kategoria: Instalacja gier
[#31] Re: The Settlers

@Solo Kazuki, post #29

Jakoś system 3.9 działa na nowym dysku.
Poczekajmy co marcinm zrobi.
Jego dysk, jego dane
[#32] Re: The Settlers

@Norbert, post #31

Jeżeli system był postawiony na PC pod emulacją a gra przegrana już na Amidze to problem wystąpi.

Jego dysk, ale po co ma potem narzekać i szukać pomocy potem, gdy będzie znacznie więcej do ponownego nagrania?
[#33] Re: The Settlers

@Solo Kazuki, post #32

Ostatnio próbowałem pograć w "The Settlers" i spotkałem się z błędami podczas zapisu stanu gry. Można było grać i zapisywać poprawnie przez godzinę, dwie - a potem nagle gra odmawiała zapisu gry, bo twierdziła że dysk jest pełny. Po takim zdarzeniu nie dało się już poprawnie zapisać (chociaż można było grać dalej bez zapisu). Błąd zdarzał się też przy próbie zapisu po chwili grania, bez wyraźnej reguły.

Przetestowane na:
A1200 + 8MB fast, kick 3.1, instalator hdd.
A1200 + 8MB fast, kick 3.1, WHDLoad (zamiast komunikatu o błędzie zapisu - guru).
A600 + 2MB chip, kick 2.04, instalator hdd.
Testowałem instalacje z różnych kopii gry, efekt był zawsze taki sam. Nie uruchamiałem gry bezpośrednio z dyskietek.

Pod WinUAE nie mogłem zreprodukować problemu (zapis zawsze działał poprawnie).

Przyczyną okazała się duża partycja na której była zainstalowana gra (A1200: PFS3, partycja 15GB, A600: PFS3, partycja 4GB). Po przeniesieniu gry na partycję <512MB PFS3 problem ustąpił.

Może komuś ta wiedza się przyda.

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 07:53:25 przez poweredjj
[#34] Re: The Settlers

@poweredjj, post #33

Wystarczy ze na winuae uzyjesz emulacji hdd IDE0 (scsi.device) zamiast UAE (uaehf.device), to błąd łatwo się zreprodukuje.
Pamiętaj o dużej partycji
[#35] Re: The Settlers

@marcinm, post #1

Mam to spolszczenie od Marcina i u mnie też stoi na kodach testowane na A1200 ,Wb3.9 ,Apollo 40,kontroler Ide Elbox dysk 20G podzielony na partycje 4 G,dysk 4G SCSI podzielony na 2 partycje ,gra przegrana na dwa dyski Ide i SCSI startuje Amigą z SCSI. Natomiast wersja Ang.działa.Na A500+ spolszczenie działa.
[#36] Re: The Settlers

@barbaramazurek, post #35

a czy możecie gdzieś udostępnić ?
[#37] Re: The Settlers

@barbaramazurek, post #35

Zgaduję, że pewnie ten "patch" usuwający zabezpieczenie z The Settlers nie działa na pewnych konfiguracjach lub coś w tym rodzaju.
[#38] Re: The Settlers

@lopezpb, post #36

Doprecyzuje, że chodzi mi o pliki spolszczające a nie samą grę :)
[#39] Re: The Settlers

@barbaramazurek, post #35

Nawet po wybraniu odpowiednich znaków?
[#40] Re: The Settlers

@nostrum666, post #39

Odpowiednich znaków nie mam bo to nie moja gra dostałam do sprawdzenia.
[#41] Re: The Settlers

@lopezpb, post #36

Dołączam do prośby o udostępnienie, jeżeli to nie problem.
[#42] Re: The Settlers

@nostrum666, post #41

Sprawdziłem i u mnie uruchamia się normalnie niezależnie jakie znaczki wybiorę.
[#43] Re: The Settlers

@nostrum666, post #42

A jaka konfiguracja Amigi.?
[#44] Re: The Settlers

@barbaramazurek, post #43

A1200, ACA1221 (28 MHz, 63 MB ram, MapROM), Kick 3.1, ClassicWB FULL, dysk HDD 60 GB, scsi.device 46.0
[#45] Re: The Settlers

@poweredjj, post #33

Jeszcze dopisek do mojego poprzedniego posta.
Okazało się, że komunikat o błędzie zapisu pojawia się również na partycji <512MB PFS3 (nie wiem dlaczego dzień wcześniej gra zapisywała na niej poprawnie).

Problem rozwiązało przeniesienie gry na kartę CF PCMCIA (FAT32).
[#46] Re: The Settlers

@poweredjj, post #45

Uruchamiając grę znajdującą się na CF PCMCIA też stoi na tych symbolach po wpisaniu.
[#47] Re: The Settlers

@barbaramazurek, post #46

A ja sprawdzałem też uruchamianie z PCMCIA zanim zgrałem na dysk i też działało bez problemu. Zapis, odczyt, misje, ogólnie zero problemu czy jakichś zwisów. A próbowaliście uruchamiać bez s-s albo zmieniając ustawienia systemu (niektóre gry nie uruchamiają się u mnie dobrze na Multiascan, muszę przełączać na Pal i wtedy działają, ale to wyjątkowe przypadki).
[#48] Re: The Settlers

@nostrum666, post #47

Próbowałem bez s-s, to była jedna z pierwszych rzeczy które sprawdziłem. Zarówno na A1200, jak i na A600 nic to nie dało.

Natomiast pod WinUAE używałem swojego Workbencha (system spakowany do lha na Amidze i rozpakowany pod emulatorem) i nie byłem w stanie zreprodukować problemu. Emulację dysku ustawiłem na "directory" i pewnie dlatego zapis działał poprawnie.
[#49] Re: The Settlers

@poweredjj, post #48

A uruchamiając z dyskietek zachowuje się tak samo?
[#50] Re: The Settlers

@nostrum666, post #49

Wyżej napisałem, że
Testowałem instalacje z różnych kopii gry, efekt był zawsze taki sam. Nie uruchamiałem gry bezpośrednio z dyskietek.
[#51] Re: The Settlers

@nostrum666, post #49

Amigę wystartowałam z dyskietki Wb3.1 i to samo stoi na symbolach po wpisaniu ,angielska wersja uruchamia się dalej po wpisaniu symbolów.
[#52] Re: The Settlers

@poweredjj, post #50

Tak, czytałem. Zastanawiało mnie tylko czy problem występuje także po uruchomieniu z dyskietek. Nie sądzę aby system plików czy wielkość partycji miały tutaj decydujący wpływ na takie zachowanie. Moja partycja z grami ma 16 GB i pracuje pod PFS3 i nie ma tego problemu.

@barbaramazurek - chodziło mi o uruchomienie gry bezpośrednio z dyskietki a nie WB

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 19:02:39 przez nostrum666
[#53] Re: The Settlers

@nostrum666, post #52

Tak, czytałem. Zastanawiało mnie tylko czy problem występuje także po uruchomieniu z dyskietek. Nie sądzę aby system plików czy wielkość partycji miały tutaj decydujący wpływ na takie zachowanie. Moja partycja z grami ma 16 GB i pracuje pod PFS3 i nie ma tego problemu.

Zważywszy że testy robiłem na dwóch różnych Amigach, dwóch różnych kickstartach (i odpowiednich instalacjach WB) i na kilku crackach gry (+wersja WHDLoad) nie przypuszczam, żeby problem występował wyłącznie u mnie.

Zgaduję, że przeciętny użytkownik włącza Settlers na krótko i nie spędza z grą wystarczająco dużo czasu, żeby trafić na ten błąd. Ja sam przez pierwsze 2 godziny gry nie uświadczyłem komunikatu błędu zapisu.
[#54] Re: The Settlers

@poweredjj, post #53

Rozumiem to ale ja akurat lubię długie sesje w tę grę. Niejednokrotnie prowadzę rozgrywkę na największej mapie przez kilka dni wielokrotnie zapisując i odczytując stan gry i nigdy nie doświadczyłem błędów zapisu czy odczytu. Co nie znaczy że się nie mogą zdarzyć ale jak pisałem nie sądzę aby duży dysk czy system plików były problemem. Prędzej źle ustawiony Maxtransfer, za mały bufor bądź za mały stos.
[#55] Re: The Settlers

@nostrum666, post #54

Ja też. Jednak mimo upływu 27 lat (!) pierwsza część jest nadal dla mnie najlepsza. Dwójka i dalsze to już nie to samo... pozdrawiam!
[#56] Re: The Settlers

@aMifan, post #55

[#57] Re: The Settlers

@aMifan, post #55

Przecież dwójeczka poprawiła tylko lekko grafikę i naprawiła błędy i głupotki.
[#58] Re: The Settlers

@aMifan, post #55

Dla mnie pierwsza część settlers najlepsza. Ma swój niepowtarzalny klimat.
[#59] Re: The Settlers

@wnuczus, post #57

Wolę 1. W dwójce jest więcej budynków więc, wolę mniej wymagająca 1 i grę dla samej przyjemności
[#60] Re: The Settlers

@aMifan, post #55

Dwójka też była bardzo dobra ! Trójka to dopiero shit.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem