[#8]
Re: Dungeon Keeper coraz bliżej
@BULI,
post #6
Osobiście uważam, że kierunkiem, w którym podąży rynek 68k – przynajmniej w przypadku gier – będzie PiStorm. Vampire może wciąż być sensownym wyborem dla niektórych tytułów, ale nie dla wszystkich (mieli swoją szansę przy projekcie A6000, lecz ją zmarnowali – obecność gniazda PCI zmieniłaby wszystko, umożliwiając instalację karty graficznej Radeon lub karty z procesorem PPC; karta Radeon pozostawiłaby również otwartą furtkę do rezygnacji z powolnego układu „Maggie” i wykorzystania zwolnionego miejsca na przyszłe rozszerzenia procesora).
Drugim projektem, który bacznie obserwuję, jest Demon 060 – mówi się, że osiąga on taktowanie powyżej 100 MHz. Wątpię jednak, by dorównał on prędkością rozwiązaniom opartym na PiStorm.
Jeśli chodzi o warpos – standardem dla przyszłych gier staną się procesory G3/G4. Dzięki łatwej dostępności płyt rozszerzających z magistralą PCI (tzw. *busboards*) obsługa tego standardu nie stanowi problemu i zamierzam ją zapewnić.
Złotym standardem dla deweloperów pozostają obecnie AmigaOS 4 oraz MorphOS. Ten drugi ma jednak tę wadę, że nie może być uwzględniany w umowach licencyjnych (w przypadku AmigaOS 4 oraz AmigaOS 3 – zarówno w wersji 68k, jak i warpos – system otrzymuje się w tej samej cenie co podstawową wersję AmigaOS 3).
Poważnym problemem w procesie licencjonowania gier z epoki 68k (a to właśnie w nich tkwią największe pieniądze ^^) jest fakt, że tytuły wydane przed rokiem 1996 są znacznie trudniejsze do przeniesienia na nowe platformy. Zazwyczaj zawierają one ogromne ilości kodu w asemblerze x86 oraz inne elementy, których adaptacja nastręcza wielu trudności. W czasie potrzebnym na przeniesienie jednej takiej gry można przygotować porty trzech innych tytułów dla systemów OS 4 i PiStorm (a być może nawet dla Vampire). I nie mam tu na myśli prostych, bezpośrednich konwersji, lecz porty wzbogacone o liczne optymalizacje.
Dla rynku gier na Amigę najlepszym scenariuszem byłoby jak najszersze przyjęcie standardów AmigaOS 4, PiStorm oraz warpos (w wariantach G3/G4). System MorphOS wciąż może być wspierany za pośrednictwem warpos (czyli w trybie AmigaOS 3.x ^^). Przynajmniej dopóty, dopóki nie wchodzą w grę gry trójwymiarowe (choć – bądź co bądź – wszystkie tytuły, które w obecnych realiach mają sens na tej platformie, i tak będą grami dwuwymiarowymi).
Nie faworyzuję jednak żadnego konkretnego systemu. Po prostu przenoszę daną grę na nową platformę, wprowadzam optymalizacje w takim zakresie, na jaki pozwala rozsądny nakład pracy – a następnie sprawdzam, na jakich konfiguracjach sprzętowych gra ta działa poprawnie. Właśnie z tego powodu minimalne wymagania sprzętowe dla moich gier bywają zróżnicowane.
W projekcie warpos pokładam zresztą OGROMNE nadzieje.