kategorie: Amiga Classic, MorphOS 3.x
[#31] Re: A1200 czy mac mini do gier

@michal_zukowski, post #30

Niech każdy używa to co chce, czy to co ma w posiadaniu i skończcie proszę te dziecinne przepychanki. Amiga to Amiga, Apple to Apple i jedno nigdy nie będzie drugim.
[#32] Re: A1200 czy mac mini do gier

@polutuje, post #31

Otóż to. Ja bym jeszcze dodał, że Vampir to Vampir, MiniMig to MiniMig, a MiST to MiST.
Wracając do tematu: Kolega pyta - czy do klasycznych gier lepsza jest A1200 czy Mac Mini z MorphOSem. Moim zdaniem A1200 (bo ma lepszy retro feeling, szczególnie podłączona do klasycznego monitora CRT).
[#33] Re: A1200 czy mac mini do gier

@michal_zukowski, post #30

I caly gotek? naprawdę nie widzisz różnicy w wygodzie kliknięcia na ikonke w whldload zamiast zabawy w goteka, wychodzenia z gry w dowolnym momencie zamiast resetu. Skończmy wreszcie z amiśredniowieczem.


Niektórzy wolą nawet oryginalną stację i walizkę dyskietek, ja tak mam że wolę sobie poczuć Amigę jak kiedyś, posłuchać zgrzytów, a nie te wszystkie dziwne nowości szeroki uśmiech
[#34] Re: A1200 czy mac mini do gier

@michal_zukowski, post #30

bzdury kompletne , jak mozna doradzać komuś zabawe w amigowanie na emulatorze i to jeszcze na szrocie typu mac mini ...
[#35] Re: A1200 czy mac mini do gier

@R222, post #33

Te dziwne nowosci mają 17 lat i są oparte w częsci o 20 letnie installery od JST :)
[#36] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #34

Tak samo jak można ją odradzić. Pisząc post na forum. Można by go jeszcze jakoś uargumentować, ale to przekracza możliwości co poniektórych.
[#37] Re: A1200 czy mac mini do gier

@recedent, post #36

bo ręce opadają a twórcy amigi sie w grobach przewracają . na głupote brak argumentów. znasz taką bajeke "szaty króla" ?

p.s. ode mnie to tyle

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:35:29 przez aKlon
[#38] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #34

Ja nie doradzm. Tylko pisalem żeby sprawdził czy mu odpowiada. Jesli mu nie odpowiada to pozostaje A1200 albo A600. Polecanie a500+gotek to jak polecanie komuś kto chce kupić samochód roweru elektrycznego. Ani to klasyczne ani wygodne.
[#39] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #29

Naprawdę nie można zachować się kulturalnie i przedstawić swój punkt widzenia bez antagonizacji? Proponuje też popracować nad pisownią bo woła o pomstę do nieba.
[#40] Re: A1200 czy mac mini do gier

@michal_zukowski, post #35

Ale one nie jęczą i nie zgrzytają
[#41] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #37

Jubi się ostatnio nie udziela, więc tabelkę wstawię sam. Spójrzmy:

[#42] Re: A1200 czy mac mini do gier

@R222, post #40

Tak, pamietam czasy gdy znało się każdy zgrzyt z gierek ndos i wiedziało się podczas grania czy to zwalona dyskietka czy tak po prostu ma zgrzytać.
[#43] Re: A1200 czy mac mini do gier

@recedent, post #41

W klasyku dochodzi feeling, w macu mini dochodzi natywna obsluga amigowych formatów przez Ambienta (czyli klikamy na lha i jestesmy w archiwum tak jak w katalogu, dodatkowo obsluga amigowych obrazkow, zgodny shell, czesc programow chodzi natywnie, mozna montowac adfy jako dyskietki w systemie). W PC dochodzi lepsza emulacja CD32 i CDTV.
[#44] Re: A1200 czy mac mini do gier

@michal_zukowski, post #43

Próbowałem się bawić FS-UAE pod MacOS X na Powerbooku G4 1.67 GHz i zrezygnowałem z tego co pamiętam ze względu na szybkość (powolność) emulatora.
E-UAE działa pod MorphOS-em o wiele lepiej, choć konfiguracja w pliku tekstowym jest mocno upierdliwa, żeby wszystko sobie poustawiać idealnie pod siebie zeszło mi mnóstwo czasu na eksperymenty, a i tak płynnego scrolla w pinballach uzyskać się nie udało
[#45] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Jacques, post #44

Ja pamiętam, że kiedyś testowałem Slamtilta na PowerMacu G5 2,0 GHz (w sumie chyba niewiele szybszy od PowerBooka 1,67) i chodziło to ładnie.
[#46] Re: A1200 czy mac mini do gier

@michal_zukowski, post #38

really?
Ja posiadam właśnie taki zestaw i uważam go za bardzo wygodny... (a nie jestem miłośnikiem eketrycznych rowerów)
Myślę że każdemu pasuje na obecne czasy coś innego i zamiast pisać że to jest żenua i tylko tamta opcja ma sens lepiej wykazać co dana opcja oferuje.
Np Ami (dowolna) + gotek daje możliwość grania bez konieczności wkurzania się że nagle padła dyskietka i nie skończymy bo save'y szlag trafił. Wachlowanie nawet idzie szybciej bo wystarczy wcisnąć guzik.
Jeśli ma być na HDD zainstalowane to np ACA (której również używam) daje opcje w zasadzie plug&play i to bez konieczności otwierania Amigi, zdejmowania procka czy Bóg wie czego jeszcze.
koszt A500+ACA+gotek będzie zdecydowanie niższy niż gołej A1200 podejrzewam.
tyle z mojej strony.
[#47] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Jacques, post #44

Polecam euae na osx.
Zdecydowanie szybsza emulacja
[#48] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #29

Jak czytam wypowiedzi niektorych osob na temat Amigi to... zastanawiam sie co oni robia na tym forum ktore notabene poswiecone jest wlasnie Amidze. To tak jakbym wchodzil na forum o telefonach komorkowych i plul jadem przekonujac ludzi zeby telefonow nie kupowali bo to g#$%. Jaki w tym cel? :D

Samych mozliwosci amigowania jak widac jest calkiem sporo i kazdy wedle potrzeb i zasobnosci portfela moze cos sobie dobrac wedle uznania. Mysle ze autor watku bez problemu wybierze sobie cos z tej obszernej listy zeby sprobowac wrocic do starych amigowych gier :) Mysle ze kazdy ma po czesci racje proponujac jakies rozwiazanie (ktore zapewne sam uzywa). Osobiscie mysle ze wszystkie namiastki sa spoko na poczatek, ale w miare zaawansowania i wgryzania sie w temat to jednak nic nie zastapi oryginalnego sprzetu wiec docelowo Amiga jednak powinna w domu kazdego amigowca zagoscic :)
[#49] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Motyl, post #26

Zgadza się, jakoś stare gry z 8-bitowców kiedyś bardziej cieszyły, a gry z Amigi ciut mniej ciągną, ale to kwestia tytułów.
[#50] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Axi0maT, post #48

Wystarczy kupić sobie Amigę 4000 z kartą PPC
i prockiem 060. Najlepiej, żeby to był nos i na
wszelki wypadek kupić sobie dwa egzemplarze
w razie jakiejś awarii. Taki konfig powinien rozwiązać
większość kłopotów sprzętowych i rozterek.
Czy ktoś posiada taki zestawik?
[#51] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #29

Przecież Amigę 500/600 bez najmniejszego problemu poudaje nawet na MM z 32 Vram, więc lepiej żeby wydał 300zł na Amgę 500 + gotek + po 50 lub więcej zł na używanego joya (nie mam jak sprawdzić nie przyjmuję zwrotów). Zobacz jakie ceny są na alle_nie_wiem_czy_sprawne.
[#52] Re: A1200 czy mac mini do gier

@g00pher, post #1

Każdy kto na Polskim Portalu Amigowym zada tak strollałe pytanie powinien zostać zbanowany za całokształt
Do gier amigowych tylko Amiga. Inaczej Ci po prostu zbrzydnie amigowanie.
[#53] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Vato, post #52

[#54] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Axi0maT, post #48

Jak czytam wypowiedzi niektorych osob na temat Amigi to... zastanawiam sie co oni robia na tym forum ktore notabene poswiecone jest wlasnie Amidze. To tak jakbym wchodzil na forum o telefonach komorkowych i plul jadem przekonujac ludzi zeby telefonow nie kupowali bo to g#$%. Jaki w tym cel? :D

Samych mozliwosci amigowania jak widac jest calkiem sporo i kazdy wedle potrzeb i zasobnosci portfela moze cos sobie dobrac wedle uznania. Mysle ze autor watku bez problemu wybierze sobie cos z tej obszernej listy zeby sprobowac wrocic do starych amigowych gier :) Mysle ze kazdy ma po czesci racje proponujac jakies rozwiazanie (ktore zapewne sam uzywa). Osobiscie mysle ze wszystkie namiastki sa spoko na poczatek, ale w miare zaawansowania i wgryzania sie w temat to jednak nic nie zastapi oryginalnego sprzetu wiec docelowo Amiga jednak powinna w domu kazdego amigowca zagoscic :)


Mnie najbardziej dziwi, że robią to starzy amigowcy, którzy powinni zarażać/zachwalać klimaty retro amigowania. Cóż... można zjeść pizze Capricciosa od Włocha i można kupić mrożoną w Tesco. Skład ten sam a inaczej smakuje.
[#55] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Schizo_, post #54

OK
[#56] Re: A1200 czy mac mini do gier

@aKlon, post #29

@aKlon
kup Amige 500 + hxC lub gotek . zabawa przednia za nieduże pieniądze

@michal_zukowski
I caly gotek? naprawdę nie widzisz różnicy w wygodzie kliknięcia na ikonke w whldload zamiast zabawy w goteka, wychodzenia z gry w dowolnym momencie zamiast resetu?


W kwestii Goteka. Zacytuję fragment z artykułu "Zamienniki bardzo porządane" z Amigazynu nr 5:
[...] Gdy substytut rozbudowuje paletę funkcji, ułatwia lub przyśpiesza pracę, wtedy wszystko jest na swoim miejscu. Gdy jednak nowy wynalazek posiada wady nie przystające oryginalnej części, a na dodatek nie pozwala na korzystanie ze wszystkich "starych" funkcji - zaczynam zastanawiać się nad sensem parcia w tym kierunku. A tak jest w moim przekonaniu na przykład z pomysłami zastępowania stacji dyskietek modnymi emulatorami zamkniętymi w magicznych pudełeczkach zawierających gniazdo kart pamięci lub USB.

Urządzenie typu Gotek pozwala odczytywać obrazy dyskietek, ale nie jest w pełni zgodne ze wszystkimi "loaderami", podobnie zresztą jak płytki zwane "SD2IEC" dla Commodore 64. Nie jest to więc przypadłość typowo amigowa. Ponadto emulator Gotek ma poważne problemy z zapisywaniem danych, nie mówiąc już o takich ekstrawagancjach jak obsługa wielu różnych systemów plikowych czy używanie edytorów dyskowych, bo i z tym są kłopoty. A przecież są to podstawowe operacje wykonywane w systemie Amigi, przynajmniej jeśli mamy kickstart 2.0. W konsekwencji uruchomimy tylko część programów czy gier, a wiele z nich będzie miało ograniczoną funkcjonalność. W przypadku produkcji pochodzących z demo-sceny będzie jeszcze gorzej. Do tego szybkość wczytywania jest taka sama jak dla zwykłej stacji, a więc nie tu należy upatrywać zalet emulatora. [...]
Marcin Libicki
[#57] Re: A1200 czy mac mini do gier

@R-Tea, post #56

To ciekawe o tym goteku. Sam nie posiadam
tego urządzenia, ale słyszałem, że z wgranym
oprogramowaniem hxc wszystko jest ok.
No to na razie muszę się trzymać standardowego
flopa.

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 19:33:46 przez ClarensMartin
[#58] Re: A1200 czy mac mini do gier

@ClarensMartin, post #57

Teraz tez jest nowe darmowe firmware FLASHFLOPPY
Udostępnia juz to samo co hxc.
Poprawki i dodatki robione są na kilka dni.
Jest już obsługa wyświetlaczy OLED, ROTARY DECODER itd
[#59] Re: A1200 czy mac mini do gier

@Norbert, post #58

Ale prędkosci stacji i tak pewnie nie da sie przeskoczyć.
Ogólnie po lekkim powrocie do klasykowania czuje niesmak braku informacji. Jest tysiące rzeczy które powstały w ostatnich 10 latach: piggymody z pamiecia, goteki, nowe karty turbo. Nie ma natomiast zadnych recenzji, szkólek czy DIY. Czlowiek np. w wątku tutaj zadaje pytanie i nawet nie mozna go odeslac do jakiegos artykułu. Słabo panowie klasykowcy, słabo.
[#60] Re: A1200 czy mac mini do gier

@R222, post #40

HxC flopy emulator potrafi udawać zgrzytanie są nawet poziomy głośności (gotek chyba też ma opcję dolutowania buzera) ok, racja

Takie czasy, wszystko emulowane
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem