Komentowana treść: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
[#1] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
Jak drzwiami się nie da, to oknem go wepchną. Vampir sprzedaje się tak sobie (V4, bo V1200 nie ma), no to znaleziono sposób na zarobienie na dotychczasowej pracy. To może być ciekawe zagranie, tylko co ludzie na to?
[#2] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
Zamiast 450 € będzie 400 i aię sprzeda.
1
[#3] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@KM_Ender, post #1

kto pierwszy ten lepszy. jesli bedzie dostepna bez roku czekania i na dodatek taniej niz v2 to zmiota rynek :)
1
[#4] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
serii 68k - 68080 AMMX
czerwona kartka
[#5] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@_Skiba, post #4

Jakby jeszcze te procesor był oddzielny...
1
[#6] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #3

Gdyby pokazała się wersja dla CD32 i A4000 jeszcze to faktycznie. Dla A1200 jest w czym wybierać w odróżnieniu do dwóch pozostałych.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 10:45:01 przez KM_Ender
[#7] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@KM_Ender, post #6

no jak to, tak od reki mozna cos wybrac? no nie mozna wlasnie... brak kart z 060..

ps: to do a4k bez problemu mozna kupic a3360

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:01:03 przez juen
[#8] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
A nie mogą zrobić z prockiem 68060 a nie z emulatorem procka który nigdy nie istniał??? czyli jak można napisać że coś tam 68080 jest najszybszym prockiem z serii 68k?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:06:10 przez RokiS
[#9] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@RokiS, post #8

Ja tam cały czas twierdzę, że 68080 to powinno być 68060 + DSP od Motoroli. Wtedy ludzie by nie narzekali. AMMX tak jakoś mi się średnio kojarzy.
[#10] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@RokiS, post #8

Bo:
1. 68060 moze byc trudniej dostepy i co prowadzi do tego ze drogi.
2. Ich procesor masz praktycznie od reki.
3. Emulator? Hm... Uzytkownicy UAE jakos nie nazekaja. Co kogo interesuje co jest w czarnej skrzynce. Wazne ze dziala.
4. Bo ciagnie jakos linie 68k (nieoficjalnie)
5. Soft bedzie szybciej dzialal.
Wystarczy?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:22:10 przez Phibrizzo
1
[#11] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #10

Nie , nie wystarczy
Konkurencja "wrzuca" w układy procki 68000 , 68020 ,68030 czyli 68060 też można "wrzucić".
Więc po co ten pseudo procek?
[#12] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #10

To wszystko racja i niech sobie będzie różnorodność, nie każdy musi być tym zainteresowany, w rozsądnej cenie kupiłbym jako "oprócz" dla kart z prawdziwymi CPU.
Ale pisanie, że to najszybszy procesor z rodziny 68k, bo tak sobie nazwali tę implementację, to nadużycie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:27:06 przez Jacques
3
[#13] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@RokiS, post #11

Bo moga
[#14] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #13

Pewnie, że mogą :)
Tym bardziej, że są ludzie którzy płacą grube tysiące złotych za ich emulatory :).

Osobiście wolałbym żeby zrobili kartę turbo z "wrzuconą" 060 , ramem , zegarem i scandoubler/flickerfixer plus audio z wyjściem na HDMI - jak dla mnie podstawowe i najważniejsze rzeczy (do CD32 jeszcze kontroler ATA ).
[#15] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@RokiS, post #14

No przecierz jest Warp1260, wiec nie rozumiem w czym ta karta nie spelnia Twoich oczekiwan?
2
[#16] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #15

jest to pojecie wzgledne, to ze gdzies tam jest, bo ktos ma to nie znaczy, ze jest na tyle bysmy my mieli. zatem ten news to swietna wiadomosc, ale stwierdzenie o serii 68k powinno byc ujete w cudzyslowiu :)

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:06:23 przez juen
[#17] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #3

Dla mnie "Raptor" to super sprawa , nie wszyscy potrzebują bajerów , idealna opcja do demosceny. Karta na pewno będzie tańsza, co chyba jest oczywiste patrząc na specyfikację. Bardziej martwię się o dystrybucję i czekanie po dwa lata. Mam nadzieję, że tym razem pójdzie to sprawniej.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:08:38 przez JakubH_
[#18] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
To jest procesor z serii 68k, tak jak myszka ESCOM jest myszką do Amigi. Poza tym jeśli się nie mylę to ten procesor(wsad) jest udostępniony na darmowej licencji tylko zblokowany do prędkości 68060 w FPGA. Czyli można go produkować nawet w ASIC, może nawet z taktowaniem 1 GHz(zwłaszcza odblokowany). Kwestia tego czy ktoś kto ma zarejestrowaną działalność chciałby się tego podjąć znając podejście części Amigowców.
[#19] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #16

(Pisze teraz o Warpie) Zdajesz sobie sprawe ze nie kazdy bedzie mial ta kate z pewnych wzgledow:
finansowych/dostepnosc procka/checi zapotrzebowania (bo ma tylko A500, wiec po co mu).
To nie jest tak za kazdy ja ma miec (ba, musi miec).
Kazdy ma Blizzarda1260 albo Apollo?
To ze Ty masz CDI Philipsa nie mowi o tym ze wyszyscy musza to miec?

I tak, masz racje wg mnie to bardzo dobry news. Grupa ludzi zebrala sie i cos zrobila.
Nie wazne jak, wazne ze im sie chcialo i to zrobila. Osiagnela cel.
Ciekawe gdzie byl by teraz Elon Musk gdyby sie przejmowal takimi komentarzami?
Co poniektorym na tym portalu widocznie to nie wsmak, ale nie bede tego rozwijal.

Najwazniejsze jest pytanie: gdyby ten procek nie byl w FPGA tylko znalezli sposob (producenta) i umiecili
go wypalonego w krzemie, to dostali by amigowe blogoslawienstwo?


Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:19:47 przez Phibrizzo
1
[#20] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@pgru2, post #18

Nie , core nie jest nikomu udostępniany na zasadzie darmowej licencji.
[#21] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #19

Najwazniejsze jest pytanie: gdyby ten procek nie byl w FPGA tylko znalezli sposob (producenta) i umiecili
go wypalonego w krzemie, to dostali by amigowe blogoslawienstwo?


Pewnie , że nie :) za mało koszerne, bo nie od Commodore :P

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:25:36 przez JakubH_
[#22] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@juen, post #16

jest to pojecie wzgledne, to ze gdzies tam jest, bo ktos ma to nie znaczy, ze jest na tyle bysmy my mieli. zatem ten news to swietna wiadomosc, ale stwierdzenie o serii 68k powinno byc ujete w cudzyslowiu :)


No tak, ale skoro ani Warpa, ani tym bardziej produktów Apollo Team nie można kupić prosto z półki z dnia na dzień, to niech sobie będą chociaż różne rozwiązania - lepiej byłoby czekać na mniej więcej to samo w obu przypadkach?
A kolega RokiS narzekał na stronę techniczną Raptora i z tego wynikało, ze potrzebuje po prostu Warpa
[#23] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Jacques, post #22

No jak coś to na najwięcej narzekam na tą 68080.
Z "emulowaną" 060 nie mam problemu :).
A bliżej moim upodobaniom jest TF1260 :). Warp ma ( jak dla mnie ) za dużo na sobie.
[#24] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #19

Nie, bo tego C= nie zrobiło. Dla mnie takie trzymanie się epoki i krytykowanie nowinek jest niezrozumiale. Chodzi o unikalność? Kurczę w czasach MA dalibyśmy się pokroić za takie wynalazki. Śliniliśmy się do zdjęć z targów, a tu real sprzęt.

Ps. Jest szansa na wersje dla CD32?
[#25] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@KM_Ender, post #24

Ale to już nie są te czasy i obecnie więcej emocji może wzbudzać technologia zakorzeniona w epoce, do której mamy sentyment, a niekoniecznie współczesna przyszyta do "starego"...
Choć jak pisałem, Raptora w rozsądnej cenie mógłbym nabyć, ale oprócz, a nie zamiast
[#26] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi
Ktos wie jakie FPGA ma byc w tym Raptorze? Choc troche malo RAM-u jak na XXI wiek. 128MB to absolutne minimum teraz jest. Ale moze to jest jakies FPGA z RAMem od razu.
[#27] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Don_Adan, post #26

Możesz oświecić mnie, które programy na Ami wymagają więcej niż 128 MB?
Jak dla mnie to dobry news, że będzie jakaś tańsza opcja dla tych użytkowników, którzy nie planują wydać 3k+ za kartę z 060. Ale jak widać niektórym kolekcjonerom nie w smak jest, że cena starych Apollo i Blizzardów pójdzie trochę w dół, bo rynek zasyci się tańszymi rozwiązaniami. Do tego mówi się o kartach TF12xx, PiStorm w wersji dla A1200.
1
[#28] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Phibrizzo, post #19

Ja tam rozumiem chłopaków, z biznesowego punktu widzenia to strzał w dziesiątkę. Raz - załatwia sprawę tych co w nosie mają SAGA i RTG, dwa - jest tańsze więc będzie więcej chętnych. I trzy - szerzej rozpropaguje samo AC68080 (taka jest kompletna nazwa) w amiświatku. Problem dla innych użytkowników jest taki, że już niektóre produkcje (a bardziej nowe porty, ale co tam) są "080 exclusive" a jeśli sprzętu będzie więcej to i więcej softu wykorzysta AMMX i 64bit. Co oznacza także to, że nie będzie binarek dla oryginalnych 68k, a nawet jeśli będą to albo później, albo gorzej zoptymalizowane, albo później i gorzej zoptymalizowane ...
1
[#29] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@charliefrown, post #27

A wiesz dlaczego nie ma takich programow na Amidze, ktore wymagaja wiecej niz 128MB RAM? Bo po prostu nie ma prawie takich kart. Stary Blizzard z Phase 5 mogl miec 256MB i moze tylko Warp ma jeszcze 256MB, choc na screenach, ktore widzialem bylo widoczne tylko 128MB, wiec raczej nikt nie bedzie tworzyl/konwertowal takich programow, bo to by bylo tylko pod WinUAE lub Vampire 4 (ma 512MB RAM). Poza tym zapominasz o tym, ze bardzo szybka Amiga moze uruchomic bez problemu na raz wiecej niz 1 program. Do tego duzo wygodniej i szybciej, odtwarza sie wszelkiego typu media/dane z RAM-u niz z HD-ka. Dla mnie optymalna ilosc RAM-u w Amidze na poczatku XXI wieku to jest 512MB RAM. Tworcy nowych kart turbo powinni umozliwiac kupno swoich produktow z rozna iloscia RAM-u, kto chce wiecej pamieci ten placi wiecej.
[#30] Re: Nadchodzi Raptor 1200 - nowy akcelerator dla Amigi

@Don_Adan, post #29

Ceny pamięci w tym roku idą wysoko w górę, a to ma być budżetowa karta, ale coś mi się wydaje, że różnica między kostkami o łącznej pojemności 512MB DDR3, a 128MB DDR3 będzie raczej kosmetyczna ...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem