kategoria: CDTV
[#211] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #210

Znam ten film, przypuszczalnie połowa forum będąca w posiadaniu urządzenia producenta Commodore wyposażonego w napęd dysków CD również. Układ sterujący w CDTV ma te same regulacje. Nie widzę potrzeby grzebania w kilku zmiennych (opisanych w tym filmie instruktażowym) skoro zwiększenie mocy lasera wystarczy. Tym bardziej, gdy nowa głowica jest ogólnie dostępna i nie jest droga, a te historie/histerie że zbyt duża moc itd. że zużycie, pochodzi z czasów PS2 gdy w pierwszych modelach po instalacji chipa spadała trwałość głowicy lasera. Już pisałem w innym wątku, rozsądne zwiększenie mocy nigdy nie zaszkodziło. A przerabiałem to w PSX/DC/CDTV/CD32...OK
[#212] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #211

W PS2 to się upalały cewki, bo głowica musiała mocniej korygować soczewkę z racji większych odchyleń na powierzchni nagrywanej płyty, przez co układ mógł podać zbyt wysokie napięcie. To nie miało nic wspólnego z mocą lasera.

Rozsądne to zależy w jakim zakresie, bo nie wiadomo jak to sprawdzić i raczej jest to takim półśrodkiem, kiedy nie przejmujemy się zbytnio stanem lasera i mamy możliwość wstawić coś nowego. Wolałbym przeprowadzić dokładną regulację, jeśli nie ma części zamiennych.

Ale jak mówisz, że są nowe głowice, to gdzie takie kupić? Do CD32 były już dawno temu, a tych do CDTV jakoś nie mogę znaleźć (chyba nie są te same)?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 11:46:15 przez sanjyuubi
[#213] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #212

Do cd32 tu:
Napęd oryginał
[#214] Re: CDTV rozbudowa

@mikecios, post #213

Do CD32 to już od dawna wiadomo, że jest, a gdzie jest do CDTV?
[#215] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #214

Montował już ktoś taki napęd w CD32?
[#216] Re: CDTV rozbudowa

@zorkadar, post #215

Ten co podałem w linku ?
Tak.
[#217] Re: CDTV rozbudowa

@mikecios, post #216

Tak ten z linka , jak działa normalnie to chyba wezmę na zapas?. Ciekawe czy są nowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 19:09:41 przez zorkadar
[#218] Re: CDTV rozbudowa

@zorkadar, post #217

Normalnie bo zakładałem u siebie, oryginał sony, mogę polecić ;)
[#219] Re: CDTV rozbudowa

@mikecios, post #218

Zakładałeś w CDTV czy CD32?
[#220] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #219

Cd32, do cdtv nie mam pojęcia gdzie można dostać napęd, szczerze mówiąc nie wiem jaki tam dokladnie jest zamontowany
[#221] Re: CDTV rozbudowa

@mikecios, post #220

No właśnie mi cały czas rozchodzi się o CDTV, kolega w poście #211 napisał, że nowe głowice są łatwo dostępne, ale nie podał żadnych źródeł.
[#222] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #221

Tak z ciekawości, napęd z cdtv ma jakieś oznaczenia ?
[#223] Re: CDTV rozbudowa

@mikecios, post #222

Na EAB piszą, że to Matsushita CR-511B. Trochę trzeba się narozkręcać, by to wyjąć.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 20:02:00 przez sanjyuubi
[#224] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #223

O, tu jest napisane [LINK].

Wynika z linka, że napęd ma autorski interfejs, więc jego podmiana w całości może być kłopotliwa.
Z krótkiego researchu w Internecie wywnioskowałem, że zastosowany w tym napędzie mechanizm to Sony KSM-2101BAM, ale z podmienionym sterownikiem. Wymieniając go trzeba więc przeszczepić płytkę ze starego urządzenia. Ta zabawka jest dostępna, ale trochę kosztuje - stosowano ją jednak w rozmaitym sprzęcie audio, więc to może być jakiś trop dla miłośników recyklingu pomysł

W tym mechanizmie stosowano laser KSS-210B.

Poprawcie mnie jeżeli się mylę ;D

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 21:26:18 przez Geekboy68k
[#225] Re: CDTV rozbudowa

@Geekboy68k, post #224

Mylisz się

Widzę że żar w dyskusji nastąpił więc aby go nie gasić proszę: głowica lasera. To jest dokładnie ten typ.
Dostępny. Cena 10$ za sztukę. Poza tym dostępny w zmieniarkach car-audio.

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 20:08:01 przez kubaslonka
[#226] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #225

No to piknie ;) fajnie że lasery są dostępne nie tylko dla cd32 ale i dla cdtv jak się okazuje ;)
Jeśli to faktycznie ten to w kraju też możecie kupić
klik tu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 21:04:26 przez mikecios
[#227] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #225

Szkoda tylko, że taśmy połączeniowe w CDTV to 5/12pin, a w tym co podałeś 4/11pin.
To tak na pierwszy rzut oka.
[#228] Re: CDTV rozbudowa

@Kilos, post #227

Pytanie czy któreś są NC czy jakiś sygnał nimi idzie. to znalazłem Głowica jest SF87 ale z jakąś modyfikacją. Jak patrzyłem na zdjęcia i film to część od strony potencjometru się zgadza.
widać że te 5 to 4

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 21:26:34 przez kubaslonka
[#229] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #228

Nie wiem, tam człowiek pisze, że kupił właśnie taką głowicę na eBay i kupa, bo taśmy są inne.
Ktoś inny też napisał, że w swoim CDTV ma głowicę philipsa z magnetycznym napędem, także widać, że wsadzali nie tylko sanyo.
Nie wiem co mam u siebie, wymieniałem cały napęd, bo CDTV kupiłem ("nie wiem czy działa") z wymontowaną głowicą razem z prowadnicami i napędem dysku.
[#230] Re: CDTV rozbudowa

@Kilos, post #229

Pytanie czy przelutowanie taśmy wystarczy?
Chyba trochę poszalałem z "ogólnodostępną" głowicą- pomyliłem głowicę z CD32 z tą z CDTV

Nic to. Póki co, jak nie czyta nagrywanych to tylko podkręcenie mocy na głowicy bo jak widać z wymianą na nowy może być różnie.
[#231] Re: CDTV rozbudowa

@kubaslonka, post #230

Szkoda, że nie można znaleźć nawet dokumentacji od tego SF87, można by wtedy porównać czym się te taśmy różnią.
[#232] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #231

Ktoś musiał by organoleptycznie porównać obie głowice, z tego co można znaleźć w sieci wynika, że występowały w co najmniej 3 różnych wariantach jeśli chodzi o taśmy - 5/12, 4/12, 4/11.
Być może dostosowanie nie było by specjalnie skomplikowane...
[#233] Re: CDTV rozbudowa

@Kilos, post #229

Na dniach mam zamiar rozebrać swoją CDTV w celu montażu kilku rzeczy to sprawdzę co ja mam u siebie, ale z tego co kojarzę to tak jak piszesz możliwe, że mam Philipsa.
[#234] Re: CDTV rozbudowa

@NeckUno1, post #233

Coś Ci się udało?
[#235] Re: CDTV rozbudowa

@Kilos, post #232

Dzisiaj po jednym zmarnowanym laserze, 3 dniach eksperymentów, udało mi się wymienić laser w CDTV.
[#236] Re: CDTV rozbudowa

@orila, post #235

Opisz to proszę w artykule, choćby w podpunktach co kupiłeś, co zrobiłeś...
Bardzo się przyda.

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 17:50:39 przez Skotos
[#237] Re: CDTV rozbudowa

@Skotos, post #236

Kupiłem laser SF-87 4/11

- taśma 4pin to odpowiednik taśmy z CDTV 5pin (pin 3 jest NC) - wystarczyło w nowym laserze na koniec taśmy 4pin przylutować końcówkę taśmy 5 pin - łącząc piny:1-1, 2-2, 3-4, 4-5 (odradzam lutowanie od strony lasera, bo laser straci wycentrowanie)
- taśma 11 pin składa się 2 grup (8+3) w porównaniu z CDTV 12 pin (8+4) - więc obie taśmy rozciąłem - tak powstały 2 taśmy (8 i 3) w nowym laserze, i 2 taśmy (8 i 4) w starym z CDTV
- taśme 3-pin odlutowałem (4 punkty lutowania - 3 to nóżki samego lasera, 4-ty punkt to obudowa) od nowego lasera
- taśme 4-pin odlutowałem od starego lasera i przylutowałem do nowego lasera w miejsce tej 3-pinowej (razem z 8-pinową utworzą taśmę 12pin)
[#238] Re: CDTV rozbudowa

@orila, post #237

Kurde, zapomniałem dawno o tym temacie, fajnie, że ktoś spojrzał na różnice w taśmach. Rak się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby zrobić taki adapterek na mini-PCB z nowymi złączami i wlutowane w miejsce starych.
[#239] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #238

Problemem jest sterowanie mocą lasera. W CDTV to 4 sygnały, a w nowych laserach to 3 sygnały. 2 piny (1,3) się zgadzają, ale w CDTV są osobne sygnały na pinach 2,4, natomiast nowe lasery mają połączenie na pcb lasera między sygnałami2,4 (którego nie ma w CDTV) i na pinie 2 podają sygnał z tego połączenia.
Teoretycznie możnaby rozcinać mini-pcb lasera w tym miejscu i dołozyć kabelek, ale wtedy ten nowe kabelek musiałby iść do pinu 2, a pin 2 lasera przekierować na pin 4 złącza CDTV... trochę to nadto pokrętne i nie sprawdzałem ustawień potencjometru lasera, więc byłoby ryzyko, że nowy laser byłby inaczej skalibrowany.
Dlatego wybrałem przelutowanie całej taśmy.
Ponadto taśmy z nowego lasera mają inny układ i sa trochę za długie.
Trzeba je dobrze powyginać i poukładać w obudowie, aby głowica się swobodnie przesuwała bez zawadzania o nie.
[#240] Re: CDTV rozbudowa

@sanjyuubi, post #238

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem