kategoria: Programy
[#61] Re: GoADF!

@vojo, post #60

Zauważyłem że na ekranie "ADF to disk" w okienku gdzie jest rozmiar (Size) 880 kB pod tą wartością mam jakieś dziwne znaczki tak jakby pół linii pod "880" nachodzące na te właśnie znaki.
Ostatnia wersja programu, ClassicWB 3.1, kick 3.1.



Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 23:40:59 przez nostrum666

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 23:41:12 przez nostrum666
[#62] Re: GoADF!

@nostrum666, post #61

No nie jestes pierwszym, ktory to zglasza, ale ja za cholere nie potrafie tego zreplikowac u siebie.
A1200, A600, do tego rozne konfigi na WinUAE i czysto :/

Masz to zawsze w tym oknie, nawet od razu po odpaleniu i wejsciu do tego ekranu?
[#63] Re: GoADF!

@vojo, post #62

Zawsze. Na wcześniejszej wersji programu było to samo.
[#64] Re: GoADF!

@nostrum666, post #63

Nowa wersja 2020 coraz bliżej releasu, mam nadzieję jeszcze w tym roku :) Ze wsparciem dla DMS, ADZ i HFE + poprawki zgłoszonych błędów. Do tego jakieś dodatki jak np sortowanie wczytanej listy plików. Do tego moduł konwersji na ADF/ADZ/DMS, na razie jeszcze bez konwersji na HFE, bo tyle krwi co mi toto napsuło... cenzura

Na początek tradycyjnie już dystrybucja dla zrejestrowanych userów, jako podziękowanie za ich wsparcie :)




Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 21:49:41 przez vojo
[#65] Re: GoADF!

@nostrum666, post #63

U mnie to samo występuje, ale na razie używam na A1200@Apollo 1240.

@Vojo - cieszy mnie to, jak ogarnę burdel z KRGS 2019 to dorzucę kilka polskich pesos na wsparcie :)
[#66] Re: GoADF!

@vojo, post #64

Na początek tradycyjnie już dystrybucja dla zrejestrowanych userów, jako podziękowanie za ich wsparcie :)


Nic do mnie nie doleciało na maila.
[#67] Re: GoADF!

@vojo, post #64

Czyli w tej chwili można już odczytać obrazy w formacie .HFE?
Dla mnie, użytkownika HxC Flopy, brakuje tylko opcji zapisu do .HFE (odczyt ADF i zapis do HFE)- a takie plany są? Dobrze rozumiem?
[#68] Re: GoADF!

@Mariodj, post #66


Nic do mnie nie doleciało na maila.

Jeszcze nowej wersji nie ma, trwają prace - przede wszystkim poprawa wydajności dekodowania plików hfe, bo działa to niakceptowalnie dla mnie wolno w tej chwili, poprawa ergonomii i obsługa błędów nowych funkcjonalności i testy.
Post powyżej to zapowiedź nowej wersji, i jak już będzie dostaniesz na pewno maila.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 09:52:32 przez vojo
[#69] Re: GoADF!

@vojo, post #68

Wspaniale :)
[#70] Re: GoADF!

@BULI, post #67


Czyli w tej chwili można już odczytać obrazy w formacie .HFE?
Dla mnie, użytkownika HxC Flopy, brakuje tylko opcji zapisu do .HFE (odczyt ADF i zapis do HFE)- a takie plany są? Dobrze rozumiem?


Tak, takie są plany.
Z tym że dekodowanie obrazu z hfe do adf (i w druga stronę rowniez) jest czasochłonne, i na real amidze może być wolne. To wynika że specyfikacji formatu HFE.
2MB (w DD) trzeba kilka razy przeleciec bajt po bajcie, zrobić inwersję każdego bajtu, zdekodowac format MFM (znowu operacje logiczne na wszystkich bajtach), w wyniku czego mamy gotowe dane. No prawe, bo hfe szatkuje sektory, po 256 bajtów :) więc tylko poukładać sektory (a jest ich 22*80) i już mamy dane gotowe do użycia. A, i jeszcze tu i tam konwersja z little endian na big endian, bo tak ma hfe.
Dedykowany soft HxC robi to w sekundę na i7, 68020 robi to trochę dłużej :/

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 10:09:45 przez vojo
[#71] Re: GoADF!

@vojo, post #70

Dedykowany soft HxC robi to w sekundę na i7, 68020 robi to trochę dłużej :/


Dokładnie, z tym się liczę, jednak myślę, że na 060 będzie już to prędkość akceptowalna, a uwolni mnie od potrzeby uruchamiania specjalnie kompa z Windowsem ok, racja
[#72] Re: GoADF!

@vojo, post #70

Zabezpieczyles program przez odczytem nieamigowym .HFE?
[#73] Re: GoADF!

@Norbert, post #72


Zabezpieczyles program przez odczytem nieamigowym .HFE?


Tak, tylko format amigowy HFE jest obsługiwany, dla pozostałych jest odpowiedni komunikat.
[#74] Re: GoADF!

@vojo, post #73

Właśnie urodziła się nowa odmiana formatu ADF, opisana tutaj przez Toni Wilena, GoADF będzie ją oczywiście obsługiwać od nowej wersji.
[#75] Re: GoADF!

@vojo, post #74

Bardzo fajnie! Chociaż osobiście uważam, że lepiej byłoby zrobić to jako oddzielny format .adx czy cuś i dodać minimalny nagłówek, który co najmniej by posiadał numer wersji. Wtedy byłoby bardziej jednoznacznie i program od razu mógłby wyrzucić error, że danego formatu nie obsługuje. A tak niektóre programy łykające ADF mogą ten nowy przyjąć bez gadania i źle zinterpretować dane.
[#76] Re: GoADF!

@teh_KaiN, post #75

W pełni Cię popieram.
[#77] Re: GoADF!

@Hexmage960, post #76

Toni wybrał identyfikacje po romiarze pliku:
Only enabled if ADF file size is exactly (80 to 82) * (512 + 16) * (11 or 22)

i jest to analogiczne do podstawowego ADFa używanego od ponad 20 lat, w tym zwykłym ADFie tez nie ma żadnego nagłówka opisującego format czy wersję.
W obu przypadkach plik ADF będzie zawierał tylko dane z dyskietki, ani bita informacji dodanego z zewnątrz - myślę że to była myśl przewodnia definicji nowego ADFa.

Co do kompatybilności ze starym softem - żaden nagłówek nie zapewniłby tej kompatybilności, jeśli jakiś stary soft nie patrzy na rozmiar i wczytuje pierwsze 901120 bajtów pliku i traktuje je jako obraz - taki nagłówek opisujący ADFa zostałby pewnie potraktowany jako zawartość sektora 0 dysku, i tak samo źle by to zinterpretował. Tymczasem rozmiar pliku w przypadku ADF to bardzo istotna informacja, i rozmiar inny niz standardowy to powinien byc sygnał alarmowy dla takiego programu że coś jest nie tak.

GoADF to program który od samego początku miał taką weryfikacje na jaką pozwala format ADF, czyli weryfikacja po rozmiarze, i nie pozwala na wczytanie przypadkowych danych z plików zawierających mniej czy więcej danych. Ich ilość musi się zgadzać, bo w przypadku dysków NDOS jest to jedyna weryfikacja (dyski DOS są weryfikowane w dużo większym stopniu, z checksumą na czele).
Z punktu widzenia GoADF specyfikacja nowego dialektu ADF jest więc wystarczająca aby prawidłowo go rozpoznać i obsłuzyć.
[#78] Re: GoADF!

@vojo, post #77

OK, Toni zrobi jak mu pasuje. Ale ten nowy format/standard powinien być ochrzczony nową nazwą (rozszerzeniem), żeby przede wszystkim nie mylił się ze zwyczajnym ADFem, który ma 901,120 bajtów.

Taki otwarty rozszerzony ADF byłby idealnym zastąpieniem zamkniętych DMSów, które przecież są bardzo fajne, właśnie dzięki nagłówkowi, który może przechowywać dodatkowe informacje - ilość cylindrów, możliwość kompresji i wiele innych. Ja zawsze preferowałem DMSy.

Dla kolegi to i tak nie będzie różnicy, bo Twój program z tego co wiem obsługuje znakomicie ADF, DMS. I jest przygotowany na nowy standard ADF.
[#79] Re: GoADF!

@vojo, post #77

Rozszerzenie ADF jest tylko i wyłącznie wymyślone na potrzeby pewnego systemu operacyjnego, który bez rozszerzeń sobie nie radzi. A format jest starszy niż samo rozszerzenie, gdyż powstał wraz z programem DiskDupe, tutaj jest więcej na ten temat albo nawet jeszcze wcześniej. Dlatego na Amidze obrazy dysków mają różne rozszerzenia (np *.image) lub w ogóle nie mają. Więc nie ma sensu powiązywać format ze sztucznie stworzonym rozszerzeniem *.adf, raczej tak jak pisał Vojo program powinien rozpoznać po wielkości pliku.
[#80] Re: GoADF!

@Solo Kazuki, post #79

Format ADF to obraz dyskietki, a programów do zrzucania obrazów dyskietek powstało wiele na Amigę, również wcześniej. Np. TrackDOS autorstwa Nica Wilsona umożliwia m.in. zrzucanie dyskietek do plików, również pełne - 901,120 bajtowe.

Przyznam, że do tej pory używałem TrackDOSa do robienia backupów moich oryginalnych dyskietek, choć GoADF! wygląda bardzo interesująco i pewnie użyję go do zrzucania następnych oryginałów, jakie zakupię.

Trzeba iść z duchem czasu i wspierać dobre polskie oprogramowanie.
[#81] Re: GoADF!

@Hexmage960, post #80

Nie wiem czy zrzucanie oryginałów do ADF ma sens, ze względu na zabezpieczenia...
[#82] Re: GoADF!

@Solo Kazuki, post #81

Zależy o jakie zabezpieczenia chodzi.

Zrzucam oczywiście tylko dyskietki bez zabezpieczeń przed kopiowaniem. Obrazy dyskietek trzymam na swoim twardym dysku, w razie gdyby oryginalne dyskietki zawiodły.

Zaś co do zabezpieczeń antypirackich - posiadam oryginalne instrukcje i karty z kodami, więc dla prywatnych potrzeb starczy.
[#83] Re: GoADF!

@Hexmage960, post #82

Chodzi o zabezpieczenia samych dyskietek. Po to powstał format IPF czy "Warpery".
[#84] Re: GoADF!

@Solo Kazuki, post #83

Dziękuję za link. Akurat w przypadku dyskietek z zabezpieczeniami, z reguły WHDLoad potrafi je bezproblemowo zainstalować na HDD, więc w tych przypadkach rezygnuję z robienia obrazu dyskietek.

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:46:09 przez Hexmage960
[#85] Re: GoADF!

@Mariodj, post #66

Nowa wersja doczekała się publikacji, na początek tradycyjnie dla zarejestrowanych userów (mail).

Nowości to zapowiadany support dla obrazów dyskietek w formatach ADZ, DMS i HFE.
Dla nowych formatów działają wszystkie opcje programu, jak dla zwykłych ADF: odczyt informacji o dysku w obrazie, przeglądanie zawartości, montowanie w wirtualnych napędach.

Dodatkowo nowy moduł konwertera, z formatów ADF/ADZ/DMS/HFE do ADF/HFE.

I trochę mniej istotnych ale zgłaszanych przez użytkowników rzeczy, jak poprawki w GUI, np sortowanie alfabetyczne list.

Screeny z nowej wersji do zobaczenia na stronie prigramu: http://bitplan.pl/goadf/galeria.html
[#86] Re: GoADF!

@vojo, post #85

O kur.. czyli jest już konwerter i mogę z ADF na HFE sobie przekonwertować?!
[#87] Re: GoADF!

@BULI, post #86

O kur.. czyli jest już konwerter i mogę z ADF na HFE sobie przekonwertować?!

O kur.. w poście powyżej jest moja pomyłka, na razie konwerter jest z ADF/ADZ/DMS/HFE do ADF/ADZ :)

Ale do HFE też będzie, format rozpracowany.
[#88] Re: GoADF!

@vojo, post #87

Sam konwerter wygląda tak:

[#89] Re: GoADF!

@vojo, post #88

Rewelacja, gratuluję szybkiego rozwoju programu. Z ciekawości zapytam się: na jakim systemie pracujesz nad GoADF?
[#90] Re: GoADF!

@vojo, post #88

No rzeczywiście postęp ogromny OK
Ja czekam właśnie na rzeczoną konwersję z ADF do HFE, pod kątem mojego HxC Floppy.
Czyli już mogę spokojnie szykować kasę na licencję!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem