[#31] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@rootspk, post #29

U mnie pokazało, że usunął maila.

Do olx zgłosiłem jako pierwsze.

Na policje zgłosiłem wczoraj ale mailowo. Dzwoniłem na komendę i tak mi zalecili. Napisałem pismo i dołączyłem wszystkie "dowody" jakie mam tj. całą korespondencję, kopie ogłoszenia oraz zdjęcia stacji. Niestety miałem tylko gościa imię, adres jaki podał i numer telefonu.

Ciekawe czy nie zleją tematu i czy się odezwą cokolwiek.

Dzięki za rady:)
[#32] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #31

Do Policji należy ustalenie a nie do ciebie.
Ustalą kto to spokojnie, trochę to potrwa ale ustalą, na pewno OLX będzie się starało w pierwszej kolejności skontaktować z użytkownikiem i ustalić kto to jest. Wielu uważa że w sieci są anonimowi , nawet ci używający sprzętu mobilnego do komunikacji z siecią... nic bardziej mylnego.

Powodzenia OK
[#33] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@rootspk, post #32

Chyba nie czytałeś komentarzy - to był osbiór osobisty.
[#34] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@rootspk, post #32

On to odbierał osobiście, a co do anonimowości w sieci to zawsze mi się chce śmiać z takich postów typu w sieci nikt nie jest anonimowy, oczywiście że jest pod warunkiem że chociaż trochę ma pod kopułą, no i nie oszukujmy się, służby w tym kraju są żenująco nieudolne w tym kierunku
[#35] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Pootas1985, post #34

zawsze mi się chce śmiać z takich postów typu w sieci nikt nie jest anonimowy, oczywiście że jest pod warunkiem że chociaż trochę ma pod kopułą
To tak w ramach ćwiczeń wpisz sobie swoją ksywkę w Google. Dobry start do budowy profilu już jest. Jakby trochę nad tym posiedzieć to być może nawet bez uprawnień, jakie mają służby, dałoby się wiele ustalić. A co do nieudolności, to niejeden się już zdziwił. Z tym, że bez złudzeń, jaki kaliber sprawy, taki zespół dochodzeniowy.
[#36] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #31

Nie bardzo widzę, co policja miałaby zrobić?
Kupiłeś przedmiot i odebrałeś go osobiście. Okazał się niesprawny, a w opisie było, że sprawny.
Z tego co wywnioskowałem, kupiłeś od prywatnej osoby, a nie firmy.

Jedyna droga to sprawa cywilna. Samo OLX tak doradza
https://pomoc.olx.pl/hc/pl/articles/211659325-Przedmiot-niezgodny-z-opisem

Sprawa nie jest też taka oczywista, bo nie będzie łatwo udowodnić, że towar był nie sprawny w momencie sprzedaży. Mowa o 30 letnim sprzęcie, także szkoda twojego czasu. Napij się kawy i może poszukaj kogoś, kto ci sprawdzi stację i oceni czy da się naprawić
[#37] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Pootas1985, post #34

Ręce opadają jak coś takiego się czyta. Po pierwsze czy twój wywód dotyczy problemu o którym wspomniał zakładający post ?... nie - to nie zaśmiecajmy tematu pierdołami. Po drugie od ponad 20 lat siedzę w branży IT i jak czytam że kroś jest anonimowy w sieci to nie wiem już co myśleć , czy ten ktoś jest w pełni władz umysłowych czy po prostu musi na siebie zwrócić uwagę ? Myślisz że chowanie się za switchami, routerami czy proxy ciebie zabezpieczy ? Nie wiesz jakie informacje zawierają pakiety ?

Nasze służby pod tym względem nie są wcale tak źle wyposażone, po drugie tutaj sprzęt czy bajery nie załatwią sprawy, wystarczy dobry sieciowiec a takich jest u nas dużo.
[#38] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@snifferman, post #36

Glupio zapytam ale odbierales u kolesia na chacie ? czy gdzie w ustalonym miejscu ?
Ciezko to nazwac oszustwem tak do konca towar otrzymales policja moze taka sprawe olac za 200 zl gdzie w sumie transakcja doszla do skutku
a ze sprzet ma 30 lat machna reka na bank....sprawca nie ustalony
ja na OLX nic nie sprzedaje a tym bardziej nie kupuje...zero gwarancji
a jak Stachu napisal - chytry polak traci dwa razy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:18:22 przez HOŁDYS
[#39] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #31

Cześć.
Jeśli znudzi Ci się walka z wiatrakami to możesz podesłać do mnie tą stację.
Miałem taką do niedawna i naprawiałem ich kilka. Sprawdzę Ci ją gratis i może uda się ją jakoś ożywić. Rzeczywiście interfejs wygląda na grzebany ale akurat interfejs to nie problem.
[#40] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Marcin74, post #39

A możesz podzielic się wiedzą i powiedzieć jak wygląda pinout tej stacji? Jest standardowy + zasilanie gdzieś niestandardowo?
[#41] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@snifferman, post #40

Jak wrócę do domu to sprawdzę w moich notatkach bo jak pierwszy raz robiłem taką stację to sobie sprawdziłem wszystkie sygnały.
[#42] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@HOŁDYS, post #38

a ze sprzet ma 30 lat machna reka na bank....sprawca nie ustalony
ja na OLX nic nie sprzedaje a tym bardziej nie kupuje...zero gwarancji
a jak Stachu napisal - chytry polak traci dwa razy


Czasem nie wierzę w to co czytam - wrzuciłem post ostrzegający użytkowników tego forum o oszustwie, a mam wrażenie, że niektórzy na siłę chcą zrobić ze mnie tego złego Wrzucając to nie oczekiwałem żadnego współczucia, wylewania swoich "mądrości" itd. Zwykłe suche ostrzeżenie.

Nie chodzi o utracone 200 zł - z głodu nie zdechnę przez to. Chodzi o fakt oszustwa, a niewątpliwie tak jest oraz o to, że stacja uwaliła port w jednej z amig. Ot tyle. Będąc zapewnianym, że coś jest sprawne w 100% mam prawo uważać, że faktycznie tak jest i nie ma znaczenia czy coś jest nowe czy ma 30 lat. Owszem, sprzęt ma prawo się popsuć choćby po 5 minutach użytkowania, ale w momencie zakupu ma być SPRAWNY!

Uważasz, że jestem chytry? Trochę nie wiesz co piszesz. Poza tym stacja wcale nie była na tle innych dostępnych na ogłoszeniach tania - zwykła średnia cena rynkowa. A że wydawała się być w dobrym stanie to się na nią skusiłem.

Odpowiadając na Twoje pytanie - odbiór był w miejscu ustalonym tj. na parkingu obok miejsca zamieszkania delikwenta. Nie było żadnej możliwości przetestowania stacji poza wyglądem zewnętrznym.

Nie łudzę się, że niebiescy się nad tym w ogóle pochylą. Uznałem jednak, że zwyczajnie należy to zgłosić.



Osobom, które chciały pomóc - serdecznie dziękuję ;) Przywracacie wiarę w ludzkość ;)

Marcin74 - fajnie jak by stacja zaczęła działać natomiast na pewno nic za darmo! :)



Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:01:17 przez Adam_Lca
[#43] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #42

Odchodząc trochę od tematu - mam w domu nieużywanego goteka (kiedyś zamówiłem a ali z myślą o atari ste i odłożyłem na kiedyś). Jeśli elektronika w stacji jest sprawna (w co wątpię) to może da się go jakoś wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:22:40 przez Adam_Lca
[#44] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #43

Goteka zaprogramuj na FlashFloppy i używaj zamiast stacji dyskietek.
Na pewno uszkodzona jest elektronika interface , a czy stacja dyskietek może być sprawna.
[#45] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Norbert, post #44

Ten interfejs, to można bez problemu naprawić. Stacja może być sprawna.
Goteka na chwilę obecną nie podłączysz, bo wyjście interfejsu nie jest standardowe. Zasilanie jest jakoś zintegrowane na jednej taśmie z sygnałami stacji.

Na obecną chwilę najrozsądniej będzie oddać stację do naprawy, a goteka przeprogramowac na Flash Floppy i podłączyć zamiast DF0:

https://github.com/keirf/FlashFloppy
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Firmware-Programming
[#46] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@snifferman, post #45

Tak. Wiem że można naprawić. Nie ma tam żadnych nietypowych rzeczy.
Tak. Zaprogramowac goteka i używać jako df0. Jako df1 w sumie też by poszło ( bezpośrednio , bez interface)
Z zasilaniem nie ma problemu bo jest ono brane z Amigi i wystarczy tylko znaleźć kabelek z 5V i masą
[#47] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Norbert, post #46

Z zasilaniem nie ma problemu bo jest ono brane z Amigi i wystarczy tylko znaleźć kabelek z 5V i masą


Jeśli masz na myśli interfejs to najpierw musisz odciąć zasilanie które idzie gdzieś na tasmie 34PIN. Jeśli zasilanie idzie na nieparzystych pinach, a w goteku z tego co pamiętam wszystkie są podłączone do masy, to zrobisz zwarcie.
BUM BUM KABUM.
Do tego ta stacja była grzebana i wtyk 23pin/24pin wchodzący z amigi na PCB może być odwrotnie podłączony. Wtedy 12V może iść w nieporządane miejsca i puścić z dymem interfejs/stację/amigę (niepotrzebne skreślić)
Autor oznajmił, że nie jest biegły w "kabelkach" więc raczej odradzam grzebanie.
[#48] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #42

Powiem tak jakbym ja jechal 100 km to bym wziol ze soba kompa i kable do tv...lub mu to zaproponiwal ze chce sprawdzic skoro 100% sprawna.
Jak zaczolby krecic ze cos tam cos tam..oszczedza czas i kase na paliwo lacznie 200 km
Ostrżzenie ze jest konto Malik na olx ...nic nikomu nie da bo logiczne ze koles sie ulotni.

Niech to bedzie przestroga dla innych - nigdy zaden olx
1
[#49] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Krashan, post #35

Akurat to to wiem, sam ludzi znajdowałem po widoku z okna, ale głównie mi chodzi właśnie o ten cały kaliber sprawy, za dużo widziałem oszustów którzy sobie żyją od lat z wałków i nikt im nic nie robi
A najczęściej i tak wpadają ułomki które się do wszystkiego przyznają od razu, stary oszust leci w zaparte i nic złego mu się nie dzieje
[#50] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@rootspk, post #37

Bardziej mi chodziło o to że nikt się czymś takim nie będzie zajmował, przecież do dzisiaj sporo spraw mniejszego kalibru jest uwalanych z powodu niewykrycia sprawcy bo ktoś sobie odpalił tora czy proxy i w uzasadnieniu umorzenia postępowania potrafią wpisać coś w stylu "sprawca niemożliwy do namierzenia bo przebywa w tajlandii" albo uwalić byle kogo żeby puścić w statystyki(gościowi przyklepali alarm bombowy bo akurat też korzystał z tego samego adresu z tora w podobnych godzinach a że był niezbyt bystry i trochę go przycisnęli to się przyznał do czegoś czego nie zrobił)
Polskimi służbami gardzę i będę gardził bo to w dyletanci
No i naprawdę odradzam kupowanie na olx to jest pchanie się w kłopoty
[#51] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Pootas1985, post #50

No więc po kilku miesiącach oczekiwania przyszła odpowiedź - cyt. „Brak znamion czynu zabronionego”. No nic tylko oszukiwać ludzi na olx…

Na szczęście kolega Marcin74 poradził sobie z tą stacją, więc nie ma tego złego… :)

Marcin74 - jeszcze raz dzięki.
1
[#52] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Adam_Lca, post #51

A nie myślałeś aby po prostu któregoś dnia zaczekać tam w okolicy i gościa przydybać? ;) Na nasze służby to bym nie liczył, takie sprawy często kończą się umorzeniem bo nikomu się nie chce kogoś takiego namierzać, "za mały kaliber sprawy" widać był ;) Dobrze, że udało się stację uratować ;)
1
[#53] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Madman, post #52

Myślałem, ale po chwili stwierdziłem, że nie warto sobie robić problemów z prawem za jakiegoś idiotę.
1
[#54] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Pootas1985, post #50

Nie umniejszałbym możliwościom Policji, ale też nie uogólniam swojego przypadku na całość.
Miałem sytuację zakupu na OLX z transakcją poza OLX (z innym sprzedającym niż MALIK). Sprzedający zwodził mnie, za każdym razem podając inny powód. Nie zdążył, żona ma nadać, jeszcze coś znalazł i dorzuci do paczki, zostawił paczkę w samochodzie, był w szpitalu, itp. Udało mi się dodzwonić do sprzedającego tylko raz, na początku. Wyraziłem swoje zaniepokojenie, a ten odparł, abym się nie niepokoił, bo nie ma powodu. Potem przestał odbierać telefony, odpisywać na sms i wiadomości.
Po 3 tygodniach zgłosiłem sprawę do OLX. OLX zablokował mu możliwość wysyłania wiadomości. Poinformowałem sprzedającego poprzez sms i wiadomość OLX. Po tygodniu nic się nie zmieniło, napisałem do OLX, zablokowali całkowicie jego konto. Poinformowałem sprzedającego, że będę zgłaszał sprawę na Policę - brak odzewu. Zgłosiłem. Wstępnie całość opisałem mailowo. Potem wezwano mnie na złożenie zeznań. O tym również poinformowałem sprzedającego i o dziwo odpisał, choć z innego numeru (rzekomo jego żony). Napisał, że niepotrzebnie zgłosiłem, bo paczka jest przygotowana i czeka na wysłanie. Faktycznie po kilku dniach dotarła (co prawda bez obiecanych dodatków w ramach zadośćuczynienia, ale zawierała to co w ogłoszeniu). Potem udałem Policję, aby zgłosić ten fakt i za jakiś czas otrzymałem polecony, że sprawę umorzono na moją prośbę.
Policja więc przyczyniła się tu pośrednio, ale udało się. Zupełnie jednak nie rozumiem sprzedającego.
[#55] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Madman, post #52

A nie myślałeś aby po prostu któregoś dnia zaczekać tam w okolicy i gościa przydybać?

Za taką pierdołę jak stacja? No chyba przesada.

Prawo działa jak działa. Za spowodowanie cię-
żkiego kalectwa samochodem dostaje się
wyrok w zawieszeniu albo żadnej kary.
Więc nie można liczyć, że potraktują taką
sprawę poważnie.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 10:47:05 przez mmarcin2741
[#56] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@mmarcin2741, post #55

Prawo jest jakie jest. Może gdyby zgłosił to jako obrazę uczuć religijnych, to by sprzedającego zaraz siłą z mieszkania wyciągnęli. Kupowanie na olx tak niestety wygląda, trzeba się liczyć z ryzykiem.
[#57] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@karolb, post #56

Może gdyby zgłosił to jako obrazę uczuć religijnych, to by sprzedającego zaraz siłą z mieszkania wyciągnęli

Rozwiń wątek, najlepiej podaj jakiś przykład bo mnie zaciekawił twój post.
[#58] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@karolb, post #56

Olx to portal do sprzedaży lokalnej. Przychodzisz osobiście po rzecz,
którą chcesz kupić i sprawdzasz na miejscu. Tyle teoria. Wiadomo,
że rzadkie przedmioty mogą być w ofercie gdzieś daleko i kusi kupić
z wysyłką i wtedy ryzyko już jest.
A czasem nie ma możliwości sprawdzenia na miejscu.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 12:21:16 przez mmarcin2741
[#59] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@mmarcin2741, post #58

No i wtedy świadome ryzyko. To oczywiste.
[#60] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Bociek78, post #57

Jeśli chcesz podyskutować na tematy polityczno-religijne, to nie tutaj. Regulamin PPA jasno tego zabrania...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem