kategorie: ANSI C, C++
[#1] Co wybrać C czy C++
Który język programowania wybrać C czy C++ który lepszy do pisania programów na klasyczne amigi.

Nigdy wcześniej nie miałem styczności z programowaniem wiec zastanawiałem się nad jakimś innym językiem amos,asembler ale parę osób w innym temacie odradziło mi to wiec wybór pada na C/C++ tylko który wybrać? Jestem przed zakupem amigi obecnie korzystam z emulatora ale za niedługi czas do się zmieni (i tu też mały dylemat która ami 600/1200) więc nie chce tracić czasu.

Pobrałem kompilator AmiDevC++ , jakiś video kurs programowania w c++, Książkę Symfonia C++ po krótkim przejrzeniu tych materiałów myślę że nie będzie aż tak ciężko z załapaniem tego języka tym bardziej ze Symfonia C++ jest pisana zrozumiałym językiem bynajmniej dla mnie. Jak widać do C++ mam wystarczający materiał do rozpoczęcia przygody z programowaniem tylko czy wybór C++ będzie dobrym wyborem?
[#2] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Lepiej wybrac C, jak nie miales stycznosci. Slynna ksiazka Jezyk ANSI C wszystko co podstawowe wyjasni. Z kompilatorow polecam vbcc (wolno kompiluje, ale dobry kod), legendarny sas/c 6.5 (dobry kompilator i debugger, chyba najlepszy na poczatek), gcc 2.95.3 (najlepszy gcc do 68k).

Przyda sie jakis edytor np: CED.

ps. z innych jezykow, to chyba tylko E i ktorys Basic, moze Oberon.

[#3] Re: Co wybrać C czy C++

@1989, post #2

moze Oberon
wstawianie losowych nazw języków programowania w zdania nie uczyni Cię mądrzejszym

[#4] Re: Co wybrać C czy C++

@rzookol, post #3

to bylo postscriptum

[#5] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Nauka C++ dopóki nie znasz C zwyczajnie nie ma sensu (wg. mnie). Wynika to z faktu, że C++ jest "rozszerzeniem" języka C o paradygmat programowania obiektowego.

Interesujące publikacje do nauki C były niedawno omawiane w tym wątku:
http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=12&t=4034

@1989

Kompilator vbcc wolno kompiluje?
Kompilacja diskimage2hfe z vbcc:
real    0m2.360s
user    0m1.277s
sys     0m0.814s

z gcc:
real    0m3.296s
user    0m1.438s
sys     0m0.922s


[#6] Re: Co wybrać C czy C++

@1989, post #2

Postanowiłem że wybór padnie na C/C++ tylko który? inne języki sobie daruje..
[#7] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #6

sciagnij geekgadgets, tam masz gcc i g++

[#8] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #6

Jeszcze jedno, na PPA w dziale szkółki jest kurs języka C dla początkujących ;).

[#9] Re: Co wybrać C czy C++

@strim, post #5

Kompilator vbcc wolno kompiluje?


mialem na mysli w odniesieniu do sasc, ale moze masz racje, nie wzialem pod uwage prekompilowanych bibliotek sc.

[#10] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Jeśli chcesz programować na szerokopojęte systemy amigoidalne, to zdecydowanie C. C++ niezbyt dobrze się wpisuje w amigowość z pomysłami takimi jak wyjątki oraz ogólnie pojęte zarządzanie pamięcią.
[#11] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

w twoim przypadku Amos Profesional.... OK

[#12] Re: Co wybrać C czy C++

@HOŁDYS, post #11

jak w GFA Basic stworzono Another World, to w Amosie mozna wszystko OK

[#13] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

"Nigdy wcześniej nie miałem styczności z programowaniem wiec zastanawiałem się nad jakimś innym językiem amos,asembler ale parę osób w innym temacie odradziło mi to wiec wybór pada na C/C++"

Zapomniales zapytac te pare osob ile lat uczyly sie tego C/C++.
Jak juz bedziesz pytal o to, to zapytaj rowniez czy maja na koncie jakis wiekszy program w C/C++... a jesli tak to jaki? bo cprint "Hello World" nie zalicza sie do duzych osiagniec.
[#14] Re: Co wybrać C czy C++

@selur, post #13

zawsze moze zostac programista PHP :DDDDDDDDDDDDDDDDD

[#15] Re: Co wybrać C czy C++

@HOŁDYS, post #14

Gdyby nie pewien programista php, to nie mogłbyś się tutaj wypowiadać.
[#16] Re: Co wybrać C czy C++

@selur, post #13

Pytanie, czy ktoś chce się uczyć czegoś, co zadziała tylko na klasyku i emulatorze, czy też chce pisać aplikacje systemowe. Do śmiesznych eksperymentów AMOS czy E może i się nadać, ale do poważniejszych rzeczy tylko C/C++. Nawet jeśli próg wejścia jest w przypadku C i API AmigaOS nieco wyższy, to znajomość C/C++ to zawód. Znajomość AMOSa to co najwyżej ciekawostka.
[#17] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Zdecydowanie C. Sam jestem teraz na etapie nauki od podstaw programowania w tym języku i niestety po wcześniejszych doświadczeniach z Pascalem mam problemy z ogarnięciem tematu, wszystkiemu winne złe nawyki :/
Korzystam z Borland Turbo C v2.01 pod MS-DOS, na amige pisać póki co nie zamierzam, ale sądzę że gdyby naszła mnie ochota dużych różnic w kodzie nie będzie.

[#18] Re: Co wybrać C czy C++

@binmoder, post #17

gdyby naszła mnie ochota dużych różnic w kodzie nie będzie

W samym języku programowania nie, ale w API będą ogromne.

Borland Turbo C v2.01 pod MS-DOS

ukryty

[#19] Re: Co wybrać C czy C++

@binmoder, post #17

Kiepski pomysł uczyć się na kompilatorze, który nie wspiera nowszych wariantów C. Złe nawyki mogą długo zostać. Lepiej przesiądź się na GCC4.



Ostatnia modyfikacja: 13.05.2011 15:16:33
[#20] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Zaczynaj od C. Polecam książkę "Język ANSI C" Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie. Świetnie napisana, prosta, obejmuje cały C (jeden z autorów to twórca języka C).
Jest to język na którym będziesz mógł pisać praktycznie na każdy system, do tego wcale nie jest trudny. Mi dużo więcej czasu zajęło pozbycie się złych nawyków z Basica, na pewno nie zaczynaj od Amosa.
[#21] Re: Co wybrać C czy C++

@wali7, post #20

na pewno nie zaczynaj od Amosa


znowu sie zaczyna, wyklna przeklna Amosa :)

[#22] Re: Co wybrać C czy C++

@wali7, post #20

Amos odpada za mało materiałów do nauki,wybór padnie chyba na C
[#23] Re: Co wybrać C czy C++

@Jacek Piszczek, post #19

Gcc mam w Debianie (najnowsze z backports lennego), Turbo C pod dos
katuje bo nic nowszego nie chce mi sie szukać, zresztą potrzebne mi jest tylko do obsługi portów szeregowych w moim warsztatowym 486 (proste terminale itd, a w C ponoć łatwiej to napisać niż w pascalu.

Co do Podręcznika to oczywiście ANSI C, w późniejszym czasie mam zamiar ogarnąć Symfonię i co w ręce wpadnie...

[#24] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

W sumie jedyna rada, ktora zawsze sie sprawdza

"nie sluchaj nikogo z PPA, podazaj za glosem serca, niechaj szmoc bedzie z toba" ;)
[#25] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #22

Pomyśl o E dokumentacji jest dużo. Istnieje rozwijana obecnie wersja kompilatora dla 68k/OS4/MOS nazywa się ECX.

[#26] Re: Co wybrać C czy C++

@1989, post #21

Jak 1989 to musi być inna opinia ;)

Nie o to chodzi że AMOS zły, w rzeczywistości to bardzo fajny Basic, też się nim troche bawiłem. Jak dla mnie sam jego problem to kiepska integracja z systemem (trzeba trochę sie podpierać protezami) i wynikające z tego problemy z Amosowymi produkcjami na bardziej wypasionych Amigach (czy postamigach), a przede wszystkim złe nawyki programistyczne które narzuca uzywanie Basica, zwłaszcza gdy ktoś od niego zaczyna naukę programowania.

C to jednak standard, a pozatym bardzo uniwersalne podejście do programowania. Człowiek zaczynający w C bez problemów odnajdzie się w wielu innych językach (no, trzeba tylko wykonać pewien wysiłek myslowy aby sobie poradzić z obiektowościa przy przejściu na np. C++ ). Nie wiem dlaczego uchodzi za trudny... taki Basic w małym Atari, a zwłaszcza Commodore wymagały podobnie wiele wiedzy aby coś zrobić w zakresie grafiki/muzyki (pod pojęciem grafika i muzyka rozumiem trochę więcej niż SOUND 0,100,15,15; Plot 0,0; Drawto 100, 100 pod Atari Basic :) ).
Zwłaszcza że jak piszesz w C pod AmigaOS to bardzo wiele robią za ciebie biblioteki systemowe (w Amosie da się, ale nie jest to zbyt naturalnie zaimplementowane w nim). To naprawdę jest bardzo fajne.



Ostatnia modyfikacja: 13.05.2011 18:35:58
[#27] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Na sam początek początków przygody z C proponuję 3-tomowe wydanie Symfonii C++ i przeczytanie tylko pierwszego tomu (z pominięciem ostatniego rozdziału - przeładowania operatorów). To w zasadzie wprowadzenie do C, tyle że zamiast printf() i scanf() używa się cin i cout. Zmieniasz inkludy oraz to co wspomniałem przed chwilą i masz naprawdę przystępny wstęp do programowania w C. Ale to tylko wtedy jeśli "Język ANSI C" okazałby się zbyt trudny na początek.
[#28] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Moze i ja swoje 3 grosze napisze. Ucz sie C, potem c++ i nie pisz w amidevcpp tylko w code::blocks, o wiele lepsze ide. Naucz sie wpierw jezyka i funkcji ze standardowych bibliotek, kompiluj pod winde i tam uruchamiaj. Szybciej i bezstresowo nauczysz sie pod winda niz pod amiga ktorej os mozna w latwy sposob wyslac w kosmos.
Dopiero jak nauczysz sie jezyka C, zacznij kompilowac sobie pod amidevcpp i pisac/uczyc sie amigowego API. W miedzyczasie mozesz sie uczyc C++.
Ksiazki podano ci chyba najlepsze, "Język ANSI C : Kernighan Brian W., Ritchie Dennis" najlepsza i dosyc prosta do zrozumienia.
Nie babraj sie w zadne syfy typu amos, szkoda czasu na to badziewie z epoki amigi lupanej.

Gdy juz zaczniesz sie sie uczyc api amigi i bedziesz chcial tworzyc elementy UI poczytaj sobie na temat Magic User Interface, pakietu amigowych bibliotek ulatwiajacych pisanie aplikacji okienkowych w sposob obiektowy.

Powodzenia :)

btw. wejdz na kanal #ppa, jest tam duzo osob piszacych dla amigi.

PS.
Amiga klasyczna z cpu < 68040 jest wolna przy kompilowaniu, szczegolnie wiekszych projektow, no ale na poczatek od biedy moze byc.



Ostatnia modyfikacja: 13.05.2011 20:16:32
[#29] Re: Co wybrać C czy C++

@wali7, post #26

Nie o to chodzi że AMOS zły, w rzeczywistości to bardzo fajny Basic, też się nim troche bawiłem. Jak dla mnie sam jego problem to kiepska integracja


Jak ktos dopiero uczy sie programowania to jezyk jest kwestia drugorzedna. Zamiast tracic czas na czytanie opaslych tomisk o C++, o jezyku, o systemach etc. lepiej przeczytac paredziesiat stronicowy opis jezyka Basic i poprogramowac sobie cos... ogolne zasady sa niezmienne. Nie twierdze, ze jezyk ANSI C jest trudny, czy nie warto poznac, ale dla kogos kto nie programowal i nie wie czego chce, latwiejszy bedzie Basic (AMOS czy PureBasic,..). A potem przyjdzie samo... lub nie, bo to programowanie samo w sobie musi krecic, zeby sie chcialo :)

[#30] Re: Co wybrać C czy C++

@Cov@x3D, post #1

Jakiś czas temu zadawałem sobie te same pytania co Ty. Dziś dłubię sobie w C, kompilator jakiego używam na Amidze to Vbcc, edytor to GoldEd. Tu masz trochę informacji:
http://www.ppa.pl/artykul-Kurs.jezyka.C.czesc.1-2_16_279.html
Używam też AmiDevCpp na PC:
http://amidevcpp.amiga-world.de/download.php?HR_LANG=deutsch
Książki z jakie studiuję to przede wszystkim "Język ANSI C" Kernighana i Ritchiego, choć zaczynałem od jakiegoś w miarę nowego podręcznika do C++ i wydaję mi się, że to dobra droga bo "Język ANSI C" pobieżnie traktuje podstawy, o czym zresztą wspominają sami autorzy. Do tego czytam "Learning C - Programing Graphics on the Amiga and Atari ST" Sugiyamy i Metcalfa i "Inside Amiga Graphics" Leemona.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem