kategoria: A500 Mini
[#271] Re: A500 Mini

@juen, post #269

zakup mini to zawsze przepłacenie bo emulator jest darmowy i każdy ma jakiś sprzęt by go uruchomić.

Rozmowa ze ścianą lub fanatykiem... szkoda czasu
[#272] Re: A500 Mini

@juen, post #269

Jak się ludziom nie chciało grać na emulatorze, tak nie będzie na A500mini.
Minie fascynacja nowym zakupem, jego wyglądem, i do szafy
5
[#273] Re: A500 Mini

@Aniol, post #272

Wcale nie musi tak być. Mam mini jest ekstra i wiem, że już następne lata będą sobie na niej grał. Odpalam duż częściej niż PS5. Tyle w temacieszeroki uśmiech
4
[#274] Re: A500 Mini

@klank, post #273

"częściej niż PS5" to akurat nie jest trudne. W tym roku nie wiem czy z godzinę miałem odpaloną PS5
3
[#275] Re: A500 Mini

@Aniol, post #274

Szczerze Ci powiem, że mam podobne odczucia. Czekam na VR2. Inne doświadczanie gier. Miałem VR 1 i imersja jest niesamowitaszeroki uśmiech
[#276] Re: A500 Mini

@PWS, post #271

a co ja nieprawdziwego powiedziałem? :D
[#277] Re: A500 Mini

@juen, post #269

Pomijajac niski próg trudności technicznych na starcie (plug n play), tym, co odróżnia mini od emulacji jest fizyczny substrat, który ma przyjemne i jednoznaczne skojarzenia z Amiga 500, jeszcze ta trumienka dopełniająca wrażenia estetyczne. W przeciwieñstwie do bezpłciowych sprzętów, na których działa wspomniana emulacja. Ktoś na grupach amigowych próbował przekonywać, że przecież też ma takie samo rozwiazanie i wrzucił zdjecie generycznego, marketowego lapka z WinUAE i naklejką A500, jak dla mnie wiocha i niezrozumienie na czym polega fenomen takiej konsoli (estetyka). Wrażenia porównywalne z Pi w obudowie od A600/1200 oraz keyrah, dlatego czekam na wersję Maxi :)
7
[#278] Re: A500 Mini

@charliefrown, post #277

co odróżnia mini od emulacji jest fizyczny substrat, który ma przyjemne i jednoznaczne skojarzenia z Amiga 500

Fajne... rozumiem każde słowo z osobna ale sens mi umyka

Ale ogólnie zgadzam się z treścią... to jest plug&play nawet jeśli to jest emulator w pseudo obudowie Amiga 500.
Ja tam mogę zapłacić koledze @juen 120Euro jeśli będzie mi podłączał i konfigurował emulator (w 20 sekund od włączenia komputera) do końca mojego życia... tanio wyjdzie
2
[#279] Re: A500 Mini

@juen, post #276

nie za bardzo rozumiem czemu PWS piszesz coś do mnie skoro dodałeś mnie do ignorowanych?

przygotowanie odpowiednio winuae odbywa się tylko raz. można to pominąć i użyć gotowych konfiguracji które w winuae są od zawsze. zasadniczo to szybciej uruchomisz winuae z grą czy inne uae na gotowym pi niż w 20sekubd...

tylko testerzy gier i oprogramowania mjaj potrzebę cokolwiek grzebać w ustawieniach...

ponadto już to dla Ciebie zrobiłem. gry odpalasz jednym kliknięciem w Impie :)
1
[#280] Re: A500 Mini

@Aniol, post #272

A tu kolegę zaskoczę- żeby pograć na emu, to musiałbym podpinać za każdym razem kompa pod HDMI (samo w sobie mało eleganckie), zakładając, że żona akurat kompa prywatnego nie używa (z czym bywa też różnie).

Czasem jest podział "ja PC, Ty TV", więc jakbym zabrał obie opcje, to mógłbym się wyprowadzić
[#281] Re: A500 Mini

@charliefrown, post #277

jest fizyczny substrat


A co powiesz na substrat kręcenia głowicą w Komodzie 64 vs gry USB w C64mini/maxi?
[#282] Re: A500 Mini

@Aniol, post #272

Ale po co Wy tę pianę toczycie? To nie powstało by ponownie przyszedł w chwale Chrystus IT, tylko jako gadżet, który można kupić na (relatywnie tani) prezent. Najwyżej dzieciak raz podłączy, a potem ciśnie do szafy na 20 lat, tak jak to bywało z niejedną prawdziwą Amigą w czasach świetności platformy.

Ani emulator, nawet świetnie skonfigurowany, ani strupieszała A500 na prezent się nie nadają. To musi być coś w ładnym, zgrabnym pudełku. Nie za dużym, żeby się w prezentowy papier dało łatwo zawinąć. I dostępne w normalnym sklepie.

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 20:09:42 przez Daclaw
4
[#283] Re: A500 Mini

@PWS, post #253

Z tymi kilkoma tysiącami to trochę pojechałeś. Najgrubszy wydatek to sama A500, kartę 68030TK (64 MB RAM i 68030+68882 50 MHz i IDE) polutujesz sobie dużo taniej (a jak wolisz kupić, to nadal wychodzi znacząco taniej niż A500).
Co do emulatora TheA500 mini, to ma on kilka zalet, a chyba największą jest możliwość prostego podpięcia do współczesnego telewizora. Obudowa jest estetyczna i nawiązuje do A500, co też jest plusem. Do tego proste menu z wyborem gier. Mogę sobie wyobrazić, że może się podobać.
Dla mnie najfajniejsze w Amigach jest lutowanie rozszerzeń do nich, a grywam sobie w to i owo od czasu do czasu. Np. dzisiaj odpalałem Hybrisa, a wieczorkiem polutuje sobie przelotkę. Będę Amigował :) Na emulatorze bym nie mógł robić tego co lubię.
A skoro komuś wystarcza emulator, to cieszę się jego szczęściem. Bez ironii.
2
[#284] Re: A500 Mini

@Daclaw, post #282

Wiesz, jeśli o mnie chodzi, to A500 chętnie w prezencie przyjmę. Może być bez pudełka szeroki uśmiech
2
[#285] Re: A500 Mini

@PWS, post #278

Dla mnie ten fizyczny substrat Amigi nazywa się 68k, Agnus/Alice, Denise/Lisa etc . Jak tego nie ma, to czuję brak.
A jak już kilka razy pisałem, theA500 ma kilka zalet, zwłaszcza możliwość prostego podpięcia do współczesnego sprzętu. Jednym to bardzo odpowiada, innym wcale.
2
[#286] Re: A500 Mini

@wali7, post #283

No dobrze... kupujemy samą A500 - fuks jak będzie za 500pln sprawna... Obowiązkowa wymiana kondensatorów to koszt 150-200pln (no chyba że po 50tce Ci się ręce nie trzęsą przy lutowaniu smd => wówczas "brawo Ty"/ szacun). No i zostanie 300-350pln na pamięć i jakąś kartę turbo... a gdzie wymiana kickstartu na nowy 3.1.4/3.2? gdzie zakup czegoś udającego Dh0: ?
No ale może żyjesz w równoległej rzeczywistości, gdzie bezdomni rozdają Maybachy. Ja tam takich znajomości nie mam. A jak wyjdzie kalkulacja gdybyśmy zechcieli A1200?
4
[#287] Re: A500 Mini

@wali7, post #285

@pws a500 kosztuje mniej niz thea500 mini. nie chcesz robic sobie kosztow? widze ze masz komputer bo komentujesz wiec tu masz link do Twojej a500 i a1200 razem wzietej za 0 zlotych ;) https://www.winuae.net/

a500 spokojnie idzie kupic za ~350zl, a wymiana kondensatorow bez potrzeby to jakies nieporozumienie. mam 15 sztuk a500 i zadna tego nie potrzebowala, nawet te ktore wygladaly na totalne szroty. po co sztucznie zawyzac tak ceny..

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 21:23:19 przez juen
3
[#288] Re: A500 Mini

@PWS, post #286

A500 to nie jest SMD, tylko THT. Po prawdzie wolę lutować w SMD... ale cóż.
Wymiana kondensatorów - kilkadziesiąt zł.
Kickstart - 10 - 15 zł (koszt epromu), zresztą w A500 wcale nie muszę mieć 3.1.4, 3.2 (zakładamy, że nie piracę)
Karta CF - 40 - 60 zł.
Pamięć - 0,5 MB dodatkowo chip RAM (do pełnego 1 MB, do 2 MB odpowiednio drożej) - 25 zł
Fast/turbo/kontroler IDE - powiedzmy połowa ceny polutowanych. Podałem orientacyjne ceny wcześniej.
Tak, lutuję sobie sam, dlatego mam tanio.

A1200 mnie nie interesuje. Co prawda mam jedną sztukę, ale gdy odrestauruję ją w pełni, to sprzedam. Z maszyn z AGA mam A4000TX - odpalam z rzadka. Najbardziej lubię A500. Ostatnio jednak lutowałem koledze TF1230 - ta karta wychodzi dosyć tanio w częściach, a i sama karta nawet nieźle działa. Do tego ma bardzo mało części i szybko się ją lutuje. Lubię taką dłubaninę szeroki uśmiech
Ja naprawdę nie bronię nikomu używania emulatora na ARM z ładną obudową. O zaletach wiele razy pisałem, więc się nie będę powtarzał.
1
[#289] Re: A500 Mini

@wali7, post #288

A ja wcale nie "atakuję", tylko piszę że do zabawy prawdziwą Amigą trzeba mieć pieniądze bo większość nie da rady samemu zmierzyć się z lutownicą więc za "robotę trzeba komuś zapłacić". A sam uważam, że hobby jest zawsze drogie.
Nie mam Amigi 500, a jedynie 2x A600 i 1x A1200... to nie były tanie komputerki w restaurowaniu. Jedna A600 to moja "stara przyjaciółka" i tak już zostanie z powycinanymi plastikami na taśmy do HDD 3,5" z zasilaczem od PC i kartami z epoki Apollo620. Druga A600 to już karta turbo Vampire v2 oraz Furia. Mam całą masę osprzętu Goteki/HxC, SD czy inne nośniki pamięci. Był czas gdy mnie bawiło dłubanie w komputerze... dziś wolę spędzić w weekend 6-8 godzin w ogrodzie przycinając trawę czy krzewy/drzewa - czuję się przy tym "bardziej żywy" niż gdy dłubię w komputerach. TheA500 jest dla mnie "odskocznią" z zamiarem zabierania jej w podróże służbowe i wieczory w hotelach gdzie nie bardzo wiem co mam zrobić z czasem.
1
[#290] Re: A500 Mini

@PWS, post #289

A500mini to replikant a replikanci zawsze byli tansi. Zresztą, kogo dziś
stać na prawdziwą Amigę? szeroki uśmiech
[#291] Re: A500 Mini

@juen, post #287

Poproszę o miejsce , link gdzie mogę kupić sprawną Amigę A500 za 350pln - chętnie kupię.
3
[#292] Re: A500 Mini

@juen, post #287

mam 15 sztuk a500 i zadna tego nie potrzebowala, nawet te ktore wygladaly na totalne szroty. po co sztucznie zawyzac tak ceny..


sorry ale nie wytrzymałem .. jak sie używa 15 sztuk A500, jednocześnie ? gdzie sens ??

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 22:33:43 przez lukzer
1
[#293] Re: A500 Mini

@lukzer, post #292

Że się tak wyrażę... Bo też nie zdzierżyłem

Oooo... Matko? Co się tu wyrabia

Ps. Niektórzy to chyba prawdziwych problemów życiowych nie mają... Albo... od nich uciekają

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 02:07:01 przez don_rafito
4
[#294] Re: A500 Mini

@don_rafito, post #293

Ten kolega, co ma 15 sztuk A500 mieszka w Niemczech, także
im tam wykupuje Amigi sprzed nosa a nie nam
I rzeczywiście, w kraju wysoko rozwiniętym ludzie nie mają
tyle problemów, co w kraju naszym, który jest w tzw, półapce
średniego rozwoju. Czyli konkuruje tanią siłą roboczą
sprowadzaną z Indii np.
[#295] Re: A500 Mini

@lukzer, post #292

1
[#296] Re: A500 Mini

@Kwiatki, post #291

allegro chyba nie trzeba przedstawiać nikomu :) wystarczy poczekać na aukcję od złotówki. takie zawsze szybko weryfikują nadmuchany rynek. najtaniej w tamtym roku wylicytowałem za 200zl.
1
[#297] Re: A500 Mini

@lukzer, post #292

nie wiem jak Ci odpowiedzieć. nie wiedziałem że jest jakiś wymóg używania naraz wszystkich Amig. mam nadzieję, że to się nie tyczy także innych rzeczy w domu bo za gorąco na założenie na siebie 30 koszulek :)

może dla kogoś 15 to duzo. dla mnie nie i tyle..

zreszta sam sens jest w poście który skomentowałeś. mogłem powiedzieć, że potwierdziłem iż wymiana kondensatorów w a500 to mit

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 06:51:13 przez juen
1
[#298] Re: A500 Mini

@juen, post #296

W tamtym roku, kiedyś , gdzieś - no niestety ja poluje ponad rok i jakoś nigdy za 350 nie udało się wylicytować.

Ogłaszam na giełdzie , że kupie , zamienię i jakoś nikt , nic....


Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 06:57:18 przez Kwiatki
[#299] Re: A500 Mini

@Kwiatki, post #298

w tamtym, bo po prostu juz wiecej 500tek nie kupuje, dlatego tez podalem troche wiekszy (350) koszt niz sam bylbym sklonny za taka Amige dac:

2021-09-11 - 280zl - z rozszerzeniem ram
2021-09-08 - 320zl - z rozszerzeniem ram i plyta 8A
2021-07-25 - 335zl - z zasilaczem i plyta 8A
2021-07-22 - 253zl
2021-05-22 - 326zl - plyta 8A
2021-01-06 - 305zl - igła

wszystkie drozsze zawsze odpuszczalem. ceny 500-1000zl sa kreowane przez tych co Amig nie maja, albo mieli jedna i chca na niej dobrze zarobic. a ja przynajmniej mowie jakie sa fakty :)
2
[#300] Re: A500 Mini

@juen, post #299

No to jesteś szczęściarz
Dzisiaj to jest nierealne. To tak jakbyś powiedział że 5 lat temu to i za 100pln można było kupić.
za takie pieniądze to można dzisiaj zasilacz albo myszke kupić. Co dopiero reszte.
A to dopiero początek, gdzie turbo i inne rzeczy - WSZYSTKO dzisiaj jest spooooro droższe.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem