kategoria:
[#121] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #120

Rozumiem, że ta M48Z02-70PC1 to w charakterze EPROMu ? Bo to tylko 2kB, a taka gruba bo ma w środku zaszytą bateryjkę :) BTW. były kiedyś układy RTC do PC (Dallas 12c887), które wyglądały podobnie.

Ten BS62LV1600EIP55 to chyba rozsądne rozwiązanie. Można go dostać w dobrej cenie od chińczyków ~$10/szt.
[#122] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@zyga64, post #121

Rozumiem, że ta M48Z02-70PC1 to w charakterze EPROMu ?


Tak jest.

Ten BS62LV1600EIP55 to chyba rozsądne rozwiązanie. Można go dostać w dobrej cenie od chińczyków ~$10/szt.


W istocie, choć pewnie lepiej byłoby kupić nie u Chińczyków, bo z nimi to różnie bywa. Choć te układy robią na Tajwanie tak czy inaczej...
[#123] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #119

- zastąpienie EEPROMu podstawką pod M48Z02-150PC1
- ustawienie sygnału BUSY na stałe w pozycji READY

Aleś się uparł... To już lepiej zastosować ten EEPROM 28Cxxx ze stałym czasem oczekiwania na zakończenie zapisu. Jak będzie wyglądało takie pudełko na karcie? Cena też nie przemawia za tym rozwiązaniem, rafgc napisał:
"EEPROM 28C64-150PLCC w TME.pl, kosztuje około 16zł, a gdzie indziej może nawet taniej..."
Poza tym bateria wysiądzie i co wtedy zrobią twoje dzieci z taką kartą?

Jarob nie słuchaj strim_ i daj na schemat zwykły EEPROM. No chyba, że ja tu już nie mam nic do powiedzenia
[#124] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #123

Przygotuję wersję ze SRAM'em i z Eepromem :)
[wyróżniony] [#125] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #123

To już lepiej zastosować ten EEPROM 28Cxxx ze stałym czasem oczekiwania na zakończenie zapisu


Tylko to wymaga wygenerowania sygnału BUSY na ten czas kiedy trwa zapis. A żeby go wygenerować to trzeba jakiś licznik zrobić. A żeby zrobić licznik, to trzeba CPLD popędzić jakimś zegarem... Więc tu znów sprawa się kompilikuje. Użycie tego SRAMu z bateryjką za całe 30zł pozwala zaoszczędzić tego zamieszania - 15zł różnicy to nie jest jeszcze tragedia. Przynajmniej ja wolałbym dopłacić 15zł, niż ładować dodatkowo generator częstotliwości (bo poza tym do niczego on nie będzie tam potrzebny) i implementować w CPLD generowanie tego sygnału BUSY. Mam jakieś mgliste pojęcie jak to zrobić, ale oszczędność 15zł mnie nie przekonuje żeby się z tym bawić.

Poza tym zauważ, że jak nie chcesz kupować układu M48Z02 to nie musisz, będzie też CIS w CPLD (a nawet dwa) i do Amigi będzie on wystarczający. Dlatego chce żeby była podstawka na ten układ. Jak ktoś chce to se kupi, jak nie to nie.

Poza tym bateria wysiądzie i co wtedy zrobią twoje dzieci z taką kartą?


Pewnie przełączą zworkę i będą używać tylko CISu z CPLD.


Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 15:00:12 przez strim_

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 15:01:09 przez strim_
[#126] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #124

Wersja z SRAM schemat

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 15:31:45 przez jarob
[#127] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #125

Jak tam uważasz, w końcu to Ty jesteś konstruktorem. Najważniejsze, że CIS'e będą w CPLD :)
[#128] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #126

Jaro, powinien być M48Z02, nie M48T02. T to RTC ze SRAMem. Z to sam SRAM.

Btw. tutaj mamy ten układ za cene 23zł, więc błagam niech już nikt nie narzeka na jego koszt .

Poza tym, schemat wygląda super. To co czas na projekt płytki? OK

Krótkie podsumowanie używanych układów:

1x XC9536XL-5PCG44C
1x M48Z02
3x 72LS245DW
2x BS62LV1600EIP55


Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 16:01:15 przez strim_
[#129] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #128

Przepraszam mój błąd przy wstawianiu SRAMu do schematu :/

Już poprawiłem schemat
[#130] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #129

Nie ma problemu. Czy byłbyś w stanie zaprojektować płytkę do tego rozszerzenia?
[#131] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #129

Jarob czekamy na płytkę ;)

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 17:52:24 przez RomanWorkshop
[#132] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #130

Coś tam próbuję zrobić. Nie mam zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu płytek, ale może mi się uda ;)
[#133] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #131

Z tym, że na wejściu i wyjściu tego stabilizatora muszą być kondensatory min. 1uF (ja bym dał 100n+1u). Poza tym przy każdym układzie scalonym powinien być też kondensator 100n, filtrujący napięcie zasilania.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:00:51 przez RomanWorkshop
[#134] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #133

Tak, to wiem.
Już schemat uzupełniłem o kondensatorki. :)
[#135] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #134

Dałoby radę jeszcze dorzucić złącze (dwa goldpiny) do zasilania samych pamięci SRAM z baterii? Koszt to jest chyba żaden a zawsze fajnie mieć taką opcję...

Hm, teraz pomyślałem, że to pewnie nie jest aż takie proste, bo bateria nie powinna być ładowana, ale może wystarczy dać jakąś diodę?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 20:15:30 przez strim_
[wyróżniony] [#136] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #129

Czy naprawdę nie można wyeliminować trzeciego 245?
Dodać warunek z oe_oddlow do oe_odd?
Mniej ścieżek, mniej układów a CPLD powinien to zmieścić.
Zostawić tylko oe-odd i oe_even.
[wyróżniony] [#137] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@bogumil, post #136

Chodzi o to, że trzeba też podłączyć bity D0-D7 do D8-D15, taka sytuacja ma miejsce w tym jednym przypadku - gdy CE1 jest w stanie niskim, a CE2 i A0 w stanie wysokim (wtedy generuje OE_ODDLOW). Jak chcesz to zrobić bez fizycznego podłączenia do siebie tych linii danych? Można by było to zrobić w CPLD, ale wtedy wszystkie linie danych musiałyby przechodzić przez CPLD...

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 13:35:43 przez strim_
[#138] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #137

CIS-w-CPLD dla karty RAM wypełniony we wsadzie (diff).
[#139] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #134

Patrzę na schemat A1200 i przy liniach danych, które idą od Budgie do slotu PCMCIA jest taki napis:
WARNING: BYTE SWAPPED.

I faktycznie bajt niski i wysoki są ze sobą zamienione. To pewnie wynika z faktu, że standard PCMCIA miał intelowską endianowość. Zastanawiam się tylko czy to ma jakieś znaczenie dla naszego projektu czy nie. Chyba nie. Muszę wetknąć jakąś kartę i zobaczyć jak wygląda zawartość attribute memory. Bo jeśli wg. specyfikacji do EEPROMu mamy podłączone linie even (D0-D7), to w Amidze powinny być one widoczne na pozycjach bajtów odd.
[#140] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #139

Na schemacie A600 również widnieje taki napis. Więc moim zdaniem złącza PCMCIA w A600 i A1200 są zbudowane identycznie.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 11:58:31 przez RomanWorkshop
[#141] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #132

Nie mam zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu płytek, ale może mi się uda ;)


Udało się coś zdziałać? szeroki uśmiech
[#142] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@strim_, post #141

Bo jeśli nie, to prześlij nam schemat i strim_ wykona płytkę (taki mały żarcik)
A tak na poważnie, to wiem jak prze.... jest projektowanie takich płytek, zwłaszcza jeśli autorouter za bardzo nie pomaga (ani nikt inny - zwłaszcza Roman, który potrafi tylko gadać/pisać).
Jarob jesteśmy z Tobą i wierzymy w Twoje umiejętności.
[#143] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #142

Tak, tak :) pracuję nad tą płytką.

Trochę to potrwa zanim uzyskam zadowalający mnie efekt. Poznaję tego autorouter'a i jego możliwości. Tak jak pisałem, nie robiłem jeszcze w nim poważniejszych płytek. Proszę uzbroić się w cierpliwość, bo narysowanie schematu, to pikuś wporównaniu z płytką. Jeśli ktoś chce się pobawić samemu, to mogę podesłać schemat w formacie Eagle.
[#144] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #143

Spokojnie, jak robisz to OK .

Mógłbyś założyć konto na GitHubie? Wtedy dodał bym Cię do tego repozytorium i mógłby też być tam schemat i projekt płytki - wszystko by było w jednym miejscu i odrazu wersjonowane z automatu...
[#145] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #143

Jak tam płytka i dlaczego nie działa?
[#146] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #145

Tygodniowa przerwa w pracach nad płytką spowodowana feriami z rodziną.
Od poniedziałku wznawiam prace.
[#147] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #146

Super, ja w międzyczasie znalazłem jeszcze takie kości. Są za duże (64 Mbit) i wymagają niskiego napięcia (1.8V), ale ich cena jest stosunkowo niska w porównaniu do zwykłych SRAMów (circa $7)... Arrow to chyba jedyny dystrybutor, który ma je na stanie, więc trzeba by było doliczyć też koszt przesyłki z US.
[#148] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #146

POBUDKA !!! Nie spać, pracować, pracować... Amigowcy czekają na Waszą kartę :)
[#149] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@RomanWorkshop, post #148

Witam,
Wiem, że to trochę trwało, ale w końcu zrobiłem tą płytkę.

Strim_ jak zamieścić to na GitHub??
[#150] Re: Budowa kart pamięci SRAM na PCMCIA

@jarob, post #149

Załóż konto na github.com i daj mi swój login, wtedy ja dam Ci dostęp do repozytorium ppa-pcmcia-sram. Już kiedyś je utworzyłem, obecnie leży w nim kod źródłowy wsadu do CPLD (oraz jakaś kopia w jpg Twojego schematu).

Po nadaniu uprawnień musisz ściągnąć obecną zawartość repozytorium (clone), wkopiować do niego nowe pliki, zapisać zmiany do Twojej lokalnej kopii repozytirum (commit), oraz wysłać na githuba (push). Jeśli wcześniej nie używałeś żadnego systemu wersjonowania, to zapewne najłatwiej będzie Ci to zrobić klientem GUI (dla Windows tu).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem