zamieścił: mailman
Achim Pankalla przygotował dla AmigaOS 4 wersję 1.22 portu arkusza kalkulacyjnego Ignition. W najnowszej autor dodał obsługę kodowania UTF8 w plikach CSV, obsługę więcej niż jednego znaku kropki w nazwach plików, wyeliminował błąd zawieszania się procesu ARexxa przy zbyt dużej ilości komend, jak również błąd w menedżerze czcionek. Dodatkowo dwa tygodnie temu została zaktualizowana wtyczka do obsługi formatu OpenDocument. Program można pobrać między innymi z Aminetu.
zamieścił: mailman
WonderboyAcidbottle w listopadzie 2022 udostępnił port gry Wonderboy w amigowym wydaniu. Jest to pierwsza cześć cyklu gier sagi Wonder Boy, z czego na Amigę dostępna jest wyłącznie część drugą pod nazwą WonderBoy in Monsterland. Kilka dni temu, autor udostępnił aktualizację tytułu, w której wprowadził pokaźną ilość zmian, z czego warto wymienić takie elementy jak poprawki wykrywania kolizji z obiektami, wprowadzenie dodatkowego potwierdzenia wyjścia z gry, dodanie opcji częstszego przyznawania dodatkowych żyć, wprowadzenie funkcji zapisywania najlepszych wyników oraz przyspieszenie wczytywania gry. Amigowy port powstał w silniku Scorpion Engine i do działania wymaga Amigi 500 z 1 MB pamięci Chip oraz 1 MB pamięci Fast lub Chip. Gra dostępna jest za darmo, ale w ramach własnego uznania, można autorowi odpowiednio wesprzeć finansowo.
zamieścił: mailman
Zespół Apollo udostępnił nową wersję oprogramowania dla akceleratorów serii V2. Apollo Core GOLD 2.17 o nazwie kodowej "Bronto" wprowadza możliwość ustawienia czterech trybów prędkości karty, kilka nowych instrukcji wykorzystywanych podczas kompilacji kodu przez GCC, co przekłada się poprawę wydajności oraz kilka optymalizacji dotyczących koprocesora, które zostały przeportowane z ich odpowiednika w kartach V4.
zamieścił: mailman, nadesłał: Rafael/ARMO
Rafael/ARMO przygotował dla systemu MorphOS pierwszą, oficjalną wersję beta programu Git Desktop. Jest to graficzny interfejs dla Gita (systemu kontroli wersji), wzorowany m.in. na GitHub Desktop. Do korzystania z Git Desktop wymagany jest zainstalowany MorphOS SDK. Niezbędna jest również podstawowa wiedza z zakresu działania Gita (dlatego warto zapoznać się z artykułem autora MorphOS i GitHub). Program można pobrać z MorphOS-Storage oraz z Aminetu.
zamieścił: mailman
A1222Eldee stephens uzyskał od firmy A-EON zgodę na przygotowanie publicznie dostępnego poradnika dla potencjalnych nabywców płyt głównych A1222+. Autor, będąc testerem, zebrał w nim wiele elementów, o których powinien wiedzieć użytkownik w procesie przygotowania sobie środowiska. Poradnim zawiera również wiele porad, tipsów, testów, jak również listę kompatybilności gier i programów. Strona z informacjami jest stale rozwijana.
zamieścił: mailman
Jean-Francois Fabre, znany na amigowej scenie jako JOTD - autor JST oraz wielu slave do gier obsługiwanych przez WHDLoad, od ponad roku pracuje nad przygotowaniem portów gier Arcade, które nigdy wcześniej na Amigę nie trafiły. Na wstępie należy wspomnieć, że pomimo iż oryginały są leciwe i sięgają przełomu lat 70. i 80. poprzedniego stulecia, autor próbuje za wszelką cenę jak najwierniej je przenieść w amigowe realia zbliżając je do oryginału. W 2021 i 2022 roku przygotował pozycje: Amidar500, Scramble500, Pacman500 oraz MsPacman500, a w roku 2023 otrzymaliśmy już Xevious1200 oraz Galaxian500. W miniony weekend do kolekcji dołączyła gra Pengo500.
zamieścił: mailman
Programista Lemming880, autor serii gier o nazwie Boxx (recenzja całej sagi znajduje się na naszym portalu), od pewnego czasu przepisywał na Scorpion Engine pierwszą część przygód "pudełkowatego" bohatera, którą określił mianem Boxx Remake. W kwestiach graficznych pomagał mu przy tym Koyot, a postęp prac można było śledzić na stronie projektu. Przez dłuższy czas ostatnią wersją był odsłona 0.5 datowana na luty 2023, ale od kilku dni możemy cieszyć się wersją 1.0, w której autor wprowadził pokaźną liczbę zmian, poprawek, usprawnień i nowych atrakcji.
zamieścił: mailman
ScummVM w wersji dla AmigaOS 3.x wskoczył w drugą rewizję odsłony tego popularnego wśród fanów gier przygodowych programu. NovaCoder, które dzielnie próbuje wycisnąć przysłowiowe siódme poty z "klasyka" osiągnął kolejnych kamień milowy. Wraz z wersją 2.0.1.01 powiększył się katalog obsługiwanych gier do takich pozycji jak "Gabriel Knight", "Gabriel Knight 2", "King's Quest VII", "Leisure Suit Larry 6 (hi-res)", "Leisure Suit Larry 7", "Mixed-Up Mother Goose Deluxe", "Phantasmagoria", "Phantasmagoria 2", "Police Quest 4", "Riven: The Sequel to Myst", "Shivers", "Space Quest 6". Archiwum z wersją skompilowaną dla procesora RTG i AGA (obie wymagają procesora 68060) do pobrania z Aminetu.
zamieścił: mailman
Amikit XAmiKit, pakiet amigowych programów i gier działających pod systemami Windows, Mac, Linux i Raspberry Pi, otrzymał nową aktualizację. Najważniejsze zmiany to aktualizacja WinUAE do wersji 5.0 oraz obsługa AmigaOS 3.2.2.1. Szczegółowy wykaz zmian zamieszczono tutaj.
 głosów: 5  tagi: AmiKit X, emulacja Amigi, WinUAE
dodaj komentarz
zamieścił: mailman
Thomas Rapp zaktualizował program WBDock do wersji 2.896. Jest to narzędzie pozwalające na tworzenie konfigurowalnej "belki" (docka) z programami w celu ich szybkiego uruchomienia. Autor stworzył program pierwotnie dla systemu AmigaOS 1.x, lecz później równolegle rozwijał wersję dla AmigaOS 3.x, która zyskała możliwość nakładania skórek. Najnowsza wersja została wzbogacona o eksperymentalnie działającą funkcję separatora, usprawnienie dotyczące trybu automatycznego ukrywania w sytuacji, gdy program którego to dotyczyło został wyłączony oraz możliwość konfigurowania tła.
zamieścił: mailman, nadesłał: doktor666
W dniach 5-6 sierpnia 2023 roku w miejscowości Husinka k. Białej Podlaskiej odbędzie się trzecia edycja AmiBP Party. Spotkanie zorganizowane zostanie w gospodarstwie agroturystycznym "Kraciówka". Szczegóły dotyczącego ewentualnego noclegu oraz wyżywienia znajdują się na stronie spotkania.
zamieścił: mailman, nadesłał: Jacek Piszczek
Wersja 6.0 przeglądarki Wayfarer po raz kolejny aktualizuje silnik WebKit do najnowszego stabilnego WebKitGTK. Ponadto wprowadzone zostało filtrowanie bookmarków, poprawiona obsługa zapamiętywania haseł z możliwością ręcznego ich dodania oraz zapamiętania osobnych haseł dla różnych portów na tym samym hoście. Wayfarer został zlinkowany z najnowszymi bibliotekami libnix i libpng z dodanymi optymalizacjami Altivec.

Program w wersji 5.5 zaktualizuje się automatycznie po użyciu funkcji Sprawdź aktualizację.

Pełna lista zmian znajduje się na stronie wayfarer.icu.
zamieścił: mailman
Firma AirSoft Softwair przygotowała aktualizację wtyczki ZIP przeznaczonej do programu Hollywood. Dzięki niej możliwe jest korzystanie z archiwów w formacie ZIP jak z normalnych katalogów - bez potrzeby wypakowywania plików można uzyskać dostęp do zasobu archiwum, jak również bezpośrednio z niego odczytywać pliki jak również do niego zapisywać. Obsługiwane jest również archiwów zabezpieczonych hasłem. Najnowsza wersja obejmuje dostosowanie wtyczki do najnowszej wersji Hollywood (czyli 10.0). Wtyczkę przygotowano w wersjach dla AmigaOS 3, AmigaOS 4, MorphOS, AROS (x86), Linux (PowePC, ARM, x86, x64), Mac OS X (PowerPC, x86, x64), Android oraz Windows (x86, x64).
zamieścił: mailman, nadesłał: _DiskDoctor_
Od 13 października 2023 roku uruchomione zostają na Politechnice Rzeszowskiej, nowe i unikatowe w skali Polski i świata, studia podyplomowe "Retro-computing: technologie i sztuka cyfrowa". Rekrutacja rozpoczęła się 7 lipca 2023 roku i potrwa do końca września. Garść szczegółów:
  • formuła studiów zaocznych (sobota-niedziela)
  • zjazdy co około 4 tygodnie
  • formuła w 100% stacjonarna
  • koszt studiów: 3000 PLN (w 2 ratach)
  • nietypowe formuły zajęć (niektóre zajęcia w klubie studenckim)
Kierunek obejmuje interdyscyplinarnie tematykę retro computingu. Tematy wykładów to na początek wstęp (m.in. historia informatyki, historia informatyki w Polsce), a następnie retro computing (architektura 8-/16-bit, systemy operacyjne retro, urządzenia peryferyjne), co można stworzyć na retro-komputerach (historia gamedev, demoscena, retrogamedev).

Studium będzie skonkludowane opisem tzw. sektorów kreatywnych. Po kierunku można spodziewać się rozrywki, sporej dawki wiedzy, warsztatów, dobrego towarzystwa (tj. zarówno wykładowców jak i samych słuchaczy) oraz ogólnie - unikatowych doświadczeń na skalę światową. Została uruchomiona strona internetowa Studium (https://retro-computing.prz.edu.pl), gdzie znajdują się m.in. sylwetki wszystkich wykładowców. Studium posiada patronaty: Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Komitetu Społecznego Kronika Polskiej Demosceny, partnerstwo UBU Lab, oraz merytoryczną pomoc Polskiego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Technicznego (na etapie tworzenia Studium). Na dodatek, firma Cloanto Corporation zapewniła o użyczeniu licencjonowanych plików dla uczestników, tj. części retro systemów operacyjnych, nieodpłatnie (system AmigaOS 1.x, 3.x i nie tylko). Zapraszamy!
zamieścił: mailman
Marcus "ALB42" Sackrow przygotował program o nazwie "AmiTranslate", którego zasada działania jest taka sama jak internetowego "Tłumacza" i opiera się na usłudze DeepL. W jednym okienku wprowadzana jest treść w jednym języku (możemy zdefiniować jaki to język lub pozostawić opcję "Automatic", aby aplikacja samodzielnie go rozpoznała), a w drugim okienku uzyskujemy tłumaczenie tej treści na język wskazany przez użytkownika. Wynik tłumaczenia można zapisać do pliku tekstowego lub pliku PDF. Program do działania wymagania MUI 3.8 lub wyżej, klasy MUI TextEditor oraz połączenia z internetem (wraz z AmiSSL/OpenSSL3). Dostępne są wersje dla systemów AmigaOS 3.x (68020), AmigaOS 4, MorphOS, AROS (i386, arm, x64).
  • Pierwszy raz na stronie

  • Menu PPA.pl

  • Forum

AmigaOS 3.2 czy AmigaO... (22) 
PiStorm32 Amiga 1200 (710) »
Sam 460 - zawieszanie ... (59) »
Czy w Twoim domu jest ... (9) 
Nagrywarka ADF - czy t... (7) 
Ilu użytkowników? (35) »
Muzyczne plumkanie (16) 
Stacja dyskietek A500 ... (26) 
Problem z wicher CD 32... (42) »
Kickstart "cooking"
  • Użytkownicy online

  • Graffiti

Blizzard

dodane przez: Grisza

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem