i tak pewnie będzie jeszcze ze 20-30 lat. Dlatego Apple ciągle utrzymuje i rozwija taki bridge pomiędzy tymi dwoma językami. No i były w historii sytuacje gdy coś fajnego doszło do Swifta i nie bardzo bylo to jako przetłumaczyć (zrobić odpowiednik) na Objective-C. I wtedy właśnie do Objective-C dochodziły nowe rozwiązania żeby zachować spójność i "bridgeowalność" z mocno rozwijającym się Swiftem. Już nie pamiętam co to tam było ale coś tam było. No i też nie pamiętam czy chodziło o sam standard języka czy applową wersję ObjC, applowe frameworki (wszystko z przedrostkiem NS, czyli NextStep).

Prawie ze wszystkim co powiedział Jaca się zgadzam. Lekko kłóciłbym się tylko nad sensem powstania Swifta. To jest jednak zupełnie inna jakość języka, powstał w naszych czasach, nie ciągnie ogona kompatybilności wstecznej, jest bardzo przemyślany, świetnie się rozwija, bezpieczeństwo, wygoda, szybkość. Rozwiązania lepsze niż w interpretowanych językach skryptowych, a to nadal jest jednak kod natywny, kompilowany. Swift wręcz nie ma wad. szeroki uśmiech

Co do sensu nauki AMOSa to też uważam, że jest sens. Ale tylko jako retro-zabawa. Jeżeli ktoś chce taką naukę potraktować jako wstęp do czegoś więcej albo przygotowanie do nauki dzisiejszych rozwiązań to nie polecam. Jest to bardzo rozbudowany i fajny ale jednak ciągle klasyczny Basic. Tutaj nie pozna się pojęć występujących w dzisiejszych językach. A nawet w językach mających dziesiątki lat. Po nauce AMOSa człowiek nie wiem co to jest struktura, obiekt, referencja, dziedziczenie. Jeżeli ktoś chce sobie w czymś amigowym niesystemowo podłubać i jednocześnie uczyć się czegoś przydatnego w tym bardziej prawdziwym świecie to stawiałbym już bardziej na np. Pythona (który także np. w edukacji zastąpił Pascala). Język skrpyptowy ale jednak ktoś kto się uczy na pewno zetknie się ze wszystkimi pojęciami istnejącymi w dzisiejszych językach. Nie wiem jak poradzi sobie PyGameZero z niekompletnym Pythonem 3 z MorphOSa. Ale gdyby sobie poradził to polecam tę zabawkę. Taki AMOS naszych czasów ale w języku, który przynajmniej próbuje być dzisiejszy. Tylko boję się, że braki morphosowego Pythona 3 moga być zbyt duże i nie kroi się, że będzie lepiej, bo Yomgui nie ma czasu od ładnych kilku lat. Z tego co pisał mi na Twitterze to bierze pod uwagę powrót do rozwoju Pythona 3 dla MOSa ale minęły ze 2-3 lata i nic za tym nie poszło. szeroki uśmiech
Może Python 3 z AmigaOS 4 jest bardziej kompletny.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:20:12 przez MDW
[#27] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MDW, post #26

Jeszcze zapomniałem dodać coś o czym przede wszystkim chciałem napisać. szeroki uśmiech

Jaca za "ożenienie" Objective-C z amigowymi rozwiązaniami powinien dostać medal większy niż za Wayfarer i Iris. Skubany rozpykał to przepięknie i nie zostawił na pastwę losu tylko przystosowuje do ObjC kolejne biblioteki, klasy MUI... I co jeszcze bardziej niesamowite - ten ObjC ma ARC (Automatic Reference Counting). A to podnosi ami-programowanie na zupełnie inny poziom. Gdyby nie to, klepię coś przenośnego, multiplatformowego i muszę używać C++ to na pewno spróbowałbym tego MOSowego ObjC. Gdy tylko będę pisał coś nieprzenośnego i bardziej związanego z systemowym GUI to spróbuję.

Jakieś podejścia do Objective-C w AmigaOS były robione bardzo dawno temu. Na Aminecie można znaleźć Objective-C Translator, który został tam wrzucony w 1993 roku. No ale przy tym co zrobił Jaca to jest takie... nic. Pozwoli może na poćwiczenie podstaw języka. A do czegoś takiego wystarczą, dostępne dzisiaj, jakieś webowe interaktywne samouczki ObjC.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:44:25 przez MDW
[#28] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@MDW, post #26

Myślałem, że Jaca jest "niewywiadowalny", a tutaj taka fajna niespodzianka


No co Ty? Przecież ledwo trzy lata temu (bosz, jak ten czas leci) udzielił wywiadu PPA.pl

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 11:11:30 przez recedent
[#29] Re: AmiWigilia - Odcinek #35
Przesłuchałem wczoraj wieczorem i te same uwagi co zawsze ;(

O ile Radzik potrafi namówić ciekawe osoby na wywiad to to jak je prowadzi to porażka. Zadawanie pytań sugerujące odpowiedź, yyy, mmm, przeciąganie zadawania pytania ile tylko się da. Pewnie z 30% tego co powiedział możnaby wyciąć i nikt nie byłby stratny.
[#30] Re: AmiWigilia - Odcinek #35

@hrw, post #29

O, to to. strasznie sie tego sluchalo, prowadzacy ma duzo do poprawienia. Bym przewijal, ale jaca jednak ciekawie opowiadal. Jestem pod wrazeniem umiejetnosci i tego jak sie rozwinal.

Oraz: kiedy po 15 latach wchodzisz na ppa, patrzysz w pierwszy link a tam napierdalanka jak za starych dobrych czasow. W polowie myslisz sobie "no tylko MDW brakuje" - bum, jest. Ciary normalnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem