kategoria: Blitz
[#31] Re: 2D Platformer Engine

@Koyot1222, post #30

A wg mnie to glowny bohater (czyli robocik) jest najslabszym ogniwem w calej tej produkcji. Jest po prostu bezplciowy i uwazam ze graczowi ciezko identyfikowac sie z tym czyms. Boh aterem z regulypowinna byc jakas istota z ktora mozna sie zwiazac aby przezywac razem z nia przygody... musi miec to cos, a obecny robocik niestety tego nie ma. Wiem ze to wciaz etap walki z silnikiem gry i wiele jeszcze ulegnie zmianie, niemniej sugeruje w czym wg mnie tkwi problem na chwile obecna. Oczywiscie z robocikiem gra moze byc dobra... ale dlaczego nie moglaby byc jeszcze lepsza?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 08:51:10 przez Axi0maT
[#32] Re: 2D Platformer Engine

@Axi0maT, post #31

@all
panowie, cieszy mnie, że wywiązuje się dyskusja. o to mi chodziło, aby wciągnąć was trochę w to jak gra ma wyglądać.

Robocik będzie zmieniany na...
nie ukrywam że inspiracją są dla mnie moje ulubione gry: Turrican, Metroid, MegaMan (a jakże)i inne tego typu. Mój silnik nie jest aż tak zaawansowany aby zrobić kolejnego Turricana, ale może klon Mega Mana ;) - kto wie?

Natomiast za silnik wziąłem się po pewnej dyskusji na EAB. Zadałem sobie pytanie czy umiał bym napisać coś takiego jak moja gra na C64 - Eternal. Tam teoretycznie też chodzi się robotem ;)
Naprawdę niebawem powiem więcej o planach mojej gry. Kilka ustaleń w toku.
W międzyczasie tutaj możemy sobie pogadać o projekcie. Wysłucham wszystkie uwagi.
[#33] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #32

Robot też może być ciekawą sympatyczną postacią, wszystko zależy od "designu" i tego jaka będzie wizja autora :) Dave z Virocop'a był bardzo fajny.
[#34] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #32

Jakiś "badass" z gunem byłby spoko :) Gdyby miałby to być jakiś Tturricanopodobny twór
[#35] Re: 2D Platformer Engine

@Gżegżółka, post #33

Wall-e też był sympatycznym robotem. Ale to z bajki akurat.
[#36] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #32

Obserwuję już jakiś czas ten wątek, i muszę przyznać że jestem pod wrażeniem jak szybko powstaje projekt. Na dodatek pod AGA, która staje się "coraz bardziej dostępna", a brakuje gier pod AGA. Grafika, pomimo że "tymczasowa" to już wygląda dobrze... za wyjątkiem wspomnianego robota. Dlatego pomysł z podmianą na "bardziej humanoidalnego" jest według mnie jak najbardziej dobrym pomysłem.

Od siebie dodam że pomysł z ograniczoną amunicją jest ok, ale fajnie by było jakby były różne bronie/amunicja. Pozatym "just in case" warto by mieć jakiś nielimitowany "biedny" atak.

Co do MegaMan... uważaj na CapCom
A tak na serio, to trzymam kciuki. OK

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 16:57:47 przez Solo Kazuki
[#37] Re: 2D Platformer Engine

@Koyot1222, post #34

@koyot
dobre, dobre
moje chyba bardzo nie odbiega za daleko od twojego, ale od początku chciałem iść w tym kierunku. Wiesz... taka mieszanka Marvina (z Autostopu), Robotboy'a (z kreskówki),
cała gra w ogóle maży mi się w takich kreskówkowych klimatach, taki Chuck Rock 2 (junior) ale w scenerii S/F.
wiem, wiem rozmażyłem się


Co Ty (Wy) na to? powiedzmy że to jest wersja cały czas WIP.
IMO animowanie tego powinno być dość proste co też jest jednym z moich założeń przy tworzeniu spritów.

@Solo Kazuki
Wież mi to że to teraz tak szybko idzie to było 2-3 lat przygotowań (np zakodowałem lamerskie demo w ASMie aby lepiej zrozumieć hardware Amigi). Na BB się przesiadłem bo dawał sporo swobody ale pozwala być blisko sprzętu. No i pisze się szybko (choć nie ma cross-developmentu)
Tak jak pisałem na innym wątku - BB jest dość blisko hardwareu ale ten hardware trzeba rozumieć. Sam ASM też się przydaje. Hardware Reference Manual też się przydaje.

Różne bronie też rozważam ale za chwilę zacznę odnotowywać ograniczenia prędkości samego języka i to w sumie będzie od tego zależało jak dużo różnych featerów dodam do gry.
Przykład? np w Castlevanii na SNESie jest falowanie tło (albo mgła) które dało by się robić nawet na OCS/ECS ale w polączeniu z BB i już dość skomplikowanym kodem mogło by to spowodować znaczne spowolnienie - choć jeszcze raz - to jest możliwe na Amidze.

Na razie gra chodzi 50FPS i nie powiem, ale chciałbym aby tak zostało. Jest trudno, ale może będę musiał zrezygnować z pewnym ficzerów aby to nadal chodziło 50 FPS... zobaczymy.

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 15:52:27 przez retronav
[#38] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #37

nie jest źle - tym bardziej że widać zaawansowanie projektu
Trzymam kciuki wszystkimi kończynami :-] OK
[#39] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #37

Bardzo fajny projekt! OK Taki inny.

Nie byłbym sobą, gdybym nie wsadził swoich 2 groszy
[#40] Re: 2D Platformer Engine

@Koyot1222, post #39

Chyba nie widze co zmieniles oprócz wycięcia tego drugiego łysego...
[#41] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #40

Tylko przy czuprynce stykającej się z głową, malutkie zmiany.
[#42] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #37

Już miałem napisać, że w BB/AB można wprowadzać wstawki ASM, ale pomyliło mi się z AmigaE. Szkoda, że to nie w tym języku dawałby jeszcze większe możliwości, a skoro znasz ASM powinno być dla Ciebie też łatwo. (no i wtedy mgła itd.)
[#43] Re: 2D Platformer Engine

@KM, post #42

No właśnie dobrze myślałeś.
Właśnie dla tego wybrałem BB bo pozwala w dowolnym momencie zacząć pisać w ASM tak jak by to był elementy basica.
Jak chcesz przekazać zmienne do rejestrów robisz PutReg albo GetReg i lecisz w ASMie.

Poza tym, co wg mnie nawet ważniejsze, pozwala dość łatwo i swobodnie kontrolować CopperListę czy docierać do adresów BitPlanów. To te ficzery pozwalają na te mgły czy inne zabawy z Copperem. To, że tutaj się nie wyrobię może wynikać nie z tego że ciężko się do tego dobrać tylko dla tego że gra robi w w międzyczasie dużo innych rzeczy.
Na razie procedurki piszę w BB ale jak będę miał etap feature-complete to zacznę optymalizację do ASMa niektórych procedur. Wtedy zobaczymy...

@Koyot
Nawet fajna wstawka. ;) Hipek pewnie będzie lekko ewoluował, ale to chyba zostawię. Tzn O ile zdecyduję że ta ognista czupryna pozostaje - bo tutaj nie mam 100% pewności.
[#44] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #37

ma klimat - podoba się ;)
[#45] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #43

Ognista czupryna zdecydowanie wygrywa :)

Właśnie wpadł mi do głowy pomysł (rypnięty z Kirby) że mogłaby się zmieniać w zależności od tego, jakiej broni używa aktualnie ;)
[#46] Re: 2D Platformer Engine

@AceMan, post #45

I gdyby postać mogła na danym poziomie używać turbo (szybciej biegać) to czupryna/płomień stają się większe
[#47] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #43

Można czerpać garściami pomysły z Ruff n Tumble , ba nawet wersje we flashu sie pojawiła


[#48] Re: 2D Platformer Engine

@AceMan, post #45

@Aceman
Dzięki. Przyznam że takich pomysłów powiem rodzi się co chwilę cała masa. Sam jak siedzę i knuję to co chwile coś do głowy wpada, ale...
1. trzeba się ograniczyć do tego co będzie się dało zrobić technicznie
2. i w rozsądnym czasie.

nie chcę pisać gry przez kolejne X lat ;)
[#49] Re: 2D Platformer Engine

@AmigaPL, post #47

Prawdziwa retro zagrywka z tym Ruffem... Adobe zapowiedzialo koniec wsparcia dla Flasha, ktory zdechnie lada moment smiercia naturalna a oni robia gre pod Flasha :D :D :D To sie nazywa ironia pelna geba...

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 17:32:35 przez Axi0maT
[#50] Re: 2D Platformer Engine

@Axi0maT, post #49

Kolejny mały update. Więcej newsów na moim blogu i na YT
http://retronavigator.com/post/164449155103/another-wip-version-of-my-amiga-aga-2d-platformer
teraz będzie dłuższa przerwa bo muszę popracować nad designem właściwej gry. To oznacza że to jest ostatni film z serii 2D Engine a kolejny będzie prezentował konkretną grę.
W międzyczasie zapraszam na blog coś tam od czasu w do czasu wrzucę, ale też mocno będę przerabiał stronę przed samymi ogłoszeniami więc pojawi się tam co nieco wcześniej nim tutaj wstawię.

Adminów/Moderatorów będę prosił (we właściwym momencie) o zmianę tytułu wątku - jeśli to możliwe, ale to jeszcze chwila...
[#51] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #50

Fajnie widzieć postępy, ale mam nadzieję, że oprócz gierki również w Amiga Demo Compo zobaczymy na Load Error coś Twojego, bo - jak mówią zakulisowe plotki - kompo to szykuje się smakowicie
[#52] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #50

ta gra wygląda coraz ładniej :)
[#53] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #50

ta gra wygląda coraz ładniej :)
[#54] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #50

Faktycznie silnik zdaje sie byc kompletny... Pozostaje teraz czekac na gre. Trzymam kciuki zeby wyszlo z tego cos konkretnego :)
[#55] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #50

W sumie, o grafice napisałem wcześniej, ładnie i różnorodnie. Z mechaniki, to masz praktycznie wszystko żeby zrobić dobrego platformera. Bardzo fajny paralaks dający głębię. Może przydało by się do pełni szczęścia animowane rzeczy do zbierania, ale to nie musi. Całość robi bardzo dobre wrażenie.
[#56] Re: 2D Platformer Engine

@Koyot1222, post #55

@Slay
Stay Tuned. prace trwają ... bardzo intensywnie ;)

@All
Dzięki za dobre słowa. to na serio motywuje do pracy. planowana przerwa w update'ach wynika nie z tego że mi się nie chce ale z tego że:
a. RW i RKLE wkrótce ;)
b. teraz trzeba trochę pomyśleć nad designem bo będą to kluczowe dla dalszej produkcji decyzje.
stąd następny update za jakiś czas.

@Koyot
To co widać z grafiki to jest World 1.
Ujawnię trochę i napiszę że World'ów chcę aby było .... kilka ;)
Animowane rzeczy cały czas powstają. za chwilę będę robił pierwsze miary ile pamięci zostaje po załadowaniu levela do pamięci. Wtedy się okaże ile animacji więcej może być. Co prawda jest 2Mb Chipu (to całkiem sporo) ale dość łatwo się rozpędzić i go zająć. To co proste było do zrobienia to już zrobiłem. Teraz zaczną się schody, a ostatnie 20% zajmie mi 80% czasu trwania projektu. Taka prawda.
[#57] Re: 2D Platformer Engine

@Axi0maT, post #54

Rzeczywiście engine prezentuje się doskonale OK
[#58] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #56

Tak się nieśmiało zapytam: Czy dalej gra jest tworzona, czy projekt jest zamrożony?
[#59] Re: 2D Platformer Engine

@Solo Kazuki, post #58

miło że pytasz...
sam engine na razie zamrożony nie rozwinął się dalej. tym bardziej grafiki nie dotykałem przez prawie rok. Inne działania retro pochłonęły mnie w tym roku. Tak to jest jak się ma kilka platform i zainteresowań retro a chciało by się robić coś dla/na każdej z nich. W tym roku było X czyli więcej aktywności na C64.
ale...
to jest zamrożony projekt - tak jak piszesz ale nie dokumentnie zatrzymany.
Wrócę do tego na 100%, ale w momencie jak będę miał pomysł na samą grywalność. chcę aby to było coś więcej niż tylko klon Mario albo Gianny Sisters.

Zdradzę, że równolegle powstał na bazie tego mini mechanizm (nie chcę pisać silnik) dla gierek typu Zelda czy nie przymierzając Chaos engine - czyli widok top-down.
Chodzi mi po głowie idea połączenia obu mechanik w jednej grze. coś tam się kołacze po głowie, ale do kodowania całości siądą jak będę przekonany, że mam pomysł na grywalność.

Może też być tak że wcześniej pojawi się inny projekt dużo prostszej gry tylko po to aby przećwiczyć cały proces tworzenia gry zanim siądę do jakiejś większej platformówki.

Z zaciekawieniem śledziłem wątki i dyskusje o tworzeniu gier jakie się tu ostatnio przewinęły.
Sporo mam po tym doświadczeniu przemyśleń ;)
[#60] Re: 2D Platformer Engine

@retronav, post #59

Gry nie powinno sie robic w pojedynke tylko zespolow w jakims team-ie, a pozatym to tu jest sporo zeczy do zrobienia poprawienia w tej grze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem