Komentowana treść: Doom 3 - recenzja
[#1] Re: Doom 3 - recenzja
Gra jest bardzo przygnębiająca i mroczna, aczkolwiek wprowadzono jeden malutki pierwiastek, który rekompensuje to prawie całkowicie - kostkę dusz.

Przedmiot ten obdarzony żeńskim głosem wydaje dwa słowa: "Use us", kiedy kostka zostanie odpowiednio naładowana duszami zabitych stworów.

Ten żeński głos to jak usłyszeć głos anioła, kiedy jesteśmy po uszy w piekle.

Pamiętam też, że w grze pojawia się komunikat "tego, czego szukasz, nie ma na tym świecie". Bo właśnie żeby dostać tę kostkę, trzeba było zanurzyć się w samym piekle i pokonać ślepego strażnika.

No i zakończenie gry napawa optymizmem - bardzo sprawnie zrobione.

P.S. Dodam, że grafika w tej grze nie przypadła mi do gustu. Akurat ja wolę żeby grafika udawała prawdziwe przedmioty i nie ukrywała tego, aniżeli żeby jak najwierniej je odtwarzała i starała się ukryć niedoskonałości.

Przez pół życia dążyłem do tego, by otaczająca mnie rzeczywistość była coraz mniej wirtualna. A świat i grafika komputerowa szły w przeciwnym kierunku...

To są moje spostrzeżenia, również jako fana komputerów od lat 80. W grach o Ninja znajdę więcej głębi, zabawy i powodów do radości. No, przynajmniej stawiam te gatunki na równi.
3
[#2] Re: Doom 3 - recenzja

@Hexmage960, post #1

Ten żeński głos to jak usłyszeć głos anioła, kiedy jesteśmy po uszy w piekle.


Minniat, nie wiem jakie dropsy wciagasz ale odstaw je jak najszybciej
2
[#3] Re: Doom 3 - recenzja

@selur, post #2

Takie miałem odczucie podczas gry w Doom 3 (grałem wiele lat temu).

Poza tym ta produkcja nie wyróżnia się niczym wybitnym. Ze strzelanek to Quake 2 jest według mnie szczytowym osiągnięciem ID Software na tym polu. Quake 3 nie wnosi nic nowego poza teksturami o większej rozdzielczości.

Nie powinienem się wypowiadać w wątkach o takich grach, ale tu zrobiłem wyjątek, bo Dooma 3 przeszedłem.

W praktyce od czasu Warcrafta III nowe gry dla PC mało co mi się podobają. Choć takiego Starcrafta 2 przeszedłem, ale trzecia część trylogii (Legacy of the Void) to po prostu mordęga - fabuła jest strasznie mroczna.

Gdyby to był wątek o jakiejś fajnej dedykowanej grze na Amigę (choćby był to wznowiony Alien Breed 3D II) chętnie bym pochwalił autorów.
1
[#4] Re: Doom 3 - recenzja
A to nie ta gra do której potrzebna była nowa karta graficzna w PC. Widzę, że w Amidze trzeba by było wymienić wszystkie podzespoły i oprogramowanie. W jakiej kwocie się to zamyka? Co innego gdyby to był port na A500 z PiStormem na pokładzie. Czyli tak jak w PC, wymieniamy CPU na inną kartę, a komputer wciąż ten sam.
[#5] Re: Doom 3 - recenzja

@Hexmage960, post #3

Ze strzelanek to Quake 2 jest według mnie szczytowym osiągnięciem ID Software na tym polu. Quake 3 nie wnosi nic nowego poza teksturami o większej rozdzielczości.

Każdy Quake (poza czwórką) jest na swój sposób szczytowym osiągnięciem i w ocenie ww gier duży czynnik ma subiektywne odczucie. Ja na ten przykład bardzo lubiłem pykać w Q1 singla, a potem mody z botami plus posiedzenia nocne u kolegi z potyczkami przez lan. Oj to robiło wrażenie!!! Jeszcze nagrywaliśmy za pomocą komend w konsoli nasze rozgrywki i później sobie oglądaliśmy
Quake 2 to z kolei świetna gra singlowa na której trzeba było ustawić pulpit w windowsie98 na 16bit i wgrać odpowiednie sterowniki i na kupionej za śmieszne pieniądze na giełdzie grafice(Riva 128zx) zobaczyłem nowy growy świat w akceleracji 3d. Oj to robiło wrażenieok, racja Multi na tej grze jakoś mnie ominął, kilka razy zagrałem i tyle.
Quake3 to gra w którą nawet dzisiaj lubię sobie pograć w sieci, gdzie ludzie dalej tą grę katują. Graficznie zawsze cieszyła i cieszy oko. Dodatkowo na moim kiedyś ulubionym systemie na Malinie czyli RetroPie można było sobie Q3 pobrać i pokatować...
Zadziwiające jest to, że gra chodzi jak szalona na Rpi2b...

Doom3 jest bardzo klimatyczną grą z świetną grafiką i w swoim czasie robił to co każda nowa gra od id Software... Był testerem sprzętu i wyznacznikiem jakości w grach. Mnie tylko na chwilę zauroczył, ale i tak to kawał dobrej gry. Ostatnio z ciekawości oglądałem tutorial jak odpalić rzekomą grę na Rpi400 i nawet się trochę nakręciłem na ten temat.
Moja lista przebojów id Software:
1. Quake3 bo czasami pykam
2. Quake1 wersja remaster z wszystkimi dodatkami zakupiona na konsolę, ale działająca na Windowsie z racji multiplatform. Gra super na laptopa jak i duży telewizor i pada (nie wierzyłem, że to możliwe)
3. Doom3
4. Quake2
Quake 4 dla mnie może nie istnieć. Powstał w takim czasie, że konkurencja tylko powiedziała tej grze "cześć", a nie jak przy poprzednich grach " Dzień Dobry Panu".
[#6] Re: Doom 3 - recenzja

@WojoS, post #5

Jeśli chodzi o FPSy to przyznam, że nie grałem nigdy w Unreal czy Half-life, mimo że czytałem o nich wiele w ówczesnej prasie.

Warcraft III to ostatnia gra na PC, która bardzo mi się podoba.

Przyznam, że moja top-lista tytułów dla PC wygląda następująco (od 2003 roku nie przybyło nowych tytułów):

Worms Armageddon chciałbym dodatkowo wyróżnić - świetna gra dla każdego i bardzo przyjazna.

1. Warcraft III,
2. Worms Armageddon,
3. Starcraft,
4. Tiberian Sun,
5. Lemmings 3D.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 21:41:38 przez Hexmage960
1
[#7] Re: Doom 3 - recenzja
Gra miala potencjal, ale nie zostal on wykorzystany. Najwieksza wada tej gry to panujace ciemnosci przez wiekszosc czasu. Gre ukonczylem dopiero po wgraniu moda wlaczajacego latarke na caly ekran przez caly czas. Bez tego moda bolaly mi strasznie oczy od grania. Podsumowujac jest to jedna z gorszych gier id Software.
3
[#8] Re: Doom 3 - recenzja

@powerzx, post #7

Właśnie, ta ciemność. A już miałem pytać, dlaczego większość filmów prezentujących doom 3 jest nagrana w tak ciemnych lokacjach.
1
[#9] Re: Doom 3 - recenzja

@luk, post #8

no własnie
6
[#10] Re: Doom 3 - recenzja

@movin, post #9

1
[#11] Re: Doom 3 - recenzja

@Hexmage960, post #1

Podstawka kijowa, bliżej Fear niż Dooma w sensie rozgrywki, ale DLC wracają na właściwe tory - polecam.
1
[#12] Re: Doom 3 - recenzja
1
[#13] Re: Doom 3 - recenzja

@KM_Ender, post #12

Dzięki za super filmik.

PS.
Doom3 na AmigOS4 wygląda super - można sobie porównać z wersją PC i MorphOS.

AmigOS4:
Update5 - listopad 2022




MorphOS:
TinyGL- 2022-12-27 + SDL 2.26

[#14] Re: Doom 3 - recenzja

@Amig_OS, post #13

Fajnie, choć to taki odwieczny kompleks amigowców - zmieniają się tylko kolejne części gier od ID, które próbujemy gonić lata później mając w końcu zdatny do tego sprzęt
[#15] Re: Doom 3 - recenzja

@Amig_OS, post #13

Nosz kurde bele.
Serio, niech ktoś sobie to coś porówna z prawdziwym Doom 3, bo przecież tak pokaleczonego "czegoś" ze świeca szukać.
Panie Betatester, może warto by zwrócic uwagę na korektę proporcji, bo wyświetlanie obrazu w formacie 16:9 nie ma niczego wspólnego z tym rozciągniętym i uciętym boohomazem, którego przedstawiasz na materiale.
Jasny gwint. Nie psujcie tej gry!

4
[#16] Re: Doom 3 - recenzja

@Jacques, post #14

Takie się gry do jakich są źródła.
Dobrze wiemy, że jedyną firmą która coś jeszcze udostępnia jest ID Software.
Activision, Rockstar, Square - nic Ci nie dadzą, chyba, że odpłatnie.

Przykro ale nie po to mamy mocniejsze amigi by grać w dyskietkowe starocie..
[#17] Re: Doom 3 - recenzja

@Amig_OS, post #16

A Raven?
[#18] Re: Doom 3 - recenzja

@adam_mierzwa, post #17

Raven i Activision współpracowali często razem i tu się licencje rozdrobniły.
W dzisiejszych czasach bardzo ciężko wydobyć od kogoś licencje do starszych tytułów bo nowsze kosztują miliony.

PS.
Zaważyłeś, że do dzisiaj nie ma na GOGu ani Steam - Heretic II ?
To, że Hyperion ma jeszcze prawa do źródeł to zasługa Bena.
[#19] Re: Doom 3 - recenzja

@michalmarek77, post #15

Prawdopodobne źle nagrany lub przekonwertowany filmik - i tyle.
Pytaj autora filmu.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 21:41:21 przez Amig_OS
[#20] Re: Doom 3 - recenzja

@Amig_OS, post #18

Fakt, rzeczywiście. Z Raven było tak, że byli producentem, a id wydawcą i stąd też mogą być zagmatwania prawne. W tym schemacie niestety jest "Hexen: Beyond Heretic" (zrobiony przez Raven, wydany przez id), a nie ukrywam, że to w ten tytuł w odnowionej wersji zagrałbym najchętniej.
[#21] Re: Doom 3 - recenzja

@adam_mierzwa, post #20

To obecnie jest jeszcze bardziej skomplikowane.
To dziś marki Bethesdy bądź ActiVision.
Czyli już za chwilę w 100% Microsoftu.

Porty udostępnionych binarek to jedno ale na ponowne - komercyjne - wydanie "amigowego" Heretic II to raczej bym nie liczył.
Choć port tego portu, dystrybuowany jako archiwum pozwalające na uruchomienie wydania sprzed lat, zrobić pewnie mogą.
1
[#22] Re: Doom 3 - recenzja

@michalmarek77, post #21

... ale na ponowne - komercyjne - wydanie "amigowego" Heretic II to raczej bym nie liczył ...


Ja bym liczył ... :) - właściwie to jest w betatestach.




Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 22:24:12 przez Amig_OS
[#23] Re: Doom 3 - recenzja

@Amig_OS, post #22

Nie kłam i nie mieszaj pojęć.
To tylko update dostosowujący grę pod warunki AmigaOS - zaawansowany patch, nic innego.
Na ponowne komercyjne wydanie gry - bez partycypowania ActiVision - właściciela praw do gry szans właściwie nie ma.
[#24] Re: Doom 3 - recenzja

@michalmarek77, post #23

Bzdury piszesz ...

Będzie nowe komercyjne płatne wydanie, z nowymi filmami, obsługa cd audio, z nowym renderem Gl4ES dla RadeonHD/RX, nowe rozdzielczości i inne dobroci.


Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 23:14:57 przez Amig_OS
[#25] Re: Doom 3 - recenzja

@Amig_OS, post #24

Patch czy update - na jedno wychodzi.

Pokaż mi tę grę sprzedawaną w sklepie, bądź jakąkolwiek informację o wprowadzeniu do ponownej komercyjnej dystrybucji Heretic 2.

To, podobnie jak w przypadku Payback, update do wydania sprzed lat, który pewnie ucieszy kilkanaście osób - bardzo fajna inicjatywa, w odniesieniu do gier nie funkcjonujących obecnie pod AmigaOS 4.x

Sprzedaż tego w wersji komercyjnej, w nowym wydaniu, bez udziału ActiVision, to błaganie o kłopoty.
[#26] Re: Doom 3 - recenzja

@michalmarek77, post #25

Wszystko zależy od licencji na wydawanie/dystrybucję. Nie widzę powodu, żeby ograniczać prawa Hyperionu.
[#27] Re: Doom 3 - recenzja

@michal_zukowski, post #26

W przypadku Heretica sprawa jest skomplikowana.
Prawa do marki Heretic, assetów "iD software" posiada Microsoft, prawa do dystrybucji gry Heretic II - ActVision.
Obecnie ActiVision - nawet gdyby chciało - nie jest w stanie nic zrobić z Heretic 2 bez zgody Microsoftu. I vice versa. M.in. dlatego gra nie jest oferowana w żadnej cyfrowej formie obecnie.

Nie wiem jaką licencję nabył Hyperion ale nie sądzę, by ona obecnie umożliwiała ponowne rynkowe jej wydanie.

Musiałaby zostać zaakceptowana przez Microsoft i ActiVision.

Oczywiście, w przypadku gdy gra komercyjnie nie zostanie wydana a jedynie opublikowany update odnoszący się do wydania sprzed lat, nie ma to związku z powyższym.
1
[#28] Re: Doom 3 - recenzja

@michalmarek77, post #27

Dlaczego uważasz, że jeśli Hyperion miał prawo wydać to 20 lat temu to nie ma prawa teraz. Akurat Hyperion a raczej jego szef jest znany ze szczególnie dokładnego przykładania się, żeby licencja była dla nich optymalna.
[#29] Re: Doom 3 - recenzja

@michal_zukowski, post #28

Bo to ActiVision i Microsoft.
Nie ma takiej opcji by Hermans nawet próbował się między nich mieszać.
I, co ciekawe, nigdzie nie ma zapowiedzi ponownego wydania tego Heretica
Paybacka wydali ponownie czy tylko zrobili update?

Robienie update, patcha to jedno - uzurpowanie o wprowadzeniu tego ponownie do sprzedaży to brednie.

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 14:12:54 przez michalmarek77
[#30] Re: Doom 3 - recenzja

@michal_zukowski, post #28

A skoro już tak fajnie dyskutujemy, to zobaczmy jak to wygląda w Hyperion.
Firma wydała 6 gier na AmigaOS4.x.
Ile z nich można obecnie nabyć w jakiejkolwiek formie?
Trzy.



hmn...

Ciekawe dlaczego.

Pozwól, że wyjąsnię na przykładzie Heretic 2.

O! Tutaj spójrz.



i tu



ewentualnie tu:



Widzisz?

Nie ma takiej siły na tej planecie, by obecnie jakakolwiek firma trzecia była w stanie opublikować - cokolwiek, gdziekolwiek - korzystając z nazw logotypów, nazw własnych Raven, ActiVision bez ich bieżącej zgody.
A nawet gdyby na to uzyskali jakimś cudem zgodę (np, Hermans wykupiłby Activision) - i tak nic by to w przypadku Heretic 2 zmieniło.
Przypominam - Heretica 2 - pomimo informacji licencyjnej widniejącej na prezentowanym fragmencie pudełka, płyty, nie jest w stanie legalnie opublikować ActiVision / Raven. Pomimo posiadania praw do tej gry!

I, co jest najważniejsze i oczywiste - Pan Steffen 'MagicSN' Haeuser pracuje nad aktualizacją starej gry. Robi do niej patcha.
Nigdzie, nikt nawet nie wspominał o możliwości jej ponownego wydania, udostępnienia w formie sprzedaży bądź jakiejkolwiek innej.

Demagogia, brednie wszelkiego rodzaju, raczej nie powinna być na ppa rozpowszechniane. Przynajmniej wg mnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem