kategoria: Mac mini
[#31] Re: Mac Mini czy iMac?

@waldiamiga, post #30

@ waldiamiga
A czemu się go pozbyłeś? I gdzie poszedł, jeśli to nie tajemnica?
[#32] Re: Mac Mini czy iMac?

@R-Tea, post #31

Pozbyłem się go zaraz po rilejsie MorphOSa 3.0 - Mój PowerBook A1139 długo czekał na to wydanie. Nie pamiętam komu go sprzedałem, musiałbym pogrzebać w starych mailach.
[#33] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #20

Tak na marginesie, ktoś korzysta z FS-UAE na Mac OS, albo z jakiegoś innego emulatora Amigi?

Ja używam FS-UAE na iMacu i na Macbooku Pro. Obecna wersja działa bez zarzutu. Poprzednia wywalała się regularnie podczas ładowania zapisanego stanu (snapshota)
ale jakoś udało mi się napisać w tym moje demko na RetroKompa 2017.

btw Mam też eMaca białego na zbyciu - napiszę na priv.
[#34] Re: Mac Mini czy iMac?

@retronav, post #33

Hi.
Używałem Morphosa na eMac g4 z radeonem.Da się!
Włączyliśmy morphosowe porty dem elude,vice c64 i emulatory.
Problem to waga tego sprzętu...
[#35] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #1

Jako właściciel takiego sprzętu (tzw. late iSight G5 1.9 Ghz) podpowiem tylko, że jeśli ktoś pod uwagę bierze zakup iMaka G5, żeby poużywać sobie OSX, to trochę średni pomysł. Mimo rozszerzonego do maximum RAM jest tak wolny, że nie da się w zasadzie przeglądać współczesnych stron www (kombinowałem też z optymalizacją TenFourFoxa), jedynie co jeszcze da się zrobić poza mailem to Spotify (wolna nawigacja w samej apce) i słuchanie podcastów. Do oglądania filmów jest za to genialny CorePlayer, który odtwarza pliki HD z niewielkim obciążaniem proca, wcześniej 720p potrafiło zamulić cały system. Tak poza tym jakoś w ogóle nie czuć tych megaherców.

Podejrzewam, że sprzęt rozwinąłby skrzydła dopiero na takim MorphOSie...




Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 11:15:12 przez charliefrown
[#36] Re: Mac Mini czy iMac?

@charliefrown, post #35

Jeśli mogę coś poradzić to spróbuj przeglądarki Leopard Webkit. O wiele szybsza (choć nie tak stabilna) niż TenFourFox. Ale faktycznie, G5 się ślamazarzą pod OSX.
[#37] Re: Mac Mini czy iMac?

@waldiamiga, post #30

Pierun wi
w każdym razie mój nie był 1.25 GHZ , Bazowo był 1.42 a potem mody na wyższe taktowanie
[#38] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #14

Jakie są limity Ramu na poszczególnych macach ? Pomijam ograniczenia sprzętowe jak max 1 GB dla mac mini. Gdzieś czytałem że G5 może wykorzystać więcej niż 1.5 GB chyba 1.8 Gb czy to prawda ? Jak sprawa ma się w przypadku powerbooka i eMaca ?
[#39] Re: Mac Mini czy iMac?

@Sventevith, post #38

Tak, widoczne jest 1.8GB w G5
[#40] Re: Mac Mini czy iMac?

@Sventevith, post #38

Nie wiem jak w eMacu, ale skoro PowerBook przy założonych 2 GB też widzi około 1,8 GB to w eMacu powinno być tak samo.
[#41] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #40

Czyli G5 i G4 które mają fizycznie 2Gb będą widziały 1.8 GB ?

Jaka jest najszybsza G5 obsługiwana przez MorphOS ?


Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 23:54:43 przez Sventevith
[#42] Re: Mac Mini czy iMac?

@Sventevith, post #41

Najszybszy G5 obecnie obsługiwany przez system MorphOS to PowerMac G5 Dual 2,7 GHz (naturalnie MorphOS obsługuje tylko jeden procesor, drugi wyłącza).
[#43] Re: Mac Mini czy iMac?

@recedent, post #42

Remontowałem się ostatnio więc temat przysechł, ale wczoraj udało mi się wygenerować trochę czasu na chwilę z eMaczem 2GB RAM którego kupiłem.

Jest zainstalowany MorphOS 3.9 i OSX Leopard. Wybieramy system poprzez przytrzymanie alt podczas ładowania systemu. Wyskakują dwie ikonki i klikamy system który chcemy uruchomić.

Po Waszych cennych wywodach (sporo również pomógł mi mailowo charliefrown, któremu bardzo dziękuję za pomoc, której to zresztą mi udzielił nie pierwszy raz) doszedłem do wniosku, że OSX na nic mi się nie przyda. Do przeglądania internetu mogę używać MorphOS'a, a Youtube na OSX przy tej konfiguracji (G4 1,42Ghz/2GB RAM) to chyba jednak nic specjalnego, choć jeszcze nie udało mi się go wczoraj sprawdzić...

...nie udało mi się sprawdzić, bo w wersji którą kupiłem brak karty AirPort (tak na marginesie, może ktoś ma tanio na zbyciu).

Reasumując, aby pobawić się w retro Apple (stare tytuły typu Wolfenstein, Prince Of Persia), postanowiłem zainstalować klasyczny OS 9.2.

Ściągnąłem już odpowiednią wersję, wypaliłem na płycie, ale... po włożeniu płyty do napędu, restarcie z wciśniętym "C" (a tak było opisane w instrukcji instalacji na płycie) nic się nie dzieje. Czy ja coś źle robię? A może trzeba przytrzymać "jabłuszko"???

Kolejne pytanie, to kwestia zachowania innych systemów. Jak zainstalować klasyczny Mac OS 9.2 ale zachować Morphosa, a jak się da OSX'a?

I tak na koniec. Mam jeszcze Powerbook'a G4 1Ghz. Stan bardzo dobry. Jedyny problem to bateria, która trzyma 2 sekundy :) Może ktoś jest zainteresowany?
[#44] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #43

Pod Tigerem możesz mieć również MacOS9.2.
Czytaj

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 10:00:42 przez Norbert
[#45] Re: Mac Mini czy iMac?

@Norbert, post #44

No to teraz muszę szukać instalki Tigera

W OSX klikając w katalogu z płyty na instalator MAC OS 9.2 wyskakuje mi informacja, że "system nie obsługuje plików classic OS", czy coś w tym rodzaju.
[#46] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #43

Jak wcisniesz alt to w wybieraku powinien sie tez pokazac cedek.
[#47] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #46

Próbowałem, nie widać.
[#48] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #47

a pod macosx/morphos widac plytke, może jakaś ciachnięta jest
[#49] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #48

Z tego co znalazłem na sieci, to na tym emacu nie można zabootowac os9.
Dostępny jest tylko "Classic mode" pod Tigerem
[#50] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #45

To jak znajdziesz to poproszę o info :)
[#51] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #48

Tak, jest ikonka z nazwą OS 9.2 i można przeglądać katalogi. Ikonki wyglądają zwyczajnie. Wypalałem obraz ISO w Nero.
[#52] Re: Mac Mini czy iMac?

@michal_zukowski, post #48

Źródło - macintoshgarden - podrzucił mi charliefrown.
[#53] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #52

Nie rozumiesz, że twój eMac nie wspiera natywnie OS9? Jedynie możesz uruchomić przez emulator/translator wbudowany w systemie, jest dostępny do wersji systemu 10.4.11.
[#54] Re: Mac Mini czy iMac?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #53

Rozumiem co piszesz, natomiast na wspomnianej przeze mnie stronie z której posiłkowałem się obrazem ISO, w opisie przy linku jest informacja, że ten system jest właśnie do eMaców.
Poza tym z dyskusji która miała miejsce tu kilka tygodni temu, oraz z informacji na Wikipedii można przeczytać iż mój eMac G4 jest ostatnim Makiem który obsługuje system Classic.

"AeMac_Mac_OS_9_Install._Mac_OS_v9.2.2._Disc_v2.2_CD.001 (271.68 MB)
For Mac OS 9 - Mac OS X"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 14:07:16 przez Duracel
[#55] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #54

Gdzie tam jest informacja, że to działa natywnie?
[#56] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #54

Ja takie płyty oryginalne mam do Mac mini G4. OS9 na tej płycie jest przygotowany pod emulator wbudowany w OSX.
[#57] Re: Mac Mini czy iMac?

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #55

Nie ma, ale nie ma też informacji, że trzeba to instalować na Tigera. W nazwie pliku jest "eMac" i tyle. Z dyskusji wcześniej na wątku oraz z informacji na Wikipedii wynika, że eMac G4 jest ostatnim Maczkiem który obsługuje Classic. Właśnie dlatego zdecydowałem się na eMac G4 a nie na omawiany wcześniej iMac G5.

Dobrze... to może jeszcze raz inaczej.
Jaka jest alternatywa dla instalacji Tigera (nie zależy mi na OSX, chyba, że da radę abym miał trzy systemy do wyboru przy restarcie), abym mógł odpalać aplikacje z Classica.

Zaakceptuję emulację środowiska Classic na OSX, jak i zwykłą instalację Classica bez nakładek.

Najlepiej jakby ktoś podał mi prosty tutorial jak to szybko ogarnąć
[#58] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #57

Twój emac nie możliwość bootowania z os9.
Tylko emulacja pod Tigerem

"EMac_Mac_OS_9_Install._Mac_OS_v9.2.2._Disc_v2.2_CD.001 (271.68 MB)
For Mac OS 9 - Mac OS X"

To płytka dla OSX
[#59] Re: Mac Mini czy iMac?

@Norbert, post #58

OK. Wszystko jasne.
Czyli najpierw muszę zainstalować Tigera, a na Tigera tego OS 9.2 z tej płytki... skoro to płytka do eMac OSX.

Zgadza się?
[wyróżniony] [#60] Re: Mac Mini czy iMac?

@Duracel, post #59

Tak właśnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem