kategoria: Karty procesorowe
[#61] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@w1ilk, post #60

Widzę że masz dodatkowo radiatory na kościach ;) Też nad tym myślałem, może zamontuję.
tak to wygląda u mnie
[#62] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #54

Obiecane zdjęcia:
1) Adapter CF z Furią:

2) A tak to wygląda z Vampirem:


A tak z innej beczki widzę, że Wasze Furie mają zworkę "RAM Wait" zwartą; ja mam Furię zrobioną przez Lotharka a kupioną na RetroAmi i tej zworki ani pinów nie ma w ogóle(!)... czy ta zworka na coś konkretnego Wam wpływa? Ktoś musi ją zwierać lub otwierać by jakiś sprzęt zadziałał?
[#63] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Bartek2075, post #61

A te wiatraki to po co Wam tam, co niektórym?
[#64] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Chador, post #63

Też podpinam wentylatorek na Furię bo gdy chodzi trochę dłużej to dość mocno się grzeje.
[#65] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #64

No grzeje, ale gdyby był naprawdę potrzebny to chyba producent by doposażył, tak mi się wydaje.
[#66] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Chador, post #65

Producent to taki sam człowiek jak Ty czy ja... pasjonat. Pewnie wychodzi z założenia że sami sobie dodamy wentylatorek czy radiatory bo -> nie wszystkim jest to potrzebne :)
[#67] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Chador, post #63

Mi się po paru godzinach gra zawieszała ( Indianapolis 500 whdload)
[#68] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Bartek2075, post #67

U mnie nic się nie wieszało jak miałem kiedyś Furię, a ponad rok ją katowałem różnymi rzeczami. Nie wiem, jakoś wiatrak mi się kłóci z Amigą, ale o gustach się nie dyskutuje, wiadoma sprawa.
[#69] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@w1ilk, post #60

zgadza się jest odwrotnie. dzięki temu wydmuchuje powietrze na zewnątrz z całej Amigi.
dodatkowo jest podpięty pod 5V a nie pod 12. Cisza zachowana. Amiga bez wentyla
w miejscu furii była gorąca a teraz ciężko wyczuć podwyższona temperaturę obudowy wiec
wydajność układu jest wystarczająca. super
[#70] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #62

Wasze Furie mają zworkę "RAM Wait" zwartą


No widzisz myślałem że wszystkie tak mają, ale do rzeczy:

Włączone w furiatune:
Shadowrom
addmem
-----------------------------------
RAMWait zwarte
sysinfo: MIPS: 7.00 MFLOPS: 0.95 DHRYSTONES: 6711

RAMWait nie zwarte
sysinfo: MIPS: 5.98 MFLOPS: 0.95 DHRYSTONES: 5730

to tak na szybko, więcej różnic nie zauważyłem póki co
[#71] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@viger, post #69

Tylko uważaj na kurz, bo będzie go sporo z wiatrakiem.
[#72] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #62

To jest do spowalniania pamięci. Kostki mają czas dostępu 60ns, a procesor przy 33MHz czyta szybciej niż specyfikacja, Boris nie wiedział, czy kości będą działały stabilnie, wiec dodał tą zworkę, widocznie nie była potrzebna skoro ją usunął.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:50:56 przez sanjyuubi
[#73] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@PWS, post #62

Ja kupowałem od Lotharka i zworka jest.
[#74] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Kilos, post #59

Wielkie dzięki panowie za odzew - teraz przynajmniej wiem, czego konkretnie szukać. A gapowe jak zwykle trzeba zapłacić.
[#75] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #74

Jeszcze jedna kwestia - podstawowa. W komplecie z kartą dostałem cztery śrubki mocujące z tworzywa, które ponoć należy wkręcić w otwory przeznaczone na sanki na płycie głównej żeby należycie Furię ustabilizować. Drobiazg polega na tym, że owe śrubki na moje oko nijak nie pasują - przez otwory w karcie przechodzą luźno, natomiast w otworach na płycie zupełnie się nie mieszczą: zdjęcie 1, zdjęcie 2.

Czy to sprzedawca dorzucił nie takie wkręty jak trzeba, czy to ja - hardware'owy lamer - czegoś tutaj nie kumam?

A600 rev1.5 June Bug.
[#76] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #75

Jak popatrzysz raz jeszcze na wszystkie zdjęcia - nasze Furie nie są niczym przykręcane - wystarczająco ciasno siedzą na procesorze. W sumie to miło, że sprzedawca dorzucił takie dystansujące "śrubki" (skoro to plastik to można odpowiednio przyciąć i wkręcić do dziurek na płycie głównej lub w Furię.
Ja używam zwykłych plastikowych krążków do dystansowania karty turbo od innych elementów płyty głównej (tak by nawet przez przypadek nie dotknęła np. kwarcu który w tamtej okolicy jest najwyższy i na dodatek metalowy).
Możesz też wkręcić te śrubki w Furię od spodu tak by powstały nóżki.
Jako ideę zamieszczam Ci zdjęcie mojej karty turbo Apollo620 (chodzi o to by "ciężar" karty był w miarę równomiernie rozłożony, a nie wisiał w powietrzu trzymając się tylko na procesorze).


Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:12:44 przez PWS
[#77] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #75

Ja je jedynie podłożyłem jako dystanse - po to, żeby reszta ciężaru się na nich równo rozłożyła. Nic nie trzeba było wkręcać, bo podstawka siedząca na procesorze trzyma bardzo dobrze.
[#78] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@baderman, post #77

PWS, barderman OK

Ponieważ wspomniane skręty można łączyć razem, zrobiłem ostatecznie coś takiego - tak żeby tylko stanowiły podpórkę od strony przeciwnej względem CPU. Tyle, że ciut za dużo je spiłowałem i w efekcie wiszą w powietrzu - wprawdzie mniej niż milimetr, ale jednak. No nic - grunt, że karta po zainstalowaniu działa, co stare dobre SysInfo potwierdziło.

To teraz jeszcze odpowiedni adapter CF i oby wszystko hulało.
[#79] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #78

Odwróć do góry nogami i spiłuj gwintowaną część.
[#80] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #78

No i niestety - konfiguracja Furia + ten adapter + karta CF Hama 4GB = porażka.

Po włączeniu Amigi zapala się dioda dysku (i tak już zostaje), a na ekranie pojawia się zaproszenie do włożenia dyskietki. Czasem (nie za każdym razem) po przytrzymaniu resetu przez kilka sekund miałem biały ekran i nadal nic się nie działo.

Próbowałem różnych kombinacji ze zworkami - z/bez zworki na adapterze oraz z/bez zworki RAM WAIT na Furii. Jeden pies.

Może to kwestia karty CF (w końcu ponoć Furia jest "picky" w tej kwestii), ale jak na razie wywaliłem kilka stów na darmo i nie widzi mi się wywalanie kolejnych pieniędzy na kupowanie X kart CF w nadziei, że któraś raczy zadziałać.

Miała być zabawa, a są same problemy, ech.
[#81] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #80

No to wchodzisz w tryb "Furii"... i poznajesz genezę nazwy karty.
Mi ta karta też odmówiła współpracy z jedną kartą CF. Miałem szczęście, że z drugą (niestety małą bo 4GB) działa znakomicie.
[#82] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #80

Był już kiedyś wątek na ten temat... Furia jest wybredna co do kart CF... Smuteczek
[#83] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #80

Raczej wina karty bo mam ten adapter w parze z Furią i cf działa.
[#84] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@tbone, post #83

Tylko i wyłącznie wina karty CFok, racja
[#85] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@polutuje, post #84

Pozostaje zaopatrzeć się w adapter karty SD na CF+ karta SD lub kątówka KA47 +SD2IDE+ karta SD, ewentualnie tradycyjny HDD 2.5" ( tutaj furia też jest wybredna, mi działał bodajże IBM 10gb widziany jako 4gb, i do tego taśma ide 2.5" 26cm, całość leżała na rozszerzeniu do 2mb chip, obudowa ładnie się zamyka, ale ja mam to rozszerzenie białe od Architekta1200 😉
[#86] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #80

nie wiem, czy cyztałes Q&A pod opisem produktu na stronie Lotharka, jest tam napisane, ze Kingston, Hama i inne noname są za wolne. W rzeczywistości jest po prostu z tym loteria, bo jedne karty mogą być wyprodukowane w Korei, a inne w Wietnamie dlatego Hama Hamie nierówna, Kingstony to samo. Jedyną kartą, która generalnie można polecać to Sandisk ultra/extreme, może są jeszcze inne, ale nie znam. Jest jeszcze coś takiego jak microdrive.
[#87] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@sanjyuubi, post #86

Tam akurat nie trafiłem.

A kontynuując wątek walki: wyhaczyłem ogłoszenie sprzedaży 3 kart CF i wziąłem je dlatego, że jedną z nich akurat był Kingston 4GB 133X "kwiecisty", który widziałem na jednym ze zdjęć w wątku (znaczy się, u kogoś działa). Próby zacząłem więc właśnie od tej karty, ale u mnie... nadal lipa.

Zołza przebrzydła raczyła w końcu zadziałać z inną z kart z zakupionego zestawu - SanDisk Ultra II (2 GB). Miałeś wię rację co do polecanego kierunku.

Wprawdzie po ustawieniu partycji zamiast spodziewanego dh0:NDOS miałem dh0:{krzaki}, ale po sformatowaniu najwyraźniej działa. Ustawiłem też MaxTransfer na 1ffff i mam nadzieję, że temat pozamiatany...
[#88] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #87

max_transfer na 0x1fe00, jeśli nie chcesz mieć problemów. Taka wartość jest polecana.
[#89] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #87

Kontynuując stary temat - tym razem próbuję podłączyć drugą kartę CF przez PCIMCIę. W ręce wpadło mi coś takiego - Type II. Znajomemu ustrojstwo nie zadziałało z jego A1200 (nie wiem jakich kart próbował), nie działa też u mnie z kartami jakimi dysponuję. Przez "niedziałanie" mam na myśli, że po "trzysekundowym" resecie w celu wyłączenia części RAMu, włożeniu karty i zamontowaniu CF0: HDToolbox w ogóle nie widzi napędu innego niż CFka siedząca w złączu IDE. Odpalałem A600 zarówno z oryginalnym KS2.0, jak i z mapowanym 3.1 (+ odpowiedni system).

Może powinienem kupić inny adapter, a jeśli tak, to czym się kierować przy wyborze? W jakimś starym wątku na PPA wyczytałem, że najlepszy adapter jest ten najtańszy (czyli że nie ma co przebierać/wybierać), ale to było przed Furią, więc może ta dowolność nie ma już zastosowania.

oczywiście zawsze można dokupić więcej kart CF - już raz nabyłem na pałę trzy sztuki i choć jedna dała radę, to na dłuższą metę taktyka jest słaba.

Nie jestem w stanie wykluczyć, że uwalony jest adapter albo i nawet sam port PCIMCIA (nigdy z niego nie korzystałem), ale nie mam tego jak zweryfikować i jednak kwestie kompatybilności są chyba jednak bardziej prawdopodobne.
[#90] Re: Furia EC020 rev 2, temat ogólny

@Ijon_Tichy, post #89

HDtoolBox ma w Properties ustawiane, z jakiego sterownika ma korzystać. Masz tam na pewno scsi.device?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem