kategoria: Mac mini
[#1] Mac Mini czy iMac?
Jako konserwatywny Amigowiec patrzący z przymrużeniem oka na "neoamigi" postanowiłem jednak, że spróbuję zabawy z MorphOS'em.

Trochę z przypadku moją uwagę przykuł eMak, którego mogłem nabyć w najszybszej wersji 1,42 GHz i 1GB RAM za 100zł.

Z zakupu tamtego egzemplarza nic nie wyszło, ale niska cena Maków na procesorach serii Gx, oraz sentyment do Mac OS'a z racji przeszło 20 lat pracy w poligrafii sprawiły, że na poważnie zacząłem myśleć o nabyciu takiego komputera.

Pomyślałem, że mogę upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Mogę posiadać Maczka z OS X'em (Leopard) do oglądania filmów na YT i buszowania w necie, jednocześnie instalując sobie na G4 lub G5 MorphOS'a.

Teraz pytanie do kolegów, którzy znają zalety tego systemu i różnice w stosunku do np. Amiga OS 3.9 czy 4.1 - Którym z Maczków najlepiej się zainteresować? W grę wchodzi filigranowy Mac Mini oraz iMac jako komputer All in one.

Po wstępnej rozmowie z AS'em który od lat używa i jest entuzjastą MorphOS'a zrozumiałem, że niektóre rzeczy chodzą paradoksalnie lepiej na G4, a inne na G5, jednakże trzeba uważać na wersję iMaca z G5, ponieważ jakiś czas temu był problem z instalacją MorphOS'a na tych komputerach. Andrzej zwrócił mi także uwagę, że istotne jest w przypadku Mac'a Mini, aby karta graficzna miała minimum 64MB pamięci.

Obydwie opcje są fajne, bo Mac Mini to mały komputer, który łatwo wsadzić w torbę i zabrać gdziekolwiek, natomiast iMac to zintegrowany monitor dobrej jakości, brak przewodów, oraz szybszy procesor.

Pytanie zasadnicze jest takie, który będzie lepszy kierując się następującymi kryteriami:

1. Możliwość łatwej rozbudowy o duży (np. 500GB) dysk twardy i pamięć RAM.
2. Możliwość instalacji dwóch systemów z opcją wyboru uruchomienia (MorphOS oraz OS X).
3. Płynne działanie Youtube na obydwu systemach.
4. Możliwość swobodnego słuchania plików mp3 na obydwu systemach.
5. Możliwość oglądania filmów 720/1080p na obydwu systemach.
6. Dobra emulacja UAE (gry, dema).

Z miłą chęcią wysłucham opinii który z Maczków lepiej kupić do powyższych zadań.
Komputer zapewne najczęściej używałbym w wolnych chwilach na mojej działce.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 17:00:48 przez Duracel
[#2] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #1

Eee... Ale wiesz, że iMac G5 nie zadziała pod (publicznym) MorphOSem i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie obsługiwany, a iMac G4 (lampka) ma nieobsługiwaną kartę graficzną (nVidia GeForce 2MX/4MX/FX5200)? Zatem z dwóch zaproponowanych zostaje Ci tylko Mac Mini (okropnie trudno wyczesać wersję "silent upgrade" w dobrej cenie).

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się jeszcze PowerBookami (64 MB VRAM w PowerBooku to nie problem a zdarzają się też wersje ze 128 MB), 2 GB RAM (w odróżnieniu od Miniaka) założysz, no i rozmiar też niewielki - takie "all in one", tylko razem z myszką i klawiaturą jeszcze .

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 17:18:12 przez recedent
[#3] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #2

Eee... Ale wiesz, że iMac G5 nie zadziała pod (publicznym) MorphOSem i nie wiadomo czy kiedykolwiek będzie obsługiwany


Czułem, że odezwiesz się pierwszy :)
Jaka jest różnica w praktyce pomiędzy "publicznym" MorphOSem, a "niepublicznym"?
To jakaś nieautoryzowana modyfikacja, czy w czym rzecz?

Jeżeli chodzi o stacjonarne użytkowanie nie jestem zwolennikiem notebooków w ogóle, więc PowerBook nie jest wyjątkiem. Mac Mini podoba mi się bo to taka mała skrzyneczka :)

Z tego co piszesz, to wygląda to dosyć marnie. Myślałem, że można za niewielkie pieniądze wykorzystać szybkie G5 do celów amigowych.
[wyróżniony] [#4] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #3

Mozna wykorzystać G5, ale z PowerMaca G5 (7.3 i 7.2). Z sensownych to jeszcze MacMini 1.5GHz z 64MB Vram, no i Powerbooki. iMac G5 nie bedzie obslugiwany. Nie ma co sie nad tym zastanawiac. Może bedzie obsługiwany G5 PCIe (11.2), który jest moją głowną mosową maszynką ale to nie wiadomo kiedy. Ostatecznie eMac G4 1.42 (ma 64MB Vramu) ale to coś ma monitor CRT więc nie wszystkim pasuje, albo MacMini G4 1.42 (można podkręcic do 1.5, ale tu jest tylko 32mb Vramu)
[wyróżniony] [#5] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #3

Jaka jest różnica w praktyce pomiędzy "publicznym" MorphOSem, a "niepublicznym"?
To jakaś nieautoryzowana modyfikacja, czy w czym rzecz?


W wersji developerskiej ktoś z teamu się kiedyś pokusił o uruchomienie (chyba na którymś Geit at home nawet pokazywali), ale - jak to w świecie MorphOSa bywa - jak nie jest ogłoszone, że wspierany to nie kupuj, bo możesz sobie pluć w brodę potem.

Zatem lepiej zapomnij o tym:



A jak chcesz coś małego i wydajnego to kup PowerMaca G5 i obetnij mu "uszy" - podobno robi się wtedy z niego mini tower :)
[#6] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #5

A jak chcesz coś małego i wydajnego to kup PowerMaca G5 i obetnij mu "uszy" - podobno robi się wtedy z niego mini tower :)


To ostatni Mac na jakim pracowałem w wydawnictwie, ale nie chcę takiej landary.
Musiałbym chyba w praktyce na jakimś zlocie sobie porównać opcje.
Zmartwiło mnie jednak, że te tanie G5 All in one iMac nie są w stanie ogarnąć tematu.
To jest sprzęt który można kupić w zależności od wersji za 150-350zł.
Występują też na Intelu stąd też sądziłem, że na G5 można podziałać z Amigowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 19:14:27 przez Duracel
[#7] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #6

Jeśli szukasz czegoś w mniejszych gabarytach to dodam od siebie Ibooka G4 A1133.
Niestety, tylko 32MB VRamu i rozdziałka 1024x768 przy 12 calach.
[#8] Re: Mac Mini czy iMac?

@waldiamiga, post #7

No dobrze, czyli coś takiego da radę do MorphOS'a czy jednak odpada z powodu kłopotów z wersją publiczną systemu?

Z tego co czytam, to faktycznie powrót do koncepcji z eMac CRT z 1,42GHz, 2GB RAM jest najsensowniejszy.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 19:32:28 przez Duracel
[#9] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #8

No przeż pisalimy. Nie nada. Na iMaca G5 nie ma MorphOSa i najprawdopodobniej nigdy nie będzie.

...


A z resztą - kup i sam się przekonaj

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 19:47:33 przez recedent
[#10] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #9

Toć widzę i martwię się... taka strata :)
W takim razie szukam eMaka ze wspomnianymi parametrami.
[#11] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #10

Jak upierasz się przy G4 to proponuje maca mini lub maca MDD ( z powodu prostej rozbudowy )
Jednak osobiście polecam maca G5, na tym można sensownie nawet youtube oglądać :)
[#12] Re: Mac Mini czy iMac?

@trOLLO, post #11

A ja polecam PowerBooka G4 A1138 (15", 1.67GHz). Świetna maszynka, bardzo dobry ekran o dość wysokiej rozdzielczości 1440x960. To jest w sumie ostatni model PowerBooka przed przejściem na Intele, ewentualnie technicznie tożsamy, ale większy A1139 (17").

P.S.
Z MorphOs na PB G4 A1138 właśnie napisałem tego posta

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 21:55:01 przez Jacques
[#13] Re: Mac Mini czy iMac?

@trOLLO, post #11

Bynajmniej, nie upieram się przy G4, ale z tego co piszą chłopaki, nie da rady na iMacu G5 zainstalować i normalnie używać MorphOSa. A jednak oprócz Mac OS X chciałbym posmakować i tego drugiego.
[#14] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #13

Zawsze zostaje PowerMac G5. Też go można mieć za bezdurno. Tylko ten gabaryt...
[#15] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #14

No zgadza się. Nie mam tyle miejsca, poza tym retro powinno także bawić oko designem. Przecież większość starych Amig, Atari, Spektrumów, Amstradów czy pozostałych Commodore cieszyło oko swoim indywidualnym wyglądem. Sądzę, że komputery Apple obroniły się tak długo przed ofensywą PC (choć i tu opór padł), bo poza systemem, mocną pozycją na rynku DTP oraz w USA, cieszyły także oko swoim designem. Szczerze mówiąc ciekaw jestem co będzie dalej, kiedy już od kilku lat nie ma Jobs'a.

Kusi mnie G5 w iMac'u bo o ile napisałeś, że "pewnie nie będzie nigdy MorphOS'a" na iMacach z G5, to wedle mojej maksymy życiowej "wszystko jest możliwe..." ;) a poza tym w sumie bardzo dobrze wspominam system Mac OS. Żałuję, że odsprzedałem z kolekcji swojego LC475 Mac OS 9.2 z kilkoma hitami jak Prince Of Persia, ale nie bardzo miałem już miejsce na kolejne maszynki. Z zazdrością patrzę na pokoje, strychy czy piwnice niektórych kolegów, którzy zaaranżowali sobie te pomieszczenia na swoje hobby i retro-pasję.
[#16] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #4

Nie ma co sie nad tym zastanawiac.

Z ciekawości - dlaczego? Jest jakaś techniczna przeszkoda nie do przeskoczenia czy coś innego?
[#17] Re: Mac Mini czy iMac?

@_arti, post #16

Dobre pytanie. Nie miałem wczoraj czasu drążyć tematu z AS'em przez telefon, ale mówił, że czytał gdzieś na jakimś forum, że coś jest zblokowane na płytach głównych w iMac G5. Niby ktoś pracuje nad tym aby ominąć ten problem, ale to bardziej spekulacje niż potwierdzona informacja.
[#18] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #4

@ michal_zukowski
Ostatecznie eMac G4 1.42 (ma 64MB Vramu) ale to coś ma monitor CRT więc nie wszystkim pasuje


Ale jak Duracel zamerza bawić się w stare gry pod emulacją, to CRT jest jak znalazł. Niejeden już przecież tu narzekał na wyświetlacze LCD w temacie starych gier.
A tak na marginesie, słyszał ktoś może o jakiejś przeróbce eMaca w stylu: wyjąłem płytę główną, wsadziłem do innej obudowy, a całość podłączyłem do osobnego monitora?

@ _arti
Z ciekawości - dlaczego? Jest jakaś techniczna przeszkoda nie do przeskoczenia czy coś innego?

Może dlatego, że już trwają prace nad portem na ARM? A tak na serio, to ja również dołączam się do tego pytania.

@ Duracel
Może się zainteresuj tym artkiem z Amiga NG numer (4) 03/2018:

Zawartość numeru dla MorphOS-a:
Galeria MorphOS-a
Jabłko z motylkiem (przegląd komputerów Apple - poradnik zakupowy)
Flaszowanie kart graficznych
MorphOS 3.10 (recenzja systemu)


Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 11:10:41 przez R-Tea
[wyróżniony] [#19] Re: Mac Mini czy iMac?

@_arti, post #16

Oczywiście, że nie ma przeszkód technicznych. 3 lata lobbuje za portem na PowerMacG5 PCIe i i pomimo tego, że sam używam właśnie tej wersji z MorphOSem to release na razie jest niepotwierdzony. Głównie dlatego, że nie wiadomo ile osób kupi taką wersję. Poza tym trzeba poświęcać czas na wsparcie itd. itp. iMaki G5 mają obniżone FSB, średnią kartę graficzną i dość mały monitor. Jedynym sensownym iMakiem jest iMac G5 iSigh bo ma DDR2, PCIe i chyba mniej sie grzeje.
[#20] Re: Mac Mini czy iMac?

@R-Tea, post #18

Tak na marginesie, ktoś korzysta z FS-UAE na Mac OS, albo z jakiegoś innego emulatora Amigi?
[wyróżniony] [#21] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #19

A, o to chodzi. Ale z drugiej strony - ma G5, jest mega-kompaktowy, nie ma ograniczeń miniacza, ma bardzo dobrą matrycę, normalny dysk 7200 rpm i jest bardzo tani. Gdybym ja miał kupować MOSa, to właśnie dla iMaka. Mam już licencje dla PB G4 17" ale go nie używam, bo raz - szkoda mi go męczyć (grzeje się), dwa - ma wolny dysk i trzy - dość ciemną matryce.., a taka iMakowa 17" byłaby idealna na moim retro-biurku. Mam nadzieję, że ktoś tam na górze podejmię w końcu pozytywną decyzję. OK
[#22] Re: Mac Mini czy iMac?

@R-Tea, post #18

A tak na marginesie, słyszał ktoś może o jakiejś przeróbce eMaca w stylu: wyjąłem płytę główną, wsadziłem do innej obudowy, a całość podłączyłem do osobnego monitora?

Ja dawno temu miałem (zresztą kupiony na giełdzie PPA) eMaca G4 1.25Ghz w fajnej obudowie mini tower slim, z tyłu na śledziach wyprowadzone były gniazda d-sub, usb czy audio. Ciekawe czy ktoś go jeszcze ma.

Jedynym sensownym iMakiem jest iMac G5 iSigh bo ma DDR2, PCIe i chyba mniej sie grzeje.

Ooo... Takiego to bym przytulił. Nawet miejsce w moim mikro mieszkaniu bym dla niego znalazł.

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 11:47:00 przez waldiamiga
[#23] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #19

A nie jest tak, że ten iMac G5 jest technologicznie zbliżony do późnych PowerMaców G5? Właśnie przez DDR2, grafę na PCIe - nie ma więcej wspólnych bebechów czasem?

To "mniejsze grzanie" to pewnie przez zastosowanie procka z serii 970fx.
[#24] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #23

Ostatnio poczytałem nieco na temat MorphOS i jestem bliski zaopatrzenia się w Mac mini G4/1.5 i 64MB VRAM (tylko mało ich niestety), w najgorszym przypadku Mac mini G4/1.25 i 32MB VRAM, albo w coś większego jak PowerMac G5 7.3 2x2GHz bo 2x2.7GHz będzie ciężko upolować. Niestety niektóre mają nVidię w środku a nie Radeona. Czy w takim PowerMac G5 można wymienić bez problemu procesor na 2.7GHz?
[#25] Re: Mac Mini czy iMac?

@Adinfo, post #24

Zdefiniuj "bez problemu". Po pierwsze - musisz znaleźć gdzieś ten procesor, po drugie - zamontować mu odpowiednie chłodzenie (w oryginale było "wodne", ale słyszałem że niektórzy z sukcesem montowali powietrzne - z tym że wtedy wiatraki Ci pewnie wejdą na full obroty a kalibracja temperatury nie da się zrobić, bo system chłodzenia zgłupieje). Poza tym - nie każda płyta główna "łyknie" taki moduł procesora. Osobiście udało mi się podmienić 1,6 GHz na 1,8 GHz oraz 1,8 GHz na 2,0 GHz. Wyżej albo miałem nieodpowiednią płytę główną, albo uwalony procesor (ciężko stwierdzić, w każdym razie - nie działało). Ale podejrzewam, że płyta z oryginalnie zamontowanym 2,3 albo 2,5 GHz powinna przyjąć moduł 2,7 GHz.

Po więcej praktycznych informacji na temat wymiany CPU w G5 zapraszam do kolejnego numeru Amiga NG, tam będzie artykuł, ze zdjęciami i w ogóle.
[#26] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #25

"bez problemu" właśnie mi się zdefiniowało po Twojej wypowiedzi na stwierdzenie czy warto szukać i kombinować z taką wymianą procesora. To, że nie każda płyta nie zadziała z procesorem 2.7GHz oraz to chłodzenie wodne, które też trzeba mieć. Przypuszczam, że szybciej będzie kupić na ten moment PowerMac 7.3 z procesorami 2x2GHz albo 2.3GHz bo można tez spotkać, a jak szczęście pozwoli to szukać kiedyś 2.7GHz.

Wydajność między najmocniejszym PowerMac G4 a G5 2GHz z MorphOS jest mocno odczuwalna?
[#27] Re: Mac Mini czy iMac?

@Adinfo, post #26

Mocno. Najmocniejszy G4 (czyli 1,25 GHz), a 2,0 GHz G5 to około 2x mniejsza moc procesora. Do tego dochodzi wolniejszy transfer przez AGP (4x vs 8x), wolniejsze działanie dysku twardego (IDE vs SATA)...
Krótko: Jeśli chcesz oglądać YouTube w HD 720p (tudzież filmy w FullHD bez kombinowania) to potrzebujesz minimum 2,0 GHz G5. Im więcej tym weselej, choć nie ma jakiejś dramatycznej różnicy wydajności między 2,5 a 2,7 GHz.

Tu masz przykładowy benchmark (encodowanie w LAME):

[#28] Re: Mac Mini czy iMac?

@R-Tea, post #18

JA zrobiłem również eMaca w obudowie slim , nawet podkręciłem go to 1.92Ghz i to również działało.
Jest z tym ciut roboty - trzeba porobić nowe wtyczki zasilacza, i wyjscia monitora.
Głównym problemem z tago co pamiętam była różnica w odświerzaniu monitora CRT a podłączonych LCDków ,ale były programy które zarządzały tym.
[#29] Re: Mac Mini czy iMac?

@Kwiatki, post #28

Pod MorphOS-em ten program? Bo zdaje się, że w prefsach MorphOS można sterować parametrami odświeżania obrazu. Nawet w AmigaOS z CGX.
[#30] Re: Mac Mini czy iMac?

@R-Tea, post #29

Tak, ja bawiłem się suwakami w preferencjach MorphOSa by wyregulować obraz, oczywiście do każdego trybu.

Acha...Kwiatki, czy ja czasem nie od Ciebie zanabyłem tego eMaca?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 20:37:26 przez waldiamiga
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem