Komentowana treść: Zzap!Amiga - nowy magazyn
[#1] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn
A u nas Amigazyn chyba dostał jakiejś zadyszki, ostatni numer to chyba z rok temu był...

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 22:02:44 przez vojo
[#2] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@vojo, post #1

Tam jest inny model biznesowy ;)
[#3] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@adam_mierzwa, post #2

Tam jest inny model biznesowy ;)

No tak, mam zapłaconą prenumeratę do 29 numeru, ostatni to chyba 23. W takim tempie to mam prenumeratę na 6 lat, takiego modelu faktycznie nie ma nigdzie
2
[#4] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@vojo, post #3

Nie zawsze jest o czym pisać.
Lepiej poczekać na dobre artykuły niż dostać zapychacze numeru.
[#5] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn
Obecnie magazyn jest postrzegany jako jedno z najważniejszych czasopism komputerowych w historii.

Hmm.. Są jakieś wymierne argumenty potwierdzające tą opinię?
1
[#6] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn
Bez sensu. To smutne ale chyba nikt już nie czyta gazet
[#7] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@vojo, post #1

Bo robi go jeden człowiek i nie wydaje byle co miesiąc był, tylko stara się aby był wart kupienia. W ogóle mam wrażenie, ze to forum zamieniło się w zlepek narzekających na wszystko ludzi, zamiast się cieszyć, że są osoby, które poświęcają czas i pieniądze aby dalej wspierać rynek Amigi, który przecież duży nie jest i powinno cieszyć jak pojawia się coś nowego. Może nie pasować ale ciągłe marudzenie na terminy czy uważanie, że coś powinno być tańsze niczego nie zmieni na lepsze.
1
[#8] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@_arti, post #6

Bez sensu. To smutne ale chyba nikt już nie czyta gazet

Jednak ktoś czyta, skoro te gazety się ukazują lub są wskrzeszane (np. Amiga Addict).
[#9] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #8

Niby tak ale to nie jest już ani ta skala ani merytoryka. W większości przypadków artykuły są bardzo na siłę albo opisują po raz 10000-ny to samo. No i sprzedaje się toto, bo sporo osób kupuje je chcąc poczuć się "jak wtedy" albo po prostu dla zasady - kupując wszystko, co jest retro.
1
[#10] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@_arti, post #9

Bardzo dobre określenie z tym "poczuć się jak wtedy". OK Właśnie papierowa forma jest chyba tylko po to żeby spróbować w jakimś stopniu przywołać tamte czasy. Ani to wygodne do czytania, ani do pisania, ani do wydawania, ani do dystrybucji. Zdecydowanie jest to przerost formy nad treścią. I nie żebym był przeciwnikiem przerostu formy nad treścią. Ja bardzo cenię sobie formę (chociaż akurat nie papierową).
2
[#11] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MDW, post #10

Jestem do dziś przeciwnikiem wydań cyfrowych czasopism. Fatalnie się to czyta i nie podoba mi się ten kierunek. Rozumiem, że taniej i prościej ale to nie zmieni mojego zdania.
[#12] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@slawekwozniak, post #11

To znaczy, że obie formy powinny istnieć, bo obie formy mają swoich zwolenników i przeciwników. Ja papierowej wersji nawet nie próbuję czytać. Jeszcze czasopisma mają jakiś sens. Ale papierowe książki (zwłaszcza techniczne) to dla mnie koszmar. Wyszukiwanie, zaznaczanie, notatki, książka zawsze przy sobie, synchronizacja wszystkiego między urządzeniami... Papierowa, którą trzeba obciążać dwoma ciężarkami, żeby mi się nie zamykała leżąc, nie ma z tym szans.
1
[#13] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@_arti, post #9

Niby tak ale to nie jest już ani ta skala ani merytoryka. W większości przypadków artykuły są bardzo na siłę albo opisują po raz 10000-ny to samo. No i sprzedaje się toto, bo sporo osób kupuje je chcąc poczuć się "jak wtedy" albo po prostu dla zasady - kupując wszystko, co jest retro.

Obawiam się, że staliśmy się zakładnikami i ofiarami takiej właśnie formuły czasopism retrokomputerowych. Retro pcha nas w stronę ciągłego odgrzewania kotletów, a przecież aktualnie dzieje się bardzo dużo i jakieś 60-70% materiału pisma można by spokojnie wypełnić artykułami o tematyce całkiem współczesnej. Cały czas ktoś coś tworzy na Amigę, lub przy użyciu Amigi (wywiady). Ktoś tworzy sprzęt (a więc można go przetestować i opisać). Istnieje demoscena, która zasługuje na znacznie więcej uwagi niż tabelka z wynikami compos. Do tego emulacja itd. Myślę, że dopóki nie przebudzimy się i nie uświadomimy sobie, że można inaczej, dopóty będziemy tkwić w marazmie i tłumaczyć chęć wydawania pisma papierowego kryzysem wieku średniego oraz tęsknotą za tym co "se ne vrati".
3
[#14] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MDW, post #12

Ale czym innym jest czasopismo, które możesz poczytać przy kawie, a czym innym książka techniczna. Myślę, że w tym pierwszym przypadku nadal jest sens wydawania papierowego pisma, bo nadal są ludzie którzy wolą papier.
[#15] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #13

Obawiam się, że staliśmy się zakładnikami i ofiarami takiej właśnie formuły czasopism retrokomputerowych. Retro pcha nas w stronę ciągłego odgrzewania kotletów, a przecież aktualnie dzieje się bardzo dużo i jakieś 60-70% materiału pisma można by spokojnie wypełnić artykułami o tematyce całkiem współczesnej. Cały czas ktoś coś tworzy na Amigę, lub przy użyciu Amigi (wywiady). Ktoś tworzy sprzęt (a więc można go przetestować i opisać).
Samo sedno. Otwieram takie pismo i czytam opisy sprzętu z lat 90-tych i gier z tego samego okresu. To po co to kupować?... Nawet w Amigazynie były takie wypełniacze.
[#16] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #13

Zrobić książeczkę tycią w formacie A5 i z użyciem Patreona jest łatwiej i mniej ambitnie. Żadnego "przebudzenia" nie będzie. To tak jak w "Rejsie", najbardziej lubimy te piosenki, które znamy. Weź dowolną gazetkę Chrisa Wilkinsona, tam o nic innego nie chodzi tylko "poczuć się jak dawniej". Bardzo ładne wydawnictwo, które niedawno pobiło w Polsce rekord zebranej kwoty, to jest pomnik odtwórczości. "Addict" powstało, bo ludzie chcieli mieć brytyjski magazyn na papierze. To co jest w newsie to reaktywacja, to tak jakby wznowić u nas Magazyn Amiga albo ACS. To za to się płaci, to się wspiera. W czasach powszechnego internetu czasopismo nie jest już "czasopismem".

Wspomniałeś o ambitnych tematach. Kto miałby to opisywać? Jak ktoś kupuje sobie nowy sprzęt to robi to dla siebie, nie z poczucia misji, że musi o tym koniecznie napisać do gazety. Jeżeli ktoś już jest aktywny pisarsko, to woli napisać artykuł na swojego bloga niż "komuś". Jest bierna masa "recenzentów". Jak coś zrobisz, to mało kto cię pochwali, przeważnie się dowali o coś. Wszyscy wiedzą jak zrobić lepiej, ale żaden nie zrobi. A jak ktoś zrobi, to wtedy jest las rąk do poprawiania ;> Więc po co robić cokolwiek, lepiej kisić się we własnych gronach, a do szerszej publiki opisywać "Super Froga".
[#17] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@adam_mierzwa, post #16

Wspomniałeś o ambitnych tematach. Kto miałby to opisywać?

Tak jak dyskutowaliśmy w tym wątku. Ja z chęcią bym pisał, szczególnie na tematy teraźniejsze. I to nie jest tak, że "chcemy poczuć się jak dawniej". Właśnie te ostatnie wypowiedzi pokazują, że dla pewnej grupy ludzi czytanie w kółko o tym samym nie jest żadną przyjemnością. Chodzi o wykrzesanie z retro czegoś nowego, a potencjał jest, bo dzieje się relatywnie sporo. Oczywiście, zgodzę się, że takich "z poczuciem misji" potrzeba by było jeszcze z dziesięciu aby stworzyć coś sensownego. To jest główny problem.

Jeżeli ktoś już jest aktywny pisarsko, to woli napisać artykuł na swojego bloga niż "komuś". Jest bierna masa "recenzentów". Jak coś zrobisz, to mało kto cię pochwali, przeważnie się dowali o coś.

Ale czy pisanie bloga jest czymś lepszym niż pisanie do magazynu? W komentarzach do bloga jeszcze łatwiej można zostać wciśniętym między płyty chodnikowe tylko za to że się wychyliło czułki . Poza tym blog to często teatr jednego aktora. Czy jest on dużo bardziej atrakcyjny od różnorodnej zawartości jakiegoś magazynu? Sprawa dyskusyjna.

Więc po co robić cokolwiek, lepiej kisić się we własnych gronach, a do szerszej publiki opisywać "Super Froga".

O szerszej publice to raczej zapomnijmy, chodzi o to żeby rozruszać własne grono, które zaczyna już kisnąć

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 13:42:12 przez MarX
[#18] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #13

Obawiam się, że staliśmy się zakładnikami i ofiarami takiej właśnie formuły czasopism retrokomputerowych. Retro pcha nas w stronę ciągłego odgrzewania kotletów

Większość ami-społeczności to osoby powracające, które właśnie oczekują pisania o tym co znają. Wracają właśnie po wspomnienia. Dla każdego Amiga powinna wyglądać tak jak wyglądała wtedy gdy się z nią rozstawał. Chcą czytać o tamtej Amidze, bo to co się pojawiło później jest im nieznane i często ich nie interesuje. Według nich Amiga nie miała prawa się rozwijać po tym jak w latach 90 pobiegli za zapachem Dooma.
1
[#19] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #17

Pisanie do bloga czy do magazynu nie rozpatrywałem w kategorii "co lepsze". I nie zgadzam się, że w komentarzach do bloga łatwiej można być zdeptanym. Jest dokładnie odwrotnie, jako autor bloga mam wpływ na to, co się ukazuje pod artykułem, wszędzie indziej jest on ograniczony. A czy blog to teatr jednego autora? Pamiętam, że namawiałem kogoś na napisanie książki amigowej, odpowiedź była mniej więcej "a po co mi wciskać z trudem produkt dla setki osób w imię papieru, jak z odsłon na blogu za dobry artykuł mam ich rocznie tysiąc i docieram do każdego, a nie tylko tych co zapłacą".

Wiesz, zależy jak rozumieć "własne grono". Odezwę się w tygodniu na PW bo mam wrażenie, że w pewnych sprawach jesteś noworodkiem ;)
[#20] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@adam_mierzwa, post #19

Wiesz, zależy jak rozumieć "własne grono". Odezwę się w tygodniu na PW bo mam wrażenie, że w pewnych sprawach jesteś noworodkiem ;)

Dobrze Tato ;)
1
[#21] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn
@MarK @MDW @adam_mierzwa

ładna rozmowa Panowie!

w ogóle czuje że dobrym artykułem byłby rys psychologiczny 'Amigowca' wraz z refleksjami i poradami
+ ewentualne spinn offy

(no chyba, że ktoś już taką rozkminę poprowadził z profesjonalnego podejścia)

a teraz idealistycznie: Dbajmy o siebie nawzajem! 🍻

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 01:35:03 przez kobajaszi
[#22] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@kobajaszi, post #21

@kobajaszi:
No bo na PPA wszyscy jesteśmy psychologami i znamy się na wszystkim. ;)
[#23] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #13

przecież aktualnie dzieje się bardzo dużo i jakieś 60-70% materiału pisma można by spokojnie wypełnić artykułami o tematyce całkiem współczesnej.


To złudzenie. Spróbuj zrobić eksperyment myślowy i wyobrazić sobie miesięczny przyrost kontentu PPA na papierze. Nie mówię o dyskusjach, tylko o newsach i innych merytorycznych treściach. 2 strony aktualności, jeden opis jakiegoś urządzenia - w najlepszym wypadku. A to jest portal reprezentatywny i bardzo aktywny.

Takie MA dostawało sprzęt do testów i opisu, bo to była forma reklamy producentów. A teraz co - czekać aż ktoś z listy kolejkowej się doczeka i opisze (jeśli potrafi...)?

To se ne vrati...

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 09:01:58 przez Daclaw
[#24] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@Daclaw, post #23

Myślę, że przyrost kontentu na PPA a materiał do pisma to są dwie różne rzeczy. Może to moje złudzenie ale w piśmie jakoś szybciej znajdą się relację z imprez demoscenowych, wywiady, felietony. Na PPA przyzwyczailiśmy się, że oscylujemy wokół newsów i forum. Przypomnij sobie jak było w czasach gdy wydawane było pismo PPA. W większości te materiały (które znalazły się w magazynie) nigdy nie powstałyby gdyby tego pisma nie powołano by do życia.
2
[#25] Re: Zzap!Amiga - nowy magazyn

@MarX, post #24

Magazyn został wydany.

Uczucia mam mieszane. Wygląd i design jak w starym Zzap64. I to byłoby OK, gdyby nie to że przez pierwszą połowę magazynu opisywane są gry, zdobione screenshotami z nich i wyglądają jak gry dla C64. Ostatnich kilkanaście stron zawiera ciekawe nowinki gdzie trochę tryska lekką świeżością. Moim zdaniem amigowy magazyn o grach (90% zawartości to gry) powinien tryskać kolorami. Ale jak chyba widać obecnie wydawanym grom jednak bliżej do 8-bitowców niż do tego co potrafi Amiga.

Dla koneserów hardcore retro.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem