kategoria: Sprzęt
[#241] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #240

Wiem co robi ta instrukcja, troche sie uczylem asemblera 68k. Masz tutaj oryginalne info od Gunnara:

Yes, Apollo supports both 64bit and 32bit.
This means several things:
* APOLLO supports 64bit instructions
* APOLLO registers are 64bit wide
* APOLLO DCache supports 64bit reading and writing in single cycle.

64bit instruction allow to process data much faster.
[#242] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Don_Adan, post #241

Ale ja wiem co to oznacza, nie rozumiem po co wklejanie tych ogólnie dostępnych informacji. Co to zmieni?
* APOLLO registers are 64bit wide

H8 -> R0L, R0H - 8bit, R0 - 16bit, ER0 - 32bit
x86-64 -> AL, AH - 8bit, AX - 16 bit, EAX - 32bit, RAX - 64bit
Innymi słowy nie wierzę by rozszerzone rejestry widniały pod nazwami D0-D7 ;) Nowe rozkazy i tryby adresowe wymagają nowego OS. Nowe rozkazy i tryby adresowe by być użyteczne wymagają nowych kompilatorów, wreszcie wymagają ponownej kompilacji ze źródeł. Niby fajny ficzer, ale nie oszukujmy się, to ma niewielkie znaczenie w porównaniu do np. implementacji FPU czy SuperAGA.
[#243] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #242

Ale przeciez juz 68020 traktuje dwa 32bitowe rejestry, jako jeden 64 bitowy, np. mulu.l D1,D2:D3.
Wiec to nie jest zaden problem. Nie sadze, zeby uzywano innych rejestrow niz 32 bitowe od strony programisty. Tylko procesor bedzie dzialal wewnetrznie na 64 bitach. Rejestry 64 bitowe od strony programisty sa niepotrzebne.
[#244] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #1

Pytanie - tego Vampire V2 to się gdzieś zamawia? Pytam bo wysłałem do kipper2k prośbę dot. zamówienia kilka dni temu i żadnej odpowiedzi nie dostałem. Ktokolwiek dostał?
[#245] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@grxmrx, post #244

Tak, wysłałem zamówienie do Kippera i dostałem odpowiedź z danymi do przelewu PayPal w przeciągu 24 godzin.
[#246] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Sir_Lucas, post #245

Cały czas mam wrażenie, że to jakaś lipa jest i ogólnie mało wiarygodne...
[#247] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Don_Adan, post #243

Nie, z tego co wyczytałem zwyczajnie do Dh kopiuje starszą część wyniku, a do Dl młodszą i to tylko jeśli mamy 32x32 i bardzo, bardzo chcemy te 64b :) I teraz jeśli soft oczekuje w Dh starszej połówki i w Dl młodszej to nie możemy zrobić "hej stary, masz tu rejestr Extended D2 czyli ED2 nasza nowa instrukcja robi jeden transfer 64bitowy do tego rejestru zamiast 2 transferów 32itowych do D2 i D3". To nie zadziała, bo np. parę linijek dalej obrabiamy D2 oczekując tam starszej części, a tu lipa - nie ma. Bo instrukcja wciągnięła to do ED2 jako całość i to co widnieje pod D2 to MŁODSZa część:) Ot taki smaczek jeśli chodzi o poszerzanie architektury. Wierzę, że wszystkie tego typu pułapki chłopaki ogarnęli, ale nie ma to zupełnie żadnego znaczenia dla istniejącego kodu. Fuzje, szybsze instrukcje etc. etc. - owszem bo to będzie można wykorzystać, 64b architekturę już znacznie, znacznie mniej.
[#248] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #247

Ale nadal przy dobrej architekturze, jeżeli dostęp do pamięci jest 64bit, można wgrać dwie dane 32bit, czy to instrukcje, czy dane, wypełnić choćby linijkę cache dwa razy szybciej, co przekłada się na wzrost wydajności względem architektury z dostępem 32bit (luźne porównanie - tak jak 68020 do 68000).
Taki smaczek dla programistów w ASM, dla nowego softu to będzie znów fajna zabawa, znów można będzie pokazać co przemyślany kod na tej architekturze może pokazać. Należy się z tego cieszyć, a nie marudzić :)
[#249] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@flops, post #248

Niemniej wadą takiego programu będzie działanie tylko na Vampire i na niczym innym. Więc programista będzie musiał przygotować dwie wersje.
[#250] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@grxmrx, post #246

W kontakcie z Kipperem musisz być cierpliwy - bardzo często po dłuższym czasie odpowiada ;)
Podobnie z wrzuceniem ROMu do sprawdzenia ;)
[#251] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Tom Rain, post #250

a ile czasu trwa realizacja zamówienia, złożenia nowego Vampira?
[#252] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@grxmrx, post #244

A to mozna zamawiac ? Myslalem ze preordery zakonczone.... a od Kippera kiedys cos kupowalem i bylo git.
[#253] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@banan666, post #251

Jeszcze nikt nie dostał, więc ciężko prorokować, ja zapłaciłem ok miesiąc temu.
[#254] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@fazior, post #253

A ile jeżeli można wiedzieć?
[#255] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@twardy, post #252

Tak, można ciągle składać pre-ordery u Kippera.
Zobacz tutaj.
[#256] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Sir_Lucas, post #255

Teoretycznie można bo żadnej odpowiedzi mejlowej nie ma od dłuższego czasu.
[#257] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@grxmrx, post #256

Jest niedawny update link

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 09:16:40 przez twardy
[#258] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@wsklive, post #254

150 euraczy + szping do Polski 25 euro.
[#259] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@flops, post #248

jeżeli dostęp do pamięci jest 64bit


Dostęp do pamięci jest 32bit (2 kości po 16bit), starszy Vampire z jedną kością ma dostęp do pamięci 16bit.
[#260] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@michalmarek77, post #234

DosBox na A600, LOL
jest port DosBoxa na AGA
na 060 działa to tak słabo że jest całkowicie bezużyteczne

emulatory x86 z Amigi są wydajniejsze, znacznie lepiej zoptymalizowane od DosBoxa (który bądź co bądź był pisany na sprzęty >2GHz a i to działa tylko dobrze z rdzeniem 'dynamic' na PC bo już wersje PPC czy ARM są bardzo wolniutkie) i jakby któryś z nich ulepszyć to może, może jakiegoś superfroga można by pograć co płynnie na 286 chodził pomysł

nasuwa się tylko pytanie: po jaki grzyb? mało to komputerów każdy ma w domu na których lepiej będzie to działało? W ogóle po co komu stare gry z PC na Ami. Sztuka dla sztuki?
[#261] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@XoR, post #260

W sumie to racja. Nie ma sensu portowania na Amigi gier z PC/bawienia się w jego emulowanie.
Ale jakby dało emulować inne zabaweczki, powiedzmy do Neo-Geo włącznie, to w amigowym 240p pięknie by się A600 z Vampirem prezentowała na CRT.
[#262] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@XoR, post #260

Tutaj masz przykład Amigi 600 na której całkiem nieźle sobie pomyka DosBox.
[#263] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@michalmarek77, post #261

można emulować Neo Geo na XBoxie 1
w zasadzie do emulatorów wszelakich od pierwszego X-a to chyba nic lepszego nie wymyślili jeszcze pomysł
[#264] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@XoR, post #263

Tak, to w sumie też racja...Mam jednego zmodowanego, który służy za swego rodzaju "Emu Station".
[#265] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Sir_Lucas, post #262

A nie ScummVM? :)
No i tutaj to idzie jeszcze na ECSie, w przyszłości będzie sterownik P96 i lepszy obraz.
[#266] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@abcdef, post #247

Soft niczego nie oczekuje, o uzyciu rejestrow decyduje koder albo kompilator.Jak chce miec Dh w D1 to pisze tak, zeby sie tam znalazlo, jak chce miec Dl w D1 to tez pisze tak, zeby sie znalazly tam te dane.
W kazdym razie Gunnar podal przyklad wykorzystania 64 bitow w Apollo za pomoca 2 instrukcji 32 bitowych, wyglada obiecujaco.

Loop:
MOVE.L (A0)+,(A1)+
MOVE.L (A0)+,(A1)+
dbra D0,Loop
This is a simple memcopy example.
Code like this is used in many old 68k programs.

The code copies 2 times 32bit....
APOLLO is able to understand that the programmer wanted to move Data as fast as possible - and Apollo is able to help him.
Apollo can re-write the instructions from 2 times 32bit to 1 time 64bit. Which will speed up the memcopy by 100%.
[#267] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@Don_Adan, post #266

A tak szczerze jeżeli mam możliwości kupienia furii eco 20 rev 2 za 450zl brać czy może lepiej wpisać się w kolejkę i czekać na vampira?
[#268] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@wsklive, post #267

To tak jakbys sie spytal czy brac malucha w tym momencie za 450 zl czy wpisac sie w kolejke i czekac na Ferrari za 650 zl
[#269] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@wsklive, post #267

Na pewno Furia nie oferuje tego samego co Vampire. Zalezy do czego chcesz A600 wykorzystywac. Ciekawsza przyszlosc powinien miec Vampire, o ile bedzie w sprzedazy w nieodleglej przyszlosci.
[#270] Re: Vampire V2 FPGA accelerator - zamówienia

@sordan, post #268

To tak samo można powiedzieć że lepiej mieć malucha na podjeździe niż Ferrari u mechanika. Tak to wszystko jest fajnie napisane co to nie potrafi, a czy tak będzie i kiedy tego nikt pewnie niewie. Teraz to mam zgryz:(
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem