kategoria: Programy
[#1] MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi
Myślę, że to bardziej odpowiednie miejsce na tego typu post (i ewentualne odpowiedzi).
[#2] Re: O iMacu, co się serwisować nie dawał
@swinkamor12

Jako że jesteś najrozsądniejszym wśród znanych mi użytkowników MOSa, ktory nie ściemnia i zawsze pisze jak jest, mam do Ciebie kilka pytań. Wczorajsza akcja ostatecznie zmotywowała mnie do tego by nakręcić film porównawczy na X5000, taki po prostu z ekranem przedzielonym na pół, na górze MOS na dole AOS4. Jak twierdzi Luk MOS ma takie same wartości użytkowe, ale na mojego nosa, to raczej efekt pobożnych życzeń. Tak wiec pytam oczekując na rzetelne odpowiedzi, co by się dobrze przygotować do filmu i nie być oskarżonym o stronniczość. Na wszelki wypadek zrobię kopię tego posta, wiec jeśli strażnicy boskości MOSa skasują ten wpis, dyplomatycznie uznając że jest to kolejny "wyskok frustrata, któremu żyłka w czterech literach pęka", to napiszę Ci pytania jeszcze raz na maila.

Tak więc wiadomo przeglądarka najważniejsza.

W przeglądarkach pod oba systemy dalej nie ma działającego JIT.
Pod MOS jest może ciutkę lepiej ale nie dużo.


Co rozumiesz pod pojęciem lepiej? Słyszałem że podobno poprawnie wyświetla się Allegro, to byłby plus dla MOSa. A poza tym? Strony szybciej się ładują? Jak z obsługa filmów na YT, można tak jak w AOS4 oglądać kilka jednocześnie, AHI działa OK. Nie robi problemów z równocześnie uruchomionymi innymi aplikacjami?

Czy jest jakakolwiek nowoczesna karta graficzna, na której pod MOSem działa złącze HDMI?

Czy na nowoczesnych kartach graficznych działa jakakolwiek akceleracja wideo? Chciałbym porownać MPlayera vs. Mplayera, ale też alternatywne odtwarzacze np. Emotion vs. słynny VLC? Czy na MOSie są jakieś inne playery wideo?

Czy na nowoczesnch kartach graficznych działa akceleracja 3D?

Jest jakiś odtwarzacz radia, ktorego mógłbym zestawić z TuneNet?

Co polecisz w zakresie oprogramowania graficznego, jaki soft mógłbym zestawić z Gimpem czy SketchBlockem?

Kiedyś ktoś pokazywał że w MOSowym Blenderze da się uruchomić edytor wideo. Czy on rzeczywiście działa, czy można kodować pod tym filmy z dźwiękiem?

Czy istnieją jakieś programy do edycji wideo z GUI, które mógłbym zestawić z FFMPEG GUI, czy istnieje edytor do kodowania na żywo taki jak FFShop?

Jaka jest niebieska alternatywa dla Abiworda, Gnumerica, Ignition?

Najbardziej wypasiona gra, której nie ma pod AOS4?

To taka pierwsza dawka pytań na szybko. Z czasem będę dodawał kolejne. Film na pewno nie powstanie szybciej niż za kilka tygodni, a może i miesięcy. Chcę się dobrze przygotować żeby nie było że zrobiłem go w pośpiechu, pod wpływem emocji itp.
[#3] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@MUFA-amigaone-pl, post #2

Koniecznie jeszcze zapytaj:

  • Jak z obsługą skanerów i drukarek w obu systemach?
  • Czy na AmigaOS 4.x istnieje klient poczty o możliwościach porównywalnych z Iris?
  • Czy na AmigaOS 4.x istnieje jakikolwiek program do wyświetlania/edycji zdjęć o możliwościach porównywalnych z ShowCase?


To tak na szybko. Kolega swinkamor na pewno coś jeszcze podrzuci.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 07:57:41 przez recedent
[#4] Re: O iMacu, co się serwisować nie dawał

@MUFA-amigaone-pl, post #2

A on jest użytkownikiem MorphOS-a? Ja go kojarzę jako osobę negującą wszystko co związane z nurtem Amigi czy to tej 68k, czy NG i głoszącym własną wizję jak Amiga powinna wyglądać w latach 90. i dziś, ale skoro twierdzisz, że to fan Motylka... .
[#5] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@recedent, post #3

Mam laserową drukarkę Xerox Phaser, bodaj 3010 o ile dobrze pamiętam. Sprawdzę czy działa z MOSem, bo z AOS 4 nie działa. Poza tym mam skaner w leciwym urządzeniu wielofunkcyjnym HP Photosmart C-4180 (tam drukarki nie sprawdzę bo już padła, ale do AOS 4, akurat dedykowane stery były - był też opcjonalnie TurboPrint), ten skaner z amigowym XSane nie działa, też mogę sprawdzić czy zadziała z MOSowym.

A co do twoich pytań o AOS 4, to chyba nie ten dział, ale odpowiem. Najlepszym programem do poczty jest ClawsMail, co prawda amigowa wersja nie obsługuje jeszcze IMPAP, ale może się to zmienić, natomiast cała reszta funkcji jest bardzo dopracowana. Nie wiem czy w tej becie IRISa wszysto jest dopracowane na 100%, każda funkcja działa i jest stabilny jak skała. Za jakiś czas się przekonam.

Natomiast ostatniego programu nie znam, aczkolwiek na AmigaOS 4 jest pewnie ze 20 przeglądarek zdjęć, z których większość ma mniejsze bądź większe możliwości edycyjne.
[#6] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@KM_Ender, post #4

Wnioskując po profilu to posiada:

  • AmigaOne 500 z fantastyczną ilością RAM (ponad 20 GB!)
  • 2 Maki Mini G4
  • 3 PowerMaki G4
  • 1 PowerMaca G5


Nie wiem czy jest "fanem Motylka" ale z pewnością posiada kilkakrotnie więcej komputerów z tym systemem niż z AmigaOS 4.
[#7] Re: O iMacu, co się serwisować nie dawał

@KM_Ender, post #4

A on jest użytkownikiem MorphOS-a? Ja go kojarzę jako osobę negującą wszystko co związane z nurtem Amigi czy to tej 68k, czy NG i głoszącym własną wizję jak Amiga powinna wyglądać w latach 90. i dziś, ale skoro twierdzisz, że to fan Motylka... .


Oczywiście że jest użytkownikiem MOSa (kilkakrotnie już mi pomagał, robiąc np. jakieś graby z MOSa), jest też uzytkownikiem AmigiOne i AOS4, no i jest też zagorzałym krytykiem układów AGA. No ale w tym wypadku nie o AGA pytam, a o MOSa, którego używa, a więc chyba ceni, jednocześnie jak coś jest nie tak to nie ściemnia. Że Maki z G5 są awaryjne to wie chyba cały świat ... oprócz niebieskich użytkownikow tego portalu. Na szczęście jest jeden użytkownik MOSa, który ma odwagę to przyznać, podobnych cennych i prawdziwych uwag udzielił wcześniej juz wiele.
[#8] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@recedent, post #1

Zastanawiam sie czy nie lepiej zadac pytanie "co zrobic bysmy sobie szpil nie wbijali". Co zrobic bysmy wspolpracowali.
Bo patrzac na oprogramowanie to mamy jakie mamy, jedne lepsze tu, drugie tu a braki sa wszedzie.
[#9] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@stefkos, post #8

Szczytne ale nierealne. Amigowcy, już tak jakoś mamy.
Moglibyśmy się wspierać ale niestety ni hu hu.
.
[#10] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@rePeter, post #9

Wiesz, ja nie oczekuje wymiany zrodel, ludzi, etc:) Fajnie jednak by bylo przeczytac "fajne macie sterowniki 3d" , "a Wy macie fajna przegladarke". Kto wie, moze takie zachowanie doprowadzilo by kiedys do wiekszych zmian. W sumie to mozna by i pisac o slabych stronach, tyle tylko ze one od razu sa odbierane za atak.
Ja tam moge napsiac:
- fajne ze "macie" sterowniki 3d
innych plusow na ta chwile nie widze, no ale to moja opinia.
[#11] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@stefkos, post #10

No, jest jeszcze pewien plus jeśli chodzi o AmiCygnixa. Jak widać po liście z postu #2 Mufa używa sporo oprogramowania pod nim.
[#12] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@stefkos, post #10

fajne ze "macie" sterowniki 3d
innych plusow na ta chwile nie widze


Oj, ależ nieudana próba pochwalenia

coś w stylu "Masz piękne oczy, szkoda, że wyłupiaste".

.
[#13] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@rePeter, post #12

No wiesz, Ty też się kiedyś uczyłeś. Daj chłopakowi trochę czasu.

[#14] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@recedent, post #13

Sterowniki to jedno a firmware to drugie. Wyszedłem jak mi się wydaje skądinąd ze słusznego założenia że im starsza grafika, tym może mieć lepsze wsparcie na retrosystremie. Że miałem gdzieś w szafie Radeona X550 to wpiąłem go do płyty głównej, no ale niestety czarny ekran. Najwyraźniej tak stara karta nie jest widziana nawet na etapie firmware X5000 (no chyba że mój nowy monitor iiyamy nie łapie sygnału po kablu DVI - HDMI). Zatem pozostaje mi zainstalować system z Radeona HD 4650, bo innej kompatybilnej grafiki, w swojej rupieciarni już nie mam. Oczywiście też pod DVI, bo na HDMI w MOSie czarny ekran.
[#15] Re: O iMacu, co się serwisować nie dawał

@MUFA-amigaone-pl, post #2

- ile sprzętu (płyty główne, komputery stacjonarne) jest obecnie kompatybilna z AmigaOS4?
- czy AmigaOS4 działa na laptopach? jaki jest wybór sprzętu?
- zarówno AmigaOS4 i MorphOS mogą uruchamiać programy 68k - znasz jakieś porównanie ich szybkości? testy na zbliżonym wydajnościowo sprzęcie?
- sprzęt do MorphOS bazuje na ppc/mac - zawsze można korzystać z niego zamiennie (podobnie jak linuxa). Jak sprawa wygląda z AmigaOS4? Jakie systemy operacyjne wspiera sprzęt oprócz AmigaOS4 ii Linuxa?
- chciałem kupić dzisiaj używany komputer, żeby pobawić się troche AmigaOS4 - korzystam z Allegro.pl - możesz podesłać kilka linków?

itd

heh powinniśmy wspierać wszystkie platformy Amigowe: AmigaOS3.x, AmigaOS4, MorphOS i Aros. Dbać o siebie i sprzęt. Ratować to nasze hobby
[#16] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@MUFA-amigaone-pl, post #14

Zatem pozostaje mi zainstalować system z Radeona HD 4650, bo innej kompatybilnej grafiki, w swojej rupieciarni już nie mam.


Od czego są przyjaciele? Podaj tylko paczkomat a wyślę do Ciebie kilka Radeonów X1950 na PCIe. Sprawdzisz czy i który działa, a ja udostępnię Ci je z chęcią do testów MorphOSa na Twoim sprzęcie. A w międzyczasie naszykuję sobie PowerMaca G5 PCIe, w którym docelowo jedna z tych kart wyląduje. I wszyscy wygrywają.

[#17] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@recedent, post #16

Dziękuję za ofertę, jak bym nie miał żadnej karty to pewnie bym skorzystał. No ale jak już mówiłem mam Radeona HD 4650, który na pewno działa, bo już ze dwa lub trzy razy bootowałem z niego płytę z MOSem. Tego Radona X550 wyjąłem kiedyś z jakiegoś seriwsowanego peceta, leżał w szafie i się kurzył, więc stwierdziłem że jest okazja go raz uzyć. No ale nie wyszło, trudno nie będę specjalnie sprawdzał pożyczonych X1950 czy innych modeli, skoro Radzio 4650 jest w zasięgu ręki.
[#18] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@MUFA-amigaone-pl, post #17

Ale radzio 4650 nie ma akceleracji 3D cool
[#19] Re: O iMacu, co się serwisować nie dawał

@MUFA-amigaone-pl, post #2

OWB:
- Strony szybciej się ładują
- Działa Allegro (flex css)
- stabilniejsze
- można ogladac kilka jednocześnie, wsparcie overlaya jest tylko dla 1 filmu, nie ma problemów innymi aplikacjami

OWB JIT:
- jakościowo takie jak OWB dla OS4 ale Javascript działa ~2x szybciej

Jacowy webkit beta:
- ogólnie 1:1 z aktualnym Safari, część rzeczy trzeba doimplementować (tzn raczej połączyć z systemem)

Akceleracja video i odtwarzacze:
- jest akceleracja wyświetlania filmów (overlay przez DMA, powinien działać szybciej niż w publicznych OS4), dla wszystkich kart aż do Radeonów R700 (chyba, albo R800, nie pamietam), nie ma idiotycznej sytuacji jak w os4 kiedy akceleracja PIP nie działa na nowych kartach więc stare oprogramowanie można sobie w d. wsadzić. Tu jak program był zrobiony 15 lat temu to na każdej karcie z obsługą overlaya działa
- z tego co kojarzę jest akceleracja wyswietlania 2d z alfą dla wszystkich kart (to co w AmigaOS4 nazywa się kompozycją)
- akceleracja dekodowania przez Altiveca, brak przez karte GFX
- do ogladania Mplayer
- Ambient ma podgląd filmów - najeżdżasz na ikonke i w trybie podlądu w ikonce wyswietla sie film (oparte o aktualnej wersji ffmpeg wrzuconej w thumbnails.library)
- jest VLC ale jakas taka srednia wersja zrobiona przez natMega (który na pewno nie jest średnio bo zrobił Scripted Amiga Emulator, po prostu jego VLC jest niedokończone)

Oprogramowanie graficzne:
- Photogenics
- ImageFX 4.5 (ma zawarte moduły PPC dla MorphOSa)
- TVPaint

Edytor wideo w Blenderze:
- kiedys uruchomilem, nic nie zrobilem, jak klikalem to cośtam się zmienialo, nie wiem czy działa dzwięk
- z innych nie korzystalem to nie wiem

Office:
- Ignition jakas wersja dziala na MorphOSie
- Działa Turbocalc
- jest w opracowaniu port nowego FinalWritera
- jest Folio

Karta graficzna
- lista kart jest na stronie morphos teamu, akurat ostatnio kupilem najlepszą aktualnie obsługiwaną to spróbuję podłączyć i zobaczę czy sama karta działa i czy hdmi działa
- nie ma na pewno hd audio


Drukarka Xerox Phaser, bodaj 3010
- ma postscript więc na 99% powinna działać z moim systemem drukowania, potrzeba tylko odpowiedniego PPD, z OS4 tez powinna działać z trybie bezpośredniego słania postscriptu na drukarkę
- skanery HP (nowe) nie są obsługiwane przez MorphOSa, wg mnie powinny być obsługiwane przez AmigaOS4 bo ostatnio pojawil sie port sterów HP dla OS4 (jak bede miec czas to zrobie port dla MorphOSa także)

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:08:56 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 16:14:17 przez michal_zukowski
[#20] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@recedent, post #1

Odpowiadam na pytania:

1. karty graficzne

karty graficzne do MOS są stare.
mace ppc Apple przestało sprzedawać w styczniu 2006
piętnaście lat temu, to i karty są sprzed około piętnastu lat
tak mają wyjście cyfrowe DVI już wtedy było
jak dla mnie wystarczają do filmów
problemem są sterowniki.
OpenGL z shaderami na MOS nie ma.
To jest problem bo za dawnych lat nie miałem okazji zająć się OpenGL 1.x
a potem weszły shadery i dzisiaj OpenGL 1.x to już jest retro.
pewno tu zaraz stefkos wrzuci to się naucz OpenGL 1.x.
Nie.
Po pierwsze po co?
Po drugie wszystkie podręczniki i kursy są teraz do OpenGL do shaderów.
Nie chodzi o to że to co se tam dłubię to jakieś wybitne jest.
Chodzi o to że to jakiś standard.
że jak są shadery to zawsze można się kogoś spytać jak to czy tamto zrobić.
że można podpatrzyć jak coś jest zrobione.
OpenGL 1.x?
Tu będzie odpowiedź zwykle, o panie ja to już dwadzieścia lat w tym nie koduje.
Sprzęt do MOS np mac mini jest mały fajny tani wszędzie można zabrać ale sprzętu do Amiga Os 4 nie zastąpi właśnie przez grafikę.

2. skanery
Wiem że ten sie narobił przy scandalu.
Ale mnie to niepotrzebne.
Ja w sobotę robiłem porządki i znalazłem na szafie pudło ze skanerem USB którego od ponad dziesięciu lat nie użyłem.
Zawsze albo foto komórką albo jak potrzebna lepsza jakość to skan na maila.

3. drukarki.
To samo od piętnastu lat może więcej nie drukowałem przez drukarkę podpiętą do mojego sprzętu.
Zawsze przed PDF.

4. program do poczty.
Z dawien dawna używam WWW.

5. ShowCase.
mnie to niepotrzebne.
Zdjęcia obrabiam ImageFX.
Jak coś jest za wolne albo się nie da to piszę sobie sam soft.
Bawi mnie to podwójnie bo jest kodowanie i obróbka grafiki.

6. Przeglądarka.
JS JIT nie ma.

Od siebie dodam jeszcze gdb.
Tak wiem MOS ma własne narzędzie.
Ale gdb to jest standard.

Podsumowując korzystam z MOS i Amiga Os 4.x.
MOS bo mm jest mały tani wszędzie można zabrać.
Amiga Os 4.x ze wględu na gdb i nowoczesne OpenGL.
[#21] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #20

Dobra rzeczowa odpowiedź
[#22] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #20

5. ShowCase.
mnie to niepotrzebne.
Zdjęcia obrabiam ImageFX.


Współczuję.
[#23] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #20

Chyba nie o takie odpowiedzi tutaj chodziło. Można np nie używać programu do poczty, ale nie przeszkadza to chyba napisać, jak dany program sobie z tym radzi (lub nie). To samo dotyczy programu do wyświetlania zdjęć - to nie jest odpowiedź z tym ImageFX, bo pytanie dotyczyło czegoś innego. Za to rozpisałeś się tam, gdzie w jakimś aspekcie przewagę ma AOS4, czyli karty graficzne ze wspomaganiem 3d. Przy okazji ja mam pytanie, bo widzę, że się orientujesz: jak ta przewaga ma się dla użytkownika danego systemu? Które programy wykorzystują możliwości tych kart graficznych i czy różnica jest zauważalna (znacząca)?
[#24] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #20

To tak odnośnie gdb:
[#25] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #20

Skoro jesteś taki fachowiec IT jak tu na forum piszesz, to co za problem zrobić coś nowoczesnego np. sterowniki do nowych kart. Ogłoś bounty i jazda. Ja też bym wiele rzeczy chciał, ale nie głoszę na forum, że się znam i umię, a ty zdaje się, że tak robisz. Udowodnij i zrób na obojętnie jaką platformę NG (AmigaOS, Aros, MorphOS).
[#26] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@luk, post #23

Nie można pisać o czymś czego się nie używa.
To byłoby nieuczciwe wobec autora programu.
[#27] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@KM_Ender, post #25

Kupiłem se sprzęt pod Amiga Os 4.x i mam sterowniki 3D do nowych kart i nowe OpenGL.
Szach i mat.
[#28] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@michal_zukowski, post #24

Czy to jest publiczna wersja gdb czy znowu kiszonka?
Czy to gdb pozwala na wyłapywanie null pointer access i analizę stosu?
[#29] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #27

Nagle zmieniłeś zdanie, nie chce mi się szukać jak plułeś jadem na NG. Poszukaj sam sobie, na które bardziej. Kupiłeś, gratuluję, masz sterowniki, gratuluję, jesteś zdrowy też się cieszę. Zrozum szczunie, że chodzi o pewną konsekwencję w tym co mówisz, a jeśli zmieniłeś zapatrywania (masz pełne prawo tylko krowa tego nie robi ponoć), warto wytłumaczyć dlaczego itd., ale to ktoś kto gra w szachy pewnie wie. Miłej zabawy i pamiętaj kierunek wschód, tam musi być jakaś cywilizacja.

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 08:45:34 przez KM_Ender
[#30] Re: MorphOS oczami użytkownika OS4 - pytania i odpowiedzi

@swinkamor12, post #20

Czy moglbys juz przestac?
Twoj drugi punkt wlasciwie rozwiazuje Twoje problemy: "Jak czegos nie mam robie to na innym urzadzeniu". Mozna to odniesc do wszystkich punktow. Dzieki czemu czy MOS czy OS4 czy nawet Atari beda dla Ciebie w sam raz.
np.
"Ja shaderow uzywam na pc (nvidia 1080 - OpenGL 4.6 ), bo OpenGL ES2.0 jest tak stary ze nikt juz tego nie uzywa".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem