Komentowana treść: Jump! - ruszyła przedsprzedaż
[#61] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #56

Hex, ale wiesz ze gry, ktore wymieniles beda duzo lepiej dzialac z dyskietki niz na CD32? Pamietaj, ze ta A1200 ma 6MB fastu, wczytujesz potrzebne animacje z dyskietek do tego 6MB fastu i odtwarzasz z niego. Zadna CD32 nie bedzie miala takiego plynnego odtwarzania z CD-ka jak A1200 z fastu. Ale po prostu takie konfigi, byly kiedys bardzo rzadkie, bo taki fast ram byl bardzo drogi. Wiec takich gier nie bylo wtedy na Amige. Byly tylko takie ktore potrafily wczytac cala gre do RAM-u i z niego odtwarzac.
1
[#62] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #60

Gra z dyskietek mogla by dzialac, bo jest bardzo duzo RAM-u. Ale mi chodzi o DYSKIETKOWA WERSJE INSTALACYJNA. I tutaj jedynym problemem, moze byc tylko brak nowych dyskietek do kupna. Ale nie szukalem nowych czy sa. Ciagle mam sam ich duzo.
1
[#63] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@recedent, post #59

Wybor to jest instalacja z dyskietki, CD lub USB. Ale jakbym mial wybierac z obecnej wersji to wybralbym wersje CD.
[#64] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #62

Ale mi chodzi o DYSKIETKOWA WERSJE INSTALACYJNA. I tutaj jedynym problemem, moze byc tylko brak nowych dyskietek do kupna.

Jasne, to wiem. Jeżeli rzeczywiście nie masz żadnych możliwości załadowania danych do Amigi, innych niż dyskietki DD, to masz pewien problem. Ale skoro masz w tej Amidze twardy dysk oraz pamięć FAST, to myślę że sobie poradzisz jako doświadczony Amigowiec.

Swoje sugestie co do zgrania Jump! już napisałem.

Ja akurat mam szczęście, bo mam Amigę z CD-ROMem w konsoli TOMS, ale bez CD też bym sobie poradził - użyłbym dyskietek MS-DOS lub null-modemu.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 19:14:19 przez Hexmage960
[#65] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #63

Konwerter pcmcia -> CF -> SD i karta SD sformatowana z RDB i nie trzeba dyskietek. Nie ma także takiego rzeźbienia jak z CDRomem.
[#66] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #49

Moim zdaniem można by po prostu na nośniku USB przygotować wersję "dyskietkową" do przenoszenia.

To jak najbardziej ma sens i takie rozwiązanie również będzie.
3
[#67] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Kefir_Union, post #66

I pięknie. To czekamy! Oby wszystko się udało :)
[#68] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Kefir_Union, post #66

I ewentualnie naklejki na dyskietki w komplecie. Każdy sobie nagra na swoje we własnym zakresie jeśli takiej wersji potrzebuje i po sprawie. A Ty nie będziesz mieć kłopotu z organizacją dyskietek, reklamacjami wadliwych, itp. itd.

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 20:41:16 przez Jacques
2
[#69] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #64

Ja sobie poradze bez problemu, ale przecietny uzytkownik raczej juz nie. Wystarczy poszukac ile razy byly pytania typu "jak przerzucic dane z PC-ta na Amige".

W kazdym razie juz chyba rozumiem, dlaczego nie bedzie wersji instalacyjnej na dyskietkach. Cena nowych dyskietek 3,5 cala DD jest raczej kosmiczna, okolo 20 zlotych za jedna, choc pewnie i taniej mozna znalezc. CD jest duzo tansze, a USB pewnie tez. Wersja na dyskietkach by pewnie minimum 2, a pewnie raczej 3 dyskietki wymagala, to sa duze koszta, no chyba ze wersja dyskietkowa bylaby drozsza o roznice w cenie. Czyli kto ma kolekcje nowych dyskietek 3.5 cala DD to ma wieksze przebicie niz na Amigach. Jakies 20 razy chyba, bo dyskietki firmowe 3.5 cala DD chyba byly po zlotowce jak bylem mlody.
[#70] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@MDW, post #19

Zgadzam się w 100%!
[#71] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #69

Ja sobie poradze bez problemu, ale przecietny uzytkownik raczej juz nie.

Ja uważam, że dyskietki miałyby sens gdyby gra dała się uruchamiać z nich, jak "Tanks Furry", czy też wspomniany "Indiana Jones". Bo tak to użytkownik kupi dyskietkową wersję i mając Amigę bez HDD nie będzie mógł grać. W ten sposób nie ma niejasności.

Dla mnie taki może być standard nowych gier na Amigę jaki był po roku 1998 na platformie Amiga, ale też PC i konsole, czyli gry na CD.

Po prostu niektóre gry są bardziej wypasione, jak Jump! i wymagają bardziej rozbudowanych konfiguracji (tutaj HDD i FAST RAM).

Ja przywykłem już do wielu produkcji na CD. Chociażby Napalm, Foundation.
[#72] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #71

Grę będzie można także odpalić bezpośrednio z CD.
1
[#73] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Kefir_Union, post #72

Tak, wiem o tym. Dzięki Kefir za świetną robotę. OK
[#74] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #73

Ja sobie tak myślę, czytając te dobre rady o dyskietkach, że chyba ktoś tu niespecjanie chyba logicznie myśli.

Wyobraźmy sobie użytkownika, który ma Amigę obecnie z HDD i nie wie jak przenieść na ten HDD pliki inaczej, niż przy pomocy dyskietki. W takim przypadku... po prostu ta Amiga leży u niego BEZUŻYTECZNA, bo jak inaczej by jej używał? Pisałby pod stare adresy firm wysyłkowych, żeby mu może przesłali oprogramowanie na dyskietkach? "O rany" - myśli sobie taki użytkownik - "może czas kupić sobie peceta, bo od lat nikt nie chce mi wysyłać dyskietek, a nie mam innej metody na przegranie plików na dysk twardy, niż przez stację dysków". Taaa, na pewno tacy użytkownicy istnieją, bardzo w to wierzę.

Czy istnieje JAKIKOLWIEK użytkownik A1200 posiadających dodatkowo fast ram, który ma jedynie stację dyskietek i przy jej pomocy zgrywa pliki na dysk twardy? To wytłumaczcie mi co ten człowiek robi na tej swojej Amidze? Skąd on biedny pobiera oprogramowanie? A może istnieje jakaś wioska zaklęta w czasie, gdzie nadal wszyscy mają Amigi z dyskietkami i wymieniają się nimi - i w dodatku taka wioska stanowi grupę docelową tej gry?

Zanim zaczniecie pisać o dyskietkach jako wygodnym i prawidłowym nośniku danych, napiszcie mi kiedy ostatni raz widzieliście opisywanych przeze mnie użytkowników Amig. Napiszcie też skąd oni biorą oprogramowanie i jakim sposobem w ogóle udaje im się cokolwiek na Amigach w roku 2021 zrobić.

Proponuję dystrybucję na kasetach VHS zgrywanch przy pomocy Video Backup Systemu. :P
7
[#75] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@XTD, post #74

No patrz a tutaj mozna w 2021 roku. CD lub dyskietka do wyboru, czyli jak kazda dobra Amigowa gra powinna byc wydana.
I mylisz podstawowe pojecia. Przerzucanie danych pomiedzy sprzetami, a instalacja oprogramowania to nie jest to samo. Do przerzucania danych na Amidze najwygodniejsza jest siec, ale to nie jest to samo co instalacja. Bo normalnie w przypadku instalacji gry/programu uzytkownik Amigi nie musi miec wcale PC-ta. Moze np. miec tablet czy jakis telefon. A tutaj jest w zasadzie jakis PC-et wymagany, ewentualnie RapidRoad lub CD ROM.

link
1
[#76] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #75

Ja miałem CD rom do Amigi, jak i chyba każda osoba, którą znałem. A to było przed 1999 rokiem.

Ale nieistotne. Zapytałem się wprost - czy są tacy użytkownicy, jak opisałem (bez względu na to, co uważasz za "prawidłowy" albo "koszerny" sposób na instalowanie oprogramowania)? Czy ktokolwiek ma Amigę i wgrywa na nią dane przy użyciu dyskietek w 2021 roku?

Jeżeli nie, to jest to na siłę czepianie się tylko po to, żeby się czepnąć. Ot, dla sportu. Jak zauważyłem, jest to częste na PPA.
3
[#77] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #75

Jak już pisałem: PCMCIA do CF i CF do SD i możesz mieć dystrybucje na karcie SD (i to jeszcze sformatowanej na FFS), nie trzeba sie meczyc z siecią.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 00:53:08 przez michal_zukowski
1
[#78] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@XTD, post #74

Czy istnieje JAKIKOLWIEK użytkownik A1200 posiadających dodatkowo fast ram, który ma jedynie stację dyskietek i przy jej pomocy zgrywa pliki na dysk twardy? To wytłumaczcie mi co ten człowiek robi na tej swojej Amidze? Skąd on biedny pobiera oprogramowanie? A może istnieje jakaś wioska zaklęta w czasie, gdzie nadal wszyscy mają Amigi z dyskietkami i wymieniają się nimi - i w dodatku taka wioska stanowi grupę docelową tej gry?

Ja jestem takim użytkownikiem ze stacją dysków. Przy czym mam też CD-ROM.

Mam zachowany do dziś pakiet Amiga Magic w doskonałym stanie. Zawiera programy na dyskietkach (można pracować z dyskietek lub dysku twardego):

- WordWorth - procesor tekstu
- DataStore - baza danych
- TurboCalc - arkusz kalkulacyjny
- Organiser - program do organizacji, kalendarz itd.
- Personal Paint - program malarski
- Photogenics - program do obróbki grafiki w 24-bitach

Prócz tego mam sporo oryginałów na dyskietkach:

- Deluxe Paint IV i V
- Ami Tekst Pro Gold
- The Settlers
- Dune II
- Lemmings 2 The Tribes
- All New World of Lemmings
- Desert Strike
- Gloom Deluxe
- Alien Breed 3D II
- Body Blows Galactic AGA
- Trylogia Valhalla
- Chaos Engine
- Worms DC
- Whizz i Pinball Mania

Oraz oryginalne gry i programy na płytach oraz płyty z różnościami:

- Napalm
- Foundation Gold
- Sensible Soccer CD32
- Syndicate CD32
- CDPD I, II, III i IV
- Aminet 22
- Covery ACS, MA, płyty MACD
- Euroscene I
- Amiga Developer CD v1.1 i v2.1

Ponadto programuję na Amidze więc mam pakiet:

- DICE, Maxon C, GCC - kompilatory języka C,
- CygnusEd 5 Professional
- GoldED Studio AIX
- PhxAss, Asm-One

Nie wymieniłem wszystkiego. Więc naprawdę jest to sporo oprogramowania do pracy i zabawy.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 01:15:10 przez Hexmage960
[#79] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@michal_zukowski, post #77

Ani A2000 ani A4000 nie maja PCMCIA.
1
[#80] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@XTD, post #76

Jako ex-scenowiec to chyba wiesz, ze w oryginale dema na A500 dzialaja z dyskietek, bylo chyba nawet w zeszlym roku jakies dosc dobre, ktore bylo swapowane w ten sposob, byl watek na PPA o tym demie. Wiec na pewno troche uzytkownikow Amigi uzywa jeszcze stacji dyskietek. Ze wedlug niektorych to jest staroswieckie? Byc moze. Ale jak ma juz byc tak nowoczesnie jak na PC-cie to powinna byc juz tylko dystrybucja cyfrowa via Steam. A nie USB czy CD.
[#81] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@XTD, post #76

Gra powinna być wydana tylko na CD, co chyba jest najtańszym obecnie nośnikiem, po co nabijać koszty wydania dyskietkami itd.? Nie lepiej dać parę PLN więcej zarobić twórcom? Przecież Kefir pisał, że gra kosztowała 3 lata pracy, na której nie da się zarobić tyle co pisząc grę na konsolę czy peceta.

Ciekawe ile osób kupi tę grę do kolekcji, a ile faktycznie do grania? W ostatnim podcaście Adam Mierzwa zwrócił na to uwagę, że kupuje się książki lub gry właśnie na półkę, a nie po to, żeby z tego korzystać. I tu myślę głównie chodzi wszystkim "koszernym".

Każdy Amigowiec i tak ma peceta albo inny komputer, który pomaga w transferze danych, więc nie przesadzajmy, bo się okaże, że gra musi wyjść w wersji na dyskietkę, CD, DVD, USB, SD, microSD i cholera wie co jeszcze, a i tak się wszystkich nie zadowoli. Tnijcie koszty wydania do minimum, oprawa jest drugorzędna, ważne, że jest kawał nowego porządnego softu na Amigę.

BTW widziałem filmy z gameplayu i muszę przyznać, że od strony audio i video prezentuje się to zaje**ście. Gratulacje, panowie OK
4
[#82] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@mccnex, post #81

BTW widziałem filmy z gameplayu i muszę przyznać, że od strony audio i video prezentuje się to zaje**ście. Gratulacje, panowie


I nie przejmujcie się tym marudzeniem niektórych bo oni i tak Waszej gry nie kupią, ale muszą sobie popitolić.
2
[#83] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #80

I do ilu osób ta swappowana na dyskietce produkcja dotarła fizycznie? 50 osób na całym świecie było? A na swoim komputerze lub emulacji uruchomiło ją pewnie 1000 razy więcej i jakoś ją przenieśli.

Ja rozumiem że są hardcorowi, koszerni fani retro, ale oni nie są targetem dla "Jump". I niech tak zostanie.
[#84] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@XTD, post #76

Dodam jeszcze do tego, że od 1996 roku chyba żadna amigowa prasa nie wydawała cover dysków na dyskietkach, lecz na CD. Znaczna większość gier wydanych po 1997 była dystrybuowana na CD. Trafiały się jakieś pojedyncze przypadki wydań dyskietkowych, niemniej jednak od końcówki lat 90. nie mając napędu CD z opcją nagrywania i twardego dysku byłeś jak ktoś ograniczony.
[#85] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@mailman, post #84

Ja wielokrotnie o tym w komentarzach powtarzałem. Nowoczesne gry na Amigę już od 1998 były wydawane na CD.

Pewnie kolegom chodzi o to, że ludzie posiadają na powrót dość okrojone konfiguracje, gołe Amigi bądź też nie potrafią inaczej niż ADF. Stąd taki powrót gier na obrazach dyskietek, dość popularny ostatnio.

Ja np. dystrybuuję grę w archiwum. Póki rozmiar mieści się na dyskietce jestem bezpieczny. Od dawna działam na archiwach, a nie na ADFach.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 09:11:23 przez Hexmage960
[#86] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Hexmage960, post #85

Pewnie kolegom chodzi o to, że ludzie posiadają na powrót dość okrojone konfiguracje, gołe Amigi bądź też nie potrafią inaczej niż ADF. Stąd taki powrót gier na obrazach dyskietek, dość popularny ostatnio.


I dla tych osób ta produkcja nie jest skierowana (gołe Amigi, ADF-y).
[#87] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Kefir_Union, post #39

Super :) to już wiem wszystko :) powodzenia
[#88] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@mailman, post #86

To ja tylko jeszcze dodam, że pełne archiwum Boulder Daesh RTX od Guido Mersmanna (notabene świetny - mam zarejestrowaną wersję z kluczem) zajmuje aż 4.5MB i jest dostępny na Aminecie.

Kod źródłowy gry Alien Breed 3D II to 6 archiwów po średnio 5MB.

Pełna gra Genetic Species razem z filmem w CDXL zajmuje 19 archiwów po średnio 10MB!!

Pamiętam, że zgrałem sobie to wszystko na Amigę. Trzeba sobie radzić. Warto mieć CD-ROM.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 10:02:05 przez Hexmage960
[#89] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@Don_Adan, post #79

A2000 nie ma Agi, natomiast A4000 ma miejsce na Cdrom, który obecnie można traktować jak coś darmowego (czyli często koszt mniejszy niż przesyłka)
[#90] Re: Jump! - ruszyła przedsprzedaż

@michal_zukowski, post #89

CD, pendrive i dodatkowo ADF-y instalacyjne na nich i naklejki na dyskietki w komplecie, to chyba nikt już nie powinien narzekać.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem