[#1] Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!
Witamy ponownie, jest niewymownie!

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY NA WYBÓR NAJLEPSZYCH GIER 2023 ROKU NA WSZELAKIE AMIGI!

ANKIETA TOP 10 GIER 2023 ROKU NA AMIGI

Widzowie kanału Retro Borsuk i Montek - wybierają najciekawsze, najfajniejsze, najznamienitsze gry na komputery z rodziny AMIGA (i konsolę ACD32) stworzone w 2023 roku!

Lista została skonsultowana z amigowym impowym discordem i tak zacnymi Amigowcami jak Juen, Cios, Hubix, Wheez i inni. Prosimy o zaznaczenie najlepszej DZIESIĄTKI GIER z powyższej puli debeściaków. Oczywiście można zaznaczyć więcej lub mniej tytułów, ale pamiętajcie, że wygrywają gry, które otrzymały największą ilość głosów.

Podsumowanie wyników odbędzie wraz z Qurtem i Martinem Yoshitaką - w trakcie marcowej (termin do ustalenia) transmisji live TUTAJ: TU BĘDZIE LINK DO FILMU, gdzie zostaną pokazane nominowane gry, oraz zostaną zaprezentowani zwycięzcy.

Głosowanie można już zacząć, żebyśmy uzbierali dużą liczbę głosów. Dziękuje i Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 10:59:25 przez RetroBorsuk
8
[#2] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #1

1. DEATH RALLY
2. STAR WARS - DARK FORCES
3. RESHOOT 3 - PROXIMA
1
[#3] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #1

Sorry, ale nie daliście STUNTMAN SEYMOUR, żenada. Pobija większość gier z zestawiania

4
[#4] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #3

i jeszcze to:



naprawdę Tapper i inne potworki od jotd są warte głosowania?
5
[#5] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #4

Klasykę Arcade to Ty szanuj , biorąc pod uwagę fakt, że na Amidze mało było bardzo dobrych konwersji z salonňw. We Froggera i Tappera lubię pograć ale one tu nie namieszają.

Co do Roguecraft to ta gra nie jest ukończona. Status in development. Grałem w nią na kanale i całkiem zacna. Co do Seymoura to myślałem o tym, ale to w sumie stara gra, odnaleziona, odzyskana. Jasne, możemy dodać.

Proszę o Wasze typy jeszcze to updatujemy ankietę i zrobimy reasumpcje hehe głosowania. Tylko proszę o gry ukończone w 2023.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 15:23:31 przez RetroBorsuk
1
[#6] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #4

Co to za pozycja? Wygląda ciekawie
[#7] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #5

większość z tych gier to porty starych gier wiec Seymour nie zawadzi szczegolnie ze data wydania to właśnie 2023

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 15:46:33 przez michal_zukowski
1
[#8] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #7

Tak Seymoura dodam, Roguecraft będzie pewnie w 2024.
2
[#9] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #7

Stuntman Seymour dodany. Kto głosował może wyedytować swój głos i wziąć go pod uwagę.
2
[#10] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #4

Tapper nie jest portem JOTD a nazywanie takich gier jak Pengo czy Pacman "potworkami" jest dosc dziwne.
[#11] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #10

Młodzi to nie znają klasyki, nie doceniają, wybacz im . Właśnie Pengo też dodałem, można głosować.
[#12] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #10

W kontekście Amigi chociażby 500 są to potworki, a wręcz kicz. Ale i ten kicz ma swoich zwolenników.
[#13] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #10

Nie napisalem, że jest portem jotd. Szczególnie go oddzieliłem od reszty gier od jotd. Graficznie te gry są potworkami. Kopiują wielkość ekranu z maszyn arcade, liczba kolorów jest tragiczna, gdyby to nie były klasyki i to by nikt się tym nie zainteresował. Tylko xevious wygląda względnie ok.
[#14] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@amikoksu, post #12

Na pewno, bo kiedys na A500 powstal dobry graficznie Lionheart, ale za to bardzo slabo grywalny. Za to Pengo i Pacman sa grywalne, za to nie maja super grafiki.
[#15] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #14

gdyby tylko istniały gry pacmano podobne na amigę....
https://www.lemonamiga.com/games/list.php?list_sub_genre=Pac-Man
1
[#16] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #13

Graficznie są jakie są bo to gry z wczesnych lat 80tych. Wtedy to były sztosy! Ja bym ich potworkami nigdy nie nazwał i dzisiaj mają swój urok. Oczywiście w żaden sposób nie zmuszają AMIGI do wysiłku, co nie znaczy, że grywalnościowo są słabe, bo są często wręcz wybitne i czy tego chcesz czy nie, niektóre to evergreeny.

Umieszczam je w liście bo kocham klasykę arcade i cieszę się, że Amiga dostaje w końcu fajne porty klasyki. Po prostu na nie nie głosuj i tyle. Poza tym jakbyśmy je wywalili to byłby dosyć ubogi rok.

Takie tytuły jak Scramble, Pacman, Frogger i wiele innych portowanych ostatnio na Amige klasyków jest bardziej zasłużone dla branży gier video niż wiele nowszych produkcji.

Zresztą nie ma o co bić piany bo pewnie wygra Proxima albo Dark Forces. Pozdrawiam

A co do Lionhearta to bardzo grywalna gra, proszę nie stawiać jej na równi z mniej grywalnymi graficznymi pięknościami pokroju Nathan Never czy inne wynalazki. Trzymajcie się chłopy.

AHA I NIE ZAPOMINAJCIE ŻE TO ZBAWA

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 16:45:48 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 16:46:52 przez RetroBorsuk
3
[#17] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #16

Rozumiem twoje podejscie, nie licząc arcade jak chcę zagrać w grę z danego starego komputera to kupuje dany komputer więc akurat mnie porty nie jarają. Po prostu przyrównałem te gry to nieobecnego Stuntmana.
[#18] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@michal_zukowski, post #15

O czym to niby ma swiadczyc? Oryginal jest zawsze tylko jeden.

link
[#19] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #16

A ja się przy okazji dowiedziałem o powstaniu Tappera z arcade na Amigę, dzięki OK
To jedna z moich ulubionych gier na ośmiobitowym Atari

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 21:00:00 przez Jacques
[#20] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #1

Nie widzę kilku tytułów, które pojawiły się w tej niedawnej ankiecie: https://www.ppa.pl/ankieta/132/gra-roku-2023-dla-amigi-klasycznej
[#21] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@kempy, post #20

Kilku to znaczy, których?

Dark Forces jest, Reshoot 3 Proxima jest, Rogue Declan Zero jest, Death Rally jest, Maria Renard jest, Cyberpunk 2 jest, Boxx 4 jest, Night Shift jest, Rick Dangerous Enhanced, Xevious 1200 jest, Absolute Zero jest,
OOze: The Escape jest, Ring Around The World jest, Tapper jest, Tenebra jest.

Jakoś nie widże tych kilku, których brakuje.

Brakuje tylko Ambermoon Advanced, który jest oparty na starym kodzie, więc go nie brałem pod uwagę, to raczej DLC z nową historyjką tylko.
1
[#22] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #21

Magazyn. http://aminet.net/package/game/think/Magazyn
Bodaj już skończony.
[#23] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@amikoksu, post #22

Dzięki za propozycje, ale trochę mniejszych gier, słabszych jakościowo odrzuciłem z roku 2023. Jakiś przesiew co do jakości zrobiłem przed umieszczeniem w ankiecie. A co do Magazynu to już dawno się pogubiłem, wyszedł, nie wyszedł, dokończony, który rok, zmieniony będzie, finałowa...
2
[#24] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #23

Teraz dopiero zwróciłem uwagę że się nie kwalifikuje, bo rok 2022...
[#25] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #16

No nie wiem, dla mnie LionHeart jest malo grywalny. Dla mnie grywalne to byly gry Rick Dangerous, Gold Of The Aztecs, Pushover PowerMonger czy Cannon Fodder. A one maja gorsza grafike niz LionHeart. W LionHearr jeszcze dobra muzyka byla.
[#26] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #23

Coś mało tych gier. Na pewno przepatrzyłeś dobrze źródła, jak Saberman czy itsapixelthing?
[#27] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@_DiskDoctor_, post #26

Borsuk napisał, że odrzucił mniej liczące się mini gry lub crapy, dlatego pewnie nie znalazły się takie hity jak Kalle Kloak czy Elf Spirit Hunters. Jest jeszcze poza listą przygodówka point and click "Holiday", ale to cienki tytuł zrobiony w CanDo poziom shareware/PD z przełomu lat 80/90.

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 15:49:10 przez charliefrown
1
[#28] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@_DiskDoctor_, post #26

Też się zdziwiłem, że mało skończonych i przynajmniej przyzwoitych gier wyszło. Przeglądałem Sabermana, tej drugie strony nie, znacie jakieś skończone i przyzwoite gry na Amigę z 2023 to podawajcie, dopiszemy. Trochę gorszych gier odrzuciłem też.

Co do Lionheart dla mnie jeden z największych kozakňw amigowych, bardzo grywalny, przechodziłem całe na 1 kredycie, mnóstwo sekretów, dwa zakończenia. Piękna gra. Znam conajmnuej 3 osoby, które też go kończyły na 1 kredycie i też uważają za top. Z tych co wymieniłeś to klasyka, może oprócz Gold of the Aztecs, gdzie sterowanie, powolnosc mi w ogóle nie siadło. Każdy ma jednak swój gust i nie ma co o tym gadać i rozumiem, że Ci nie podszedł.

Znacie pelne i niezle gry z 2023, których tu nie ma to podawajcie, może coś przeoczylismy dobrego?

Tak te elfy, kloaki, Jacka costam, pop******ki nie będące klasyką to sobie darowałem.

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 15:51:16 przez RetroBorsuk
[#29] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #28

Pełna lista jest tutaj - 69 pozycji.
1
[#30] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@mailman, post #29

A gry warte wpisania polecisz jakieś? Przed snem rzuciłem okiem i widzę, że Opactwo Umarłych jak najbardziej można dopisać. Sprawdzę jutro dokładniej, czy czegoś przyzwoitego nie pominęliśmy.

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 23:30:11 przez RetroBorsuk
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem