kategoria: Inne oprogramowanie
[#1] Amilator alias Boot 2 FS-UAE
Cześć wszystkim,

Chciałem wam przedstawić i opisać projekt nad którym pracuję i dlaczego nad nim pracuje.

Z amigą jestem związany od około 96-97 roku. Dokładnie nie pamiętam. Zacząłem od A600 którą ojciec przywiózł z RFN. Zakończyłem na A1200 z Apollo 1240/40 i 32 MB FAST w GIFT towerze. Od dłuższego czasu tj. od 2004 amiga przeleżała nie używana w szafie u rodziców w domu. Ostatnio chciałem się pobawić trochę na Amidze przypomnieć stare dobre czasy ale okazało się że amiga się nie uruchamia pewnie kiedyś pokuszę się o naprawę ale teraz nie mam na to czasu ani ochoty. Skoro zabawa w amigę na sprzęcie się nie udała pomyślałem o emulacji. Przyszedł mi do głowy pomysł żeby wykorzystać starego nie używanego laptopa jako stacje do emulacji. Poczytałem trochę o Amithlonie wydał mi się fajnym projektem pomijając kwestie licencyjne. Jednak prawdziwym problemem okazał się sprzęt mój 10 letni laptop jest za nowy, a że to laptop to nie mogę wsadzić do niego inne karty gfx za 10 zł z allegro.

Wtedy do głowy przyszedł mi pomysł źeby stworzyć mini dystrybucję live linuxa która ma na celu odpalenie uae żeby uzyskać efekt zbliźony do amithlona ale jednocześnie bardziej sexy bo będzie emulował też układy specjalizowane. Co prawda kosztem bezpośredniego dostępu do sprzętu. Ale przynajmniej nie będzie obarczony problemami licencyjnymi i będzie działał na kaźdym wspieranym przez linuxa sprzęcie. Po kilku dniach (w zasadzie wieczorach) stworzyłem działający prototyp/wersje alfa.

Plusy:
  • wszystkie ficzersy jakie zapewnia fs-uae (w tym emulacja ppc)
  • bootowanie z dysku usb lub zwykłego hdd sformatowanego na fat32
  • możliwość zdefiniowania kilku konfiguracji i po restarcie zmiana emulowanego sprzętu
  • konfiguracja poprzez plik tekstowy (docelowo planuje narzędzie do edycji z poziomu emulowanego systemu)
  • darmowy


Minusy:
  • nie robi prania
  • nie przynosi piwa


Jeśli komuś tak jak mi nie przeszkadzają minusy (ja mam od tego Żonę, która mam nadzieje nigdy tego nie przeczyta ) i jest zainteresowany takim rozwiązaniem lub/i chce po testować dajcie znać wrzucę pliczki i instrukcje instalacji.

Żeby nie przedłużać wrzucam filmik prezentujący możliwości Amilatora:






Pozdrawiam

Ps. uprzedzając fakty komunikat dla Pana Drozda, tak jestem kolejną inkarnacją Kakusia, przejrzałeś mnie .
[#2] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #1

Ps. uprzedzając fakty komunikat dla Pana Drozda, tak jestem kolejną inkarnacją Kakusia, przejrzałeś mnie .


OK siedzi, pije i chrupki
[#3] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #1

Dostałem PW z prośbą o udostępnienie więc udostępniam ale publicznie nie przez PW.

amilator alfa 1

W środku instrukcja instalacji po angielsku. Feedback mile widziany OK
[#4] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #3

Ja mam od tego żonę.... :D

Czyta to może ?
[#5] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@mikecios, post #4

Jeszcze się nie rozwiedliśmy więc jest szansa, że nie przeczytała do tej pory :)
[#6] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #5

Amithlon nie chce działać na nowszym sprzęcie, gdyż jest zrobiony w oparciu o system operacyjny QNX, którego to kupiła swego czasu firma Blackberry i używa w swoich telefonach.

Trzeba by mieć nowszą wersję QNX, która działa na nowszych maszynach i pod nią próbować instalować Amithlona.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 09:23:31 przez gilban
[#7] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #1

W sumie podobne do Amibiana, tyle, ze na Intelu i obsluguje OS4. OK
[#8] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@gilban, post #6

Amithlon jest oparty o kernel linuxa z dawno nie rozwijanej gałęzi 2.4. AmigaOS XL było zdaje się oparte o QNX.
[#9] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #8

Mimo braku czasu nie mogłem sobie odpuścić wypróbowania :D
REWELACJA z tym bootowaniem z pena :) No i jeszcze do tego linux ;)
Przenośna Ami w kieszeni ;) Coś pięknego :D

[#10] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@mikecios, post #9

Dzięki za odzew i ciesze się że się podoba OK. W "produkcji" jest kolejna wersja, która oprócz FS-UAE umożliwia odpalenie E-UAE. Obecnie problemem który wstrzymuje wydanie kolejnej wersji jest problem z mapowaniem przycisków pada.
[#11] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #10

Ja będę instalował w weekend OK Mam jakiegoś bieda-note-booka
na Atomie i 1024x600. Nawet prosty Linux nie daje już tam rady ale
FS-UAE chodzi znośnie (poziom 040), więc zrobię sobie z tego, mam
nadzieję, Amigę.
[#12] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@_arti, post #11

Ja zaczynam myśleć czy nie postawić sobie tego cuda na intel stick ;) hiper przenośny komp z Ami na pokładzie ;)
[#13] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #1

Czyli rozumiem że na macu to odpalę bez problemu ? :)
[#14] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@QUAD, post #13

Obecnie wykorzystywana jest metoda bootowania wykorzystująca BIOS. Aby odpalić to na najnowszych pecetach wymagane jest ustawienie "Legacy boot" w ustawieniach UEFI. Na starszych makach late 2010 taki start był możliwy nie wiem jak w najnowszych. Żeby to zadziałało na compute sticku intela i komputerach które nie obsługują legacy boot potrzeba by dodać wsparcie dla UEFI wykorzystując np. GRUB2.
[#15] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@mikecios, post #9

Twoja Pani nie jest już zazdrosna? chociaż... kto wie, co kryje się pod kapeluszem
[#16] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@QUAD, post #13

Jak nie tak, to pod Virtualboxem? :) Miałem instalować, ale tak się zastanawiam... ja prawie nie restartuję laptopa Lepiej więc na jakimś starym kompie... chyba, że o takim myślałeś ?
[#17] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@X-Type^HVR, post #16

Odpalanie tego pod virtualboxem nie ma sensu większego bo mamy narzut przez wirtualizacje. Pendrive jest sformatowany pod fat32, można śmiało na maku użyć fs-uae z konfigami z tego pendrive wystarczy zrobić symlink "/amiga" do "/Volumes/NAZWA_PENA"
[#18] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #17

na moim maku nie działa fs-uae a konkretnie myszka ;-( na razie nie chce mi się testować już, ale zobaczę w pracy czy śmiga toto na macu pro vel śmietnik ale zerknę na konfigi itp może zadziała

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 09:31:09 przez X-Type^HVR
[#19] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@X-Type^HVR, post #15

Już tam kiedyś był podniesiony głos że niby co to za tapeta ??????
Dopiero za którymś razem dotarlo że to grafika a nie foto
[#20] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@mikecios, post #19

Się porobiło! Po sformatowaniu pendrive i poleceniu syslinux.exe -m -a G:, wyświetla komunikat "Accessing physical drive: Odmowa dostępu. Did not successfully update the MBR; continuing..."
[#21] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@chicago, post #20

CMD odpalony jako administrator?
[#22] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #21

Jako administrator

Ps
poszło, pod win 10 trzeba z cmd.exe a nie z PowerShell

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 12:11:17 przez chicago

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 12:11:29 przez chicago
[#23] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@chicago, post #22

Pen odpala z USB ale po wybraniu jednej z opcji w menu(trzy do wyboru) widzę migoczący kursor a następnie komunikat monitora "niewłaściwy format". Nic z amigowych plików nie wgrywałem jeszcze.
[#24] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@chicago, post #23

Na jakim sprzęcie odpalasz? CPU, GPU itd. Wykorzystany w amilatorze kernel jest dość stary i może nie obsługiwać najnowszych kart graficznych i CPU.
[#25] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #24

Intel Core 2 Duo E7300, GeForce GTX 650 Ti BOOST
[#26] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@chicago, post #25

Mozliwe że gpu nie jest wspierany. Podczas uruchamiania komputera z opcji "Modern PC's" zamiast wybierać enter wciśnij "E" i usuń z lini z parametrami kernela te dotyczącą konsoli "console=..." i wciśnij enter.
[#27] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #26

Bez zmian. Logo monitora z komunikatem o niewłaściwym formacie
[#28] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@chicago, post #27

Postaram się na dniach wystawić wersję z nowszym kernelem, który bez problemu powinien obsłużyć twoją kartę graficzną. Tak z ciekawości jaki monitor podpinasz?
[#29] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #28

LG FullHD TV 22MA53.
[#30] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@chicago, post #27

Sprawdź na innym pendrive. Czasem tak jest, że niby syslinux zapisuje mbr, a wcale tego nie robi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem