[#61] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@kar78787878, post #54

@kar78787878
Nie umniejszałbym możliwościom Policji, ale też nie uogólniam swojego przypadku na całość.
Miałem sytuację zakupu na OLX (ciach)

Ta historia przypomina mi moją historię z jednym ze sprzedających na olx. Gość pochodził z jakiejś wioski, sprzedawał Atari 65XE za 120zł i do tego dwa magnetofony XC12 w stanie nieznanym. Co chwilę na moje pytania odpowiadał "muszę wycenić paczkę", "muszę przygotować paczkę", "jutro postaram się wysłać" (mimo iż oferowałem się, że jestem gotów sam zamówić kuriera do niego tylko niech mi poda adres i dane o nim i wymiary paczki i wagę. W końcu mi napisał, że "przepraszam ale wczoraj żona sprzedała koleżance" Napisałem mu, że większej ściemy to w życiu nie słyszałem, już się nie odezwał, ogłoszenie zniknęło. Podejrzewam, że raczej znalazł się ktoś kto mu zaoferował więcej kasy, bywa.

@mmarcin2741
Za taką pierdołę jak stacja? No chyba przesada.

Stacja może i jest pierdołą ale nie 200zł. Nie wiem jak Ty ale ja już z oszustwami miałem do czynienia i zgłaszalem je na policję i wiem jak to działa. Raz mi policjant z PG powiedział "proszę pana, nieważne czy pana oszukano na 100tys., na stówę czy złotówkę, oszustwo to oszustwo i ma pan prawo ścigać oszusta zgłaszając oszustwo". Inna sprawa, że często postraszenie policją działa na potencjalnego oszusta ale zwykle tylko na takiego "nierecedywistę" ;)
[#62] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Madman, post #61

Raz mi policjant z PG powiedział "proszę pana, nieważne czy pana oszukano na 100tys., na stówę czy złotówkę, oszustwo to oszustwo i ma pan prawo ścigać oszusta zgłaszając oszustwo".

Oczywiście, że tak. Odpuszczanie takich sytuacji, to tylko pobłażanie złodziejom.
[#63] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@kar78787878, post #62

Może wypowiem się tak. Kiedyś chciałem kupić żonie torebkę i wszystko było ok do zapłaty na Allegro.
Ani torebki ani kasy. I już się pogodziłem z sytuacją. I któreś dnia dzwoni do mnie policja czy kupowałem ostatnio coś na Allegro i czy nie zostałem oszukany i przypomniała mi się właśnie ta sytuacja z torebką. I okazało się że pani oszukała ludzi na 350tyś. Więc jak moja torebko kosztowała te 120 zł to ile osób musiała ona oszukać ? I dorwali ją dostała tylko 2 lata odsiadki i jakąś tam karę pieniężną ale ja kasy nie odzyskałem. Tylko byłem wzywany 2 razy na komisariat. Jaki morał z tego. Tracisz kasę swój cenny czas i tak zostałeś wydymany.
[#64] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@RoniWorlds, post #63

przecież allegro zwraca kase jak sprzedający coś odwali
[#65] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@michal_zukowski, post #64

Teraz może tak, ale kiedyś nie zwracał.
[#66] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@RoniWorlds, post #63

Kiedyś chciałem kupić żonie torebkę i wszystko było ok do zapłaty na Allegro.

Że tak spytam... a byłeś na komisariacie w charakterze świadka czy również poszkodowanego i czy zgłosiłeś oszustwo...?
[#67] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@Madman, post #66

Policjant winien zapytać "czy czuje się Pan jako pokrzywdzony, czy chce Pan ścigać sprawcę ?" - wówczas dołączysz do grona pokrzywdzonych, a nie będziesz zwykłym świadkiem.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 20:33:00 przez Hubez
[#68] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@RoniWorlds, post #63

Kasa a areszt to 2 zupełnie osobne sprawy.
A złożyłeś sprawę celem odzyskania kasy?
Jak nie, to nie ma co narzekać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi.
Z drugiej strony złożenie sprawy też nie gwarantuje odzyskania kasy. Ja wydałem na prawnika, załatwiliśmy wyrok i komornika, ale komornik nie ma z czego odzyskać, bo... wiecej osób jest w komorniczej kolejce a kobieta zwiała z Polski i wciąż nie mogą jej złapać i czekam na decyzje prokuratury o zgodę dla Policji o włączeniu mnie do śledztwa jako poszkodowanego, a już turla sie to 3 lata chyba.
[#69] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@orila, post #68

Polskie sadownictwo zawalone jest pierdulkowatymi sprawami czlowiek czasem zapomina o co chodzilo po 3 latach.
Ale nie reagowanie to zgadzanie sie na oszustwa
1
[#70] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@HOŁDYS, post #69

Polskie sadownictwo zawalone jest pierdulkowatymi sprawami


W sensie:



2
[#71] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@recedent, post #70

Dokladnie chodzi o sprawe sadowa z Apple
[#72] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX
[#73] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@kar78787878, post #62

Zakup od osoby fizycznej + używany przedmiot = ryzyk fizyk, żadnej gwarancji ani rekojmi nie ma.

Jeśli już ktoś bardzo potrzebuje dokonywać takich zakupów to tylko sprawdzając dokładnie co się kupuje, natomiast zakup przez wysyłkę to już totalna loteria. Sprzedający zawsze może powiedzieć, ze uszkodził się przedmiot w transporcie za co on de facto nie odpowiada , a cale ryzyko za takie ewentualne zdarzenie tak naprawdę spada na kupującego. Mialem taki kejs, gdy sprzedałem PC - sprzedałem sprawnego w 100% PC, kupujący uparł się na przesyłkę. Wysłałem - po czym wrócił, ze nie działa. Próbował mnie tam starszych policja i sądami ale tak się złożyło, ze mam prawnika w rodzinie i generalnie już wiem, ze zakupy od osoby fizycznej + używany przedmiot to proszenie się o kłopoty.
[#74] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@umbro, post #73

Swego czasu miałem przeprowadzkę, remont,
nagła potrzeba funduszy. Sprzedawałem
sporo na allegro.
Wiekszość kupujących nie interesowała się,
w jaki sposób będzie zabezpieczona przesyłka.

Przykład: przedmiot za około 150zł, listem
bąbelkowym wyliczyłem 10zł, paczka w ka-
rtonie 14zł. Czy naprawdę nie warto dodać
4zł i mieć pewność, że przedmiot przyjdzie
w całości?
Większość nabywców wybierała oczywiście
list...a rzadkie gry w folii na Dreamcasta
na drzewach nie rosły.

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 20:02:51 przez mmarcin2741
[#75] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@umbro, post #73

To akurat nie do końca prawda. Niezależnie od tego, czy sprzedawcą jest przedsiębiorca, czy osoba prywatna, co do zasady ponosi on odpowiedzialność za sprzedaną rzecz także po zawarciu umowy i wydaniu rzeczy. Chodzi tutaj o odpowiedzialność za nieprawidłowe wykonanie umowy. Dotyczy to rzeczy fabrycznie nowych, jak i używanych. Trzeba dokładnie czytać warunki umowy (np. opis na allegro) - jeśli będzie, że "gwarancja" rozruchowa lub brak rękojmi/gwarancji - to przystępując do zawarcia umowy niejako godzimy się na to, że rękojmia zostanie wyłączona.



Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 20:10:56 przez charliefrown
2
[#76] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@charliefrown, post #75

No nie wiem. kupujesz od kogoś coś, bez żadnej umowy, po prostu
gotówka z ręki do ręki.
Chyba, że chodzi o umowę ustną?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 20:13:02 przez mmarcin2741
[#77] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@mmarcin2741, post #76

a jakie to ma znaczenie? Fakt zawarcia umowy może zostać uprawdopodobniony innymi środkami dowodowymi w razie braku umowy pisemnej (korespondencja mailowa, SMS sprzed transakcji, zeznania świadków).
1
[#78] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@charliefrown, post #75

Powtórzę jeszcze raz, odpowiedzialność za przesyłkę w sytuacji, gdy kupujesz od osoby fizycznej przechodzi na kupującego. Co innego gdy kupujesz od przedsiębiorcy.
Dlatego warto przed takim zakupem,jesli już się ktoś zdecyduje to wyraźnie zaznaczyć, ze chcesz aby przedmiot wysłany był z odpowiednim ubezpieczeniem. Wówczas sprzedający może pociągnąć do odpowiedzialności przewoźnika lub upoważnić do tego kupującego.





Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 20:46:57 przez umbro
[#79] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@recedent, post #70

Ty się śmiej.
Parę dni po wpisaniu/zmianie wpisu swojej firmy w KRS na bank dostaniesz fakturę od Krajowego Rejestru Sadowego. Podkreślam sAdowego.
Skromnie płatną ze 300 zł, grafiką imitującą pisma KRS (kształt pieczęci etc), drobnym druczkiem, że rejestr jest nieobowiązkowy.
Krajowy Rejestr Sadowy istnieje, działa, jest legalną firmą. Ba nawet prowadzi rejestr za który płacisz, także jest czysty. Nie da się udowodnić oszustwa.
Ile firm z rozpędu płaci takie faktury? Sporo, skoro interes się kręci.

Wracając do tematu.
Takie zakupy zawsze są ryzykiem dla obu stron. Uczciwy sprzedający tak samo często pada ofiarą różnego rodzaju typków, którzy uszkodzą przypadkiem, uszkodzą celowo, podmienią części, podmienią całość etc i odsyłają jako niemacane/niedziałające.
Dyskusja wtedy wygląda dokładnie tak samo tylko w drugą stronę.
2
[#80] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@umbro, post #78

w tej chwili piszesz już o odpowiedzialności za zaginioną przesyłkę i tu zgadzam się. Jeśli zakup nastąpi od osoby prywatnej lub obie strony transakcji występują jako przedsiębiorcy, wydanie towaru przez sprzedającego następuje z chwilą przekazania przesyłki do przewoźnika. Oznacza to, że odpowiedzialność za przesyłkę w momencie przekazania przewoźnikowi przechodzi na kupującego.

Jednak nieprawdą jest, że w przypadku zakupu od osoby fizycznej nie obowiązuje rękojmia i to nawet w przypadku używanej rzeczy, jeśli nie została w sposób wyraźny wyłączona (opis w aukcji "nie daję gwarancji" lub równoważny).
[#81] Re: Uwaga na sprzedającego - MALIK na OLX

@charliefrown, post #80

Tu z doswiadczenia swojego bo troche orginalow wystawilem na allegro...opis aukcji nie moze zawierac "nie daję gwarancji" nie przyjmuje zwrotow. Automat to wychwyca podrkesla i nie przepuszcza wystawienia.
Mialem sytuacje gdy typek po zakupie Cannon Fodder odezwal sie po 10 mc ze mu dyskietka przestala dzialac i zada zwrotu pieniedzy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem