kategoria:
[#1] Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA
Interesuje mnie, jak są zbudowane karty SRAM na PCMCIA, które można podłączyć do A600/A1200. Czy mogą tam być tylko układy pamięci, a Amiga sama je mapuje (tak, jak A600 dodatkową pamięć CHIP), czy też zawsze jest tam jakaś logika, która tym steruje? Może ktoś ma zdjęcia, jak wygląda taka karta w środku?
[wyróżniony] [#2] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #1

Patrz np. tutaj na stronę 7.

Btw. z tego co wiem w Amidze element "attribue memory" nie jest opcjonalny, EEPROM musi istnieć i być wypełniony właściwą strukturą CIS opisującą kartę, inaczej nie zostanie ona wykryta.

Były na rynku układy zawierające zintegrowany interfejs PCMCIA-SRAM oraz EEPROM na CIS, np. AT43101. Dziś trzeba by było raczej to odtworzyć w CPLD.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 00:27:24 przez strim_
[#3] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #2

A przy okazje tego tematu. Czy ta karta: link do aukcji będzie działać z Amigą ?
[#4] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@gilban, post #3

Nie, gniazdo jest podobne do PCMCIA ale jest to karta rozszerzającą pamięć w starych notebookch IBM ThinkPad. Miałem kiedyś 8 megową w ThinkPadzie 365.
[#5] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@waldiamiga, post #4

A to? Wiadomo że nie przy takiej cenie. Skąd taka szok cena to nie wiem, ale karta ciekawa. link do aukcji.
[#6] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@gilban, post #5

To na 99% zagada ale cena niszczy :)
[#7] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #2

Tak rzeczywiście, dzięki za info. Udało mi się znaleźć też te dokumenty link. Wygląda na to, że zrobienie własnej karty SRAM na PCMCIA nie będzie takie proste... Aż się ciśnie na usta "SRAM na PCMCIA" ;)

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:11:46 przez RomanWorkshop
[#8] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #7

Ta logika sterująca nie wydaje się taka skomplikowana. Pewnie mógłbym napisać wsad do CPLD, który to robi. Nie wiem tylko jak dokładnie miałaby wyglądać zawartość EPROMu i struktura CIS. Ale to pewnie da się wywnioskować po dokładnym przeczytaniu tych dokumentów które podlinkowałeś...

Tylko ze zrobieniem własnej karty wiąże się wiele innych problemów, choćby mechanicznych, typu skąd wtyki PCMCIA wziąć...


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 13:13:01 przez strim_
[#9] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #8

Wtyki PCMCIA masz w Tu
[#10] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #9

No i jeden problem mniej, do tego np. dwie sztuki tej pamięci, strim_ zrobi wsad do CPLD, zaprojektuje się płytkę 2-stronną pod termotransfer i karta 1 MB SRAM gotowa! Całość będziemy sprzedawali w bardzo atrakcyjnej cenie :)
[#11] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #10

Idea doprawdy światła i chętnie bym się z tym pobawił, ale:
- 1MB to trochę mało jak na dzisiejsze realia, nawet Jens w ACA500 dał 2MB. Jak już mamy robić coś takiego to chyba lepiej zrobić kartę 4MB (z tego co pamiętam to jest max co obsłuży Gayle).
- Które z obecnie produkowanych CPLD mogą działać na 5V? Układy z rodziny XC9500XL potrafią przyjąć sygnały 5V, ale wysyłać potrafią najwyżej 3.3V, więc pytanie czy np. logiczna jedyna na 3.3V będzie wystarczająco wysoko, żeby 5V układy ją zarejestrowały... A może lepiej całą konstrukcję zrobić na 3.3V z translacją poziomów logicznych do 5V na PCMCIA za pomocą osobnych układów (tylko to pewnie podniosłoby cenę o układy do translacji i regulator napięcia) ?
- Oprócz CPLD potrzeba EEPROM na CIS, trzeba by się zastanowić jak miałby być on podłączony do CPLD
- Fajnie byłoby mieć jednak istniejącą kartę SRAM w ręku choćby żeby podejrzeć jak wygląda istniejący CIS

Poza tym, gdybyśmy mieli to robić to najpierw chciałbym dostać jakiś prototyp, na którym mógłbym poeksperymentować z tym wsadem... Taki z masą goldpinów na wpięcie się analizatorem stanów logicznych :P. Ogólnie jestem za.
[#12] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #11

Też jestem za 4MB. 3,3V według teorii to stan wysoki dla TTL'i, więc nie powinno być problemów. Lecz to jak zwykle wyjdzie w praniu.
Paszperam jeszcze trochę w necie - może jeszcze coś ciekawego znajdę.
[wyróżniony] [#13] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #11

Do testowania Autoconfig na A1200 używałem CPLD Xilinxa XC9572XL na 3,3V i chodziło, więc tu nie widzę problemu.
[#14] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #11

1. Te 1 MB to tylko w ekonomicznej wersji prototypu ;) Tak PCMCIA obsłuży maksymalnie 4 MB.
2. Jeśli te układy CPLD mogą być zasilane napięciem 5V, to nie ma problemu. A jeśli nie mogą być zasilane 5V, to można użyć stabilizatora LDO 3.3V (LM1117). A te 3V na ich wyjściu jako logiczna 1 jest wystarczające, gdyż układy TTL 5V przyjmują jako 1 napięcie od 2.0V (same generują min. 2.4V).
3. jeszcze nie wiem (to zależy od konstruktora) ;)
4. faktycznie można by było odczytać zawartość tego EEPROM'u, ale chętnych na grzebanie w swoich kartach na razie brak ;)

Ja też bym chciał mieć taki prototyp! Trzeba go będzie najpierw zrobić samemu... może się uda. Ja też jestem za, a nawet przeciw... aha i nasze tajne hasło brzmi: "SRAM na PCMCIA" :)
[#15] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #14

Ad 2. Skoro wszyscy powyżej zgodnie uznali, że nie jest to problemem, to pewnie można użyć któregoś z CPLD XC9500XL.

Ad. 3.
jeszcze nie wiem (to zależy od konstruktora)

To nie Ty nim jesteś? Ja umiem programować ale na elektronice znam się słabo. A tak serio to myślę, że wystarczy zwykły równoległy EEPROM (z wyprowadzoną szyną danych i adresową), jak na schemacie blokowym, który podlinowałem w poście 2. Oczywiście prototyp musiałby mieć jakąś możliwość programowania tego EEPROMu.

Ad. 4. Myślę że można to zrobić programowo bez otwierania karty. Interesuje nas tylko co zwracane jest do systemu w strukturze CIS.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 14:18:25 przez strim_
[#16] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #15

Gdzieś widziałem takie karty po 30$. Czy opłaca Ci się to robić tego nie wiem ale sądzę że wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle
[#17] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@11111olo, post #16

Chyba nie chodzi o to, żeby zrobić na tym fortunę . pomysł
[#18] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@11111olo, post #16

Olo chciałby się przyłączyć do biznesu, bo wyczuł możliwość zarobienia kasy. Niestety za późno, no chyba że podasz nasze tajne hasło ;)
[#19] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #18

Piep***** jak połamany. Jak i jest interes w tym aby się narobić, wyprodukować coś za powiedzmy 200 zł a potem nikt tego nie będzie chciał kupić bo akceptowalna cena to 150?

Jak masz kasę aby w błoto wyrzucać to Twoja sprawa ale nie pisz pierdół szczególnie na mój temat.
[#20] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@11111olo, post #19

na ebayu są obecnie karty 2 MB SRAM za 39$ z wliczoną przesyłką. Kiedyś kupowałem karty 4 MB za 20$/sztuka, ale takie okazje już chyba szybko się nie powtórzą ;)
[#21] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@11111olo, post #19

Twój tok rozumowania jest jak najbardziej prawidłowy pod warunkiem, że robi się coś tylko i wyłącznie po to, aby na tym zarobić. Jednak niektóre rzeczy robi się z zamiłowania i pasji, aby sprawdzić/rozwinąć swoje umiejętności. Czego i Tobie życzę ;)
[#22] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #21

To co narysujesz jakiś schemat? Coś na podstawie tego blokowego, ale z wyłączeniem spraw zw. z baterią... ;)


Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 17:02:04 przez strim_
[#23] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #22

A czy to koniecznie musi być SRAM? Jest drogi. Były też karty PCMCIA z pamięcią DRAM, tylko te raczej nie nadawały się jako "pamięć przenośna". Najlepiej byłoby poświęcić jakąś kartę 512kB do eksperymentów.

Pewnie trzeba by też poczytać w jaki sposób kickstart wykrywa kartę pamięci w slocie, bo wątpie aby poruszanie się po omacku dało jakieś lepsze rezultaty.
[#24] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@11111olo, post #16

Nie zabraniaj ludziom marzeń jeśli się nie spełniają i nie odpowiadaj na dziecinne zaczepki, które notabene sam wywołujesz, a potem się cietrzewisz jak ktoś zażartuje. Póki co, chłopaki chcą sobie poeksperymentować, nawet jeśli wyjdzie im coś nieopłacalnego, to będą mieli jakieś doświadczenie, które może im się przyda a może nie. Po jaką cholerę podpinasz wszystko pod robienie biznesu i mącisz jakimiś powódkami materialnymi, jak jakiś menedżer. Jak chcą się bawić, to ich sprawa i ICH PIENIĄDZE, póki nie jesteś zmuszany do kupna, to w czym problem?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 17:27:09 przez rafgc
[#25] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #7

Zrobienie pamięci nie musi być wcale trudne, potrzebna jest tylko wiedza, jak Amiga dowiaduje się, że w slocie siedzi pamięć i jaka jest jej pojemność.
[#26] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@rafgc, post #23

A czy to koniecznie musi być SRAM? Jest drogi. Były też karty PCMCIA z pamięcią DRAM, tylko te raczej nie nadawały się jako "pamięć przenośna". Najlepiej byłoby poświęcić jakąś kartę 512kB do eksperymentów.


Tylko pamięć DRAM będzie wymagała też logiki jej odświeżania, potencjalnie bardziej skomplikowana sprawa, więc podejrzewam, że łatwiej będzie eksperymentować na SRAMie (z uwagi na jego prostotę).

Pewnie trzeba by też poczytać w jaki sposób kickstart wykrywa kartę pamięci w slocie, bo wątpie aby poruszanie się po omacku dało jakieś lepsze rezultaty.


Z tego co wiem to na pewno sprawdza strukturę CIS (w przestrzeni A00000 do A1FFFF?) czy dana karta jest kartą SRAM, ale poza tym robi coś jeszcze, na podstawie czego wykrywa czy dana pamięć będzie używana jako RAM czy jako dysk. To jest coś co ustawia program PrepCard i przyznam, że nie mam bladego pojęcia gdzie on to zapisuje.
[#27] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #22

Schemat czego? ;) Najpierw muszę przeczytać całą dokumentację o PCMCIA (i coś z tego zrozumieć), wybrać układ sterujący (może AVR da radę?) i rodzaj pamięci (DRAM odpada). Wtedy będę mógł zacząć rysować... Ale to potrwa... i to długo. Na razie nie wiem, jak konkretnie działa to złącze.
[#28] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #27

Jeszcze nie widziałem kontrolerów pamięci opartych na mikrokontrolerach, do tego używa się CPLD albo FPGA, a jeśli chcesz używać AVR, to pewnie będziesz musiał go taktować ze 32MHz i dość dobrze zoptymalizować kod.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 17:46:51 przez rafgc
[#29] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@rafgc, post #25

Pewnie ze nie jest trudne o ile się wie o co kaman.
To tak samo jak z grą na skrzypcach - jest prosta o ile się potrafi grać ;)

PCMCIA ma 16bit szynę danych i 26 bit szynę adresową. Do tego kilka sygnałów sterujących.
[#30] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #27

Schemat czego? ;) Najpierw muszę przeczytać całą dokumentację o PCMCIA (i coś z tego zrozumieć)


Oczywiście, że najpierw trzeba się dokładnie zapoznać, ale PCMCIA nie wydaje się takie skomplikowane, z tego co pamiętam linie adresowe i danych są poprowadzone z wprost do slotu PCMCIA (przez jakieś bufory - w Bugdie?). Poza tym mamy kilka sygnałów kontrolnych którymi steruje Gayle.

Problem tylko w tym, że niektóre sygnały mają inne znaczenie w zależności od typu karty który włożymy. No ale i tak wiadomo, że wszystkie sygnały ze slotu za wyjątkiem linii danych trzeba poprowadzić do jakiegoś układu kontrolnego...

wybrać układ sterujący (może AVR da radę?)


Co rafgc napisał... ;)

Wtedy będę mógł zacząć rysować... Ale to potrwa... i to długo. Na razie nie wiem, jak konkretnie działa to złącze.


Ok, ja też zapoznam się z dokumentacją. Szkoda, że jest jej tak mało dla kart SRAM.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem