[#1] Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP
Panowie jeśli był taki temat to nie kamieniujcie mnie od razu Poszukuję tytułów gier, które wykorzystują więcej niż 1MB pamięci Chip w amidze 500/600/2000. Ja sam znam tylko Settlersów, w którym pojawiały się dodatkowe melodie podczas gry.
Myślę nad dorzuceniem chipu w moich Amigach i nie wiem czy warto.
Pomijam wątek WHDLoad, bo to osobna sprawa.
[#2] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Wykorzystują do dodatkowych rzeczy czy po prostu gier, które wymagają więcej niż 1 MB żeby się w ogóle uruchomić?
Jeżeli to drugie to np. polski Funturatum.
Na 1MB jest problem z uruchomieniem gry.
Można kombinować bez startup-sequence odpalać z CLI ale do normalnego uruchomienia trzeba po prostu mieć więcej pamięci.
[#3] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Legion wymaga 2 MB chip ale pamiętam że kiedyś na A500 grałem w wersję 1 MB
Primal Rage jak się nie mylę też potrzebuje 2 MB

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:54:20 przez nostrum666
[#4] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@nostrum666, post #3

Dziękuję za zainteresowanie. Interesuje mnie każda gra, która nie uruchamia się w ogóle na 1MB lub staje się "lepsza" po dorzuceniu więcej Chipu.
Nie chodzi mi o zasypanie mnie 72356742 tytułami, ale chciałbym orientacyjnie wiedzieć ile tego było i czy warto doposażać Amigi OCS/ECS w 2-megsy chipu. Jak wiadomo każda amiga nie posiadająca 8375 musi przejść operacje przeszczepu, głównie myślę o Amidze 2000.
[#5] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #4

Zazwyczaj gry potrzebowały dodatkowo jakiejkolwiek pamięci a nie konkretnie CHIP.
Więc wystarczy dołożyć FAST i już gra z tego korzysta.
W A2000 można dołożyć FAST przez ZORRO i nie ma problemu.
Nie wiem jakie gry wymagały koniecznie pamięci CHIP w rozmiarze >1MB ale raczej niewiele takich było i doposażenie Amigi w FAST rozwiąże 99,9% problemów z brakiem pamięci.
[#6] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #4

Lista gier oraz ile RAMu wymagają
KLIK
Lista dotyczy gier uruchamianych przez WHDload ale daje jakieś pojęcie o wymaganiach gier w zakresie pamięci CHIP.

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 23:20:05 przez lekarz_med
[#7] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@lekarz_med, post #6

Nie o to chodziło autorowi pytania,
Przeczytaj jeszcze raz pierwszy post
[#8] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Norbert, post #7

Jestem przekonany, ze wlasnie o to chodzilo.
Jezeli gra z whdload wymaga 0.5 MB chip to sama tym bardziej nie wymaga wiecej.
Wystarczy z tej grupy wylowic te gry, ktore wymagaja powyzej 1 MB chip.
Daje to tez obraz ile jest takich gier a wlasnie o to chodzilo autorowi - czy warto inwestowac w drugi MB chipu w A2000 i ile jest tytulow to wykorzystujacych.
Moim zdaniem nie warto a autor zrobi jak uwaza.
[#9] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@lekarz_med, post #8

Jednak nie czytales pierwszego postu.
Autorowi chodzi o dodatkowe efekty, usprawnienia, jakie pojawiają sie jesli gra wykryje wiecej pamieci chip.
[#10] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Norbert, post #9

Chyba jednak nie przeczytałeś mojego postu więc jeszcze raz "jak chłop krowie na rowie":
Pytanie dotyczy gier wymagających powyżej 1MB chipu, jak się dowiadujemy z kolejnych postów w kontekście ewentualnej rozbudowy tej pamięci w A2000. A ściślej opłacalności takiej rozbudowy a więc stosunku zysków do poniesionych nakładów.
Przedstawiona lista zawiera wymagania gier w zakresie pamięci chip oraz pozostałej przy uruchamianiu z whdload. Pokazuje ona, że przytłaczająca większość gier zadowoli się 0.5 MB ergo jeden megabajt tej pamięci wystarczy z okładem.
Mam nadzieję, że tym razem czaisz bazę.
[#11] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@lekarz_med, post #10

Ty jednak nadal nie przeczytałeś pierwszego postu.
On jest bazą do ktorej powinienes sie odnieść.
Nie chodzi o whdload, ani o wymagania chip, tylko o KORZYŚCI jakie daje DLA GIER dodatkowa pamięć chip (efekty sfx, wieksza mapa gry, szybkosc ladowania danych, itp)

Podaj teraz liste takich gier.
To jest glowny cel wątku.
Jesli lista będzie krotka, oplacalnosc bedzie znikoma, ale wybor pozostawiam Esiowi

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2016 12:14:25 przez Norbert
[#12] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Norbert, post #11

W amidze 2000 mam 8 megsów fastu, co by znaczyło, że dodatkowy 1 MB chip jest zbędny.
Mam też 3 elboxowe rozszerzenia do Amigi 500 2MB, i jedno dodatkowy megabajt do Amigi 600. O ile do WHDLoad to wszystko mało, to do wachlowania dyskietkami w sam raz. Chodziło mi tylko o to, czy warto mieć 2MB chip jeśli ma się fast i/lub go się nie ma. Dlatego prostując pytanie nie ma dla mnie większego znaczenia czy gra się uruchamia czy ma dodatkowe efekty. Podejrzewam, że tych nie uruchamiających się z tylko 1MB będzie niewiele, bo oznaczało by, że producent wydaje grę tylko dopalonych Amig 500/600 a zaś ta gra nie sprzedała by się za dobrze.
[#13] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #12

Zdecydowana większość gier, przy korzystaniu z dyskietek lub adf'ów , uruchomi się na 1 MB pamięci. Jest parę tytułów które wymagają więcej ale są to z reguły wersje AGA a i one często posiadają wersję OCS/ECS którym nie potrzeba niczego ponad 1 MB.
[#14] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Gier, które dostawały coś więcej, gdy tylko pojawia się więcej Chip było bardzo niewiele. Większość oferowała coś więcej, gdy tylko zobaczyły więcej pamięci - zazwyczaj Fast. Z dodatkowego Chip użytek robi gra "Hired Guns".
[#15] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@mailman, post #14

Lemingi 2 i Mortal Kombat 2 miały dodatkowe dźwięki na 2MB chip.

Sam nigdy nie miałem Amigi z mniejszym chipem, więc nie byłem tego świadomy dopóki nie zwrócili mi na to uwagi Amigowcy którzy takie mieli.
[#16] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@ZbyniuR, post #15

Tak jak już napisano, gier wykorzystujących dodatkowy 1 MB CHIP RAM było dosłownie kilka...
I tu nie można oprzeć się pytaniu: dlaczego ? Dlaczego nie optymalizowano choćby odczytu i dogrywania z kilku dyskietek, przy większej ilości pamięci ?
Bo rozumiem , że na dodatkowe dźwięki czy grafikę zapewne po prostu nie było miejsca na upchniętych do ostatniego kb dyskietkach...
[#17] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Myślę nad dorzuceniem chipu w moich Amigach i nie wiem czy warto.


We wszystkich to raczej nie, ale w którejś, której używasz częściej, szczególnie z WHDLoad na pewno tak, bo czasem nawet gry pisane na 1MB CHIP mogą mieć problem, jak im zabraknie chociażby z 10kb i trzeba resetować lub kombinować.
[#18] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Na EAB jest dyskusja o grach używających dodatkową pamięć. Wspomniane są też (jeżeli wiadomo) czy to musi być pamięć chip.
[#19] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Walker powyżej 1MB miał dodatkowe dźwięki.
Mortal Kombat 1 na 1MB grało się tylko PvP, powyżej w singla
Mortal Kombat 2 na 1MB trzeba było wachlować dyskietkami przy stage fatality.
To tak z pamięci.
[#20] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@movin, post #19

Do MK2 była instalka na którymś CD-MA.
Rozumiem że w A500 podłączenie twardziela było problematyczne, ale czy ktoś kupował A1200 ze zamiarem by nigdy go nie dokupić?
[#21] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@ZbyniuR, post #15

Lemingi 2 i Mortal Kombat 2 miały dodatkowe dźwięki na 2MB chip


Niestety nie jest to prawda. Wystarczy jakakolwiek pamięć i już się pojawiają. Sprawdzone na własnej skórze na mojej leciwej A500, która miała 0,5 Chip i 1,8 Fast.
[#22] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@movin, post #19

Walker powyżej 1MB miał dodatkowe dźwięki.


Tak, to jest fakt. Tylko pytanie czy powyżej 1 MB pamięci jakiejkolwiek czy akurat Chip?


Mortal Kombat 1 na 1MB grało się tylko PvP, powyżej w singla


Wystarczyło mieć drugą stację dyskietek i na 1 MB też szło. Gdy pojawiało się więcej jakiejkolwiek pamięci, gra więcej wczytywała na początku ograniczając dyskotekę.

Mortal Kombat 2 na 1MB trzeba było wachlować dyskietkami przy stage fatality.
To tak z pamięci.


Tak, ale jeżeli pojawiła się jakakolwiek pamięci - niekoniecznie Chip. A oto pyta autor wątku.
[#23] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@mailman, post #22

Czyli na A500 z 1,5 mb chip z dyskietek powinno ruszyć wszystko?
[#24] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@mailman, post #21

co nie jest prawda? Że miały dodatkowe dźwięki z 2MB CHIP? Bo tak by wynikało z tego co napisałeś siedzi, pije i chrupki
[#25] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@snajper, post #24

Nie jest prawdą, że gra wymaga, aby to była konkretnie pamięć chip, by dodatkowe efekty się pojawiły.

Z gier wymagających więcej chip to tylko przychodzi mi do głowy Primal Rage, niektóre gry whdload wymagają więcej niż 1MB pomimo, że wersje dyskietkowe działają na 1MB.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 09:52:27 przez sanjyuubi
[#26] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Norbert, post #11

Ponownie nie masz racji. Sam autor watku ci to napisal.
Jak na razie nie wniosles do watku zadnej informacji poza proba przekrecenia jego sensu.
Nastepnym razem jednak sie wysil na przeczytanie ze zrozumieniem wypowiedzi pytajacego.
[#27] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@lekarz_med, post #26

Ponownie nie czytales pierwszego postu ! Whdload nie byl brany pod uwage. Ty tak odpisales.

Odpowiedz odstalem dopiero po poscie 11.

Jesli potrafisz czytac w myslach, to albo jestes autorem tego tematu, a jesli nie , to zagraj w totka. Dzisiaj kumulacja.
[#28] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

W settlersach poza muzyką, także rozmiar mapy z czego co pamiętam
[#29] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@Esio, post #1

Jak dobrze pamiętam to Doman potrzebował 2MB żeby były dźwięki otoczenia.
[#30] Re: Amiga i gry mające smaka na ponad 1MB CHIP

@snajper, post #24

PONAD 1MB CHIP
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem