[#31] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #30

Sądzę, że ankieta, która była u nas w styczniu to były te "warte wzmianki" tytuły.
2
[#32] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@mailman, post #31

To wszystkie one są i w tej, ale dzisiaj jeszcze przejrzę na wszelki wypadek te listę.
1
[#33] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #32

Przejrzałem tę listę i dorzuciłem 3 tytuły do ankiety, chociaż i tak tam będą robić za tło.

L'Abbaye des Morts - Opactwo Umarłych - przyjemna komnatówka zakorzeniona w 8bit, skonwertowana prawie na wszystko. Grałem wcześniej w wersje na Speccy, C64, Megadrive, a jest wiele innych, w tym na Falcona

Crimbo AGA - kolorowa jednoekranowa platformówka z Mikołajem. Wstydu nie ma, sympatyczne, można zagrać z dzieckiem.

Podobnie jak Santa's Workout 3 - Silent Night - zręcznościowa z Mikołajem, grałem na C64, z dzieciakiem można zagrać.

Aha w przypadku Boxx Remake - doprecyzowałem jako Boxx Remakes 1 i 2.

Żadna z powyższych gier nie namiesza w ankiecie, ale oczywiście kto chce to może wyedytować swój głos.

Szkoda, że Knight Lore jest bez dźwięku i muzyki.
1
[#34] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #33

Kiedy gala? I u kogo?
[#35] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@_DiskDoctor_, post #34

W marcu, ale ustalimy dopiero termin u mnie na kanale. Musimy zgrać z Martinem termin, prędzej pod koniec marca, więc macie czas by głosować na spokojnie.
1
[#36] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #33

Ale Opactwo Umarlych to sa 2 gry, a nie 1 gra , robione przez rozne osoby. I sie roznia, choc sa podobne.
1
[#37] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #36

Tak masz racje i w ankiecie są obie w jednym miejscu, są tam obydwa tytuly wpisane. Są stworzone na podstawie tej samej gry od Locomalito. Czy któraś wersja osobno ma szansę na Top 10 by to rozbijać na osobne głosy? Jeżeli tak to Wam rozbije osobno. Oczywiście w trakcie live pokażemy obie wersje. Może zostawmy jak jest i potraktujmy, że te tytuły startują w duecie. Ale to wy rządzicie i mogę to zmienić.
[#38] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #37

Tak, tylko ja widze 2 problemy. Jesli jedna z tych gier jest dobra a druga slaba, to ocena moze zalezec, od tego kto w ktora wersje zagral. I drugi problem jest taki, ze to jest wtedy laczna suma punktow 2 gier vs punkty 1 gry. Przykladowo, obie wersje gry sa srednie, powiedzmy po 20 glosow, a jakas dobra gra ma powiedzmy 38 glosow. Czyli to bedzie 40 vs 38 glosow. Srednia gra wyprzedzi dobra gre, przy takim liczeniu glosow.
[#39] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #38

Gry LABABYE DES MORTS oraz ABBEYS OF DEAD macie już rozbite osobno i kto sobie życzy może wyedytować swoją odpowiedź.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd8ZuUI2uErRVFuRjBsqZ86rQyCAGFbcAhyZJIibcVKlmOavg/viewform?usp=sf_link

My już umawiamy live z Martinem Yoshitaką i jego dopaloną Amigą 1200, ze wszystkimi tymi grami. Będzie on wstępnie w niedzielę 17 marca, więc PROSIMY O GŁOSOWANIE .

Z góry Dziękujemy!
2
[#40] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #39

Trochę słabo z oryginalnością tych produkcji. Odtwórczość, powtarzanie pomysłów zrealizowanych kilkadziesiąt razy na różnych platformach (także na Amidze). W tym roku na Atari XL/XE wyszły bardziej oryginalne produkcje. Moda na retro sprzyja powrotom twórców ale jakoś nie bardzo sprzyja kreatywności.
2
[#41] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@MDW, post #40

Zgadzam się, ogólnie rok konwersji, portów i sprawdzonych gatunków, weź pod uwagę, że zrobić dobrą grę na 8bit jest łatwiej niźli na Amigę.

Ja ciągle czekam na zapowiedzianego kiedyś Scourge of Underkind na AMigę.
1
[#42] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!
[#43] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!
[#44] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!
[#45] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!
[#46] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #14

Taka ciekawostka. Na "potworki" arcade od jotd jest zapotrzebowanie na Sega Genesis i Atari Jaguar. A to sa sprzety, ktore maja duzo wieksze mozliwosci graficzne niz A500 ECS.

link
[#47] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Don_Adan, post #46

turpistów nie brakuje, poza tym Sega ma nadal Z80, nie wiem czy jest sens korzystać z kodu 68k zamiast z natywnego Z80.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 21:54:15 przez michal_zukowski
[#48] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #41

Zgadzam się, ogólnie rok konwersji, portów i sprawdzonych gatunków, weź pod uwagę, że zrobić dobrą grę na 8bit jest łatwiej niźli na Amigę.


moim zdaniem na odwrót, na 8 bitach musisz sie liczyć z kazdym bajtem zajętej pamięci, nie ma wspomagaczy w stylu scorpion engine czy amos
[#49] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@MDW, post #40

Trochę słabo z oryginalnością tych produkcji. Odtwórczość, powtarzanie pomysłów zrealizowanych kilkadziesiąt razy na różnych platformach (także na Amidze). W tym roku na Atari XL/XE wyszły bardziej oryginalne produkcje. Moda na retro sprzyja powrotom twórców ale jakoś nie bardzo sprzyja kreatywności.


też jestem tego zdania, wiekszosc amigowych gier jakie wychodzą bazuje na oklepanych do bólu pomysłach (np skakanie przez doły i kolce i zabijanie przeciwników jednym ciosem toporka). widziałem na steamie mase indyków z fajnymi pomysłami z czego czesc dałaby sie zrealizowac na amidze po odpowiednich cięciach graficznych. Twórcom Amigowym brakuje swiezego podejscia, tylko klepanie prostych do bólu platformówek (nawet na polu platformówek mozna cos fajnego zrobic ale widocznie nikomu sie nie chce) czy strzelanek.
2
[#50] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #48

A na Amidze (500) trzeba się liczyć z każdym kilobajtem. Jak dla mnie to Borsuk ma rację.
1
[#51] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #48

Chodzi mi o dobre jakościowo gry, a nie o gry w ogóle. Na Amigę by zrobić dobry tytuł potrzeba więcej pracy, więcej grafiki ilościowo, muzyki, gry są bardziej rozbudowane niż na 8 bitach, oczekujemy lepszej jakości i oprawy audiowizualnej, gry potrzebują więcej testów, a i tak istnieją ograniczenia sprzętu. Przeważnie potrzeba więcej ludzi by stworzyć grę jakością dorównującą hitom z czasu świetności Amigi.

Zresztą wystarczy prześledzić to co się dzieje na 8 bitach i na Amidze, czy ST, żeby to zrozumieć. Na Atari, Commodore 64, ZX Spectrum dostajemy wiele hitów jakościowo lepszych, porównywalnych, bądź o podobnej jakości - jak w czasach świetności tych komputerów. Tam niektóre nowe gry wyciskają z tych sprzęcików maximum. W ogóle C64 i Spectrum to dostają MASĘ GIER i jest w czym przebierać plus gry wydające się kiedyś nie do zrobienia na tych sprzętach. Atari też dostaje takowe gry, tylko ilościowo gier wydanych rocznie jest mniej.

W przypadku Amigi mało jest nowych gier, które jakościowo staja w szranki z klasyką znaną nam z lat 90-tych. Nie ma nowych twórców, grup pokroju Bitmap Brothers, Team17, Core Design, Psygnosis, czy Sensible Software, oczywiście z wyjątkami. Jeżeli byłoby łatwiej tworzyć dobre nowe gry niż na sprzętach 8bit to byśmy takowe hity mieli.

A w przypadku ST jak wczoraj robiłem podsumowanie roku 2023 to poziom nowych produkcji jest niestety 8-bitowy, ale nie w dobrym znaczeniu tego słowa. Z wyjątkiem Adam Is Me reszta gier to popierdółki były, z całym szacunkeim dla autorów. W czasach świetności ST to byśmy na te gry nie spojrzeli.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 08:41:49 przez RetroBorsuk
3
[#52] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #49

wiekszosc amigowych gier jakie wychodzą bazuje na oklepanych do bólu pomysłach (np skakanie przez doły i kolce i zabijanie przeciwników jednym ciosem toporka)

Może brak narzędzi wyzwala kreatywność? Na Amidze stworzenie platformówki wymaga stosunkowo mniejszego wysiłku programistycznego (Amos) w stosunku do opracowania koncepcji całkiem nowej gry. Zwłaszcza jeśli kopiuje się już znany pomysł. I stąd może zalew takich prostych zabijanek i skakanek? Natomiast napisane czegoś od zera i poza Amosem to na Amidze robota dużo większa niż na ośmiobitowcu. Zwłaszcza, że oczekiwania od produkcji amigowych mogą być większe, a w przypadku małego Atari można nieco przymknąć oko. To oczywiście duże uproszczenie.




Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 08:56:51 przez prz
[#53] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #49

widziałem na steamie mase indyków z fajnymi pomysłami z czego czesc dałaby sie zrealizowac na amidze po odpowiednich cięciach graficznych


Mógłbyś podać przykłady tych gier, z góry dziękuje.
[#54] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #51

Rok rokowi nie równy, szkoda, że np. obie amigowe skończone/prawie skończone konwersje Yoompa utknęły w niebycie, za to w 2023 wyszło Dark Forces o którym marzyłem od lat i tak po prawdzie wolę świetną (AGA, RTG + midi msx) konwersję takiego wielkiego hitu, niż n-tą autorską pchełkę czy Bloxx 14 No i Electro Man zalicza się na 2024 dopiero.
[#55] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!
[#56] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #51

Jeżeli byłoby łatwiej tworzyć dobre nowe gry niż na sprzętach 8bit to byśmy takowe hity mieli.



1) na Amige imho znacznie łatwiej jest zrobic gre niz na 8 bit ale zrobienie ładnej gry wymaga znacznie wiekszego nakładu pracy

2) Amiga juz praktycznie nie istnieje na rynku komercyjnym , to sprzet retro o bardzo duzych ograniczeniach jak na dzisiejsze czasy i prawie nikt nie bedzie na nią robił gier które wymagają tyle nakładu pracy co stare hiciory (bo to sie nawet nie zwróci)oczywiscie są wyjątki - Grind jest tutaj takim wyjątkiem (wyjątkiem który potwierdza regułe).

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 10:12:03 przez Azakiel
[#57] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #56

Zrobienie brzydkiej gry na 8 bit też nie wymaga dużego nakładu pracy.
[#58] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #56

Szkoda, że nie powstało Tower 57 na mocne klasyczne Amigi.
[#59] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@Azakiel, post #56

Przecież C64, Spectrum , Atari też na rynku komercyjnym praktycznie nie istnieją, jednak nie przeszkadza twórcom robić gier jakości podobnych, lub lepszych niż w czasach świetności tych sprzętów. Fakt, że C64 ma nawet jako taki (jak na retro) rynek na 1000+ sztuk w przypadku hitów, ale i tak to głównie robią zapaleńcy hobbystycznie.

Potwierdziłeś więc dokładnie to co napisałem wcześniej - dobrą i ładną grę na Amigę jest trudniej zrobić i wymaga większego nakładu pracy niż dobra i ładna gra na 8bit. Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 10:56:39 przez RetroBorsuk

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 10:59:00 przez RetroBorsuk
3
[#60] Re: Wybór Gry Roku 2023 NA AMIGĘ!

@RetroBorsuk, post #59

W świecie 8-bit, właściciele tych maszyn nie muszą uzbrajać ich w karty turbo, video, przez co większy jest budżet do wykorzystania na zakup oryginalnych gier, włącznie z tymi pudełkowymi. Dla Amigowców wciąż fetyszem jest wyścig zbrojeń, kanapkowanie, drogie procki 060, warpy etc. a softu wychodzi tyle co kot napłakał, przy czym najlepiej jakby był jeszcze za damo - taki mindset ;)



Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 11:30:52 przez charliefrown
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem