Komentowana treść: ACTA - zamach na wolność Internetu?
[#121] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #120

Do tego aby policja się za ciebie zabrała w takiej sytuacji potrzebny jest jeszcze nakaz. ACTA umożliwia zrobienie nalotu z marszu i w gruncie rzeczy bez żadnego uzasadnienia.
[#122] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #117

Ja w Acta widzę zalety

Na ten przykład jakie? Który konkretnie artykuł?

Uważam, że przeciętny internauta nie ma się czego obawiać.

Przeciętnym internautą jest też pan Stefan, szef dużej firmy, tudzież pani Jadwiga, członkini rady twojego osiedla. Nikogo nie obchodzi, skąd biorą muzykę. Założysz się?

Nie wieżę w masowa i niczym nie uzasadniona inwigilację wszystkich użytkowników internetu.
Muszą być ku temu jakieś podstawy


Tak, np. nie lubie cię i mam kolegę urzędnika, który ma odpowiednie uprawnienia.

Ludzie którzy uważają, ze dzieci będą aresztowane za kserowanie zeszytów
w szkole bo ACTA tak każe powinni iść czym prędzej i skorzystać z pomocy psychologa.


Kobiety prawo głosu? Puknij się w łeb! - powiedział konfederat do barmana siedząc i popijając Whiskey. A było to latem, przed 1869. A na serio - czytaj trochę między wierszami. To tylko taka moja sarkastyczna wizja.




Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 13:18:18 przez _arti
[#123] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@_arti, post #122

No właśnie. Przytaj jeszcze raz ACTA ale czytaj wiersze tekstu a nie między nimi.


Benedykt Dziubałtowski
[#124] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@wali7, post #118

obecne polskie przepisy broniące dorobku intelektualnego są całkowicie wystarczające i wystarczająco restrykcyjne.


Polskie przepisy dotyczą tylko i wyłącznie polskiego podwórka. Może warto zastanowić się jakich zakresów dotyczą omawiane byty prawne?
[#125] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Benedykt Dziubałtowski, post #120

Brak wyobraźni Benek i tyle ode mła w temacie.
[#126] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@_arti, post #122

Na ten przykład jakie?


Taki, że np.: wareziarze z peb bedą musieli przenieść się do Chin albo mozambiku, żeby serwować swoją hurtownię piratów.



To ja się zapytam może w ten sposób: czy któryś z świszczących o ACTA blogów zaserwował Ci ten cytat?

Przy wprowadzaniu w życie postanowień niniejszego rozdziału każda Strona uwzględnia
potrzebę zachowania proporcji między wagą naruszenia, interesami stron trzecich i mającymi
zastosowanie środkami, środkami zaradczymi i karami.


Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 13:25:09 przez grg
[#127] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@grg, post #126

Nie będą musieli, zobacz sobie gdzie leży ich serwer i czy ten kraj podpisał ACTA ;)

Poza tym, na serio myślicie że to uderzy w piratów?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 13:33:15 przez Shoonay
[#128] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@grg, post #126

Tak, cholernie to wynika, np. z artykułów opisanych na blogu, który zalinkowałem (dot. na przykład konfiskaty sprzętu i związanej z nią ewentualne rekompensaty... do której strona podejrzana, nawet nie oskarżona!, nie ma żadnych praw).
[#129] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Shoonay, post #127

Nie będą musieli, zobacz sobie gdzie leży ich serwer i czy ten kraj podpisał ACTA


Stary, przykład był wyjęty z dziury - sieć wareziarzy, złodziei i paserów jest rozległa, ale cały pebik kipnie jeśli zajumają im wszystkie megauploady i innych złodziei którzy "ja nic nie wiem, ja nic nie widziałem, że ktoś mi na serwerze umieścił coś, ja nie nadążam, taki zalatany jestem".
Czemu tłum nie kwęka na złodziei, przez których cała akcja jest sprowokowana?

Jasne, że piractwo nie zniknie, ale jak widać już kilku "pewniaków" się przejechało, więc kpienie z prawa nie będzie tak jawne i banalnie proste jak to ma dzisiaj. Jakoś nie widzę polemiki i konstruktywnych propozycji na tym polu, tylko śmichy-chichy, kpiarstwo, naginanie faktów i ich wyolbrzymianie ("już moje dzieci za ksero pójdą siedzieć" - no ekstra, naprawdę to jest rzeczowa dyskusja!).
[#130] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Leon, post #56

Walka z piractwem to tylko przykrywka, na to prawo już jest, nie trzeba do tego niespotykanej inteligencji, żeby to zrozumieć.

A ja się pytam: co z naszym dziedzictwem? Czy słowniki on-line są legalne? Czy studenci, których nie stać na literaturę mają być gorsi (w czym doskonale się sprawdzają też punkty xero)?

ACTA powstała dla korporacji i tych "lepszych". Oczywiście nie mówi się o tym kto jest lepszy. Ale jak ACTA pociągnie kogoś do odpowiedzialności i ktoś się będzie chciał bronić to kto pokryje koszta procesu sądowego? Czy szaraczków stać na proces w ogóle? To atak na jedyne w pełni niezależne medium i na nasze prawa.

P.S. Bardzo podoba mi się wypowiedź Leona odnośnie wynalezienie energii elektrycznej: #54 i #56. Sama prawda!

P.S.2 To w ACTA jest dobre: ludzie znowu zaczną do siebie przychodzić z dyskami :). Albo zostanie opracowana własna, niezależna sieć - już o tym czytałem.

P.S.3 Słyszeliście o idei Megaboxa? 90% zysku dla autorów? Tańsze ceny za muzykę? Polecam poczytać. ACTA ma "leczyć" prewencją, a Megabox miał być "profilaktyką".

P.S.4 Mamy naszą demokrację i naszych reprezentantów! Chwała im! Czytał ktoś Orwella? Polecam w celu rozszerzenia horyzontów myślowych. Ludzie naprawdę mają problem z odbieraniem rzeczywistości w konsekwentny sposób: myśleniem.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 13:49:31 przez BagoZonde
[#131] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@BagoZonde, post #130

Malej wiary jestescie panowie.
Po pierwsze, takie cuda juz od dawna istnieja w formie zaiksu czy stoartu, ktore sa duzo gorsza zaraza, bo zbieraja haracze od firm. Jakos wiekszosc, procz biednych hotelarzy i restauratorow, nekanych nonstop przez kontrole, na nie leje i nic sobie z nich nie robi. Wymyslono tysiac obejsc tego tematu. Od licencjonowanej muzyki sprzedawanej na plytach, poprzez generatory tla muzycznego, po puszczanie tylko do wlasnych uszu. W stosunku do owych organizacji tak samo istnieje domniemanie winy, tak samo trzeba sie spowiadac przed kazda z osobna (bo ich lista reprezentowanych artystow nie pokrywa sie, a placimy ryczaltem!!! Bedzie 5 organizacji, jesli sie slucha radia w firmie, trzeba by placic pieciu, bedzie dziesiec, dziesieciu lub udowadniac, ze klient tego nie slyszy.)
Po drugie, jakie ograniczenie piractwa? Zart jakis? Piractwa nie da sie ograniczyc, setki prob juz bylo. Bedzie mialo sie dobrze do konca swiata, ot zmienia sie pakiety, forma czy co tam. Dane beda szyfrowane, a do katalogu torrentow na kajmanach nie ma jak sie dobrac (prosze spojrzec na thepiratebay zamykany juz kilka razy). Cala afera acta , wystarczy sie przyjrzec, jest pompowana i sponsorowana przez firmy, ktorym jest ona nie na reke. Firmy, ktore beda musialy uwazniej dysponowac tresciami, a to jest funduszochlonne. A najglosniej protestuja szaraki, ktore z acta maja niewiele wspolnego i oprocz kradzenia softu ktore i tak jest karalne, z ustawa nie maja nic wspolnego. To tak jakby zwykly kowalski protestowal przeciw zaiksowi.
Jesli na podparcie walki z acta slysze ta filozofie, ze wymiana plikow nikogo nie pozbawia wlasnosci bo fizycznie nic mu nie kradniemy to juz jest tylko i wylacznie belkot cywilno-prawny , ktory przez roznych cwaniaczkow jest rozpowszechniany od jakichs... 15 lat, dokladnie ten sam belkot, ktory teraz zostal podlozony pod acta. Nie zmieni sie nic.

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 14:56:42 przez pawelini
[#132] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Shoonay, post #119

Jeśli już na złość zrobią wszystkim i wprowadzą ACTA to mam nadzieję że dzięki temu znacznie stanieją oryginały i tylko to może w jakiś sposób na uspokojenie mas i zmniejszenie piracenia. No chyba że tak drastycznie podniosą zarobki że człowiek będzie kupował gierce i filmy jak na bazarze w latach 90 piraty :)
[#133] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Arbuz, post #132

Na to bym nie liczył. Wprost przeciwnie, sądzę, że dystrybutorzy będą na tym korzystać i ceny mogą jeszcze bardziej podkręcić.
[#134] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@mailman, post #133

To sie pojawia tanszy dystrybutorzy, pojawi sie rynek wtorny, juz widze ten skok ilosciowy po zniknieciu piractwa.... Handlarzy ze stadionow nie moga pogonic, gdzie widac wyraznie kto czym handluje, gdzie mozna konfiskowac towar, gdzie sa paragrafy itd.
Fakt faktem prawo robi sie chore. Samsung musi przemalowac galaxy taba na bialo bo jest za bardzo podobny do ifona. Na bialo jest ok. Programy musza miec zablokowane gmeranie palcem po ekranie pod katem 45 stopni bo ktostam to opatentowal. Upadek kodaka, kolosa na glinianych nogach, ktory od lat wiaze koniec z koncem kasa z bzdurnych patentow... Patenty to zlo! :)

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 15:13:17 przez pawelini
[#135] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@pawelini, post #134

Ludzie od branży fonograficznej robią już zakusy na ograniczenie rynku wtórnego. Skoro "nasłuchałeś się" już, to jeśli odsprzedasz komuś innemu, kto przecież mógł kupić oryginał od wytwórni, to wytwórnię "okradasz" z zysku. W przypadku oprogramowania to się już stało - kto 20 lat temu słyszał o licencjach ograniczonych do płyt głównych, czy licencji na trzykrotne zainstalowanie tytułu na tym samym komputerze (bo przecież "trzy razy wystarczy każdemu, a potem gra się znudzi").
Poczekaj jeszcze trochę, nic nie rób, a za 10-15 lat będziesz widział takie cuda, o których dzisiaj nawet nie pomyślisz.
Oni od dawna kierują się starą maksymą "moje pieniądze są moje, twoje pieniądze są moje".
[#136] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@pawelini, post #134

Gry i programy? Rynek wtórny? Już widzę miejsce na biznes - "Legalizacja software'u z drugiej ręki - od ręki!". Rejestruję domenę! To będzie działać ale tylko do czasu istnienia fizycznych nośników a tym nie wróżę długiego życia już. Jest Steam, PSStore, XBox Live!, Origin... po co komu makulatura i nośnik?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 15:28:52 przez _arti
[#137] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@pawelini, post #134

Co do rynku wtórnego to według EULA która pewnie jest przy każdej grze, nie możesz jej nikomu odsprzedać. W Polsce dotychczas EULĄ możemy sobie tyłek ........, ale to się zmieni. Albo jakieś inne głupie teksty, które producenci oprogramowania wypisują, że po otwarciu pudełka masz 30dni na zarejestrowanie! Dość że zapłaciłem 500pln za program, to jeszcze mnie chcą karać i zmuszać do rejestrowania. Po Polakach takie teksty spływają bo nasze prawo jest lepsze niż US, ale chcą to zmienić.
Jest to prawo dla garstki, które każe większość i do tego zostawia wiele luk, ja jutro idę na pikietę, bo na takie rzeczy nie pozwolę, a de-facto powinienem reprezentować drugą stronę.
[#138] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@mailman, post #133

Zawsze będzie można zrobić jakiś proteścik, nakleić sobie cenę na czoło, podpalić kalosza i pobiegać po mieście. Sport to zdrowie.
[#139] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
No to jedziemy z koksem: http://www.wykop.pl/link/1010309/ekstradycja-z-uk-do-usa-za-linki-do-plikow/

Który podły złoczyńca będzie następny?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 16:01:31 przez Shoonay
[#140] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Shoonay, post #139

Kiedy już ACTA się uprawomocni, to może nawet ktoś z forum PPA...
Tak sobie teraz pomyślałem - wiecie czego się osobiście nabardziej boję? Że ktoś coś gdzieś i wpadną mi do domu, zabiorą komputery (w tym Amigę) a później albo oddzą albo dostane finansowy ekwiwalent... a ile może być warta A3000 sprzed 20 lat? 20PLN?
[#141] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@_arti, post #140

ACTA niezgodne z prawem UE: http://www.tvn24.pl/0,1732732,0,1,przelomowy-wyrok-trybunalu-acta-niezgodne-z-prawem-ue,wiadomosc.html
[#142] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Shoonay, post #139

Co to ma wspolnego z acta?
Malo bylo chocby i u nas akcji propagandowo-straszacych ? Nalotow na akademiki, wynoszenia komputerow, akcji sprawdzania softu po firmach.
Do firmy pies z kulawa noga nigdy mi nie zajrzal. Oprocz stoartu, ktorego dzialania polegaja na przeleceniu sie przez miasto raz na 3-4 lata i zebraniu zniwa naiwniakow, ktorzy zaplaca bez zadawania pytan ryczaltowy haracz od powierzchni lokalu "za puszczanie muzyki".
Projekt ustawy fakt, jest kontrowersyjny, ale cala sprawa imo jest zdemonizowana i okrutnie manipulowana przez tych na gorze piramidy, ktorym rzeczywiscie ustawa moze zagrazac lub obcinac z zyskow. Zolnierzami sprawy sa enduserzy, bo to najwygodniejsza bron, najbardziej nieswiadoma i podatna na wplywy.
To sa rzeczy, ktorych nie da sie zapisac w ustawach. Zbyt szerokie pojecia, bezpostaciowe. Wlasnosc intelektulana, pliki, przegrywanie. Co to jest sama muzyka? W epoce, w ktorej dzwonek w wypasionym smartfonie lepiej i glosniej brzmi niz sklepowe radio. Co to znaczy slyszec muzyke, odtwarzac muzyke, jaki zakres, jaka glosnosc, udostepnic plik czy tylko go pokazac, sciaganie zabronione. Tego sie nie opisze jasna i czytelna litera prawa. A prawo istniec musi. Nie ono jest zagrozeniem tylko sposoby i cele jego egzekwowania i zasiegu :) Na pewno po dupie dostanie gora piramidy. Tyle ze ona juz teraz byla nekana prawnie choc malo skutecznie gdyz emigrowala poza zasieg prawa (megaupload - nowa zelandia, wikileaks gdzie on tam sie zaszyl.. skandynawia? islandia?). To ta gora sprawe pompuje, bo to dla niej jest zagrozenie. Zyjemy w swiecie, w ktorym kibica za spalenie na oczach swiadkow pojazdu czy rozwalenie stadionu ciezko skazac, nikt nikogo nie bedzie ganial za tresci na stronie domowej, nie popadajmy w paranoje.
Jak mi sie ta ustawa nie podoba, tak samo nie podoba mi sie ruch spoleczny, ktory broni de facto wolnosci duzych graczy, ktorzy z kolei maja nas gleboko w d...
[#143] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@_arti, post #136

Nosniki to beda raczej zawsze, sprzedaz polkowa raczej zawsze przebije forme elektroniczna. Predzej nadejda czasy, ze za wszystkie gry trzeba bedzie placic abonamenty. Bedziesz kupowal ekwiwalent 20h grania w gre, a potem przedluzal.
[#144] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#145] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#146] [post oznaczony jako OT] wyświetl
[#147] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@_arti, post #140

Tak została potraktowana ubezpieczona Amiga...
[#148] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?
Drazni mnie ten caly krzyk o ACTA. Prawda jest taka, ze teraz politycy beda miec wymowke, by ograniczac niemal co zechca w internecie. ACTA bedzie pretekstem. I to jest najgorsze.
Daj durniowi zapalki a spali caly swiat. Daj politykowi wymowke, pretekst to bedzie gorzej niz w 1984.
Swoja droga, polscy politycy nie raz dowiedli swojej nieudolnosci i wiarolomstwa (wobec spoleczenstwa).
[#149] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@pawelini, post #143

Tak będzie niedługo z Officem M$. Generalnie wszystko idzie w chmurę. Gry Też.
Ja nie mam nic przeciwko ochronie praw własności intelektualnej. Nie popieram natomiast zapisów niezgodnych z konstytucją.
[#150] Re: ACTA - zamach na wolność Internetu?

@Santon, post #149

Dlatego po cichu liczę na to, że jeśli ACTA nie polegnie w sejmie to przynajmniej rozbije się o TK.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem