kategoria: A500 Mini
[#61] Re: A500 mini i joystick

@Norbert, post #60

W konfiguracji THEA500 Mini opisane są jako "Joystick port 1" i "Joystick port 2". Niezależnie od nazewnictwa, oba były ustawione na joystick, i nic.
Prób robiłem wiele, choć na pewno są jeszcze jakieś kombinacje, których nie sprawdzałem. Tak czy inaczej, spróbuję zgłosić to do RetroGames, bo podejrzewam, że to po prostu efekt dodania obsługi ADF później (w v1.1.1). Problem jest już w zasadzie na etapie np. bootloaderów, które wymagają przyciśnięcia myszki - jeśli oba porty są ustawione na "Joystick", to takiego bootloadera nie da się ich "przeklikać" bez wpiętej myszki, chociaż sprzętowo lewy przycisk myszki i fire joysticka w tym samym porcie to to samo.
[#62] Re: A500 mini i joystick

@TxF, post #61

Witam, jestem początkujący i z całego wątku zrozumiałem że żeby korzystać z joysticka typu quickjoy czyli z dwoma przyciskami na A500 mini to muszę mieć adapter z retrofan i znaleźć stary oryginalny joystick. Zgadza się? A czy ewentualnie znajdę gdzies nowe joysticki dwuprzyciskowe typu quickjoy do A500 mini? Proszę o pomoc i nakierowanie na wlasciwe tory.
1
[#63] Re: A500 mini i joystick

@wojtko2002, post #62

Tak, dobrze zrozumiałeś. Potrzebujesz adaptera rotroFun. No i joysticka amigowego.
Na alle alle, znajdziesz współczesne joysticki i pady, pod USB, stylizowane na retro, które będą współpracować z A500Mini.
[#64] Re: A500 mini i joystick

@don_rafito, post #63

Mam pytanko - czy kojarzysz może jakiś konkretny model współczesnego joysticka USB stylizowanego na retro? Kiedyś szukałem i poległem. Chodzi mi o taki prawdziwy joystick, a nie np o arcade stick czy inne wynalazki.
[#65] Re: A500 mini i joystick

@karolb, post #64

Współczesnego nie znajdziesz. MATT się nie liczy, bo nie ma fire pod palcem wskazującym. Miał być Unithor, ale jego powstanie jest w tej chwili mocno zagrożone. Trzeba trzymać kciuki za Retronics, żeby wskrzesili Quickjoya.
[#66] Re: A500 mini i joystick

@Grzegorz_P, post #65

QuickShota.
[#67] Re: A500 mini i joystick

@Grzegorz_P, post #65

Unithor zagrożony?
[#68] Re: A500 mini i joystick

@luk, post #67

Unithor zagrożony?


Tak, Panowie się chyba pokłócili i krąży info ze projekt padł i teoretycznie mają zwracać kasę
[#69] Re: A500 mini i joystick

@Jacques, post #66

Oczywiście masz rację, chodziło o QuickShota.
[#70] Re: A500 mini i joystick

@mike100, post #68

O kurde, zaciekawiło mnie to i znalazłem wątek na ppa który o tym informuje, szkoda.
[#71] Re: A500 mini i joystick

@wojtko2002, post #62

Jak już @don_rafito odpowiedział - tak, adapter RetroFun! plus stary joystick pozwoli na TheA500 Mini pograć w starym stylu. Niestety współczesnych joysticków (z USB) przypominających tamte (przyssawki, fire pod kciukiem, spasowanie do dłoni) też nie znam.
[#72] Re: A500 mini i joystick

@TxF, post #71

Jestem tu nowy. Ale mam kilka przemyśleń po jakiś 2 tygodniach korzystania z emulatora A 500 mini .
generalnie jestem graczem i produkt traktuję jako zabawkę do grania i :

- skoro zdecydowano się na konsolową konstrukcję podłączaną do telewizora ( z założenia gdzieś w salonie ) to akurat joy nie jest optymalnym rozwiązaniem ( bo gdzie go postawić i do czego przyssać ) - tu akurat pad jest wygodniejszy.
Problem jest inny. To co dodano do A 500 mini to nie jest optymalny pad do grania w gry ( brak możliwości wykonania precyzyjnego skoku na ukos z platformy na platformę a Autofire tez by się przydał.
[#73] Re: A500 mini i joystick

@Merlin_PL, post #72

Przez całe życie jak grałem joystickiem, to zawsze trzymałem go w ręce lub na kolanie. Przyklejanie do blatu jest niewygodne, bo blaty mają różne wysokości.
[#74] Re: A500 mini i joystick

@karolb, post #73

No ja na Amidze zawsze z joyem na biurku , potem na PC ( il 2 fb ) tez, Od kilku lat tylko pad . Zwyczajnie uważam że ten pad jest małofunkcjonalny i nie dość poręczny. Joy jaki jest w c- 64 mini tez nie jest szczytem ergonomii i tu nie ma co w imię wspomnień się męczyć szeroki uśmiech
[#75] Re: A500 mini i joystick

@TxF, post #57

Kupiłem parę dni temu ten adapter RETRO FUN TWIN od firmy Electronica4You czyli producenta tego adaptera na znanym portalu aukcyjnym. Oczywiście instrukcji zero a aplikacja do aktualizacji firmware tego RETRO FUN TWIN nie aktualizuje firmware bo widocznie jest najnowsze.

Jak zmienić tryb działania tego adaptera tak żeby działał dla konsoli A500Mini?

Opisywany tu przykład aby przed podłączeniem tego adaptera do aktywnego usb trzymać joystick w tył z przyciśniętym Fire nie zmienia trybu retro fun na c64 joystick w tym adapterze - to w takim razie jak to zrobić?

Proszę o pomoc gdyż opis zamieszczony przez TxF nie działa albo nie wiem co źle robię.

Opiszę tu jeszcze sposób przełączania między trybami. Do wyłączonego adaptera podłączamy joystick, wciskamy dół+fire dla wejścia w tryb emulacji "THEC64 Joystick" (lub góra+fire dla trybu domyślnego), podłączamy adapter do jakiegoś zasilonego gniazda USB i czekamy co najmniej 10 sekund. Po tym czasie odłączamy adapter - od tej pory będzie działał w ustawionym trybie (można go rozpoznać pod Windows wykonując "joy.cpl" i obserwując, czy przedstawia się nam tam jako "THEC64 Joystick" czy jako "e4you Retro Fun"). W wersji Twin operację tę należy wykonać joystickiem podłączonym do portu 1 adaptera (to ten po prawej stronie, gdy patrzymy w piny adaptera), a tryb zmieniany jest zawsze dla obu portów równocześnie.
[#76] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #75

Zapytaj u źródła. Sprzedający na Allegro na pewno odpowie na Twoje pytania i wszystko wyjaśni.
1
[#77] Re: A500 mini i joystick

@nostrum666, post #76

Zapytaj u źródła. Sprzedający na Allegro na pewno odpowie na Twoje pytania i wszystko wyjaśni.

Wiesz co, tyle to sam zrobiłem i na razie czekam na odpowiedź a na konkretną pomoc liczę tutaj na forum i daruj sobie takie odpowiedzi które nic nie wnoszą do rozwiązania problemu bo lepiej jakbyś nic po prostu nie napisał niż mam dostawać takie odpowiedzi.
1
[#78] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #77

Na ich stronie jest taki opis konfiguracji:
Postaram się jednak wyjaśnić jak przekonfigurować adapter dla c64mini/maxi poniżej:
Powinienieś:
- podłączyć adapter do wyłączonego komputer PC lub C64Mini/Maxi
- podłączyć jakikolwiek joystick od Amigi/Commodore
- wcisnąć i trzymać DOWN + BTN1
- należy włączyć komputer (cały czas z wciśniętymi przyciskami joya)
- po chwili adapter powinien inaczej się zachowywać tj mrugać co 0,5s (dosłownie stanie się to w przeciągu 3 sekund od włącznia komputera)
- można zwolnić przyciski joya - adapter został przekonfigurowany
- należy wyłączyć i ponownie włączyć komputer aby używać adaptera
Próbowałeś?
[#79] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #75

Jak zmienić tryb działania tego adaptera tak żeby działał dla konsoli A500Mini?

Opisywany tu przykład aby przed podłączeniem tego adaptera do aktywnego usb trzymać joystick w tył z przyciśniętym Fire nie zmienia trybu retro fun na c64 joystick w tym adapterze - to w takim razie jak to zrobić?


Mogę jedynie napisać, że w moim przypadku działa ok (z uwagą, że sygnalizacja diodowa niekoniecznie zgadza się z tego co pamiętam z dokumentacją). Poza przejściem z uwagą przez procedurę zacytowaną przez @AmiClassic, można jeszcze się zastanawiać, czy:
- joystick na pewno jest sprawny
- joystick nie ma włączonego autofire
- joystick jest wpięty do właściwego portu (nie są ponumerowane)
- czekasz z wciśniętym fire odpowiednią ilość czasu (niekoniecznie sugerując się diodami)
- windowsowy "joy.cpl" poprawnie widzi adapter (i pokazuje jego aktualny tryb)
- stosujesz może przedłużkę USB i ona jest ok (część z nich służy jedynie do zasilania urządzeń, a część jest po prostu kiepska i urządzenia nie są poprawnie wykrywane). Chodzi o połączenia do THEA500 Mini, bo do zmiany trybu powinno wystarczyć zasilanie.

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 09:34:27 przez TxF

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 09:34:58 przez TxF
[#80] Re: A500 mini i joystick

@Merlin_PL, post #72

skoro zdecydowano się na konsolową konstrukcję podłączaną do telewizora ( z założenia gdzieś w salonie ) to akurat joy nie jest optymalnym rozwiązaniem ( bo gdzie go postawić i do czego przyssać ) - tu akurat pad jest wygodniejszy.
Problem jest inny. To co dodano do A 500 mini to nie jest optymalny pad do grania w gry ( brak możliwości wykonania precyzyjnego skoku na ukos z platformy na platformę a Autofire tez by się przydał.


Nie gram na nim, więc nie zauważam tych braków, ale szczerze mówiąc nie oczekiwałbym po producencie konsol retro, że wyprodukowany przez nich pad będzie na poziomie kontrolerów Microsoft, Sony, czy ich konkurencji (z tych to miałem styczność z kontrolerem Xbox Elite, i jest bardzo ok). Raczej starali się zapewnić funkcjonalność, no a oryginalny pad CD32 też chyba autofire nie miał (zapewne myszka też nie jest the best of the best, ale jest ;) Mając USB, masz możliwość próby zastosowania jakichś innych padów.
A jeśli chodzi o joya w salonie, u mnie jak za starych czasów joystick ląduje na taborecie :)
[#81] Re: A500 mini i joystick

@Grzegorz_P, post #69

Oczywiście masz rację, chodziło o QuickShota.

Mnie we skrzeszeniu QuickShota pomógł aliexpress, a dokładniej gumki do QuickShot Python 1 (QS-130F), np. tu: https://pl.aliexpress.com/item/1005001519512727.html

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 10:06:01 przez TxF
[#82] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #77

Jeżeli uważasz że ludzie na jakimkolwiek forum znają lepiej sprzęt niż sam producent to gratuluję. Dostałeś najlepszą z możliwych odpowiedzi ale najlepiej się strasznie oburzyć, no bo jak to... Jak w ogóle śmiem podsuwać tak absurdalne rozwiązania. Gdybyś wspomniał wcześniej że czekasz na odpowiedź od producenta to zapewne każdy poradziłby Ci zaczekać na nią właśnie i zobaczyć co będzie. No ale po co. Nie byłem ani złośliwy ani też niemiły ale skoro wolisz tak to ok. Szkoda mojego czasu.
[#83] Re: A500 mini i joystick

@TxF, post #79

@AmiClassic @TxF

dziękuję za pomoc i instrukcje ale niestety to nie działa dla RETRO FUN TWIN pomimo zastosowania wszelkich sposobów i różnych portów usb i 2 różnych komputerów a nawet próby zmiany trybu poprzez użycie usb w A500mini - po prostu tryb się nie zmienia na C64 JOYSTICK tylko wciąż pozostaje RETRO FUN GAME. Joystick retro 9 pin mam sprawny w pełni (wyłączony autofire) do przeprowadzania tego typu operacji także uprzedzam od razu, bez tej małej przedłużki usb dodawanej do adaptera przez producenta też próbowałem i nic.
Wygląda to tak że - trzymam down+fire i podłączam adapter do kompa i dioda tak szybko miga, po czym po chwile stabilizuje się i miga rzadko ale tryb za żadne skarby nie ulega przekonfigurowaniu. Na wyłączonym kompie też to próbowałem zgodnie z instrukcja producenta.

Używałem prawego wejścia do adaptera dla joya żeby też to było jasne, a nawet na lewym próbowałem konfigurować żeby się upewnić i lipa - trybu zmienić nie idzie.

Producent mi dziś odpisał a dokładne Pan Paweł Burdzy żebym się zastosował do instrukcji ze strony electronica4u.com czyli dokładnie do tego samego co wrzucił @AmiClassic ale to nic nie daje (tryb nie ulega zmianie) i nadal koresponduje z nimi i czekam na jakieś sensowne konkluzje od nich.

Nie wiem co mam jeszcze zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 22:54:21 przez patrix-83
[#84] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #83

U mnie w tryby zmieniają się pomiędzy "THEC64 Joystick" i "e4you Retro Fun", mam Retrofun! Twin Rev2 (to "REV2" widoczne jest na naklejce), wersja firmware to 02. Piszesz, że masz "Retro Fun Game", więc jakaś różnica jest - może to też jest informacja do producenta.
Po zmianie trybu należy adapter odłączyć i połączyć ponownie, ale to pewnie robiłeś wiele razy.
Ddatkowo w FAQ (http://electronica4u.com/files/documents/!faqs/retrofun_or_retrofun_twin_reconfigure_for_c64mini_maxi.txt) jest też: "To return the adapter to its original settings use UP+BTN1 instead of DOWN+BTN1. All other steps are the same. In the PC it will appear as device Electronic4u."
Możesz więc popróbować też UP+Fire.
Ale koniec końców i tak ostatnią deską ratunku pozostaje sprzedawca/producent (albo zwrot).
[#85] Re: A500 mini i joystick

@TxF, post #84

U mnie w tryby zmieniają się pomiędzy "THEC64 Joystick" i "e4you Retro Fun", mam Retrofun! Twin Rev2 (to "REV2" widoczne jest na naklejce), wersja firmware to 02. Piszesz, że masz "Retro Fun Game", więc jakaś różnica jest - może to też jest informacja do producenta.
Po zmianie trybu należy adapter odłączyć i połączyć ponownie, ale to pewnie robiłeś wiele razy.
Ddatkowo w FAQ (http://electronica4u.com/files/documents/!faqs/retrofun_or_retrofun_twin_reconfigure_for_c64mini_maxi.txt) jest też: "To return the adapter to its original settings use UP+BTN1 instead of DOWN+BTN1. All other steps are the same. In the PC it will appear as device Electronic4u."
Możesz więc popróbować też UP+Fire.
Ale koniec końców i tak ostatnią deską ratunku pozostaje sprzedawca/producent (albo zwrot).


Oczywiście pomyłka z mojej strony bo mam tryb "e4you Retro Fun" i nie mogę go zmienić nijak na THEC64 JOYSTICK - próbowałem też przód + fire wielokrotnie i nic.
Za to wersje firmware już mam inną bo 01 i nie idzie jej zaktualizować przez tą aplikacje ze strony producenta bo prostu próbuje i nie wyszukuje aktualizacji dla mojego RETRO FUN TWIN i to jest pierwsza znacząca różnica między naszymi adapterami.
Producent zaczyna mnie zbywać milczeniem na allegro i zdaję się rozpocznę z nim jeszcze dziś spór na Allegro bo widzę że ELECTRONICA4U.COM sama nie wie co mówi w swoich instrukcjach i Pan Paweł Burdzy z tej firmy też a już zaczyna mi się nie podobać to że ja mam wersje firmware z końcówką 01 bez możliwości aktualizacji a Ty 02 i to może mieć jakieś znaczenie skoro wszelkie sposoby nie działają albo w ogóle cały ten adapter jest po prostu uwalony a jest to nówka od nich kupiona za 124zł więc nie za grosze.
[#86] Re: A500 mini i joystick

@nostrum666, post #76

Zapytaj u źródła. Sprzedający na Allegro na pewno odpowie na Twoje pytania i wszystko wyjaśni


Yhy, na pewno, swego czasu miałem problem z jednym ich adapterem, zero odpowiedzi mimo kilkukorotnego kontaktu z mojej strony.
Innym razem dopytywałem o tą ich aplikacje do aktualizacji FW, również zero odpowiedzi - olałem temat. O ile firma robi fajne rzeczy, tak kontakt z nimi leży i kwiczy.
[#87] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #75

Kupiłem parę dni temu ten adapter RETRO FUN TWIN od firmy Electronica4You czyli producenta tego adaptera na znanym portalu aukcyjnym. Oczywiście instrukcji zero a aplikacja do aktualizacji firmware tego RETRO FUN TWIN nie aktualizuje firmware bo widocznie jest najnowsze.

No niestety, też widzę, że na stronie producenta nie ma żadnej instrukcji do tego urządzenia, jest tylko jakiś plik info w którym praktycznie nic nie ma. Co do aplikacji aktualizacyjnej... problemem jest to, że bardzo rzadko serwer z którego ściągają się aktualizacje tych urządzeń, działa. Ja mam TOM2+ i tylko raz mi się udało. Mało tego, mam instrukcję ale mimo jej dokładnego przestudiowania, nadal nie potrafię przełączać trybów adaptera bo prawdopodobnie wciskam przyciski myszki w nieodpowiednim momencie, przełączam więc tryb przez aplikację odpaloną na pc.
[#88] Re: A500 mini i joystick

@Madman, post #87

Bo z Tomem to juz raz tu pisalem, jest blad w manualu. Jak ustawiasz dla myszy wciskasz kombinacje dla st, a jak dla st to kombinacja dla Amigi.
[#89] Re: A500 mini i joystick

@mikecios, post #88

Wiesz, ja oglądałem recenzje na yt tych adapterów i próbowałem tak samo robić z tym konfigiem ale moja amiga ma dysk i dodatkowo kartę turbo i tak naprawdę nie wiem w którym momencie powinienem wcisnąć klawisze myszy i trzymać bo jest jakby podwójny rozruch, później czarny ekran z latającymi niebieskimi kreskami (tak się bootuje z blizzardem), próbowałem na różne sposoby, w różnych momentach i nic z tego. Ale tak jak pisałem, nie przeszkadza mi to, zmieniam sobie pod pc tryby ;) Powinno być tak, że wciskasz, włączasz amigę i masz ustawione a nie, że włączasz i wtedy wciskasz bo nigdy nie wiadomo czy wcisnąłeś za wcześnie czy za późno.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 16:17:22 przez Madman
[#90] Re: A500 mini i joystick

@patrix-83, post #75



Działa na bank. Mam tak skonfigurowany pod TheC64Maxi.
Coś musisz źle robić bo mnie udało się po 3 podejściu (kwestia wyłapania momentu)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem