[#1] Gra wzorowana na D&D.
Taki pomysł zaświtał mi w głowie. Moglibyśmy wspólnymi siłami stworzyć grę w świecie, który sami byśmy wykreowali. Dla przykładu, ktoś stworzyłby mapę krainy: lasy, bagna, góry, doliny, zamki, zagrody, podziemia, lochy, itp. Ktoś inny postacie gry tzw. NPC, potwory, zombi, itp. itd. Programiści stworzyliby kod gry, algorytm, zdarzenia, generator pogdy, itp. itd. Graficy grafikę..... Warto?
[#2] Re: Gra wzorowana na D&D.

@chicago, post #1

Weźmy się i zróbcie ?
[#3] Re: Gra wzorowana na D&D.

@chicago, post #1

Moim zdaniem zawsze warto myśleć o nowych grach. Ale dziwne jest właśnie to, że po tak długim czasie obcowania z Amigami nie ma ludzi którzy z pasją by się tym zajęli. Ja niestety w "amigowaniu" byłem dużo lepszy te dwadzieścia kilka lat temu. Teraz już jestem bardziej po stronie PC (Amigę posiadam i wracam do niej tylko by pograć i czasem coś sobie przypomnieć). Ale jest wiele osób które od zawsze "amiguja" i mogłyby podołać podobnej inicjatywie. Kiedyś powstawały wspaniałe gry. Teraz w zasadzie nie. Co się zmieniło? Oprócz tego że skończyły się czasy Ami? Ludzie nagle przestali być kreatywni w tym temacie? Przepraszam, tak mnie jakoś poniosło dzisiaj..
[#4] Re: Gra wzorowana na D&D.

@diecast64, post #3

Tu nawet nie chodzi o stworzenie super extra grafiki. Raczej o klimat, zdarzenia, przygody. Trochę jak granie w gry typu MUD w latach 90. Gdzie nie było grafiki ale tylko opis co się gdzie znajduje i jak wygląda świat. Albo coś w rodzaju gier paragrafowych w formie książek. Link do tego typu książek: link
[#5] Re: Gra wzorowana na D&D.

@diecast64, post #3

"Moim zdaniem zawsze warto myśleć o nowych grach"

Tez pewnie 90% amigowcow intesywnie mysli o grach
[#6] Re: Gra wzorowana na D&D.

@chicago, post #4

Grafika nie jest ważna jakościowo, Ale czasem na kilku pixlach da się uzyskać ciekawe efekty.
Skoro już utworzyłeś wątek to rób nabór do team-u.
Potrzeba grafików, muzyków. Może ktoś obcykał Paulę i potrafi z niej efekty specjalne wycisnąć, i nie mam na myśli, by się z niej zadymiło. :D
No i potrzeba przysłowiowego barda, który potrafi pięknie i górnolotnie pisać.
Co, nawet z psiej kupy na chodniku, zrobi poezje.
No i programistów.
[#7] Re: Gra wzorowana na D&D.

@selur, post #5

No ja jestem w tych 10%, co myślą o czymś innym. Ale ten wątek też do tego momentu dojdzie, co ja .
[#8] Re: Gra wzorowana na D&D.

@chicago, post #1

W poście 2 masz ładnie podsumowane. Zrobiłeś wątek typu "zagrałbym w grę, napiszcie mi". Po pierwsze - ktoś musi koordynować projekt, nie da się zrobić grywalnej gry z rzeczy, które wrzuca kilka(naście?) nieskoordynowanych osób, bo wyjdzie kupa, z której nawed bard nic nie zrobi. Po drugie - trzeba znaleźć chętne osoby, które (co ważne) mają: umiejętności i (najważniejsze) - czas. Po trzecie - jakoś szczerze wątpię w tego typu projekt. Czemu? Mamy na PPA tzw. "dział dla grupy prywatnej", stworzony po to, żeby w zamkniętym forum mogli się skupić na swoich zadaniach właśnie tacy chętni i kreatywni chcący tworzyć gry na klasyka. Działa to od listopada 2013, efektów póki co nie widać (może coś będzie na tegorocznym RetroKompie? Marzenia ściętej głowy...). Stworzenie gry to po prostu jest bardzo dużo pracy. O wiele więcej niż wklepanie jednego (czy nawet kilkunastu) postów na forum.
[#9] Re: Gra wzorowana na D&D.

@chicago, post #1

Dajcie mi:
- osobę, która rozkmini fabułę i będzie ona dobra
- osobę, która stworzy cały świat gry i opracuje mechanikę rozgrywki
- grafika, który to wszystko ładnie wypikseluje
- dźwiękowca, który to udźwiękowi

a programista się znajdzie. O ile gra będzie robiona pod OCS/ECS, bo tylko taki hw mam :)
[#10] Re: Gra wzorowana na D&D.

@recedent, post #8

Masz rację, taka gra to rok wytężonej pracy, dobrze skoordynowanej to minimum.
Gra tego typu wymaga, stworzenia silnika gry i systemu skryptów.
Uważam, że pomijając rozdzielczość (tryb lowres), gra lepiej by wyglądała niż na PC.
Amiga pozwala na tworzenie bardzo dynamicznych scen, gdzie wszystko się rusza. ;)
Wiecie jaka mi się najbardziej podobała gra z Atari - Mózgprocesor.
To gra tekstowa z ograniczoną grafiką, ale tam działała wyobraźnia, która jest lepszym akceleratorem 3D a nawet 15D.
Amiga ma spory potencjał i w tego typu grach może zaskoczyć.
Dobrze napisany silnik może posłużyć do tworzenia innych gier przygodowych, w zupełnie innych realiach niż fantasy.
Ale niewątpliwie pracy jest bardzo dużo.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 21:12:15 przez Kamikadze
[#11] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #10

Sorry ale gra tekstowa na Amige? po co?
Gry tekstowe, to mozna tworzyc na Commodore z 16kb Ram, bo tekstowki na Amidze to potwarz.

Na amige potrzeba gier typu Turrican, Superfrog, Dune 2, Black Crypt czy Alien Breed.
Spectrumowcy w nowych produkcjach czerpia garsciami z gier amigowych a my sie chcemy cofnac do epoki Zx spectrum 48kb? Gdzie tu sens, gdzie logika...
[#12] Re: Gra wzorowana na D&D.

@selur, post #11

To był przykład! :D
Co musi mieć gra, by była ciekawa.
[#13] Re: Gra wzorowana na D&D.

@teh_KaiN, post #9

Kupcie sobie Maka i licencje na MorphOS-a a ja będę pisał scenariusze. Gra zamiast w Amosie powstanie w AmiBlitzie (BB dawniej).
[#14] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Ender, post #13

A na tradycyjną amigę już nie napiszesz scenariusza?
[#15] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #14

A zrobicie port na MorphOS-a?
[#16] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Ender, post #15

To nie masz Amigi?
[#17] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #16

Mam jej nowsze wcielenie z kartą graficzną, nowszym systemem.
[#18] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Ender, post #17

No to gdzie taka gierka, w rozdziałce 320X200 do takiego sprzętu?
Na pewno masz ładniejsze i lepsze gry na ten sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 22:48:23 przez Kamikadze
[#19] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #18

No widzisz nici ze współpracy.
[#20] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Ender, post #15

Port na Morphosa nie powinien być problemem o ile to cudo jest w pełni zgodne z funkcjami intuition i graphics.library, a z tego co wiem to tak właśnie jest. Tak samo dałoby radę za jednym zamachem trzasnąć os4 i arosa, kwestia kompilacji pod konkretny system. Mam za dużo sprzętów w domu żeby kupować maka i morphosa (no i mam ważniejsze wydatki), ale nie problem mi pożyczyć ten sprzęt na czas pisania portu.

Ale to w drugiej kolejności. Gra, którą aktualnie męczę (już na nią nie mogę patrzeć powoli) jest napisana w C w autorskim silniku i tendencja w nim jest taka, że odchodzimy od rozwiązań systemowych, bo te są albo za wolne albo zbugowane na wcześniejszych kickach, albo nie dają wystarczającej elastyczności albo są zbyt zasobożerne na 68k. Za to nie ma problemu, żeby potem funkcjom olewającym system napisać drugi, systemowy wariant, który będzie używany przy kompilacji na nowsze sprzęty.

Rozdzielczość 320x256 to też nie jest rzecz na sztywno - ważne, żeby w niej grafika dobrze wyglądała, ale przecież nie ma problemu dorobić wybór rozdziałki - pole widzenia będzie większe.

Ponawiam swój post - dajcie mi zespół ludzi, który zrobi wszystko prócz kodu, to programista się znajdzie. Nie urządzajcie sobie przy tym żadnych systemowych wojenek, bo ile można.

@Kamikadze: nie wiem czy zauważyłeś, ale teraz dość popularne są wszelkiej maści pikselowe gry. W sprawnych rękach grafika piksele nie straszą, wręcz przyciągają, niezależnie czy odpalane na 68k czy na i7. ;)

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 23:01:27 przez teh_KaiN
[#21] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Ender, post #19

Tworzenie wymaga pasji, chęci tworzenia z samej jej natury.
Dla chcącego tworzyć bariera sprzętowa nie stanowi przeszkody.
Warunki jakie stawiasz są bez sensu dla samego aktu twórczości.
Do takiego projektu, wymagani są ludzie, którzy nie baczą na to co otrzymają.
Za to chcą dawać, nie zależnie od tego co otrzymają w zamian.
Takim światem jest świat amigi, gdzie korzyści są z natury skazane na niepowodzenie.
A robimy to, dla czystej pasji tworzenia.
[#22] Re: Gra wzorowana na D&D.

@teh_KaiN, post #20

Tak zauważyłem, światy 3D się nudzą, bo są zbyt "określone".
Narzucają swą kompletną grafiką, gotowy nie zawsze trafiający w gusta świat.
Nie ma tam miejsca na wyobraźnię.
[#23] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #21

Tworzenie wymaga pasji, chęci tworzenia z samej jej natury.
Dla chcącego tworzyć bariera sprzętowa nie stanowi przeszkody.
Warunki jakie stawiasz są bez sensu dla samego aktu twórczości.
Do takiego projektu, wymagani są ludzie, którzy nie baczą na to co otrzymają.
Za to chcą dawać, nie zależnie od tego co otrzymają w zamian.
Takim światem jest świat amigi, gdzie korzyści są z natury skazane na niepowodzenie.
A robimy to, dla czystej pasji tworzenia.


Brzmi trochę jak odezwa Edwarda Giereka do ludu pracującego

Temat nowych gier dla Amigi był już tu wałkowany wiele razy. Nowe projekty będą powstawać albo sporadycznie - wyłąćznie hobbystycznie - tworzone przez wiele lat "po godzinach" (w stylu "Weżcie i zróbcie") albo na zasadzie jakiegoś częściowego komercyjnego finansowania, zrzuty (bounty, kickstarter, etc.). Innych opcji za bardzo nie widzę, chyba, że chodzi o crapy składane w Backbone czy Amosie.
[#24] Re: Gra wzorowana na D&D.

@slay, post #23

Brzmi trochę jak odezwa Edwarda Giereka do ludu pracującego


Ha ha :D
Przyznasz jednak, że robienie czegokolwiek na Amigę wymaga, nie chęci odniesienia korzyści a pasji.

UWAGA!!! Są psychologowie którzy pasję czy miłość uważają za chorobę psychiczną. :D
[#25] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #24

Przyznasz jednak, że robienie czegokolwiek na Amigę wymaga, nie chęci odniesienia korzyści a pasji.


Oczywiście, jednak w przypadku nowych amigowych gier jest to warunek konieczny, ale niewystarczający.
[#26] Re: Gra wzorowana na D&D.

@slay, post #25

Dla tego wszędzie pisałem, że wymagane jest takie podejście.
A to oczywiście nie wystarczy.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 23:48:52 przez Kamikadze
[#27] Re: Gra wzorowana na D&D.

@chicago, post #4

Wyjdzie kupa. Zbyt wielu doradzających, rozbieżne opinie, mnóstwo rzeczy do zrobienia i nikt nie ma czasu. Wg mnie powinno powstać coś

albo rzucającego wszystkich na kolana, coś co w latach świetności a500 by pozamiatało rynek, coś z powodu czego pctowcy by popełniali harakiri, coś czego nigdy nie było i co wszyscy chcieliby mieć

albo coś prostego, ale GRYWALNEGO i o rozsądnej długości, a nie tekstowy rpg ciągnący się dekadami. Może to być nawet jednoekranowe z grafiką genialnego kolegi koyota, ale niech to do cholery nie będzie kolejna średnia lub kiepska produkcja jakich wiele (z bekbouna wyklutych np). .. Przepraszam, się uniosłem.

Podsumowując: genialny pomysł musi być i grywalność genialna być musi, a cały projekt zbyt duży być nie może.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 00:15:59 przez mastaszek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 00:16:51 przez mastaszek
[#28] Re: Gra wzorowana na D&D.

@mastaszek, post #27

"Wyjdzie kupa" - miliony much nie moga sie mylic szeroki uśmiech
[#29] Re: Gra wzorowana na D&D.

@selur, post #28

Ech, chłopaki, macie śmierdzące myśli. ;P
[#30] Re: Gra wzorowana na D&D.

@Kamikadze, post #29

Zróbcie GTA V w wersji AGA
O !
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem