kategoria: Inne oprogramowanie
[#61] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Nasedo, post #60

Porzuciłem pracę nad amilatorem po tym jak ludzie z eab podchwycili temat. Projekt się rozwija w dobrym kierunku i sam używam efektów ich pracy obecnie.
[#62] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #61

Zgadzam się, że praca nad Amilatorem idzie w dobrym kierunku, a z efektów - mając na myśli wersję 4.12.3 jestem zadowolony - może nie jest idealnie... ale wygląda na to, że jest to coś, co z powodzeniem może zastąpić Amithlona.

Zdarzało mi się co prawda, że emulator wyłączał się podczas prozaicznych czynności, jak próba wejścia do folderu na dysku, albo że założony folder nie był widoczny pod WB (3.1) - a widać było go pod DOpusem - oczywiście wybierałem opcję "pokaż wszystkie pliki".

Jednak, mogło dotyczyć to tylko i wyłącznie "dysku", który był w katalogu dysku pecetowego (Windows 10) - jeszcze przede mną testy na dysku-pliku.
[#63] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #61

A w którym miejscu na eab można pobrać najnowszą wersję Amilatora?
[#64] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@gilban, post #63

[#65] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@jarokuczi, post #64

Czy tylko ja mam problem z pobraniem?
Wyskakuje komunikat "zbyt wiele odwołań..." czy coś takiego.
[#66] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@SuperBuster, post #65

Dzisiaj w godzinach popołudniowych pobierałem... teraz jest niedostępne, ciekawe dlaczego - może jutro wróci do normy?
[#67] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Nasedo, post #66

Albo Safari na OSX nie potrafi tego otworzyć, albo coś jest nie tak z linkiem.


EDIT: Przeglądarka Safari ma jakiś problem z tym plikiem. Na Chrome pobiera, ale spod Windowsa. Na OSX nie sprawdzałem.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 13:14:27 przez SuperBuster
[#68] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #46

A E-UAE to w ogóle rozwijane jest?
[#69] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #46

Zdublowane

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 18:54:09 przez QkiZ
[#70] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Nasedo, post #62

Bardzo mi się podoba ten Amilator. Ale potrzebuję paru porad:
1. Zauważyłem że Amilator najlepiej pracuje na os3.9 i dobrze jak korzysta z plikopartycji przynajmniej tam gdzie jest system.
Moje pytanie jest takie.Czy da radę zmusić filemastera3.0 do pracy na partycji która jest katalogiem (nie plikopartycją)?
Jeżeli używam FM czy nawet NewFileMastera to po wejściu na taka partycję wywraca cały emulator i go restartuje, czasami nawet tak się wywraca że widzę tylko linię komend z linuxa. Co najlepsze ale tego jeszcze pod snoopem nie sprawdzałem dobrze działa mi Dopus4.11 ale już DOpus4.16 nie za bardzo działa i ciągle guruje.

Używam Amilator-4.15-0-2 na laptopie Fujtsu-simens Amilo V3525. Sam Amilator to naprawdę to super narzędzie i prędkość działa jest znacznie lepsza niż Winuae na wyżej wymienionym lapku.
Aha wyżej wymienione pytania dotyczą emulacji z 040+jit tak wygląda główny config

[fs-uae]
amiga_model = A1200
bsdsocket_library = 1
chip_memory = 8192
cpu = 68040-NOMMU
graphics_card = uaegfx-z3
graphics_memory = 32768
floppy_drive_volume_empty = 0
floppy_drive_count = 0
hard_drive_0 = /amiga/hardfiles/os39.hdf
hard_drive_1= /amiga/
jit_compiler = 1
kickstart_file = /amiga/roms/Kickstart_v3.1(A1200).rom
zorro_iii_memory = 65536
keep_aspect = 1
mouse_speed=75
mouse_integration=0
base_dir=/root/Documents/FS-UAE
fullscreen_mode=window
uaem_write_flags=1
screenshots_output_dir=/amiga/Screenshots
[#71] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@jimiche, post #70

Filemaster ma problemy z długimi (bardzo dlugimi) nazwami.
Dlatego wywala system.
[#72] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Norbert, post #71

Od pewnego czasu nowa wersja FileMastere już nie "kraszuje" Amilatora. Teraz walczę z siecią i synchronizacją obrazu bo wygląda na to że jak by brakował trybu 50hz, przynajmniej nie widzę czegoś takiego. Brakuje również w samym emulatorze opcji potrójnego buforowania co w WinUAE pomaga przy rozjeżdżającym się obrazie.

Nowy NewFilemaster_3.2-B2 jest tutaj.


Spróbuję teraz sieć jakoś uruchomić, tak naprawdę to nie widzę nigdzie informacji czy linux połączył się z siecią czy nie :(.
[#73] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@amilator, post #1

Prawdę mówiąc po głowie mi chodzi podobny projekt, tylko chciałem nieco radykalniej podejść do tematu tzn, aby linux nie był taki ciężki. Mam doświadczenie w branży embedded i zrobienie naprawdę minimalnego linuxa to nie jest jakiś rocket science, ale zintegrowanie emulatora z samym kernelem bez udziału X11, czy nawet Waylanda to już określona robota. Myślałem też, by był do tego jakiś ludzki instalator w stylu takim jak ma np. Ubuntu minimal. Całość uruchamiałaby się w trymiga i była dość elastyczna w rozwoju.
Niemniej jednak fajnie jest, że ja o tym wciąż myślę i myślę, a ktoś inny po prostu wziął się do roboty i zrobił coś co działa. Szacunek.
[#74] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@infboras, post #73

Tak dla jaj usiadłem i proof of concept udany:
- Ubuntu minimal, tylko tryb tekstowy
- SDL 2.0 --enable-video-kmsdrm
- parę bibliotek, libdrm-nouveau2, mesa jakieś gl itp.
- FS-UAE + zależności
- zero X11 i innych ciężkich słoni. Czysty linux, jak kiedyś czasach DOSa :)

TODO:
- uruchamia się to nawet bardzo szybko, ale zajmuje wciąż zbyt dużo miejsca, docelowo chciałbym odchudzony kernel, shell i tylko niezbędne biblioteki oraz narzędzia. No i oczywiście instalator.
- dźwięk, mysz, klawiatura, jakieś menu startowe
- inne platformy
- jakaś sensowna niegarażowa metodologia budowania distro (może w yocto?)

link

dzieci małe, czasu nie ma, kiedy to robić... :(

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 23:26:50 przez infboras
[#75] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@infboras, post #74

Konfiguracja sieci... taka dla laików jak ja. Chodzi o tą na linuxie :), bo wiadomo że potem emulowana amiga sobie skorzysta z niej.

Aaaa... brakuje mi albo nie wiem jak to zrobić żeby był restart emulatora fs-uae. Pod f12 tego nie widzę, a czasami chce się zmienić coś w plikach konfiguracyjnych (można to zrobić z poziomu amigi np. CED'em czy ED) i jednocześnie nie resetować całego komputera.

To tak tyle co na teraz zauważyłem.


infboras gdybyś jednak tworzył swoją dystrybucję to gdybyś miał to na uwadze.

Pozdrawiam Tjahzi.
[#76] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@jimiche, post #75

Hejka
Infboras, coś tam posunęło się w twoja dystrybucją czy brakło czasu ?
Chciałbym postawić coś na osobnym dysku w PC, tak żeby system Amigi odpalał się od razu bez okien linuxa czy windowsa. Nie wiem robić to na Amilatorze 4.15.2 czy może pojawiło się coś nowego innej dystrybucji linuxa?
[#77] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE
[#78] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Newhousik, post #76

link

Opis w nadchodzącym #13 KAplus.
[#79] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@don_rafito, post #78

Wygląda to zacnie, choć czas ładowania dość długi, aż ciekawy jestem konfiguracji sprzętu i linuxa, który pod tym siedzi :)
[#80] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Slepaq, post #79

Nie no nie ma tragedii, start biosu, systemu, emulatora. Na jakim systemie to stoi ?
[#81] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Newhousik, post #80

To była pierwsza wersja. Na chwilę obecną udało się zyskać jeszcze parę sekund. Szczegóły będą w artykule.
[#82] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@don_rafito, post #81

a kiedy wydanie K&A? - to nawet papierowe kupię ;)
[#83] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Slepaq, post #82

Na dniach idzie do druku. Dodatkowo ten numer bedzie z kompaktem okładkowym dla Klasyka. Ale zamykam się już bo OT się robi

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 07:51:46 przez don_rafito
[#84] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@don_rafito, post #83

Tak się bawię dzisiaj tym na terminalu DELL Wyse i działa niby ok, ale np. takie demo TRSI-RISE (moje ulubione zresztą) niektóre efekty są mega skaszanione.
Czy może to wynikać z jakości emulacji FS-UAE ? bo od paru godzin grzebie w konfigu i wciąż tak samo.


[#85] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@TomcioPaluszek, post #84

Zanim podjąłem się realizacji własnego projektu, opartego o WinUAE, co opisałem w magazynie KA+ począwszy od numeru 13, również próbowałem bawić się Amilatorem. W sumie było to około dwa lata wstecz i nie wiem jakie możliwości oferuje aktualnie, ale w tedy bardziej mnie zraził do siebie niż zachęcił. Owszem, z racji oparcia całości na Linuxie nie było konieczności zastosowania kilku sztuczek, które niezbędne były w Windowsie do uzyskania efektu, że niby jedynym systemem który uruchamia się na komputerze to AmigaOS.

Niestety w tamtym czasie, na moim sprzęcie Amilator nie dał mi dostępu do internetu, przez kartę WiFi. Nie mogłem skorzystać z trybów graficznych Picasso, oraz dźwięku przez AHI. Dodatkowo nie mogłem w czasie rzeczywistym zamontować obrazów ISO, czy wogole skorzystać z napędu DVD podłączonego pod port USB. Ostatnim mankamentem był brak możliwości dokonania zmian w konfiguracji, jak choćby w WinUAE po wciśnięciu F12.

Oczywiście nie mam zamiaru nikogo zniechęcać do tego projektu, taka jest tylko moja osobista opinia.
[#86] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Ponki1986, post #85

No ja wlasnie opieralem sie Twoim projektem plus porady z netu i teraz mam Amiga laptopa. Rabbit Hole oczywiscie tez dziala. Moim zdaniem lepiej to niz Amilator do ktorego rowniz mam szacunek. Dla niektorych to profanacja Amigi a niektorzy maja to gdzies. Procz MorphOSa tylko tego uzywam i ciesze sie Amigowaniem po swojemu OK

Nawiasem mowiac komus udalo sie na pececie zainstalowac Amiga Forever KX Light?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 17:22:54 przez Elvis
[#87] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@Newhousik, post #76

Witam, minęło dużo czasu, experymentowałem z buildrootem, był bardzo obiecujący, ale są problemy wydajnościowe na styku SDL i Mesa OpenGL. Najlepsze efekty mam obecnie instalując minimalnego Debian netinst z czystym terminalem, bez X11. Odpalam na tym FS-UAE z AmigaOS 3.2 i AmigaOS 4.1FE oraz DosBox staging i Vice (C64). Problem jedynie w tym, że wymaga to wklepania ok 20 poleceń, żeby to poinstalować, ale zamierzam na dniach dać skrypt z opisem na githuba. Drugi problem jest taki, że nie umiem jeszcze włączyć trybu graficznego z 50Hz, więc dema i gry z płynnym scrollingiem trochę słabo. Cały proces przypomina bardzo instalację Amiberry na RaspiOS Lite. Szybki bootup, surowy Linux. I działa na nowoczesnym PC. No i niestety config do FS-UAE trzeba sobie wcześniej przygotować w okienkowym systemie, na Debianie już pozostaje tylko command line i edytor tekstowy.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 02:28:22 przez infboras
[#88] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@infboras, post #87

Ja można to zainstalować na hdd ?
Użyłem pod linuxem komendy "dd" żeby zrobić kopię pendrive na hdd, ale o ile niby wszystko działa po stronie "amigi" to po stronie linuxa wciąż jest to jakby dystrybucja live, tzn zmiany w debianie nie zapisują się.
Zainstalowałem sobie sambę, skonfigurowałem udział sieciowy, ale po resecie komputera wszystko zniknęło.
[#89] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@TomcioPaluszek, post #88

Ja instaluje debiana od razu na hdd i potem grzebie
[#90] Re: Amilator alias Boot 2 FS-UAE

@infboras, post #89

Dla majsterkowiczów przygotowałem przepis jak zrobić sobie minimalnego Debiana bez X11 odpalającego emulatory:
https://github.com/boras-pl/mini-emu
Jak komuś nie przeszkadza 60Hz i surowa obsługa z commandline'a, to może zainspiruje kogoś do czegoś. Ja na tym wynalazku pomyślnie odpalam AmigaOS 4.1FE.

Obejrzałem sobie też obraz amilatora, tam jest squashfs readonly odpalany. Usiłowałem go po rozpakowaniu na partycję etx4 wystartować grub'em nawet się uruchomił, ale zdechł potem w userspace podczas logowania, albo odpalania X11. Dalej już sobie odpuściłem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem