kategorie: A4000, CD32, Prometeusz, Sprzęt
[#361] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #360

fajne mam 2 czarne !
[#362] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #361

Też mam ale mam problem z działaniem, mam dwie przejściówki na USB i nie chcą działać. Oryginalnej brak.
Trzeba było w filmie podjąć temat z jakimi jeszcze działa mysz a niżeli tylko z org. Chętnie bym się dowiedział.
[#363] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mwb113, post #362

bo to nie mysz amigowska - do Amigi została przystosowana na siłę...
[#364] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mwb113, post #362

ja kupiłem komplet
[#365] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #363

o masz eh to skandal !
[#366] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@mwb113, post #362

Ja sprawdzałem na Rysiu i działała. Niestety, to nie jest dobra myszka. Zdecydowanie nawet najtańszy logitech jest lepszy pod względem ergonomiki i pradu który ta mysz pożera. 2x akumulatory AAA zjada w 2 tygodnie, przy wyłączonej myszy w czasie kiedy Amiga jest wyłączona.
[#367] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #365

a czy ja mówię że skandal? trafił gościu w niszę, leci po sentymencie, a przystosowanie do Amigi to z tego co pamiętam to zostało dodane jako jeden z punktów do osiągnięcia w kickstarterze..
no i co najważniejsze - dociągnął projekt do końca :p

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 13:22:56 przez RokiS
[#368] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@sand, post #366

W pozycji środkowej przełącznika SW2 biegun dodatni baterii jest odłączony od reszty układu. W jaki sposób miałaby "zjadać" baterie?

[#369] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@sq7bti, post #368

Nowoczesne myszki, przechodzą w stan uśpienia kiedy są nieużywane. W nawet tanim logitechu te same akumulatory działają ponad rok. W przypadku w/w myszy, nie przerwały 2ch miesięcy.
[#370] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@RokiS, post #367

To był żart bardzo faja myszka po za tą gumą to jest całkiem fajna
[#371] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Dorian3d, post #370

Nie będę oceniał myszki pod względem ergonomii. Klasyczna trumienka, wiedziałem czego się spodziewać. Zdawałem sobie sprawę, że większość tanich myszek, będzie lepiej dopasowana "pod rękę". Sprawdziłem jeszcze z ciekawości myszkę pod kontrolą Ryś MKII, bez problemu działa.
1
[#372] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #371

ja jestem z niej zadowolony
1
[#373] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #371

Dokładnie- zarzut ergonomii jest śmieszny, bo przecież ideą było odtworzenie historycznego kształt "trumienki" ok, racja
Co do zarządzania energią to jest to oczywiście wada (można w ostateczności "usypiać" ją pstryczkiem/wyłącznikiem) ale pomimo tego myszka mi się podoba OK jedynie cena trochę mnie stopuje.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 09:42:56 przez BULI
1
[#374] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@BULI, post #373

Guma jest fajna ale na początku, dopóki się coś nie zabrudzi i ta powłoka nie zacznie schodzić, tak jak wspominałeś w filmie. Kilka myszek pecetowych miałem z taką powłoką ale kupiłem je bo były bardzo dobre, niestety, im bardziej ta powłoka schodziła z klawiszy tym bardziej wkurzała bo używasz i wydaje ci się, że masz brud pod palcem na plastiku a to po prostu zdarta powłoka. W przypadku tego dotykowego scrolla to będzie w tych myszkach występować no chyba, że ktoś tego scrolla nie będzie używać, tu mogliby pomyśleć o wersji bez scrolla, byłoby taniej ;) Ja kupiłbym wersję szarą, pasującą do obecnej obudowy ale rozumiem, że tu wyszli naprzeciw posiadaczom amig w klasycznych obudowach i posiadaczom cdtv ;) Na koniec zapytam bo wspominałeś w filmie, że tą powłokę da się usunąć. Czym najlepiej to się usuwa aby nie uszkodzić reszty plastiku?
1
[#375] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Madman, post #374

W tym filmiku powiedział czym - alkoholem.
[#376] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Ralpheeck, post #375

Absolutnie nie polecam używania alkoholi do usuwania tego typu ogumowań, gdyż słabo działa i może uszkodzić powierzchnię na której znajduje się guma. Najlepiej użyć preparatu "Cleaner Nowa Guma", który bardzo szybko i łatwo zmyje coś takiego. Na mniejsze powierzchnie (np.: rolki) używamy patyczków do uszu nasączonych preparatem, przy większych miejscach płatków kosmetycznych albo szmatek.

Używałem tego płynu to niezliczonej liczby ogumowań, zazwyczaj regeneruje nim rolki do magnetofonów, ale również czyściłem nim myszki komputerowe, rączki parasoli czy sprzętu do ćwiczeń, pokrętła wielu różnorakich urządzeń itd. Super środek, działa świetnie.

1
[#377] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Ralpheeck, post #375

Alkohol to bardzo ogólne pojęcie dlatego zapytałem czym konkretnie ;) No ale kolega wyżej zapodał coś lepszego więc trzeba będzie się zaopatrzyć, może reanimuję moją starą myszkę ;)
[#378] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Madman, post #377

Ja ci tylko zacytowałem, co powiedział OP na filmie. Nie mam tej myszki, więc nie mogę wiedzieć czym usunąć gumę z niej.
Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest gumowy osad z jakichś naklejek zagrzać suszarką, i zwyczajnie zetrzeć papierowym ręcznikiem. Chemicznie, to korzystałem tylko z takiego środka.


Usuwa kleje, gumę super, ale pozostawia tłusty i silnie pachnący płyn na powierzchni, który zwyczajnie trzeba wyczyścić.
[#379] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Ralpheeck, post #378

Alkohol izopropylowy (IPA) dobrze się nadaje do usunięcia klejącej ogumionej powierzchni. Pewnie są specjalistyczne preparaty do ściągania gumy, osobiście nigdy nie używałem.
[#380] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #379

IPA jest dobra, gdy mamy do czynienia z miękką, mazistą, lepką gumą, którą tylko trzeba zmyć, choćby po rozpuszczeniu się paska napędowego mechanizmu. Ogumowanie jest twarde i grube, ma dużą powierzchnię i trzyma się bardzo mocno podłoża. Trzeba je najpierw zmiękczyć i rozpuścić aby usunąć. Do tego IPA się słabo nadaje, a przy czyszczeniu schodzi jej ogrom, co ma negatywny wpływ na powierzchnie na którą działa. Nie ma porównania w skuteczności do preparatu który podałem.
1
[#381] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@brain030, post #380

No super tylko to się nadaje dla kogoś kto będzie tego często używał a ja, żeby usunąć powłokę z dwóch myszek, nie będę płacić koło 60 zł + wysyłka ;) Ale dobrze wiedzieć, że coś takiego jest ;)
[#382] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Madman, post #381

Nie wiem co znalazłeś, ale z pewnością nie to co podałem, 100ml kosztuje 11 zł ;)

przykładowa aukcja: https://allegro.pl/oferta/do-czyszczenia-regeneracji-gum-walkow-rolek-100ml-11764601581

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 17:16:05 przez brain030
[#383] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@brain030, post #382

Przepraszam, źle kliknąłem odpowiedź a odpowiadałem na post z #378 ;)
[#384] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Madman, post #383

Zapraszam do obejrzenia materiału z krótkiego testu duetu - Samsung SyncMaster 757MB wraz z xRGB Framemaster. Moim subiektywnym zdaniem, najlepszego duetu dla retro komputerów w lat 80/90. Test przeprowadzony na komputrerach: Amiga 4000 AGA (RGB), Amiga 4000 ZZ9000 1024x768 (HDMI), Atari 800XL (VBXE), Atari 800XL (RGB - Scart), Atari Jaguar (RGB - Scart). Do stworzenia tego materiału zainspirował mnie wątek na tym forum odnośnie idealnego monitora dla Amigi. Moim zdaniem dobrej jakości CRT wraz z xRGB Framemasterem to jedno z najlepszych dostępnych rozwiązań.

2
[#385] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #384

*FrameMEISTER ;)
[#386] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Drakon, post #385

FrameMEISTER ;)

Rzeczywiście, pisałem z pamięci :)
1
[#387] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #386

Kurcze, po tym Twoim materiale chyba zachoruję na tego FrameMeistera :)
Strasznie to drogie jest, ale z tego co mówisz, to warto.
[#388] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Ralpheeck, post #387

Kurcze, po tym Twoim materiale chyba zachoruję na tego FrameMeistera :)
Strasznie to drogie jest, ale z tego co mówisz, to warto.

Przerobiłem kilka urządzeń tego typu. Żadne nie było w stanie równać się z xRGB. Obsługa wszystkich możliwych wejść jak RCA, S-video, SCART, D-Sub czy HDMI. Praca na klatce nie na pikselu, więc jest w stanie obsłużyć również rozdzielczości Amigi z przeplotem w super jakości. Rewelacyjnie spisuje się z komputerami z kartami graficznymi w wysokiej rozdzielczości. Daje bardzo dobry sygnał dla OBS Studio dla wszystkich sprzętów 8,16 czy 32 bitowych. Mam zapisane na karcie microSD profile dla każdego możliwego sprzętu. Największą wadą jest kilkusekundowy czas przełączenia rozdzielczości, jeśli ją zmieniamy. Nowsze sprzęty, niż to co mnie interesuje np. w czasie obsługi dynamicznej gry zmieniały rozdzielczość w poszczególnych sekwencjach. W takich przypadkach przełączenie rozdzielczości może być uciążliwe. Kolejna wada, to taka że sprzęt był produkowany tylko w Japonii i z tego co wiem, jest ciężki do dostania w obecnym czasie. Osobiście nie wyobrażam sobie użytkowania 8/16/32 bitów bez tego sprzętu. Z przyjemnością wróciłem z jego udziałem do monitora CRT, którego udało mi się kupić poniżej 100 zł. Jestem zachwycony jakością obrazu. Znowu wróciłem do starych tytułów symulatorów lotniczych, które wyglądają teraz fenomenalnie. Wszystkie nowe materiały z ogrywania tych tytułów będą z użyciem CRT, choć w obiektywie kamery nie wygląda to tak jak na żywo.
1
[#389] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@nowy80, post #388

Widzę że w Japonii, można kupić nowy wersję mini. Koszt z wysyłką to około 2k pln, drogo no i nie wiem czym się różni mini i czy też takie dobreszeroki uśmiech
[#390] Re: Materiały wideo związane z Amigą na moim wideo blogu [nowy80Retro]

@Hellena, post #389

No, sęk w tym, że ten FM o którym tu była mowa, jest już nie do kupienia. Ten mini o którym piszesz to równie dobrze może być taki sam jak OSSC Pro który jeszcze nie wyszedł ale niektórzy sprzedają starą wersję z dopiskiem pro łowiąc leszczy na aliexpress. Gdybym miał płacić 2tys. to już wolałbym kupić RetroTink 5X-Pro

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 16:01:19 przez Madman
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem