Komentowana treść: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live
[#1] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live
Niestety pomimo tytułu audycji, jednoznacznie kojarzącego się z radosną, pełną nadziei atmosferą świąt, obawiam się kolejnego odcinka smętnego serialu, typu "jak to jest źle i kijowo, jak dawno nie używaliśmy Amigi, bo nie ma po co", czy prób przekierowania dyskusji na kompletnie nieistotne dla amigowca popierdółki typu konsole od Valve. Jako że pomału przygotowuje się do mojego corocznego podsumowania roku, przygotowałem sobie małą rozpiskę najważniejszych wydarzeń mijającego roku, której część podrzucam tutaj. Możecie z niej skorzystać bądź nie, ale myślę, że jeśli wykorzystacie to audycja merytorycznie na tym nie straci

Sprzęt:
Rynkowa premiera A-One X5000 040.
Zakończenie prac konstrukcyjnych nad laptopem PPC.
Sprzętowe wsparcie dekodowania wideo również dla Radeonów z rodziny Southern Islands.
Nova Bridge - najdokładniejsza obsługa klasycznego Warp 3D na nowych kartach graficznych.

System:
Największa w historii aktualizacja SDK.
Enhancer Software 2.1

Oprogramowanie:
Nowe wersje Hollywood oraz Designera.
Arkusz kalkulacyjny Ignition ze wsparciem dla formatu Excela.
Nowy edytor muzyczny Rave.
Wznowienie rozwoju Amiftp po dekadzie zastoju.
Edytor programisty LiteXL.
Zespół osób prowadzących prace nad współczesną przeglądarką internetową.

Gry:
Doom III - być może najważniejszą gra w historii AmigaOS 4
Mace Defense i powrót do wydawania gier na Amigę przez Entwickler-X po czteroletniej przerwie.
Ogólnie największy wysyp gier od blisko 10 lat.

Emulacja
ScummVM z pełną obsługą shaderów.
Mednafen - najdokładniejsza emulacja PSOne oraz premierowa w realiach AmigaOS 4 emulacja konsoli Sega Saturn.

No moja rozpiska pod kątem podsumowania jest znacznie dłuższa, ale mniemam, że będziecie chcieli podyskutować jeszcze o innych systemach, więc myślę, że tyle propozycji ode mnie wystarczy.
1
[#2] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#3] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#4] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#5] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#6] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#7] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live
Szkoda, że nie później.
[#8] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Porządne zestawienie kolega przygotował. Nie od dziś (na podstawie bloga) widzę smykałkę do dziennikarstwa. Kolega potrafi zestawić wydarzenia, skojarzyć ze sobą fakty, przejrzeć materiały z bieżącego roku, celnie je podsumować itp.

Ja niestety mam z taką systematyczną pracą problem. Jednakże również pokuszę się o zestawienie kilku dużych wydarzeń w naszym Amigowym świecie, głównie związanych z nurtem sprzętu marki Amiga od Commodore/Escom (obok sprzętu od A-EON/ACube Systems i systemu od Hyperionu o którym wspomina kolega):

System operacyjny

- Wyszedł Amiga OS 3.2, który wnosi szereg poprawek do oryginalnych procedur oraz stanowi rozszerzenie do wielu funkcji systemowych, klas BOOPSI, datatypów i wielu innych.

Gry

- Wyszło kilka gier od Tukinema, w tym Farmiga, Wood Block Puzzle, Ami-Tower,
- Wyszła nowa wersja mojej gry Magazyn,
- Wyszedł GermZ i Chaos Arena od kolegów z Last Minute Creations,
- Premierę miała gra Aquabyss,
- Demo wersja gry Jump!
- Przygotowano nowe mapy do gry Black Crypt,
- Zaktualizowano grę Cytadela.

Porty i konwersje

- Pojawił się port gry Command & Conquer z PC (Vanilla Conquer).

Programy

- Wyszły nowe wersje programów GoADF!, GoShell!
- Wyszła nowa wersja programu HippoPlayer,
- Wyszły nowe wersje programu Infinity Module Player 3.

Prasa

- Wyszły numery nowego pisma Amiga Friendship #1 i #2,
- Wyszły nowe numery Amiga Future, Amiga Addict,
- Wyszły nowe numery czasopisma K&A Plus,
- Wyszedł nowy numer Amiga NG #11 oraz pierwszy Cover CD.

Programowanie

- Pojawiły się nowe wersje kompilatorów języka E,
- Pojawiły się nowe wersje narzędzi vbcc i vasm.
2
[#9] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live
Komentarze to swego rodzaju trailer zdradzający klimat spotkania. Mowy nie ma żebym dobrowolnie wziął w czymś takim udział. szeroki uśmiech Za dobrze się CODZIENNIE bawię amigową filozofią żeby sobie to psuć zgnilizną ogarniająca amigową społeczność. Ale życzę wszystkim wesołej zabawy. OK
[#10] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MDW, post #9

Wtf??
[#11] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@Hexmage960, post #8

@Hexmage960

Również gratuluję niezłego zestawienia. Aczkolwiek jedno zastrzeżenie, przy założeniu że prowadzący audycję przyjmą konwencję podsumowania minionego roku, czego oczywiście nie wiem i na pewno wbrew zarzutom MDW nieczego nie spoiluję, bo ani z Radzikiem, ani z Adamem ani z Pianą na ten temat nie rozmawiałem. To niestety AmigaOS 3.2 tutaj nie pasuje, gdyż jego premiera miała miejsce w maju 2021 roku.

@MDW
Moja lista nie jest żadnym spoilerem, jedynie propozycją tematow do dyskusji, które zapewne i tak nie zostaną uwzględnione, a nawet być może nie zostaną przeczytane (wszak przynajmniej jeden z uczestników audycji mnie tutaj ignoruje). Tak więc spokojnie audycja na 99% nie będzie przebiegała pod dyktando tej listy. mam nadzieje że być może chociaż część z proponowanych przeze mnie tematów zostanie poruszona, no ale to bardziej na zasadzie przypadku, niż mojego "scenariusza".
1
[#12] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Oj, o AmigaOS4 przecież zapomniałeś powiedzieć o blamażu z Amiwesta, gdzie po raz kolejny zapowiadano publiczny pokaz obsługi wieloprocesorowości w AmigaOS4.x.
[#13] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MUFA-amigaone-pl, post #11

To niestety AmigaOS 3.2 tutaj nie pasuje, gdyż jego premiera miała miejsce w maju 2021 roku.

Dziękuję za korektę. Zastanawiałem się właśnie czy nie zrobiłem tu omyłki. Wszak ten system wyszedł całkiem niedawno.
[#14] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#15] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Moja lista nie jest żadnym spoilerem,

Nieee. Nie chodzi o spojlery. Chodziło mi o to, że po przeczytaniu niektórych komentarzy nie mam ochoty na kolejne przytyki przekładaczy dyskietek na temat tego co jest Amigą. Tak jakby każde uruchomienie AmigaOS4 na PPC niszczyło gdzieś na świecie jeden sektor na jakiejś dyskietce z „SuperFrogiem”.
To się nigdy nie skończy… Trzeba tego bagna unikać.
2
[#16] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MDW, post #15

Każde włączenie oddala premierę tabora. Trevor bedzie miał wymówkę jak znowu sie nie wyrobi. Nie trzeba było włączać Amiga os 4
[#17] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MDW, post #9

Niekoniecznie. Klimat spotkania tworzą prowadzący. Jeśli pytanie z czatu nie zostanie podane na antenie nie dołoży się do niego.

Ta audycja nie ma narzuconego tematu. AmiWigilie są online i offline. Tylko te drugie mają określony temat np. podsumowanie roku, które będziemy robić pewnie koło 6 stycznia. Jest wola żeby przywrócić regularność AmiWigilii. Nie sposób nie zauważyć, że to możliwość interakcji ze słuchaczami dodaje nową jakość. Ubolewam tylko, że to nie może być godzinę wcześniej.
1
[#18] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live
Ponieważ wydarzenie w świecie AmigaOS 4, następują szybko, to wczorajszy wpis musiałbym już dziś zaktualizowac o dwa kolejne prorgamy:

Airscan - zupełnie nowe narzędzie do obsługi skanerów.
Aktualizacja Fuppes - serwera multimediów rozwijanego przez Sovę.
3
[#19] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MUFA-amigaone-pl, post #18

Prawie jak za czasów świetności Amigi. Az 2 nowe/stare programy. Jak tak dalej pójdzie to za rok bedzie o 100 % więcej oprogramowania. Tak by napisał Trevor.
1
[#20] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@SzaryWilk, post #19

Możesz już te farmazony sobie odpuścić? Zabawne to wcale, a wręcz z lekka upośledzone. Skoro nie masz nic wartościowego do powiedzenia to warto nie męczyć innych, płochymi wynurzeniami.
3
[#21] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@RadziN, post #20

panie ale kto zaczął.
[#22] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@MUFA-amigaone-pl, post #18

Może towarzysz odniesie sie do kosmicznych cen sprzętu Amiga NG, Tylko bez wciskania kitu pt ze Trevor musi do Amig za 15 tys zl dopłacać.
[#23] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@SzaryWilk, post #22

Wystarczy zrobić prosty eksperyment - zaprojektować i wyprodukować krótką partię takiego sprzętu w cenie - bo ja wiem? 500 złotych za płytę główną z procesorem?

Potem liczysz swoje zyski w ładnej tabelce w TurboCalcu i rzucasz Trevorowi w twarz, mówiąc: "A widzisz! Da się!".
2
[#24] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@recedent, post #23

no oczywiscie ze sie nie da trzeba 15 000 minimum bo tyle za relikwie to zadna cena.
[#25] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@SzaryWilk, post #24

Masz szansę udowodnić niedowiarkom, że się da. Zostań bohaterem w swoim domu...

...albo przestan chrzanić głupoty jeśli jednak okaże się, że tak tylko kłapiesz a w rzeczywistości nie masz zielonego pojęcia na temat organizacji projektowania i wdrażania do produkcji sprzętu elektronicznego.

P.S. Zapraszam dziś na czat streamu, to będą wesołe święta...
1
[#26] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@SzaryWilk, post #24

Nie abym sie nabijal z niepelnosprawnych(Moja kobieta ma 2 typy Dystonii) ale czy Ty SzaryWilku nie powinienes nosic opaski uciskowej na mozgu? Mnie jest przykro z tego powodu. Moze dostane bana za to co napisalem ale nie zaluje.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 21:19:01 przez Elvis
1
[#27] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@recedent, post #25

facet tak sie sklada ze ma 10 kart do amigi 500 po 500 zl do sprzedania.wiec jednak sie da
[#28] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@Elvis, post #26

opaskę powinna sobie zalozyc osoba która daje sobie wcisnąć kit ze komputer do którego nie ma porządnej przeglądarki kosztuje 15000
1
[#29] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@SzaryWilk, post #28

Używanie tych komputerów to tylko dodatek. One są do tego aby właściciel mógł sobie o nich ciepło pomyśleć przed zaśnięciem. Ze takie coś fajne ma
[#30] Re: AmiOpłatek - AmiWigilia Wydanie Specjalne #40 Live

@SzaryWilk, post #28

Używanie AmigiOne X5000 za 10tys. jest według ciebie głupie, a posiadanie Amigi 4000 z rozszerzeniami i wydanie na nią takiej samej kwoty już nie. Oj pokrętna ta twoja wizja amigowania. NG brakuje softu, a klasykowi mocy, więc po co się spierać.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 22:55:33 przez KM_Ender
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem